Atrakcje na Podkarpaciu

Najlepsze atrakcje Podkarpacia i klimatyczne miejsca w regionie. Sprawdź, co warto zobaczyć na Podkarpaciu!

Podkarpacie otacza aura tajemniczości. Ciemne gęste lasy pokrywają region wzdłuż i wszerz, gdzieniegdzie poprzetykane fragmentami prastarej dziewiczej puszczy. Region władany przez dziką przyrodę sprawia, że co roku przyjeżdżają tam rzesze turystów kuszonych obietnicą wrażeń, jakich nie zaznają w żadnym innym zakątku Polski. To region z wyjątkową tradycją, historią i dziedzictwem kulturowym. Przyjedź i Ty sprawdzić, jakie atrakcje czekają na Ciebie w podkarpackim!

Atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć na Podkarpaciu

Poczet atrakcji, które muszą znaleźć się na liście każdego podróżującego po Podkarpaciu otwierają największe miasta. Zabytkowe budowle, muzea i skanseny pomagają zrozumieć osobliwość regionu, a więc w pełni go doświadczyć.

Rzeszów

Atrakcje otwiera stolica województwa podkarpackiego, której początki sięgają XIV wieku. Kusi urokliwym rynkiem. Nad kamieniczkami zdobionymi subtelnymi płaskorzeźbami i malowidłami góruje budynek XIX-wiecznego ratusza. Koniecznie trzeba przespacerować się pierwszą rzeszowską brukowaną ulicą, której początki sięgają średniowiecza. Spacerując po mieście, nie można pominąć licznych pomników takich jak Pomnik Czynu Rewolucyjnego, Pomnik Tadeusza Nalepy, czy rzeźba Kazimierza Górskiego. 

Nietypową przygodą będzie wycieczka Podziemną Trasą Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice”. To trzy poziomy głębokości i ponad 400 metrów korytarzy, w których można przenieść się w czasie, podziwiając historyczną broń, rynsztunek rycerski, czy poznać sposób życia dawnych mieszkańców zwiedzanych ziem.

Wybierając się na Podkarpacie atrakcje do zwiedzania, znajdziesz w licznych obiektach sakralnych. Rzeszów obfituje również w obiekty sakralne. Listę otwiera najstarszy budynek w mieście – Kościół Św. Wojciecha i Św. Stanisława. Powstanie kilku jego fragmentów datuje się na XV wiek. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to barokowo-renesansowa budowla z początku XVII wieku. Zewnętrzne zdobienia zostały wykonane w stylu rokoko. Szczególną atrakcją są liczne malowidła wypełniające jej środek oraz największa w Europie kolekcja alabastrowych figur. Stara Synagoga Staromiejska, niebędąca już obiektem sakralnym, znajduje się w wartej odwiedzenia dzielnicy Żydowskiej. To najstarszy budynek związany z historią Żydów polskich. 

atrakcje turystyczne w Rzeszowie

Przemyśl

Kolejnym miastem, które należy odwiedzić podczas wycieczki na Podkarpacie jest jedno z najstarszych miast Polski – Przemyśl. Wzmianki o nim sięgają już X wieku! Słynie z rynku z pięknymi kamienicami z okresu austro-węgierskiego. Wybierając się na Podkarpacie atrakcje turystyczne znajdziesz na każdym kroku. Już na samym rynku miasta ujrzysz pomniki wojaka Szwejka wypoczywającego na skrzynce amunicji dzierżąc piwo.

Będąc w Przemyślu, warto wybrać się do Soboru Św. Jana Chrzciciela. Pierwotnie był to budynek jezuicki, z czasem przemieniony w kościół grekokatolicki Dziś jest symbolem przeplatania się kultur, co odwiecznie miało miejsce na tym terenie. Kolejną ciekawą budowlą jest Archikatedra Przemyska z charakterystyczną wieżą dzwonniczą. Do zwiedzania udostępniona jest również podziemna krypta. W okolicach Przemyśla znajdują się także liczne cerkwie, z których dwie są wpisane na listę UNESCO!

Podkarpacie jest pełne atrakcji. Region ten to prawdziwa gratka dla miłośników historii i militariów. Znajdują się tutaj forty będące pozostałością po systemie sowieckich umocnień na linii Mołotowa, a także Twierdza Przemyśl, która odegrała znaczącą rolę podczas I wojny światowej w trakcie potyczek Austro-Węgier z Rosją. Rozproszone forty i obiekty militarne łączy Forteczna Trasa Rowerowa.

Atrakcje turystyczne na Podkarpaciu to również liczne skanseny. Na szczególną uwagę zasługuje Skansen w Sanoku (godzinę jazdy autem z Przemyśla). Można w nim podziwiać najróżniejsze eksponaty dotyczące terenów pogranicza. Poszczególne segmenty skansenu informują o kulturze polskiej, ukraińskiej, czy łemkowskiej. Ciekawym miejscem jest również sektor naftowy, który pokazuje jak kiedyś wydobywano na tych terenach ropę naftową!

Łańcut

Najczęściej odwiedzane atrakcje Podkarpacia znajdziemy również w Łańcucie. Mowa o  Zamku Lubomirskich. Pierwotnie wybudowany w celach obronnych, z biegiem lat przekształcał się w coraz wygodniejszą rezydencję magnacką. Jest on miejscem, gdzie można podziwiać dzieła sztuki, antyki i historyczne artefakty świadczące o dawnej świetności tych rejonów. W maju gości tu Festiwal Muzyczny skupiający się na muzyce kameralnej. Zamek w Łańcucie okala rozległy ogród pałacowy skrywający romantyczne jeziorko.

Atrakcje do zwiedzania na Podkarpaciu to również perełka Łańcuta – Oranżeria – znajdująca się w pałacowym kompleksie. Można tam podziwiać egzotyczne odmiany roślin takie jak rzadko spotykane odmiany kaktusów, palmy, bananowce, czy drzewa cytrusowe. Jest ona również domem dla zwierząt takich jak króliki, żółwie, świnki morskie oraz papugi.

zamek w Łańcucie

Zamek w Krasiczynie

Podkarpacka perła znajduje się w Krasiczynie w postaci słynnego Zamku. Ostatnimi z magnackich właścicieli był ród Sapiehów i to właśnie tutaj przyszedł na świat późniejszy słynny kardynał. Historia zamku sięga XVI wieku. Pomimo licznych wojen jako jeden z niewielu zachował prawie nienaruszoną sylwetkę. Wokół zamku rozciąga się ogromny park, w którym można znaleźć ponad 200 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Uwagę należy zwrócić na drzewo miłorzębu, ponieważ, zgodnie z legendą, okrążenie go trzy razy spełnia marzenia. Obecnie Zamek częściowo przekształcił się w hotel.  

Atrakcje zimowe na Podkarpaciu. Co robić w regionie Podkarpackim zimą?

Atrakcje turystyczne podkarpackie województwo ma dostosowane do każdej pogody! Czym Podkarpacie kusi zimą? Stokami ubóstwianymi przez fanów sportów zimowych, na których czeka kilkanaście tras narciarskich i snowboardowych z ponad trzydziestoma wyciągami. Najpopularniejsze trasy to te w Ustrzykach Dolnych. Popularnością cieszy się również szusowanie po zboczu Kiczery w Beskidzie Niskim. Mniej zatłoczone stoki można natomiast znaleźć w Kalnicy, Bystrem i Wieremieniu w Bieszczadach lub w Chyrowej w Beskidzie. W poszukiwaniu bardziej nietypowych tras można wybrać się do Przemyśla, gdzie zjazd po Górze Zniesienie pozwala jednocześnie zażywać ekscytującej przygody i podziwiać ośnieżone dachy najpiękniejszych zabytków. Polując na atrakcje zimą Podkarpacie, oferuje także coś dla zwolenników nart biegowych. Będą oni mogli przebiec się licznymi trasami dla nart biegowych lub ski-tourowych prowadzących do Wetliny, Ustrzyk Dolnych czy Stuposian. 

Na atrakcje w podkarpackim zimą składa się zatrzęsienie sportów zimowych. Góra Zniesienie kusi także torem saneczkowym. Turyści szukający alternatywy dla narciarstwa powinni koniecznie wybrać się do Sanoka, – stolicy podkarpackiego hokeja – by tam spróbować swych sił w łyżwiarstwie. Fani skoków narciarskich niech zaplanują wycieczkę do Zagórza. To tam znajduje się jedna ze skoczni, która wychowała naszych szczypiornistów. Z najmłodszymi warto wybrać się do Lutowisk, gdzie co roku odbywa się wyścig psich zaprzęgów, a także skorzystać z licznych kuligów, które co zimę opanowują szlaki.

jazda na nartach

Atrakcje podkarpackie zimą nie ograniczają się jedynie do tych dla turystów uwielbiających sport. Podkarpacie słynie także z licznych muzeów dla tych preferujących spokojniejszą rozrywkę. Do najciekawszych należą Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, które przybliża historię, kulturę, kult religijny, a także życie codzienne dawnych mieszkańców Podkarpacia. W rzeszowskim Muzeum Okręgowym można natomiast podziwiać wystawę archeologiczną ukazującą życie człowieka na terenie południowo-wschodniej Polski w pradawnych czasach. Dla najmłodszych alternatywą będzie wizyta w Muzeum Dobranocek, gdzie można znaleźć oryginalne lalki i pacynki wykorzystywane do nagrywania m.in. bajki Miś Uszatek. Egzotyczną atrakcją jest natomiast Muzeum Dzwonów i Fajek w Wieży Zegarowej w Przemyślu.

Turysta poszukując ciepłego miejsca, niewątpliwie trafi do karczmy. Nie można bowiem pominąć ważnej części kultury, jaką jest gastronomia! Mieszanki smakowe dostępne jedynie tutaj idealnie odzwierciedla wielokulturową historię Podkarpacia. Zimowe atrakcje to także degustacje. Powstał specjalny Szlak Kulinarny “Podkarpackie Smaki”, który łączy restauracje, gospodarstwa i winnice serwujące najlepsze dania. Smakosze powinni spróbować proziaków (chlebków sodowych), fuczków (bieszczadzkich placków z kiszonej kapusty), stolników (gołąbków z tartymi ziemniakami), szwabów (ziemniaczanych klusków). Na turystów czekają również pierogi huculskie (podawane z sosem czosnkowym i bryndzą), hreczanyki (kotlety z kaszy gryczanej i mięsa) oraz pstrągi. W zimowe dni warto sięgnąć po żurek lub kwaśnicę. 

jedzenie na Podkarpaciu

Ciekawe atrakcje Podkarpacia latem. Jak Rzeszowianie spędzają wakacje?


Gdy Podkarpackie góry zrzucą już swoje śnieżne pierzyny, rzesze turystów zaczynają zjeżdżać się do okolic, by tym razem podziwiać bujną zieleń. Na terenie województwa podkarpackiego znajdują się dwa parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy oraz Magurski Park Narodowy. Dodatkowo można odwiedzić liczne parki krajobrazowe i rezerwaty.

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu to lasy i góry. Doświadczysz ich najlepiej wybierając się do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na jego pokrytym lasami terenie znajdują się liczne góry, jeziora i doliny, budujące malowniczy krajobraz. Aury tajemniczości dodają pozostałości po starych wioskach – ruiny budynków, kościołów, czy cmentarzy, które zostały ponownie przejęte przez naturę po przesiedleniach ludności. W Bieszczadzkim Parku Narodowym znajduje się najbardziej wysunięty na południe punkt Polski – szczyt Opołonek. Fajne atrakcje na Podkarpaciu to te, podczas których można spotkać się z dziką przyrodą oko w oko. Spacerując po Parku, można tropić ślady rysia, wilka, dzika, czy łosia, a nawet żubrów, których parkowe stado jest największym dziko żyjącym w górach na świecie. Będąc w Parku, warto uważnie rozglądać się w piętrze połonin, by nie pominąć rzadkich okazów flory wysokogórskiej. 

zwierzęta Podkarpacia

Będąc na Podkarpaciu latem, koniecznie trzeba odwiedzić Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej trafnie oddający klimat Roztocza. Kompleks leśny o dziewiczym puszczańskim charakterze gęsto porastają bory sosnowe zarówno suche, jak i bagienne. Teren urozmaica występowanie wydm śródlądowych. Całość przecinają malownicze doliny rzek. Główną atrakcją przyciągającą turystów są ich przełomy tworzące malownicze wodospady zwane “szumami” lub “szypotami”. 

Atrakcje latem to głównie górskie szlaki turystyczne, trasy piesze, rowerowe czy loty widokowe, na które ściągają rzesze turystów. Szczególną popularnością cieszy się ponad godzinny żółty szlak z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską. Punktem obowiązkowym są odwiedziny w słynnym już schronisku Chatka Puchatka. Malowniczym szlakiem jest również zielona ścieżka przyrodniczo-historyczna “Orlik krzykliwy” wiodąca przez Bieszczadzki Park Narodowy. Prowadzi z Włosatego na Tarnicę – najwyższy szczyt Beskidów, który wynagradza wysiłek wspaniałymi widokami na polską i ukraińską stronę gór. To jedyny szczyt Bieszczad zaliczany do Korony Gór Polskich.

Ciekawe atrakcje na Podkarpaciu napotkasz również na drodze z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą i Wielką Rawkę. Szlak jest krótki, lecz nieco bardziej wymagający, dlatego też mniej uczęszczany. Wytrwałych czekają jednak przepiękne krajobrazy. Z Wielkiej Rawki można bowiem podziwiać panoramę z Połoniną Caryńską i Wetlińską, gniazdem Tarnicy i Bukowym Berdo w roli głównej. Nieopodal znajduje się kolejny punkt wart wspinaczki – Krzemieniec, czyli miejsce styku granic Polski, Ukrainy i Słowacji. 

podkarpackie trasy

Podkarpacie wygląda na niemalże zawładnięte przez dziką przyrodę, Ze swoją unikalną fauną i florą jest idealnym miejscem na ucieczkę od zgiełku miasta i codziennego zabiegania. Spacery na świeżym powietrzu rozruszają mięśnie i stawy, poprawiają kondycję i stanowią ulgę dla kręgosłupa. Jednocześnie sport na świeżym powietrzu w malowniczym otoczeniu uspokaja, oczyszcza umysł, i uczy perspektywy. Dzięki temu wrócisz do domu z nową energią.

Atrakcje wodne na Podkarpaciu. San i Jezioro Solińskie

Latem najsilniej przyciągają turystów miejsca, gdzie można zrelaksować się nad wodą. Atrakcje wodne Podkarpacie zapewnia w najwyższej jakości! Koniecznie udaj się nad rzekę San. Charakteryzuje się ona idealnymi warunkami do plażowania. Jeśli jesteś żądny wrażeń i samo wylegiwanie się ci nie wystarcza, rzeka oferuje spływy kajakiem lub pontonem, które pozwolą rozkoszować się chłodem wody i ujrzeć podkarpacką przyrodę z nowej perspektywy. A nuż uda się dojrzeć modraszkę, bobra, a może i żubra podchodzącego do brzegu! Główne trasy spływów to odcinki Sanok-Tyrawa Solna, Krzeszów-Nisko, czy Dynów-Słonne-Krasiczyn.

Atrakcje wodne na Podkarpaciu to również Jezioro Solińskie. Słynne jezioro w Solinie charakteryzuje się urozmaiconą linią brzegową, licznymi zatoczkami i wysepkami, które nadają uroczy wygląd, jednocześnie wzmagając w turystach głód przygód i chęć eksploracji jego najskrytszych zakątków. Cikawą atrakcją jest zapora oddzielająca jezioro od rzeki. Na miejscu można do woli wypożyczać kajaki, rowerki wodne, łódki motorowe, a nawet żaglówki. Szukający ekstremalnych wrażeń bez problemu znajdą przystanie, gdzie możliwe będzie spróbowanie sił w windsurfingu czy na nartach wodnych. Fani każdego rodzaju wypoczynku nad wodą znajdą więc coś dla siebie.

jezioro solińskie

Najciekawsze atrakcje Podkarpacia na weekend

Podkarpacie to idealny plan na weekend. Szybki wypad w głąb podkarpackich lasów pozwoli zwolnić, odpocząć od codziennego zgiełku i wreszcie odetchnąć pełną piersią. 

Najromantyczniejsze atrakcje na weekend to weekend dla dwojga w Blue Diamond Hotel Active SPA pod Rzeszowem. Na miejscu czekają płatki róż i powitalna butelka wina. W ofercie wliczone są śniadania i dwie obiadokolacje. Goście mogą do woli odprężać się w strefie z saunami, basenami i drink barem, a w cenie skorzystają z romantycznego masażu, aromatycznego peelingu, masażu antystresowego lub oczyszczania twarzy. By weekend nie był przesadnie spokojny, można udać się na jazdę quadem 20 km od Rzeszowa. Podkarpackie błotniste tereny z licznymi pagórkami, nagłymi spadkami i wymagającymi przeprawami zapewnią moc ekstremalnych emocji. Silne przeżycia sprawią, że widoki lepiej zapadną w pamięć!

Malownicze krajobrazy Podkarpacia wzmagają romantyczne uczucia. Warto więc udać się tam ze swoją drugą połówką. Weekendową opcją jest romantyczny weekend dla dwojga w Hotelu Metropolitan w Rzeszowie. Hotelowa restauracja oferuje dwa śniadania w formie bufetu, jedną kolację oraz powitalną butelkę wina. By romantyczna aura sięgnęłą zenitu, polecamy udać się na dzień SPA dla dwojga. Odbywane wspólnie masaż czekoladą dla niej, dalekowschodni masaż dla niego oraz a także zdrowotna wizyta w grocie solnej zbliżą i zrelaksują przed górskimi wrażeniami kolejnych dni.

Fanów aktywnego wypoczynku na pewno skusi niejedna z atrakcji w bardziej ekstremalnym stylu. Alternatywą dla turystów żądnych ekstremalnych przygód jest spędzenie weekendu na dwudniowej szkole przetrwania w Baligrodzie. Surowe Bieszczadzkie lasy zapewnią adrenalinę i nauczą przydatnych umiejętności. Brak bufetu i strefy saun zostanie wynagrodzony sporą dawką adrenaliny! Po udanym szkoleniu warto skusić się na celebrację podczas degustacji whisky dla dwojga w Rzeszowie.

Podkarpackie lasy

Atrakcje w Podkarpaciu znajdą się dla każdego. Region dzięki swojemu bogactwu przyrodniczemu i kulturowemu oferuje rekreację na każdą pogodę i na każdy humor. Szukając tras pieszych, rowerowych czy narciarskich, konieczne jest zbadanie swoich możliwości, by wybrać te, które odpowiadają naszej kondycji i naszym umiejętnościom. Warto wcześniej przestudiować, jakie zabytki i muzea znajdują się w okolicy, by nie tracić czasu na znalezienie najciekawszych na wyjeździe i wykorzystać wolne jak najpełniej!


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *