Roztocze to kraina w Polsce doskonała do zwiedzania z dziećmi. Leży na południowo-wschodnim skraju Polski i oferuje wiele atrakcji zarówno dla małych, jak i nieco starszych podróżników. Jest to najbardziej nasłoneczniony region zwany polską Toskanią. Region charakteryzuje się czystym powietrzem ze stężeniem jodu porównywalnym do poziomu na Pomorzu i fantastyczną przyrodą. Rzeki i zielone lasy tworzą piękną mozaikę, która sprawia, że odwiedzający pragną tam wracać. Sprawdź, co warto zobaczyć na Roztoczu i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.
Atrakcje na Roztoczu dla dzieci
Jedno jest pewne, w tej bajecznej krainie leżącej na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego nie ma nudy! Ciekawe muzea, które w interesujący sposób przedstawią wartościową wiedzę najmłodszym, czy też parki rozrywki, gdzie dzieci mogą się wyszaleć, to tylko przykładowe propozycje. Ilość atrakcji i miejsc dla dzieci może was zaskoczyć. Będąc na Roztoczu, warto pozwiedzać, spłynąć kajakiem po rzece Wieprz lub skorzystać z licznych kąpielisk. Dobrze, jeśli wcześniej zastanowisz się, co lubi Twoje dziecko i jak zaplanować pobyt, aby był udany dla całej rodziny.
Parki rozrywki i place zabaw
Świetnym pomysłem na spędzenie rodzinnego weekendu na Roztoczu są parki rozrywki takie jak Park Jurajski Krasnobród czy Wioska Przygody “Frajda”. Chętnie odwiedzanym parkiem jest Jurajski Park, który oficjalnie nazwany został Ścieżką Edukacyjną Dinozaurów w Krasnobrodzie. Ogromną, bo prawie 2-hektarową powierzchnię zajmuje ok. 30 makiet prezentujących dinozaury wykonane z żywicy epoksydowej i pochodzące z różnych okresów. Świetnie przemyślana ścieżka sprzyja samodzielnemu zwiedzaniu bez przewodnika i jest dobrym miejscem, aby zapoznać maluchy z ewolucją życia na ziemi i pobudzić ich wyobraźnię. Na terenie Parku znajdziecie także ogrodzoną piaskownicę i plac zabaw dla najmłodszych.
Z kolei Wioska Przygody „Frajda” we wsi Bliżów, mieści się w centralnej części Roztocza. Tutaj każde dziecko znajdzie atrakcje dla siebie. Park oferuje Szalony tor przeszkód, na którym dzieci wcielą się w komandosów pokonujących trasę z wieloma przeszkodami. Kolejną częścią parku jest Wioska Indiańska, gdzie dzieci nauczą się między innymi rozpalać ogień za pomocą krzesiwa oraz Zwariowana Olimpiada pełna zabaw integracyjno-rekreacyjnych. W wiosce dzieci przeżyją niezapomniane przygody, aktywnie spędzając czas.
Skanseny i muzea dla dzieci
Inną ciekawą atrakcją dla dzieci na Roztoczu są skanseny i muzea, których odwiedzenie zainteresuje także starszych członków rodziny. Skansen Zagroda Guciów w dolinie Wieprza niedaleko Zwierzyńca to doskonałe miejsce, aby przenieść się w przeszłość o 100 lat. Skansen to prywatna działalność, po której oprowadza przewodnik. Tutaj spotkacie chałupę z XIX wieku, stodołę i oborę z początku ubiegłego stulecia. Na szczególną uwagę zasługuje osiemnastowieczny spichlerz będący najstarszym budynkiem w Zagrodzie. Zaglądając do wystaw, wśród eksponatów znajdziecie między innymi meteoryt znaleziony na Roztoczu czy skamieniałości i minerały z tego regionu. Co więcej, funkcjonuje tu agroturystyka, a zatem można przenocować i skorzystać z oferty gastronomicznej w tym sielskim miejscu.
Warto odwiedzić także Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu położony na skraju Parku oraz zabytkowej części Zwierzyńca. Liczne wystawy oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży przybliżają zagadnienia związane z funkcjonowaniem przyrody i zasady ochrony środowiska naturalnego. Przy Ośrodku znajdziecie także szlaki turystyczne, ścieżki poznawcze i trasę rowerową więc to świetne miejsce na aktywne spędzenie czasu.
Parki linowe i ścianki wspinaczkowe
Warto tu przyjechać ze względu na możliwość świetnej zabawy. Parki linowe to atrakcje dla dzieci, których nie może zabraknąć w tak popularnej turystycznej destynacji. Park linowy w Krasnobrodzie to ciekawe miejsce w Polsce, które cechuje bardzo fajne położenie, gdyż powstał nad wodami Zalewu Miejskiego. Trasy zawieszone zostały w koronach drzew na wysokości do 15 metrów, co z pewnością dodaje emocji zarówno młodszym, jak i starszym miłośnikom linowego szaleństwa. Widok mokradeł, płynącej strugi oraz lustro zalewu uatrakcyjniają zabawę. Park składa się z czterech tras o różnych stopniach trudności, a w ich skład wchodzą między innymi ścianki wspinaczkowe, pomosty, kładki, pętle, zjazdy oraz trapezy. W parku organizowane są rozgrywki paintballowe oraz liczne zabawy integracyjne.
Warto wybrać się także nad zalew w Jacni, gdzie można połączyć wypoczynek rodziców i dobrą zabawę dzieci. Przy zalewie znajdziecie świetnie wyposażony plac rozrywki z huśtawkami, zjeżdżalniami, domkami, stołami do tenisa, dmuchańcami, trampolinami oraz ukochanymi przez dzieci ściankami wspinaczkowymi. Nad zalewem spokojnie możecie spędzić cały dzień. Tutaj pogracie w piłkę siatkową lub nożną, a także możecie wypożyczyć sprzęt wodny. Jeśli zastanawiacie się co zjeść w tej okolicy, to również oferta gastronomiczna jest na tyle urozmaicona, że każde dziecko i dorosły znajdzie coś dla siebie.
Zoo i mini zoo
Ogród Zoologiczny w Zamościu jest jednym z najstarszych w Polsce, a jego początki sięgają już 1918 roku. Obecnie Zoo znajduje się około 500 metrów od Starego Miasta i zajmuje 14 hektarów. Spotkacie tam blisko 180 gatunków zwierząt takich jak, chociażby wielbłądy, niedźwiedzie, lamy, małpy, krokodyle, orły i sępy. Część ogrodu przeznaczona jest na eksponaty botaniczne, gdzie prezentowane są rośliny z różnych kontynentów. Jeśli wybierzecie się do zamojskiego Zoo w okresie wakacyjnym, to traficie na ofertę wakacyjnych spotkań w każdy czwartek. Z tego ucieszą się zwłaszcza dzieci, które kochają zwierzęta oraz zabawy i gry na zewnątrz. Dzieci dowiedzą się wielu ciekawostek i będą miały niepowtarzalną szansę nakarmić np. kozy, świnki morskie czy króliki. A w pawilonie terrarium odważne maluchy będą mogły nawet dotknąć żółwia, jaszczurki czy węża.
W pobliżu Zwierzyńca znajdziecie mini zoo znajdujące się w zajeździe „Gajówka”. Zajazd położony jest w doskonałej lokalizacji dla zwiedzających, bowiem dosłownie u bram Roztoczańskiego Parku Narodowego. Gwarancją relaksu w tym miejscu jest bliskość nieskażonej natury i ciekawych okazów zwierząt. Mini ZOO w Gajówce to miejsce wyjątkowe, ponieważ można tu zobaczyć krajowe i egzotyczne zwierzęta całkowicie za darmo. Zarówno starsze, jak i młodsze dzieci z pewnością zachwycą się widokiem strusi, kangurów czy lam. Spotkacie tam także bawoły, jelenie, dziki i wiele innych zwierząt, a w restauracji na terenie zajazdu skosztujecie specjałów kuchni polskiej.
Park trampolin w Zamościu
Może zdarzyć się, że pogoda nie dopisze i wtedy najlepiej szukać miejskich rozrywek “pod dachem”. W takim przypadku warto zabrać dzieci do parku trampolin w Zamościu. Strefa trampolin w Fort Jump dostępna jest już dla maluchów od 3 roku życia i jest to miejsce, w którym o nudzie nie ma mowy. To fantastyczna rozrywka podczas, której dostarczycie sobie dawkę dobrej zabawy i sporą porcję aktywności fizycznej. Szeroki wachlarz atrakcji z trampolinami w roli głównej przygotowano z myślą o osobach w różnym wieku. Zatem to atrakcja nie tylko dla dzieci!
Jazda traktorem po Roztoczu
Poszukując atrakcji dla dzieci, Roztocze i okolice zaskakują pomysłami! Taką zaskakującą atrakcją jest jazda traktorem w okolicach Tomaszowa Lubelskiego. To prawdziwa frajda dla małych i dużych miłośników szeroko pojętej motoryzacji. Mało, który dorosły miał okazję prowadzić czy zrealizować jazdę jako pasażer tego wielkiego, rolniczego pojazdu. Dla dzieci zaś będzie to prawdziwie emocjonująca przygoda. Maluchy, które ukończyły 7 lat, mogą zasiąść na siedzeniu pasażera, podczas gdy w rolę traktorzysty wcieli się opiekun. Nie potrzeba specjalnych umiejętności, by poprowadzić traktor, ale wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B lub T. Gabaryty maszyny oraz przejażdżka po malowniczych drogach na pewno zapadną Wam w pamięci.
Największe atrakcje Roztocza dla rodzin z dziećmi
Wielu rodziców jadąc na Roztocze, zadaje sobie pytanie, gdzie z dzieckiem warto się wybrać, aby miło spędziło czas. Region obejmuje wschodnią część kraju i istnieje wiele aspektów czyniących go wyjątkowym. Przede wszystkim jest to urokliwa przyroda i wszystko, co związane ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, korzystając z dóbr natury. Dlatego spędzając urlop w regionie, warto wybrać się rodzinnie na spływ kajakowy po rzece Wieprz lub Tanew. Podróżując z małymi dziećmi, można postawić na krótszą trasę spływu, tak aby się nie nudziły. Zaletą spływu po Tanwi jest to, że przy rzece funkcjonuje Rezerwat Przyrody, który obfituje w dość łatwe trasy spacerowe, po których można poruszać się z dziećmi, podziwiając tamtejsze pomniki przyrody. Największą atrakcją rezerwatu są 24 małe wodospady, znajdujące się w zakolu rzeki Tanew nieopodal miejscowości Huta Szumy, przez co wodospady te zyskały nazwę “Szumy nad Tanwią”.
Rezerwaty przyrody
Poleski Park Narodowy to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi. Na powierzchni 97 kilometrów kwadratowych znajdziecie 9 ścieżek przyrodniczych np. „Dąb Dominik”, ścieżka „Żółwik”, najdłuższa ścieżka „Spławy”, ornitologiczna „Perehod”, i historyczna „Obóz powstańczy”. Należy pamiętać, iż wstęp na każdą ze ścieżek jest płatny. Bez wątpienia dla malutkich dzieci najbardziej odpowiednią ścieżką będzie „Dąb Dominik”, która nie tylko jest najkrótsza, ale też ciekawa, bo krajobraz zmieniając się, przyciąga uwagę maluchów. Na ścieżce mijać będziecie różne rodzaje lasów, jezioro, na którym są kładki i pływający pomost, co szczególnie spodoba się dzieciom.
Fantastycznym szlakiem na spacer z dziećmi będzie też ścieżka „Żółwik”, która powstała z myślą o najmłodszych. Znajdziecie ją w miejscowości Stare Załucze i ma zaledwie 0,5 kilometra długości, ale obfituje w ciekawe atrakcje z różnymi zagadnieniami przyrodniczymi. Wszystko po to, aby uczyć poprzez zabawę. Tutaj dzieci dowiedzą się na temat, chociażby życia leśnych zwierząt czy też żółwia błotnego. Na ścieżce można także spotkać wylegujące się na kamieniach żółwie, co na pewno zachwyci dzieciaki!
Roztoczański Park Narodowy to zdecydowanie obowiązkowy punkt, jeśli macie ochotę obcować z przyrodą i doświadczyć pięknych widoków. Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znajduje się trasa prowadząca do wieży widokowej na Białej Górze. Sama trasa do wieży jest interesująca, ponieważ musicie przejść ogrodzonym drewnianymi barierkami szlakiem. Szlak ten prowadzi przez teren ostoi konika polskiego i bydła białogrzbietego, co z pewnością zainteresuje dzieci. Wędrówka na wieżę nie trwa długo, a widok z niej jest naprawdę imponujący. Wieża wznosi się na wysokość 9 metrów, dzięki czemu będziecie mogli podziwiać Park z niecodziennej perspektywy. Dokoła ujrzycie okalającą gęstwinę zielonych drzew, Górę Bukową, dolinę rzeki Wieprz oraz panoramę Roztocza Środkowego z widocznymi górami Tartaczną i Pałkową.
Rowerem po Roztoczu
Świetnym sposobem na zwiedzanie jest wycieczka rowerowa centralnym szlakiem rowerowym Roztocza. Przygotowane trasy rowerowe z powodzeniem pokonacie wspólnie z dziećmi, a to dlatego, że są doskonale zorganizowane. Jedną z popularniejszych dla rodzin z dziećmi jest trasa ze Zwierzyńca do Górecka Starego. Przebiega ona przez Floriankę i wynosi niewiele ponad 10 kilometrów. To bardzo komfortowa trasa, gdyż składa się z części asfaltowej oraz prowadzącej przez las drogi. W związku z nie wymagającą długością i dobrą nawierzchnią trasa jest łatwa do pokonania nawet przez maluchy, a jest naprawdę malownicza! Po drodze będziecie mijać między innymi aleję starych klonów, bór sosnowy oraz przetniecie Linię Hutniczą Szerokotorową i wjedziecie na mały most na rzece Świerszcz, który nazywany jest przez miejscowych „Malowanym Mostem”. Nie wypatrujcie jednak kolorowego mostu, gdyż jego nazwa nie jest związana z wyglądem, a z historią mostu.
Trasa nieco dłuższa, która zachwyca roztoczańską przyrodą, prowadzi z Krasnobrodu na Majdan Wielki i Mały. Ma długość ponad 20 kilometrów i tutaj warto udać się ze starszymi dziećmi, gdyż trasa jest trudniejsza ze względu na konieczność jazdy częściowo po piaszczystych odcinkach. Jest to charakterystyczne dla Roztoczańskich dróg wiodących przez pola i lasy.
Wytrwali rowerzyści, ci mali i duzi, mogą pokusić się o niezwykłą wycieczkę szlakiem kamieniołomów. Wiedzie ona z Suśca do Józefowa, mierzy około 50 kilometrów i w przeważającym stopniu składa się z nawierzchni asfaltowej. Wyruszając z Suśca, zobaczycie na trasie między innymi Muzeum Pożarnictwa w Oseredku, cmentarz wojenny w Błudku, kamieniołom w Nowinach czy Rezerwat Czartowe Pole. Do samego Józefowa poruszać się będziecie szlakiem Green Velo. Trasa, choć długa jest przyjemna i pełna miejsc, w których odpoczniecie i zrobicie pamiątkowe zdjęcia. Wszechobecny las umila trasę przejazdu i zapewnia cień w naprawdę gorące, letnie dni.
Co warto zobaczyć na Roztoczu z dziećmi?
Większość dzieci kocha zwierzęta. Jeśli Twój maluch należy do wielbicieli czworonogów, to polecamy podczas przejażdżki rowerowej zostać chwilę dłużej we Floriance. Znajduje się tam Ośrodek Hodowli Stajennej Konika Polskiego. Ta ciekawa rasa koni to potomkowie tarpanów leśnych, które sprowadził na Roztocze, do swojego zwierzyńca sam kanclerz Jan Zamoyski. Co jest wyjątkowego w wyglądzie tej rasy? Ciekawe umaszczenie z czarną pręgą biegnącą przez grzbiet, obfite owłosienie grzywy i ogona oraz niski wzrost, bo konie te nie osiągają więcej niż 140 cm. Ich wygląd sprawia, że są przeurocze, a dzieci je uwielbiają. Niech Was nie zwiedzie ich słodki wygląd! Choć w istocie cechują się łagodnym temperamentem i charakterem, to koniki polskie są bardzo silne.
Z kolei odwiedzając Dzikowisko, zachęcicie dzieci do integracji ze zwierzętami. Tutaj możecie spędzić sielski czas w otoczeniu zwierząt, które żyją w gospodarstwie, czyli kury, kozy, owce, klacze, a także psy i koty. To idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin, zwłaszcza tych mieszkających na co dzień w mieście. Tu odpoczniecie z dala od zgiełku miasta, a co więcej ośrodek zapewnia noclegi, więc można zabawić tam dłużej. Dzieci na pewno nie będą się nudzić, do ich dyspozycji jest kącik zabaw, plac zabaw, a dodatkowo chętne maluchy mogą pomóc przy gospodarstwie. Do Dzikowiska można dotrzeć rowerem szlakiem Green Velo, a w okolicy jest sporo atrakcji np. kryty basen, Muzeum Kresowe w Lubaczowie czy powojenne bunkry na linii Mołotowa.
Podróże kształcą i umacniają więzi rodzinne oraz mogą stać się pasją, którą warto zarażać swoje pociechy. Roztocze jest piękne, a dodatkowo to prawdziwa oaza spokoju i natury, choć nie brakuje tam ciekawych rozrywek. Zdecydowanie warto popływać kajakiem po płytkiej i łagodnej rzece wieprz, co szczególnie ważne jest przy rejsach z dziećmi i dla rozpoczynających swoją przygodę z kajakiem. Piesze i rowerowe trasy widokowe na Roztoczu również sprawią, że je pokochacie. Niezależnie od ulubionej formy spędzania urlopu, na mapie atrakcji Roztocza na pewno znajdziecie coś dla siebie.
Najlepsze jest to, że ten region nie został jeszcze do końca odkryty i dopiero zyskuje na popularności. Spędźcie urlop na Roztoczu i wraz z dziećmi eksplorujcie ten wyjątkowy teren, zdobywając wspólnie cenne doświadczenia.
Dodaj komentarz