Pałac na Wyspie

Atrakcje Mazowsza. 15 ciekawych miejsc na Mazowszu, które warto zobaczyć

Mazowsze to region, który często jest utożsamiany z województwem mazowieckim, jednak ich granice nie do końca się pokrywają. Ziemia mazowiecka zajmuje znaczną jego część, jednak zahacza również o województwa łódzkie, podlaskie, czy nawet częściowo lubelskie i zachodniopomorskie. Czy wiesz, jakie atrakcje turystyczne Mazowsze oferuje turystom? Zobacz, z czego słynie region i jak zaplanować ciekawą wycieczkę!

Atrakcje turystyczne Mazowsza — co warto zobaczyć?

Mazowsze jest historyczną krainą, która przez wiele lat w przeszłości cieszyła się niezależnością polityczną. Jego stolicą jest Płock, mimo że nie jest największym miastem w regionie. Mazowsze zostało włączone do Królestwa Polskiego dopiero po 1500 roku. Atrakcje Mazowsza obejmują zarówno liczne zabytki, jak i rozległe tereny zielone. Ciekawych miejsc nie zabraknie tu zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i grup przyjaciół, którzy szukają wrażeń. Poznaj najlepsze na Mazowszu atrakcje na weekend i twórz magiczne wspomnienia!

Zamek w Czersku

Czersk znajduje się w południowej części Mazowsza, niedaleko Góry Kalwarii. Sam zamek zaś jest budowlą gotycką z przełomu XIV i XV wieku wybudowaną na zlecenie księcia warszawskiego Janusza I Starszego. Plan zamku jest nieregularny, ponieważ jego granice przebiegają w miejscu ówczesnych wałów grodu. Przy bramie wjazdowej jest okazała gotycka wieża zbudowana na planie czworoboku. Dwie cylindryczne wieże początkowo były wysokości murów, jednak w XVI wieku nadbudowano je. W podobnym czasie w zamku stacjonowała Bona Sforza, dla której zbudowano wewnątrz 300-metrową rezydencję. Obecnie teren jest dostępny dla zwiedzających, a dzięki pracom archeologicznym udało się odkopać fundamenty zabytkowego kościoła, który mieścił się w kompleksie.

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie wraz z kompleksem ogrodów jest jedną z reprezentacyjnych atrakcji Warszawy. Ogromny, majestatyczny teren każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Posiadłość zakupił w 1677 roku król Jan III Sobieski. Ówcześnie Wilanów nie był częścią Warszawy, jednak znajdował się na tyle blisko Zamku Królewskiego, że bez problemu mógł pełnić funkcje rezydencyjne dla rodziny. Architektura pałacu stanowi połączenie mody europejskiej ze staropolskimi. Z biegiem lat posiadłość trafiała w różne ręce, aż w 1805 roku Stanisław Kostka Potocki założył w niej pierwsze publiczne muzeum w Polsce. Zebrano tu dzieła sztuki z całego świata i okazałą część poświęcono Janowi III.

Ogród w Wilanowie to aż 45 hektarów, na które składa się między innymi Ogród Różany, park angielsko-chiński, ogród przy Oranżerii oraz jezioro Wilanowskie i kanał Sobieskiego. Wstęp do parku jest biletowany, jednak koszt jest symboliczny. W sezonie zimowym w parku działa Ogród Świateł, który rozświetla obszar w artystycznej formie.

Zamek w Pułtusku

Jest to renesansowa budowla z XV wieku, która wyrasta na niewielkim wzgórzu nad Narwią. Obecnie, od 50 lat zamek jest przekształcony w Dom Polonii. Budynek na planie podkowy pełni funkcje hotelowo-rekreacyjne. Oferuje on nie tylko noclegi w pałacowych apartamentach, ale również organizuje konferencje czy wydarzenia sezonowe, jak Andrzejki czy warsztaty. Przy hotelu funkcjonuje także restauracja oferująca staropolskie, mazowieckie specjały, jednak w nowoczesnej odsłonie. Poza nim na miejscu funkcjonuje też Ośrodek Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego.

Zamek w Ostrołęce

Przy placu Bema w Ostrołęce można znaleźć wiele ciekawych budynków sprzed lat. Mazowsze – atrakcje turystyczne obejmują tu między innymi Ratusz Miejski z XIX wieku oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Obydwa budynki mają ciekawą architekturę zgodną z ówczesnymi trendami. Warto zarówno poświęcić chwilę na obejrzenie ich z zewnątrz, jak i wejść do środka. Muzeum dysponuje licznymi eksponatami, które pozwolą poznać nieco bliżej kulturę Kurpiów.

Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Obecnie pozostały jedynie ruiny tego zamku, jednak swego czasu cieszył oko lokalnych magnatów. Historia tego miejsca sięga przełomu XIV i XV wieku, kiedy to został wybudowany na zlecenie Janusza I Starszego. Występujący tam bagnisty teren zmusił ówczesnych budowniczych do wzmocnienia terenu poprzez zatopienie żwiru, cegieł i dębowych pni. To między innymi one przysłużyły się do oceny czasu, w którym wzniesiono budowlę. Zamek pełnił funkcję obronną i rezydencjonalną. Dzisiaj zarządzanie nim przypada  Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Twierdza Modlin

Twierdza mieści się zaledwie 30 km od Warszawy i można bez trudu dojechać do niej nawet pociągiem. Stanowi ona jeden z możliwych kierunków wycieczek podczas zwiedzania Stolicy i okolic. Ten kompleks budynków jest najlepiej zachowaną twierdzą w Polsce. Do jej najciekawszych elementów należą Obóz Warowny i okazała cytadela – najdłuższy budynek w Europie mierzący 2250 m długości. Obecnie to niezwykłe miejsce można zwiedzać samodzielnie oraz w zorganizowanych grupach.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Jest to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych Warszawy, którą po prostu trzeba zobaczyć. Kolekcjonuje zbiory obejmujące sztukę starożytną, malarstwo polskie i obce, zbiory numizmatyczne i inne dzieła sztuki. Część budynku zajmowana jest przez Muzeum Wojska Polskiego. W muzeum można podziwiać liczne wystawy stałe oraz czasowe. W okolicy Warszawy istnieje też kilka oddziałów tej instytucji, m.in. w Nieborowie, Otwocku Wielkim i Arkadii.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola jest niedaleko Sochaczewa, czyli jednej z podwarszawskich miejscowości. To właśnie tu mieści się oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest muzeum biograficznym, na które składa się 7-hektarowy park i dworek, formalnie zwany oficyną. Sam Fryderyk w tej rezydencji spędził zaledwie około pół roku życia, ponieważ wraz z rodziną przenieśli się do Warszawy. Ekspozycja domku ma charakter symboliczny, ponieważ nie zachowały się żadne źródła mówiące o ówczesnym rozkładzie pomieszczeń. Co niedzielę w Żelazowej Woli wykonywane są utwory słynnego kompozytora przez artystów z całego Świata.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Południowe Mazowsze atrakcje to między innymi Czarnolas. Ta niewielka miejscowość znajduje się tuż przy granicy z województwem lubelskim, na wysokości Puław i Radomia. Siedziba muzeum mieści się w zabytkowym Dworze Jabłonowskich z XIX wieku. Na miejscu zgromadzono różne wydania dzieł poety i pamiątki związane z jego życiem. Od 2020 roku muzeum jest samodzielną placówką otoczoną przepięknym parkiem. Obiekt można wynająć na sesje zdjęciowe lub lekcje muzealne dla grup zorganizowanych.

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Instytucja powstała dzięki połączeniu kolekcji Towarzystwa Naukowego Płockiego i Szkoły Wojewódzkiej. Jest to jedna z najstarszych takich placówek w kraju, bowiem powstała już w 1820 roku! Północne Mazowsze to atrakcje historyczne związane między innymi ze sztuką secesyjną. Obecnie główna siedziba znajduje się na Starym mieście, jednak istnieje też kilka oddziałów zamiejscowych:

  • Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku
  • Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie,
  • Spichlerz w Płocku
  • Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkie w Wyszogrodzie.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Co, co warto zobaczyć na Mazowszu, to Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest to typowy skansen, gdzie Powiatowa Rada Narodowa prowadzi ciekawe muzeum etnograficzne. Zajmuje obszar ponad 60 hektarów, na których można podziwiać 80 elementów historycznej architektury oraz tysiące eksponatów w miejscowym muzeum. Układ zabudowań odwzorowuje najbardziej typową dla osad rolniczych wieś rzędową z najważniejszymi zabudowaniami: chatami, młynem, karczmą czy kościołem. Zobacz, jak żyli chłopi na przełomie XIX i XX wieku na ziemi mazowieckiej!

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Przenieśmy się na chwilę znów do Stolicy, gdzie na odwiedzających czekają kolejne atrakcje. Zamek Ujazdowski jest obecnie siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej. Jest to instytucja, która pozwala lepiej zrozumieć współczesnych twórców. Zajmuje się nie tylko gromadzeniem, ale też tworzy dzieła sztuki zgodnie z obowiązującymi trendami. Obecnie na miejscu można podziwiać prace ponad 100 polskich i zagranicznych artystów. To miejsce jest obowiązkowe dla każdego miłośnika sztuki współczesnej, który lubi spotkania z kulturą. Również okolica Zamku jest godna uwagi, ponieważ obok rozpościera się przepiękny park Agrykola, w którym cyklicznie odbywają się różne wydarzenia kulturalne i sportowe. Czy będziesz pamiętać o Centrum Sztuki Współczesnej podczas najbliższej wizyty w Warszawie?

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Atrakcje Mazowsza poza Warszawą to również rozrywka dla rodzin z dziećmi, które z pewnością uwielbiają pociągi! Placówka jest oddziałem Stacji Muzeum, czyli dawnego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Jej lokalizacja to dawny dworzec Powiatowej Kolei Sochaczewskiej, która działała w latach 1922-1984. Ostatni pociąg wyjechał 30 listopada o 15.35, z tego powodu wszystkie zegary na miejscu wskazują tę właśnie godzinę. Jedną z ciekawszych atrakcji muzeum jest przejazd zabytkowym pociągiem na skraj Puszczy Kampinoskiej. W tym miejscu też nagrywane są liczne filmy i teledyski ze względu na niepowtarzalny klimat i wystrój z dawnych lat.

Przyrodnicze atrakcje Mazowsza

Mazowsze obfituje nie tylko w historyczne zabudowania i ciekawe muzea, ale też bezkresne tereny zielone, które są idealnym miejscem na długie spacery i sportowe rozrywki. Poznaj miejscowe szlaki kajakowe Mazowsze, trasy rowerowe i majestatyczne parki.

Puszcza Kampinoska i Kampinoski Park Narodowy

Obszar Puszczy Kampinoskiej to 670 km², z czego większość podlega ochronie w postaci Kampinoskiego Parku Narodowego. Na miłośników dwóch kółek czeka biegnący wokół całego Parku Narodowego Kampinoski Szlak Rowerowy. Ma on ponad 140 km, zaczyna się i kończy na Wólce Węglowej na warszawskich Bielanach. Trasa przebiega raczej poza Parkiem ze względu na podmokły teren. Drogi są asfaltowe lub gruntowe, bardzo dobrze oznaczone. Na trasie są liczne miejsca do wypoczynku, sklepy i śmietniki. Ten piękny rezerwat przyrody zachęca do spędzania czasu na łonie natury.

Mazowsze atrakcje przyrodnicze obejmują liczne gatunki zwierząt żyjących na terenie Puszczy. Należą do nich m.in.: ryś, łoś, wilk czy wydra. Łoś jest symbolem Parku i bardzo często odwiedza ludzkie zabudowania na terenie Kampinosu i przechadza się ulicami ze swoimi młodymi. W parku funkcjonują też liczne ścieżki dydaktyczne, np. między Izabelinem a Laskami, w których funkcjonuje popularny Ośrodek dla Niewidomych z przepięknym parkiem i historycznymi zabudowaniami.

Jezioro Zegrzyńskie

Zalew Zegrzyński jest popularnym miejscem spotkań Warszawiaków w gorące dni. Liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe i atrakcje wodne stanowią doskonałą odskocznię od codziennego biegu i zgiełku miasta. Ten zbiornik retencyjny znajduje się na Narwi i ma aż 40 km długości i ponad 3 km szerokości. W praktycznie wszystkich okolicznych miejscowościach istnieją różne formy rozrywki. Na jeziorze można żeglować, pływać kajakiem, surfować i nawet łowić ryby. 

W latach 80. XX wieku funkcjonował mit stworzony przez dziennikarzy, który dotyczył rzekomego istnienia Paskudy z Zalewu Zegrzyńskiego. Chciano tym samym zwrócić uwagę na zanieczyszczenie zbiornika, bowiem potwór miał się odżywiać ściekami. Po wybudowaniu oczyszczalni temat zniknął z anten radiowych, zatem można uznać, że redaktorski żart przyczynił się do poprawy czystości wody w zalewie i przyczynił do rozwoju turystyki w regionie.

Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy

Puszcza i Park znajdują się niedaleko Warszawy. Jednym z najpiękniejszych miejsc na trasie są Królewskie Źródła, z których miał pić wodę sam Władysław Jagiełło. Do tego punktu prowadzi przepiękna trasa wycieczkowa. Przed wejściem jest bezpłatny parking, na początku trasy polana z miejscem na ognisko i małym barem. Trasa wiedzie przez las i nadrzeczne pomosty a gdzieniegdzie poustawiane są tablice informacyjne i budki turystyczne. To idealne miejsce, gdzie warto wybrać się na spacer.

Inną, nieco bardziej sportową atrakcją Puszczy jest spływ kajakowy na rzece Radomka. Puszczę przecinają również liczne szlaki rowerowe, które często można pokonać nawet z dziećmi.

Smaki Mazowsza — co i gdzie warto zjeść?

Kuchnia mazowiecka jest bardzo zróżnicowana ze względu na wpływy zza granicy oraz zetknięcie różnych kultur. Łączą się tu bowiem dania typowo salonowe ze staropolską kuchnią kurpiowską. Dania Mazowsza często są dość tłuste i ciężkie, ale jednocześnie wyraziste i sycące. Poznaj najciekawsze potrawy, które od lat serwuje się na Mazowszu! Która z nich najbardziej przypadła Ci do gustu?

  1. Chłodnik mazowiecki na botwince, z wodą z ogórków i pieczoną cielęciną
  2. Rejbak z Ostrołęki, czyli zapiekanka mięsno-ziemniaczana
  3. Raki po warszawsku na occie winnym
  4. Gruszki w czerwonym winie
  5. Rogaliki drożdżowe z marmoladą
  6. Flaki po warszawsku podane z pulpetami
  7. Wuzetka i pańska skórka
  8. Sójka mazowiecka
  9. Baba z chleba żytniego
  10. Jagodzianki

Zastanawiasz się, gdzie możesz spróbować popisowych dań z Mazowsza? Przed Tobą lista wybranych restauracji, które serwują najwyższej klasy dania staropolskie, które zaspokoją nawet najbardziej wymagające żołądki!

  1. Kuźnia Smaku, Warszawa
  2. Kuchnia Warszawska, Warszawa
  3. Dwór Karwacz, Przasnysz
  4. Bigosu Czar, Żyrardów
  5. U Pietrzaków, Zielonka

Mazowieckie atrakcje — imprezy kulturalne i festiwale

W regionie Mazowsza każdego roku odbywają się liczne imprezy plenerowe, festiwale i wydarzenia kulturalne. Poniżej przegląd cyklicznych spotkań, które cieszą się największą popularnością.

  1. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy – odbywa się na początku października, w jego trakcie jest plebiscyt publiczności, a zwycięska produkcja dostaje polskiego dystrybutora i trafia do kin na terenie kraju.
  2. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – festiwal promujący kulturę żydowską w różnych formach sztuki, m.in. poprzez muzykę, teatr, techniki wizualne i literaturę.
  3. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka” z przeglądem zespołów folklorystycznych, konkursami kulinarnymi i kiermaszem twórczości ludowej.
  4. Noc Muzeów, czyli coroczna noc, podczas której wiele warszawskich muzeów oferuje wstęp wolny. Odbywa się zwykle w maju i na ten czas funkcjonuje dodatkowa, darmowa komunikacja miejska.
  5. Jarmark Bożonarodzeniowy w Nasielsku
  6. Orange Warsaw Festival – festiwal muzyczny odbywający się na torze wyścigów konnych Służewiec od 2008 roku

Rękodzieło i lokalne produkty, z których słynie Mazowsze

Tradycyjnie na Mazowszu, jak i w innych częściach kraju, bardzo prężnie rozwijało się rękodzieło. Początkowo ludzie wytwarzali głównie przedmioty codziennego użytku, jednak z czasem przyjęło to formę artystyczną. Poznaj najciekawsze lokalne wyroby, z których słynie Mazowsze!

Szeroko rozwinięte na Mazowszu były wszelkie techniki tkackie. Popularność zyskiwały takie metody, jak hafciarstwo, krawiectwo, tkactwo i szydełkowanie. Wyrabiano przepiękne, koronkowe serwety, misternie zdobione kołnierzyki i nawet lalki i pacynki. Rzeźbiarstwo ludowe obejmowało nie tylko praktyczne garnki, stoły czy krzesła, ale też płaskorzeźby, figurki czy nawet instrumenty muzyczne!

Mazowiecka ceramika artystyczna obejmowała wyrób różnego rodzaju misek, kubeczków i talerzy, które niejednokrotnie były misternie zdobione poprzez rzeźbienie i malowanie. Wiele z nich do dziś stanowi oryginalną dekorację na ścianę lub do gabloty, gdzie cieszy oko złożonością detali.

Mazowsze słynie również z wyrobu niepowtarzalnych serów, które co roku rozpieszczają podniebienia smakoszy z całego świata. Obecnie co roku odbywa się konkurs dla producentów serów zagrodowych. Królują między innymi takie specyfiki, jak: ser wędzony z kozieradką, ser kozi dojrzewający w miodzie, Koziulki – serowe kuleczki z mleka koziego czy „Piwoszek” ser dojrzewający nacierany pieprzem ciemnym. Poznaj niepowtarzalne smaki u lokalnych producentów!

Życie nocne i rozrywka

W Warszawie nocne życie kończy się dopiero o brzasku. Lokalne bary i restauracje serwują najpyszniejsze dania i koktajle właściwie o każdej porze. Odkryj Mazowsze – atrakcje pełne mocnych wrażeń i dobrej zabawy. Poznaj najciekawsze lokale w regionie i zobacz, jak bawią się miejscowi. Parki rozrywki Mazowsza to między innymi niepowtarzalne Suntago. Czy już wiesz, jak spędzisz weekend na Mazowszu? Poznaj nasze sprawdzone sposoby na dobrą zabawę z przyjaciółmi!

Wyjście na piwo z przyjaciółmi to zazwyczaj dobry pomysł na wieczór. Jeżeli jednak oczekujesz od tego spotkania czegoś więcej, to zaproś bliskich na degustację piwa w Radomiu! W kwocie vouchera będziecie mogli spróbować wysokiej klasy trunków, a o klimat zadba wykwalifikowana obsługa lokalu. 

Macie ochotę na przygodę? Odpowiednią adrenalinę zapewni wyjście do Escape Roomu w Warszawie! Postarajcie się wspólnie rozwiązać przygotowane zagadki i opuścić pokój przed upłynięciem czasu. Wolicie scenariusz przygodowy, czy może thriller lub horror? Wybierzcie idealny pokój i sprawdźcie, jak idzie Wam praca w grupie!

Niezapomniane wrażenia zapewnia z pewnością wyjazd do parku rozrywki Suntago. To tropikalna wyspa zamknięta pod specjalną kopułą, gdzie cały rok utrzymuje się nawet 30 stopni! Skorzystaj z szeregu basenów i saun, spróbuj najlepszych koktajli i najedz się do syta w restauracjach na miejscu. W Suntago możesz spędzić niesamowity dzień razem z rodziną i przyjaciółmi!

Chcesz wiedzieć, gdzie w Warszawie odbywają się najlepsze wydarzenia muzyczne? Koniecznie sprawdź repertuar takich miejsc, jak Sala Kongresowa, Proxima, Progresja czy Stodoła. Jeżeli jednak masz ochotę potańczyć, to sprawdź takie miejsca, jak Niebo, Cubano, Hocki Klocki czy Wesele. W każdym z nich czeka na Was świetna muzyka i niezapomniana zabawa do białego rana!

Atrakcje dla dzieci Mazowsze

Atrakcje dla dzieci na Mazowszu to parki rozrywki, w których cała rodzina spędzi niezapomniany dzień. Wspomniane wcześniej Suntago doskonale sprawdzi się również dla maluchów, które za wstęp płacą znacznie mniej. Jakie jeszcze atrakcje Mazowsze dla dzieci warto przetestować? Poznaj nasze propozycje!

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to niepowtarzalna placówka, która uczy poprzez zabawę. To nowoczesne muzeum, w którym nie tylko można, ale też należy dotykać eksponatów! W większości są one interaktywne. Ekspozycja podzielona jest na kategorie, do których należy biologia z anatomią, mechanika płynów, astronomia czy tajniki działania prądu. Wybrane strefy dostosowane są nawet dla kilkulatków i pozwalają rozwinąć pasję do nauki. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Warszawie z dziećmi!

Park rozrywki Julinek mieści się w Lesznie pod Warszawą. To magiczne miejsce na mapie Mazowsza ma atrakcje dla dzieci w każdym wieku. Jest tu park linowy, tor do mini golfa oraz plac zabaw dla maluchów. Zabierz tu swoje pociechy, jeżeli chcesz dać im się wyszaleć a dla siebie zapewnić chwilę wytchnienia. 

dzieci w parku linowym

Farma Iluzji w Mościskach to 5 hektarów niezapomnianej zabawy. Są tu dmuchańce, plac zabaw, ogromny las i muzeum z krzywymi zwierciadłami. To miejsce już z oddali widać podczas jazdy samochodem – koniecznie trzeba je zobaczyć na własne oczy!

Region Mazowsza to morze możliwości – niezależnie od oczekiwań! Poznaj bogatą historię tego malowniczego regionu, spróbuj tradycyjnych przysmaków, odwiedź ciekawe miasta i skorzystaj z najciekawszych atrakcji. Koniecznie odwiedź Warszawę, Płock, Ostrołękę oraz najpiękniejsze parki i lasy: Kampinos i Puszczę Kozienicką. Wybierz się na nocną imprezę pełną przygód i zabierz dzieci na najlepszy plac zabaw. Poznaj Mazowsze i ciesz się jego różnorodnością!


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *