widok na Kotlinę Kłodzką

Przewodnik po atrakcjach turystycznych Kotliny Kłodzkiej i okolic. Co warto zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej?

Kotlina Kłodzka to fascynujący region pełen przygód, pięknych widoków i historycznych skarbów. W tym przewodniku zabierzemy Cię w podróż po najciekawszych atrakcjach tego malowniczego miejsca. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem przyrody, historii czy po prostu poszukujesz niesamowitych przeżyć, Kotlina Kłodzka liczne atrakcje oferuje dla każdego.

Ziemia Kłodzka i Kotlina Kłodzka — atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Mając zagraniczne podróże na wyciągnięcie ręki, łatwo zapomnieć o atrakcjach, jakie oferują rodzime strony. Zafascynowani egzotycznymi przygodami, szukamy ekscytacji w najdalszych zakątkach świata. Wpadamy jednak w komercyjną pułapkę miejsc, które przekształcone dla rzeszy turystów, utraciły już swój oryginalny charakter. 

Polska wciąż obfituje w klimatyczne zakątki. Takie właśnie są atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej i cała ziemia kłodzka. Ziemia kłodzka znajduje się na południu od Dolnego Śląska. To kraina historyczna, która obejmuje południowo-wschodnią część Sudetów Środkowych i zachodnią część Sudetów Wschodnich. Nazwy ziemia kłodzka i Kotlina Kłodzka bywają często używane zamiennie. Jest to jednak błąd. Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna stanowiąca centralną część większego terenu, jakim jest ziemia kłodzka. Stanowi około ⅕ jej obszaru. Poznaj największe atrakcje tego regionu.

widok na zieleń w Kotlinie Kłodzkiej

Twierdza Kłodzko

Listę zawierającą atrakcje Kotlina Kłodzka ma bardzo długą. Otwiera ją Twierdza Kłodzko — imponujące fortyfikacje obronne, obejmujące m.in. podziemne tunele, lochy i bastiony. Twierdza jest uważana za jeden z największych systemów fortyfikacji w Europie. 

Zwiedzając twierdzę, koniecznie trzeba udać się na szlak prowadzący chodnikami kontrminerskimi, które zapewniały ochronę przed podkopami wroga. Stanowią istny podziemny labirynt. Jest to fenomen w skali Europy. Wyjątkowe atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej to “Nocne Zwiedzanie Twierdzy Kłodzko”, które stanowi pewnego rodzaju spektakl oparty na wydarzeniach kampanii napoleońskiej (1807 r.). Nocny spacer po mrocznych korytarzach zapewni ekstremalne emocje. Skok adrenaliny dodatkowo wywoła legenda o dawnej władczyni Valesce zamurowanej żywcem w zabudowaniach przed odrzuconego adoratora. Do dziś wraca ponoć na miejsce swojej kaźni jako nocna zjawa.

Pasjonaci historii powinni udać się na zwiedzanie trasą “Twierdza Kłodzko — poza szlakiem”, która umożliwia poznanie większej liczby zakamarków o istotnym znaczeniu militarnym i strategicznym. Na miejscu można również zakupić wystrzał z armaty, czy wziąć udział w szkoleniu artyleryjskim. Twierdzę można również zwiedzać Szlakiem Pancernych i zobaczyć na żywo miejsca, w których kręcono kultowy serial Czterej Pancerni i Pies. 

Twierdza Kłodzko z lotu ptaka

Twierdza Srebrna Góra

Kolejna atrakcja dla fanów militariów to wieś Srebrna Góra. W XVIII wieku Prusacy zaczęli w tym miejscu budowę twierdzy mającej zabezpieczyć ich panowanie w tej części ziemi śląskiej. Twierdza Srebrna Góra to przykład tego, że Kotlina Kłodzka atrakcje turystyczne o najwyższej jakości. Jest ona dziś bowiem zaliczana do największych górskich budowli obronnych na kontynencie. 

Najciekawszą częścią twierdzy są podziemne kazamaty. Podczas zwiedzania można zapoznać się z system pobierania wody znajdującym się pod ziemią i zobaczyć 53 — metrową studnię wykutą w skale. Zwiedzanie obejmuje przejście podziemnym mostem zwodzonym, a także najgłębszą fosą w Polsce. Fani militariów mogą zapoznać się z działaniem artylerii fortecznej oraz być świadkami wystrzału z repliki największego działa na Śląsku. Do twierdzy najlepiej wybrać się w drugą sobotę czerwca, kiedy to ma ona swoje święto. Wówczas tereny Twierdzy Srebrna Góra to bardzo ciekawe miejsca Kotliny Kłodzkiej. Co roku odbywają się wtedy warsztaty, pokazy oraz rekonstrukcje bitew i historycznych momentów z istnienia twierdzy. Moc atrakcji spodoba się szczególnie najmłodszym i zapewni zwiedzanie bez cienia nudy!

Zamek Książ

W pobliskim Wałbrzychu znajduje się Zamek Książ. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Podczas wojny, zajęty przez nazistowską organizację paramilitarną, był nawet przygotowywany na kwaterę dla Hitlera. W tamtym czasie powstały tu również liczne podziemne tunele, których przeznaczenie do dziś nie zostało odkryte. Spekuluje się, że miały służyć za schron lub miejsce pracy nad bombą atomową. Dziś dolina kłodzka atrakcje te otworzyła dla zwiedzających i udostępniła tunele turystom. 

Turyści udający się na Zamek Książ powinni zwiedzić również ruiny Zamku Stary Książ, który powstał w XIII wieku. Gotycka architektura nadaje ruinom tajemniczego i romantycznego charakteru, który przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi klimatycznych miejsc. Mapa atrakcji Kotliny Kłodzkiej zawiera również Palmiarnię, z którą wiąże się romantyczna historia. Została ona wybudowana przez jednego z właścicieli zamku jako wyraz jego miłości do ukochanej. Dziś można podziwiać tam rośliny przywiezione z różnych rejonów świata, a także lemury, żółwie, ryby i pawie. 

Zamek Książ o świcie

Szczeliniec Wielki 

Ziemia kłodzka obfituje w atrakcje dla fanów atrakcji historycznych i militarnych. To jednak nie wszystko. Kotlina Kłodzka szlaki do górskich wędrówek oferuje dla wszystkich miłośników geografii, przyrody i aktywnego wypoczynku. Jedną z perełek jest trasa na Szczeliniec Wielki — najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Kotliny Kłodzkiej. Jest pozostałością po najwyższej części gór, która zanikła już przez erozję. To ten proces sprawił, że dzisiaj szczyt ozdabiają unikalne formy skalne. Do najbardziej zapierających dech w piersi należą formacje zwane ostańcami. Sprawiają one wrażenie, jakby w skałach zaklęte zostały ludzkie i zwierzęce postaci. Najbardziej znane to „Mamut” (zwany również “Małpoludem”),  “Kwoka”, “Wielbłąd”, “Kazalnica”, czy  “Słoń”.

Droga na Szczeliniec Wielki, a także sam szczyt, urozmaicona jest licznymi zapadliskami, balkonami widokowymi, a także szczelinami nadającymi górom magiczny charakter. Najsłynniejszą szczeliną jest Piekiełko — rozpadlina głęboka na 25 metrów. To gratka dla najmłodszych turystów oraz fanów kinematografii, ponieważ w tych rejonach kręcono sceny do “Opowieści z Narnii”. Po wyjściu z Piekiełka koniecznie trzeba udać się na pobliski taras widokowy, by podziwiać panoramę Karkonoszy. Następnym celem powinien być labirynt skalny Błędne Skały.

Skalne Miasto Adršpach

Przyjeżdżając w miejsce Kotlina Kłodzka, co trzeba zobaczyć nie ogranicza się do oczywistych atrakcji. Choć leży po czeskiej stronie granicy, Skalne Miasto to popularna atrakcja dla turystów odwiedzających Kotlinę Kłodzką. To malownicze formacje skalne i labirynty, które tworzą wyjątkowy krajobraz. To właśnie w tym miejscu widać siłę, jaką dzierży natura. Fantazyjne kształty skał otaczających turystę z każdej strony dobitnie o niej świadczą. Przechadzając się pod niebotycznymi masywnymi ścianami, nie da się nie poczuć respektu dla jej potęgi. Krajobraz Skalnego Miasteczka to gratka dla każdego estety. Tu i ówdzie napotyka się malownicze wodospady, a piękno krajobrazu dopełnia szmaragdowe jezioro.

W pobliżu Skalnego Miasta znajduje się urokliwy Wilczy Wąwóz, którym można udać się dalej w kierunku czeskich Teplickich Skał — kolejnego skalnego miasta —  i sprawdzić, jakie jeszcze oferuje Kotlina Kłodzka atrakcje po czeskiej stronie. Oba miasta można zwiedzić na jednym bilecie! 

Skalne Miasto Adršpach

Kaplica Czaszek

Dolina Kłodzka atrakcje oferuje również w bardzo nietypowym wydaniu — przykład to Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju. Kaplicę otacza mroczna aura, skłaniająca do refleksji nad życiem, śmiercią, przemijaniem oraz przemocą, jaka toczy dzieje od ich zarania. Zwiedzanie jej nie należy do łagodnych doświadczeń. Konieczne są mocne nerwy.

Kaplica powstała w XVIII wieku z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka. Podczas budowy w skarpie przy dzwonnicy dostrzegł on ludzkie szczątki i razem z grabarzem postanowił je wydobyć. Były to kości ofiar wojny trzydziestoletniej, wojny prusko-austriackiej, epidemii cholery z XVII i XVIII wieku oraz wojny siedmioletniej. Kości postanowiono wybielić i zgromadzić w kaplicy w formie ossuarium. Ksiądz i grabarz zażyczyli sobie, by ich szczątki po śmierci również znalazły się w kaplicy. Dzisiaj więc ściany i sklepienie wypełnione są około 3 tysiącami kości. Kolejne 20-30 tysięcy znajduje się w krypcie pod kaplicą. Atrakcja przypadnie do gustu turystom ceniącym sobie mroczne klimaty.

Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych i jest znany z charakterystycznych formacji skalnych, pięknych widoków i różnorodności przyrodniczej. Jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania ziemi kłodzkiej. W jego skład wchodzą tereny Gór Stołowych na północnym zachodzie ziemi kłodzkiej sięgające aż do polsko-czeskiej granicy. 

W miejscu takim jak Kotlina Kłodzka najpiękniejsze szlaki to te znajdujące się w Parku Narodowym Gór Stołowych. Spacer po Parku spodoba się szczególnie miłośnikom przyrody w jej dzikim wydaniu. Można podziwiać tam skalne labirynty, ściany, szczeliny, kolumny, czy turnie. Park Narodowy Gór Stołowych daje jednak także szansę na spacer szlakami pełnymi przyrody ożywionej. Szata roślinna należy do regla dolnego. Decydującą przewagę mają tutaj lasy świerkowe. 

Kotlina Kłodzka ciekawe szlaki prezentuje również w Rezerwacie Wielkie Torfowisko Batorowskie, gdzie rośnie modrzewnica, rosiczka, czy wrzosiec bagienny. Poszukiwacze egzotycznych klimatów powinni udać się w okolice Łęczyc, Gołaczowa i Batorowa. Tamtejsze łąki charakteryzuje charakter podobny do ekosystemów Afryki, dlatego teren ten nazwano Sawanną Łęczycką. Faunę Gór Stołowych dumnie reprezentują muflony, borsuki, popielice, dziki, jelenie i sarny, a także ponad 200 gatunków ptaków. 

ostaniec w Parku Narodowym Gór Stołowych

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Atrakcje turystyczne w Kotlinie Kłodzkiej idealne dla miłośników przyrody to m.in. wizyta w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. To najdłuższa jaskinia Sudetów. Ze względu na świetnie zachowaną szatę naciekową, uznawana jest za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. W zależności od swojego apetytu na ryzyko, jaskinię można przejść trasą turystyczną lub ekstremalną. 

Opcja turystyczna to trasa dla każdego. To 45-minutowy spacer wygodnymi chodnikami, podczas którego przewodnik ciekawie opowiada o historii jaskini. Do pokonania tej trasy nie jest wymagana mocna kondycja czy sprawność fizyczna. Wielbiciele sportu, wspinaczki i wyzwań powinni zdecydować się na trasę ekstremalną i — dosłownie — dogłębnie zbadać walory turystyczne Kotliny Kłodzkiej. Podczas 3-godzinnej przygody będą mogli poczuć się jak prawdziwi grotołazi, zagłębiając się w rozpadliny i schodząc do najniższych, trudnodostępnych partii jaskini, by poznać ją z zupełnie innej strony. Na tym wariancie trasy wymagana jest tężyzna zarówno fizyczna, jak i psychiczna.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej i okolic są głęboko związane z tradycją górniczą regionu. Kopalnia Złota w Złotym Stoku to unikatowe muzeum pod ziemią, które prezentuje historię wydobycia kruszcu w regionie. Okrzyknięta “dolnośląskim Eldorado” zachwyca niespotykaną nigdzie indziej atmosferą. Do zwiedzania udostępniona jest Sztolnia “Gertruda”. Kotlina Kłodzka ciekawostki ma w zanadrzu, ponieważ krąży legenda, że po sztolni tej przechadza się duch żony zmarłego w kopalni górnika. Zwiedzić można również Sztolnię “Czarna Góra”, w której można zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad (i to 8 — metrowy!). Sztolnia Ochrowa to natomiast żywa lekcja historii ujawniająca dawne wydobywcze techniki oraz ucząca o ciężkiej pracy tamtejszych górników. 

Kotlina Kłodzka co można zwiedzić, znów ukrywa pod ziemią. Kopalnia Złota w Złotym Stoku to miejsce z mnóstwem atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych. Podczas zwiedzania można udać się na podziemny spływ łodzią, spróbować swoich sił w płukaniu złota, czy szukaniu diamentów na polu diamentowym. Na miejscu można odlać własną sztabkę złota lub własnoręcznie wybić złotą monetę! Całość dopełni zwiedzanie średniowiecznej górniczej osady, w której można dowiedzieć się o codziennym życiu górników w dawnych wiekach. 

podziemia kopalni złota w Złotym Stoku

Kopalnia Uranu w Kletnie

Zastanawiając się, będąc w miejscu takim jak Kotlina Kłodzka co zwiedzić, nie można pominąć kolejnej nietypowej atrakcji, jaką jest Kopalnia Uranu w Kletnie. 600 lat górniczej tradycji i miliony lat geologicznych procesów wykształciły niezwykłe miejsce na mapie ziemi kłodzkiej. Spacerując chodnikami sztolni, można podziwiać ściany migoczące kolorami przez występujące w nich minerały. Podziwiając wystawę historii geologicznej terenu, można natomiast odbyć prehistoryczną przygodę.  

Jest to również świetna atrakcja edukacyjna dla dzieci, ponieważ wystawa zawiera elementy tłumaczące powstawanie kontynentów, ich dryf, procesy skało- i minerałotwórcze, a także powstawanie i wymieranie gatunków. Na trasie można podziwiać świecące w ciemnościach szkło uranowe. Dla wielbicieli ekstremalnych wrażeń polecamy trasę pozwalającą eksplorować nieudostępnione wcześniej sztolnie dawnej kopalni uranu oraz średniowieczne chodniki kopalni rud żelaza sprzed 600 lat! 

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Ekscytująca przygoda czeka na podróżnych w samym Kłodzku, a właściwie… pod nim! Pod kłodzką starówką ciągną się podziemia, których powstanie sięga czasów średniowiecznych. Dawni mieszczanie rozbudowywali swoje majątki o piwnice służące jako przechowalnie żywności lub schrony w przypadku najazdów wrogich wojsk. Ciekawe miejsca w Kotlinie Kłodzkiej są najczęściej pod ziemią! Dzisiaj połączone piwnice stanowią podziemny tunel i umożliwiają turystom podróż do przeszłości — poznanie dziejów miasta i zwyczajów jego dawnych mieszkańców.

Kotlina Kłodzka atrakcje w deszczu ma więc opanowane do perfekcji. Podziemna trasa ma około 700 metrów. Odrestaurowane wnętrza przyozdobione są eksponatami prezentującymi historię miasta i opowiadającymi o życiu jego mieszkańców. Znajdują się tam przyrządy aptekarza, narzędzia kata, piec, pralnia, karczma oraz kantor kupiecki. Spacer podziemiami imitującymi dawne miasteczko odbywa się przy akompaniamencie odgłosów z głośników, które naśladują dźwięki miasta, co pozwala dogłębnie zanurzyć się w przeżyciu i poczuć się jak prawdziwy średniowieczny mieszczanin.  

Najciekawsze muzea Ziemi Kłodzkiej i okolic

Turyści tłumnie zjeżdżają na ziemię kłodzką przede wszystkim ze względu na piękno przyrody, bogatą kulturę i interesującą historię. Z tego powodu twierdze, forty i kaplice cieszą się dużą popularnością. Przyjeżdżając w miejsce, jakim jest Kotlina Kłodzka co warto zwiedzić, by naprawdę zrozumieć ten region, to muzea. 

Kłodzkie muzea spodobają się nawet najmłodszym! Szczególnie zaś Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. W muzeum znajduje się kolekcja aż 5 tysięcy zabawek, które umilały dzieciom dni od czasów starożytnych aż do współczesności. Starsi turyści lubiący teorie spiskowe i atmosferę tajemnicy świetnie odnajdą się w Muzeum Mölke. W miejscu takim jak Kotlina Kłodzka ciekawe miejsca często skrywają mroczną przeszłość. Muzeum to kompleks podziemnych korytarzy, w których prezentowane są domniemane koncepcje owianego tajemnicą nazistowskiego projektu “Riese” — budowy podziemnego olbrzyma, który mógł pełnić funkcję ośrodka badawczego w celu stworzenia broni doskonałej. Zwolennicy spokojniejszych klimatów bez problemu odnajdą je w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, będącym jednocześnie skansenem.

młyn w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Muzeum Ziemi Kłodzkiej oferuje cenne zbiory związane z historią i kulturą regionu, od czasów prehistorycznych po współczesność. Szlaki w Kotlinie Kłodzkiej zaprowadzą tu każdego turystę. Wizyta w muzeum jest bowiem konieczna do prawdziwego poznania ducha tych terenów.

Wystawy stałe to: wystawa o tysiącletnich dziejach miasta — od pierwszej wzmianki w kronikach aż do powodzi tysiąclecia w 1997 roku, wystawa ukazująca kolekcję zegarów śląskich z XIX i z I połowy XX wieku oraz wystawa opowiadającą o tradycji szklarskiej w regionie. Warto śledzić stronę internetową muzeum w celu poszukiwania ciekawych wydarzeń takich jak koncerty, wykłady, warsztaty, czy nocne zwiedzanie miasta, które często są przez nie organizowane.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Kotlina Kłodzka i okolice atrakcje skrywają także w Dusznikach-Zdroju. Jednym z najbardziej unikatowych muzeów regionu jest Muzeum Papiernictwa. Tradycja papiernicza tej miejscowości sięga już XVI wieku, a na papierze stąd pochodzącym pisali artyści (m.in. Fryderyk Chopin) i zagraniczni władcy. 

Młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju to wyjątkowy zabytek techniki. W całej Europie podobnych pozostało już jedynie około 30. Na miejscu wciąż wytwarzana jest niewielka ilość papieru. W procesie mogą wziąć udział zwiedzający, ponieważ jest to muzeum stawiające na poszerzanie wiedzy poprzez praktykę. Najlepiej jest odwiedzić muzeum w ostatni weekend lipca, kiedy to organizowane jest Święto Papieru, podczas którego można wziąć udział w warsztatach tworzenia, zdobienia, badania właściwości papieru oraz drukowania.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju nocą

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Kolejne nietuzinkowe atrakcje dolina kłodzka skrywa w Bystrzycy Kłodzkiej. Znajduje się tam Muzeum Filumenistyczne. Kolekcje składają się z przedmiotów, które w kolejnych wiekach służyły do wzniecania ognia! Znajdziemy tam wszelkiego rodzaju zapalniczki, ogniwa, krzesiwa, a także opakowania i etykiety z tak dalekich zakątków świata, jak Chiny czy Japonia! 

Muzeum warto odwiedzić również ze względu na dział w całości poświęcony historii miasta i okolicy. Znajdują się w nim książki, ryciny, widokówki oraz eksponaty reprezentujące sztukę regionu. To unikalne połączenie placówki z wąską specjalizacją z charakterem muzeum regionalnego, w którym turyści realnie mogą poszerzyć swoją wiedzę.

Uzdrowiska i parki zdrojowe — atrakcje Ziemi Kłodzkiej

Niezwykłe walory przyrodnicze i charakterystyczny klimat sprawiły, że od wieków na ziemię kłodzką przyjeżdża duża liczba kuracjuszy. Uzdrowisko Lądek-Zdrój leży tuż przy Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. W miejscu takim jak Kotlina Kłodzka szlaki piesze przyciągają pięknymi widokami i obietnicą ukojenia ducha i odprężenia ciała. Dla zapewnienia sobie dogłębnego odpoczynku wybierz się na weekend SPA dla dwojga, gdzie przez dwie doby hotelowe skorzystasz z dwóch śniadań, jednej kolacji, a także 30-minutowego masażu i nielimitowanych wizyt w strefie wellness. W Lądku-Zdroju bije aż 6 źródeł wód leczniczych! Co więcej, znajdują się tutaj fluorkowo-radoczynne termy o unikalnym w skali Europy składzie i wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. 

Kolejnym uzdrowiskiem ziemi kłodzkiej jest Kudowa-Zdrój. Cenne są tutaj szczawy wodorowęglanowo-wapniowo-sodowe, żelaziste oraz borowe. Wykorzystywane są zarówno do kuracji pitnej, jak i zdrowotnych kąpieli, kąpieli suchych oraz masaży. Świetnie sprawdzają się w walce z chorobami serca i układu krążenia. Mniejszym uzdrowiskiem jest Duszniki-Zdrój. Jest tutaj aż 5 źródeł wód podziemnych — szczawów alkalicznych o dużym zmineralizowaniu wspomagających w leczeniu układu oddechowego, pokarmowego oraz krążenia. 

Kotlina Kłodzka szlaki górskie oferuje w obfitości. Górskie wędrówki to jednak niejedyny sposób na poprawę zdrowia w tych okolicach. Polanica-Zdrój nazywana jest perłą polskich uzdrowisk. W celach wspomagania ciała i ducha warto wybrać się na weekend dla dwojga w Hotelu SPA dr Eris, gdzie można spędzić 3 dni z zapewnionymi śniadaniami i relaksem w strefie saun, na siłowni i na basenie. Polanica-Zdrój jest szczególnie polecana osobom ze schorzeniami kardiologicznymi, układu krążenia, układu trawienia, układu oddechowego, a także chorobami związanymi z nadciśnieniem, problemami ortopedycznymi i reumatycznymi. 

Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju

Sezonowe atrakcje turystyczne Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka atrakcje zimą oferuje głównie w formie jazdy na nartach. Najpopularniejszą stacją narciarską ziemi kłodzkiej jest Zieleniec Ski Arena leżąca między Górami Orlickimi i Bystrzyckimi. Panuje tu alpejski mikroklimat, który korzystnie wpływa zarówno na wytrzymałość tras, jak i na zdrowie i samopoczucie narciarzy. Kolejnym popularnym punktem na zimowej mapie jest Ośrodek Czarna Góra Resort. Ma on najdłuższą trasę zjazdową na ziemi kłodzkiej. “Luxtorpeda” wjeżdża bowiem na sam szczyt Czarnej Góry, skąd obdarowuje malowniczym widokiem na Masyw Śnieżnik. Atrakcje Kotliny Kłodzkiej zimą to także mniej uczęszczana Stacja Narciarska Lądek-Zdrój, gdzie świetnie czują się ci mniej zaawansowani lub dopiero zaczynający swoją przygodę na stokach. 

Atrakcje doliny kłodzkiej wiosną to te, które odbywają się na świeżym powietrzu. Jesienią z kolei można podziwiać widoki jak z obrazka. Tradycyjne spacery warto urozmaicić ekstremalnymi atrakcjami. Świetnie sprawdzi się jazda OFF ROAD 4×4. Gdy trasy stają się naturalnie błotniste, wyzwanie staje się bardziej ekscytujące. Fani jeszcze większej adrenaliny mogą wybrać się na jazdę quadem i zmierzyć się ze wzgórzami, spadkami i naturalnymi przeszkodami.

Kotlina Kłodzka atrakcje na niepogodę również ma w zanadrzu. Gdy szaruga zawita na stałe, udaj się do pobliskiego Wałbrzycha, gdzie zafundujesz sobie powrót lata podczas pluskania się w wodzie. Wybierz się na lekcje nurkowania. Kurs składa się z części teoretycznej, podczas której poznasz tajniki tej sztuki, oraz praktycznej, dzięki czemu będziesz mógł wykorzystać wiedzę i sprawdzić swoje umiejętności. Po zajęciach otrzymasz darmowy film i zdjęcia uwieczniające podwodną przygodę, by emocje zostały z Tobą na dłużej!

Zalew w Starej Morawie

Najpopularniejszą letnią atrakcją Kotliny Kłodzkiej jest Zalew na Starej Morawie. To idealne miejsce na ochłodę pomiędzy dniami intensywnych górskich wędrówek. Punkty widokowe Kotlina Kłodzka słusznie ulokowała na jego środku. Znajduje się tam wieża widokowa, na którą trzeba się koniecznie wybrać, ponieważ jest co z niej podziwiać! Zalew jest położony na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, więc z wieży rozpościera się widok na połacie dziewiczej zieleni i panoramę stoków otaczających wodę. 

Największe atrakcje Kotliny Kłodzkiej latem to więc nie tylko górskie wędrówki. Zalew to świetne miejsce na odpoczynek na plaży i swawolne pluskanie się w wodzie, ale fani aktywnego wypoczynku również znajdą coś dla siebie. Na miejscu znajdują się wypożyczalnie różnorodnych sprzętów do sportów wodnych, a także boisko. Okolica jest na tyle piękna, że warto zatrzymać się tam na dłużej. Do dyspozycji turystów udostępnione jest pole campingowe oraz miejsca na klimatyczne wieczorne ogniska. 

punkt widokowy na zalewie w Starej Morawie

Już wiesz, co warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej. Region ten, zachwyca różnorodnością atrakcji i możliwościami spędzania czasu. Czy jesteś pasjonatem przyrody, miłośnikiem historii, czy po prostu podróżnikiem szukającym niesamowitych doznań, ta malownicza kraina oferuje coś wyjątkowego dla każdego. Wybierz się na wspaniałą podróż po Kotlinie Kłodzkiej, poznaj atrakcje i odkryj jej niezwykłe uroki.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *