Co robić będąc w Bydgoszczy? Największe atrakcje Bydgoszczy na weekend

Bydgoszcz to miasto często niedoceniane i pomijane przez turystów na rzecz sąsiadującego z nią Torunia. Tymczasem na mapie Bydgoszczy znajduje się szeroki wybór atrakcji turystycznych, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Planujesz weekend w Bydgoszczy i zastanawiasz się, jak miło spędzić czas? Sprawdź, co ciekawego można robić w Bydgoszczy podczas krótkiego wypadu z rodziną lub przyjaciółmi. Poznaj najpiękniejsze miejsca w mieście i ciekawe zabytki, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Spacer po Starym Mieście

Stare miasto niezmiennie zachwyca swoim urokiem zarówno turystów, jak i mieszkańców Bydgoszczy. Budowę ma dość charakterystyczną: od głównego placu z ratuszem odchodzą promieniście mniejsze uliczki utkane małymi kawiarenkami, restauracjami i sklepami z pamiątkami. To właśnie tu możesz znaleźć słynne Muzeum Mydła i Historii Brudu, zabytkowe kościoły powstałe z cegieł po Zamku Królewskim i mrowie innych atrakcji! Ciekawe jest to, że tuż obok jest Wyspa Młyńska i ogromne, zielone tereny, które dodatkowo uatrakcyjniają trasę spacerową.

Wyspa Młyńska i Młyny Rothera w centrum miasta

Wyspa Młyńska jest jedną z głównych atrakcji Bydgoszczy. Na ponad 6 hektarach mieszczą się liczne obiekty kulturalne, zabytkowe i sportowo-rekreacyjne. Na wyspie znajduje się ogromna łąka, która pełni cele głównie rekreacyjne. Mieszkańcy w sezonie opalają się na niej, robią pikniki oraz bawią się z psami. Duża przestrzeń zapewnia odrobinę prywatności, dzięki czemu różne osoby mogą spędzać czas niezależnie od siebie. Kolejną atrakcją Wyspy Młyńskiej jest plaża miejska oraz duży plac zabaw dla dzieci. Drogą pieszą na wyspę prowadzą 4 mosty, z czego najbardziej urokliwy jest ten najmniejszy – kładka Wenecji Bydgoskiej. Znajdziesz go obok placu zabaw.

Młyny Rothera swoje czasy świetności mają dawno za sobą i obecnie pełnią raczej funkcje ekspozycyjne. Są w nich sale konferencyjne oraz różne wystawy okolicznościowe. Budynki powstały na skutek budowy Kanału Bydgoskiego. Rozwój gospodarczy znacznie zwiększył poziom handlu drewnem i zbożem. W młynach mieścił się magazyn, dom turbinowy, przepławki dla ryb, a także pierwsza w mieście maszyna parowa.

Kanał Bydgoski

Jest to sztuczne połączenie wodne Wisły i Odry poprzez ich dopływy: Brdę i Noteć. Powstał już w XVIII wieku i do dziś funkcjonuje jako istotna droga wodna. Jest na nim 6 śluz żeglugowych: 4 w Bydgoszczy i 2 w Nakle nad Notecią. Dolina, którą płynie kanał ma duże znaczenie przyrodnicze. Jest stanowiskiem lęgowym licznych gatunków ptaków. Część terenów doliny należy do obszarów chronionych Natura 2000. Na terenie  III Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy od 2006 roku funkcjonuje Muzeum Kanału Bydgoskiego, które gromadzi pamiątki z różnych okresów jego działania.

Wenecja Bydgoska

Tuż nad rzeką Młynówką, która razem z Brdą otacza Wyspę Młyńską, istnieje charakterystyczna architektura, która stała się jedną z wizytówek miasta. Wenecja Bydgoska to zespół kamienic, które zdobią okolicę. Zabudowania powstawały już od XIX wieku ze względu na dostęp do rzeki oraz łatwą komunikację z centrum miasta. Były tu zarówno domy mieszkalne, jak i sklepy, restauracje i fabryki. Wielobarwne, ciasto ustawione kamienice przyozdobione roślinnością i szyldami są inspiracją dla wielu malarzy oraz stanowią ciekawy plener zdjęciowy.

Wizyta w Operze Nova

Opera Nova została założona w 1956 roku i stanowi jedyny tego typu obiekt muzyczny na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Każdego roku wystawianych jest w niej wiele spektakli muzycznych najwyższej jakości. Sama architektura i położenie budynku jest zachwycające. Znajduje się ona tuż nad Brdą i idealnie wpasowuje się w miejscowy krajobraz. Od 1994 roku organizuje Bydgoski Festiwal Operowy, który otwiera swoją premierą. Jeżeli szukasz inspiracji na to, co robić w Bydgoszczy, to koniecznie sprawdź aktualny repertuar opery!

Spichrze nad Brdą

Spichrze wybudowano w XVIII wieku i służyły do przechowywania towarów, które potem sprzedawano do Gdańska i Berlina, dokąd były transportowane drogą wodną. Początkowo przechowywano tam produkty rolne i żywnościowe. W biegiem lat coraz większą rolę przejmował transport kolejowy, wobec czego spichrze przejęły rolę magazynowania ceramiki, szkła oraz wyrobów kamionkowych. Współcześnie te budynki, które pozostały, pełnią różnorodne funkcje. Mieszczą się w nich wystawy muzealne, mieszkania, restauracje, a w jednym z nich nawet cerkiew! Zwyczajowo Spichrzami nazywa się te mieszczące się przy ulicy Grodzkiej.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Ta placówka muzealna jest jedną z wizytówek miasta. Znaleźć je można przy ulicy Długiej na bydgoskim starym mieście. W 2015 roku National Geographic Traveler ulokował muzeum na pierwszym miejscu wśród pięciu najciekawszych muzeów w Polsce. W tej placówce możemy poznać historię produkcji mydła, ale także obejrzeć eksponaty związane z zachowywaniem higieny przez człowieka już od czasów starożytnych. Zwiedzanie odbywa się zarówno indywidualnie, jak i w grupie z przewodnikiem. Wizyta w tej placówce to doskonały pomysł na to, co można robić w Bydgoszczy!

EXPLOSEUM — dawna niemiecka fabryka materiałów wybuchowych

Exploseum jest placówką muzealną położoną na terenie dawnej, niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych. Budynki są połączone tunelami, co nadaje całemu miejscu niepowtarzalny klimat. Ekspozycja dotyczy przedsiębiorstwa DAG, na którego czele stał Alfred Nobel. Zwiedzanie może odbywać się indywidualnie, lub z przewodnikiem. Pokonanie trasy zajmuje około 2 godzin, podczas których można oglądać różne eksponaty, przemierzać podziemne tunele i oglądać krótkie materiały filmowe. Muzeum mieści się na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowego, gdzie obecnie funkcjonują różne zakłady produkcyjne.

Zamek Królewski w Bydgoszczy

Zamek Królewski był swego czasu siedzibą Kazimierza Wielkiego i później jego następców. W kolejnych latach zajmowali go starostowie bydgoscy – aż do potopu szwedzkiego. Podczas tych walk na terenie warowni były toczone zaciekłe pojedynki. Szwedzi zajęli zamek, a Polacy z całych sił starali się go odbić – w efekcie został on wysadzony, przez co zniszczono znaczną jego część. W kolejnych latach rozebrano jego ruiny, aby pozyskać surowiec do wznoszenia kolejnych zabudowań. Obecnie w Bydgoszczy przy ul. Grodzkiej można podziwiać makietę zamku, którą zbudowano na podstawie historycznych rycin. Planuje się odbudowę warowni w przyszłości.

Leśny Park Kultury i Wypoczynku — drugi największy park miejski w Polsce

Myślęcinek – będzie to odpowiedź Bydgoszczanina na pytanie, co robić w piękny dzień w Bydgoszczy. Jest to ogromny teren leśno-parkowy z licznymi trasami rowerowymi i spacerowymi, placem zabaw, zoo i zbiornikami wodnymi. To tu mają miejsce niezliczone festyny, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Poznaj Bydgoszcz – co robić na Myślęcinku?

Park Myślęcinek

Leśny Park Kultury i Wypoczynku potocznie nazywany jest po prostu Myślęcinkiem, ponieważ tak nazywa się część miasta, w której się mieści. Jest to największy park miejski w Polsce – jego powierzchnia przekracza 800 hektarów! Bez trudu można się do niego dostać komunikacją miejską, gdyż dzieli go od centrum zaledwie 5 km. W pobliżu pętli tramwajowej jest też duży parking, co umożliwia łatwy dojazd własnym autem.

Na terenie parku można znaleźć wiele atrakcji przyrodniczych. Poza pięknymi trasami spacerowymi funkcjonują tu takie obiekty, jak:

  • ogród zoologiczny
  • ogród botaniczny
  • ptasia wyspa
  • ośrodek rekreacji konnej
  • centrum edukacji ekologicznej i ścieżki przyrodnicze.

Najciekawsze lokalne wydarzenia kulturalne mają miejsce na polanie Różopole. To ogromna łąka, na której jest miejsce na koncerty, festiwale, a nawet turnieje rycerskie! Koniecznie sprawdź, co będzie działo się na miejscu w czasie Twojej wizyty w Bydgoszczy!

Park Kazimierza Wielkiego

Ten park został założony już w XVII wieku i funkcjonuje do dziś. Znajduje się on w centralnej części miasta i jest często wybieraną trasą spacerową mieszkańców. Jedną z jego większych atrakcji jest fontanna Potop – zrekonstruowana rzeźba z początków XX wieku. Na terenie parku jest aż 7 pomników przyrody, czy uda Ci się znaleźć je wszystkie?

Muzeum Miniaturowych Pomników Historii Polski

Park rozrywki, który mieści się na terenie wspomnianego Myślęcinka, kryje w sobie masę atrakcji. Poza karuzelami i kolejkami górskimi, na odwiedzających czeka także park miniatur! Koniecznie zaplanuj spacer po części Myślęcinka „Zaginiony Świat” i poznaj nieco historii w skali mikro!

Sport i rekreacja — co warto zrobić, będąc w Bydgoszczy?

Masz ochotę spędzić czas w sposób aktywny? Poznaj dyscypliny, które najlepiej uprawiać w Bydgoszczy! Na czele stoją oczywiście sporty wodne: kręta rzeka i duże stawy na Myślęcinku stwarzają idealne warunki dla kajakarzy i żeglarzy. Stadion Zawiszy to doskonałe miejsce do sportów drużynowych. Poznaj możliwości miasta i ciesz się sportowym weekendem!

W Bydgoszczy możesz wziąć udział w lekcji nurkowania. Jeżeli pogoda na to pozwoli, to odbywa się ona na świeżym powietrzu, zwykle na terenie Myślęcinka. Niedaleko miasta jest też zalany kamieniołom, który również używany jest do celów szkoleniowych dla nurków. Zimą zaś na początkujących sportowców czekają liczne baseny.

Wolisz aktywności naziemne? Koniecznie zatem odwiedź lokalne centrum wspinaczkowe i weź udział w  indywidualnej lekcji wspinaczki! Pod okiem instruktora poznasz podstawowe techniki i zdobędziesz pierwszy „szczyt” w bezpiecznych warunkach. W cenie jest uwzględnione wypożyczenie potrzebnego sprzętu. Ubierz się w wygodny strój i ruszaj po przygodę!

A może masz chęć na odrobinę rywalizacji? Zapewni ją indywidualna lekcja tenisa dla dwóch osób! Zaproś swojego towarzysza i przekonaj się na własnej skórze, na czym polega sport Igi Świątek. Podczas godzinnych zajęć instruktor przekaże Ci najważniejsze informacje, pokaże technikę gry i pomoże skorygować błędy. To okazja do świetnej zabawy i masy śmiechu!

Kulinarne atrakcje — restauracje w Bydgoszczy, które warto odwiedzić

Masz ochotę spróbować czegoś pysznego? Odwiedź najlepsze bydgoskie restauracje i pozwól sobie na rozpieszczanie zmysłów! Czekają na Ciebie najwyższej klasy lokale serwujące tradycyjne, polskie przysmaki.

Jeżeli masz ochotę poznać tutejsze knajpki, to najlepiej wybierz się na spacer po starym mieście i ulicą Gdańską. Te miejsca są wręcz usiane urokliwymi kawiarniami, barami z lokalnym piwem oraz nietypowymi restauracjami. Są tu lokale dla wegan, z kuchnią azjatycką i burgerami. Jeżeli jednak masz ochotę na coś nietypowego, to wybierz się na kolację w ciemności! Dostaniesz przepyszny, kilkudaniowy posiłek, który zjesz bez dostępu światła z nawet jednej świeczki. Twoim zadaniem będzie odgadnięcie składu posiłku oraz oczywiście poradzenie sobie ze sztućcami! Restauracja znajduje się przy pięciogwiazdkowym hotelu Bohema

Bydgoszcz jest bardzo ciekawym miastem, które obok Torunia stanowi prawdziwą perłę województwa. Poznaj tę okolicę podczas niezapomnianej wycieczki po najciekawszych zabytkach! Koniecznie odwiedź Myślęcinek, przejdź się po Starym Mieście i zjedz w jednej z tutejszych restauracji. Przekonaj się, że w Bydgoszczy możesz spędzić naprawdę ciekawy weekend i przeżyć ekscytującą lekcję historii.