Bieszczady z lotu ptaka. Jakie loty widokowe Bieszczady oferują turystom?

Pasjonuje Cię przemierzanie górskich szlaków? Gdy masz do wyboru opalanie się na leżaku lub wycieczkę po najpiękniejszych polskich górach, zawsze wybierasz to drugie? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Pomożemy Ci rozwinąć skrzydła (dosłownie i w przenośni!) Twojej górskiej pasji i tym razem zobaczysz swoje ulubione widoki z zupełnie innej perspektywy. Poniżej przedstawimy kilka wspaniałych możliwości, które pozwolą Ci podziwiać Bieszczady… z lotu ptaka! Bieszczady znajdują się w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego i są uznawane za najbardziej malowniczy teren naszego kraju.

A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady…

W końcu nie bez powodu miłośnicy gór wciąż do nich wracają, aby zaczerpnąć górskiego powietrza i spokoju, jaki niosą za sobą tamtejsze krajobrazy. Na początku podzielimy się z Tobą ciekawostkami o jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Są to Bieszczady, które należą do łańcuchu Karpat. Dzielimy się nimi z naszą sąsiadką – Ukrainą. Obszar ten posiada charakterystyczną roślinność, a także zamieszkiwany jest przez wyjątkowe zwierzęta – żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki, węże, bociany. Najwyższy szczyt na terenie Ukrainy nosi nazwę Pikuj (1405 m n.p.m.), zaś w Polsce jest to Tarnica (1346 m n.p.m.). Bieszczadzki Park Narodowy, który powstał w 1973 roku, każdego roku jest odwiedzany przez setki tysięcy miłośników gór. Ma on w swoim herbie rysia.

Ciekawostki o Bieszczadach

W Bieszczadach odwiedzić możesz także Park Ciemnego Nieba, który uznawany jest za jedno z najciemniejszych miejsc w Europie. Jest to obszar chroniony, nie zakłóca go sztuczne światło i można podziwiać piękno gwiazd. Taka właśnie ciemność jest traktowana jako bogactwo naturalne, które ma duży wpływ na zdrowie roślin i zwierząt, które prowadzą nocny tryb życia. Jak już jesteśmy przy zwierzętach… Czy wiedziałeś, że to właśnie w Bieszczadach żyje drugie największe stado żubrów? Jest ich około 280. A jaka pogoda panuje w bieszczadach? Zimą jest tam mroźno i śnieżnie. W jednej z wsi zarejestrowano temperaturę -37 stopni Celsjusza.

Przez te górskie tereny, przepływają wyjątkowe rzeki. Co ciekawe – nie wszystkie z nich płyną w kierunku Bałtyku. Strwiąż i potok Maszanka płyną do Morza Czarnego. Znajduje się tam wiele dzikich regionów, choć dawniej – podczas II wojny światowej – Bieszczady były zamieszkiwane przez dużo większą liczbę ludności. Podczas spaceru po tych terenach, dotrzeć można do murowanej Synagogi, która powstała w XVII w., a obecnie na jej terenie znajduje się galeria sztuki, którą można zwiedzać. W okolicy znajduje się też stary cmentarz żydowski, gdzie wśród lasu dostrzec można pozostałości po nagrobkach.

Czego nie wiesz o Bieszczadach

Warto również wspomnieć, że w Bieszczadach znajduje się najbardziej wysunięty punkt Polski. Jest to szczyt Opołonek. Kolejną ciekawostką, która może przykuć waszą uwagę jest to, że popularny w ostatnim czasie serial Wataha i film o tytule Na granicy były kręcone właśnie w tamtych rejonach. Oprócz tego nagrywane były tam kultowe filmy, takie jak: Pan Wołodyjowski, Siekierezada, Rancho Texas i Wilcze echa. Warto wspomnieć również o sławnych osobach, które są powiązane z Bieszczadami. Karol Wojtyła zmierzył tamtejsze górskie szlaki jeszcze zanim został papieżem. Józef Piłsudski cenił sobie te pasma górskie jako miejsce wypoczynku. Władysław Jagiełło natomiast wziął tam nawet ślub!

Loty widokowe Bieszczady

Jeśli Ty i Twoi bliscy jesteście pasjonatami gór, ale również lotnictwa, polecamy wybranie się razem w podniebną przygodę nad Bieszczadami. Lot widokowy awionetką to atrakcja dla kilku osób, dlatego będzie to idealna okazja do wspólnego spędzenia czasu w towarzystwie najbliższych, ale w zupełnie innych okolicznościach niż zazwyczaj. W końcu nie codziennie zdarza się latać w powietrzu, a tym bardziej nad tak ekscytującymi widokami. W taką wyprawę warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, bo to grzech nie uwiecznić wspaniałych bieszczadzkich krajobrazów! Dobra rada – przydadzą się również okulary przeciwsłoneczne i wygodny strój.

Awionetki latają m.in. nad Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, wodami Zalewu Solińskiego, wzdłuż pasma Beskidu Sądeckiego, Niskiego, a także Pogórza Karpackiego. Są to piękne tereny, które zachwycą i nacieszą Wasze oczy. W okolicach Krosna i Jasła z lotu ptaka można ujrzeć także Pałac Goetzów. Za sterami awionetek zasiadają licencjonowani piloci, którzy zadbają o bezpieczeństwo pasażerów i wybiorą trasę, która zagwarantuje Wam jak najlepsze doświadczenia i emocje. Loty odbywają się sezonowo i są zależne od warunków atmosferycznych, ale z pewnością w okresie wiosenno-letnim znajdzie się wolny termin na lot awionetką specjalnie dla Was!

Lot paralotnią Bieszczady

Jeśli nie boisz się wysokości, a wysokie dawki adrenaliny powodują, że czujesz się szczęśliwy, lot paralotnią może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jest to idealna atrakcja dla osób, które są odważne i fascynuje je podniebny świat. Lokalizacji, w których można odbyć taki lot, jest wiele, jednak to właśnie Bieszczady, ze względu na swoje widoki, będą robiły największe wrażenie. Emocje podczas lotu zapierają dech w piersiach i pozostają w pamięci uczestników na bardzo długo.

Lot odbędzie się w tandemie z doświadczonym pilotem. Najczęściej wysokość, na jaką wznosi się paralotnia wynosi od 250 do 1000 metrów nad ziemią. A czym właściwie jest paralotnia? Jest to rodzaj szybowca o miękkim płacie nośnym, który sterowany jest za pomocą sterówki, ale również balansu ciałem. Gdy pilot przechyla ciało w bok, przesuwa się środek ciężkości i paralotnia 'zakręca’ właśnie w tę stronę. Prędkość lotu wynosi od 20 do nawet 60 km/h.

Malownicze tereny Podkarpacia to świetnie miejsce, aby spełnić swoje marzenia. A jak wiadomo – na marzenia nigdy nie jest za późno, ale też nie warto z nimi długo czekać! Jeśli jeszcze się zastanawiasz, polecamy obejrzenie kilku filmików i zdjęć w internecie, na których ukazany będzie lot paralotnią nad Bieszczadami. Wszystkie wątpliwości znikną, ponieważ zobaczysz, że jest to niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, którego musisz spróbować!

Lot szybowcem Bieszczady

Szybowiec to statek powietrzny, który nie posiada silnika, a mimo to uznawany jest za bezpieczny, ponieważ to właśnie silnik najczęściej odpowiada za awarie lotnicze. Został on zaprojektowany z myślą o tak zwanym lądowaniu przygodnym. Oznacza to, że wylądować on może na łąkach czy polach i nie potrzebuje typowego lotniska. Za sterem zasiada pilot z uprawnieniami do latania szybowcem, który dba o bezpieczeństwo podczas lotu.

Wzbicie się w przestworza zapewni niezapomnianą dawkę adrenaliny i radości. Piękno bieszczadzkiej przyrody sprawi, że lot wpisze się w listę najlepszych wspomnień u odważnych, którzy zdecydują się spróbować takiej przygody. Świat widziany z lotu ptaka wywołuje uśmiech na twarzy i skłania do refleksji. Tutaj również możliwe będzie fotografowanie i filmowanie, aby uwiecznić to doświadczenie. Widok bieszczadzkich krajobrazów z szybowca sprawi, że uczestnik lotu poczuje duży skok adrenaliny, a jednocześnie spokój, który przyniesie malownicza natura tamtych regionów.

Bieszczady – lot szybowcem

Loty szybowcem odbywają się na dwa różne sposoby. Każdy z nich jest wyjątkowy i niesie za sobą niesamowite wrażenia. Szybowiec może startować zza samolotu. Polega to na tym, że samolot holuje szybowiec i wnosi go na wysokość od 200 do 1000 m. Na odpowiedniej, bezpiecznej wysokości, lina holownicza odpina się i następuje upragnione szybowanie. Statek powietrzny wyszukuje wznoszenia termiczne i swobodnie szybuje w przestworzach. Szybowiec może wystartować także z pomocą wyciągarki. Wówczas na podobnej zasadzie zostaje od niej odpięty i dalej już sam radzi sobie podczas lotu, zapewniając uczestnikowi masę wspaniałych doznań i pięknych widoków.

Z szybowca będzie rozpościerał się ekscytujący widok na malownicze pasma górskie. Lot umożliwia ujrzenie bieszczadzkiej panoramy z zupełnie innej perspektywy. W tle nie będzie słychać odgłosów silnika, co odróżnia szybowiec od awionetki, samolotu czy helikoptera. Jak już wspomnieliśmy, szybowiec nie posiada napędu. Umiejętności pilota i warunki atmosferyczne decydują o warunkach lotu. Średnia prędkość, z jaką leci szybowiec wynosi około 140 km/h. Szykują się zatem naprawdę niezapomniane emocje!

Lot balonem Bieszczady

Za jedną z najbardziej fascynujących powietrznych atrakcji od zawsze uważany jest lot balonem. Naszym zdaniem – nie bez przyczyny. Nie można bowiem zaprzeczyć, że jest to pod każdym względem naprawdę ekscytujący statek. Podobnie jak paralotnia i szybowiec, nie posiada on napędu silnikowego. Przemieszcza się on z wiatrem. Balon składa się z powłoki o dużej wytrzymałości i kosza, który inaczej nazywany jest gondolą. Pierwsza udokumentowana podróż balonem odbyła się w roku 1709. 

W zależności od rodzaju balonu, a przede wszystkim kosza, na pokładzie może przebywać od kilku do nawet kilkunastu osób. Takie loty odbywają się najczęściej o wschodzie lub o zachodzie słońca, co daje jeszcze bardziej niesamowite efekty wizualne. Bieszczady o zmroku wyglądają magicznie. Gdy jest ciemno, widok gwiazd wprowadza niezwykłą, romantyczną atmosferę. Lot nocą to naprawdę widowiskowe zdarzenie i gwarantujemy, że pozostanie w pamięci na zawsze. Balon podświetlony jest wówczas palnikiem i przypomina lampion.

Realizacja tej atrakcji jest w dużym stopniu uzależniona od warunków atmosferycznych – balon jest szczególnie wrażliwy na warunki pogodowe, dlatego ostateczną decyzję o starcie podejmuje doświadczony pilot, aby zachować stuprocentowe bezpieczeństwo. Podziwianie bieszczadzkich krajobrazów z powietrza, pozwoli dostrzec widoki niedostępne z ‘ziemskiej’ perspektywy. 


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *