Wybierając się w górskie rejony, przygotowani jesteśmy na szereg fantastycznych atrakcji. Zimą wielu z nas korzysta z atrakcji stoków narciarskich, a latem z chęcią odbywamy wędrówki od schroniska do schroniska. Prym popularności pod tym względem wiedzie Zakopane; to miasteczko z niespełna 27 tysiącami mieszkańców rocznie odwiedza ponad 3 miliony turystów. Nic dziwnego – panorama Tatr i moc atrakcji, takich jak loty widokowe niezmiennie zachwycają i zachęcają do wyjazdu w te okolice.
Zakopane jako ośrodek turystyczny
O tym, że Zakopane jest najbardziej popularnym ośrodkiem turystyki górskiej, zwanym niekiedy “górską stolicą Polski”, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym zarówno wszechobecne hotele, pensjonaty i domy wypoczynkowe, jak i liczby podawane przez lokalnych statystyków. Sezon wysoki sprawia, że miasteczko liczące 27 tysięcy stałych mieszkańców rozrasta się, przekraczając nawet 200-250 tysięcy osób jednocześnie przebywających w tej lokalizacji. Tak liczni turyści chętnie odwiedzają przede wszystkim miejsca ukształtowane przez naturę, które zachwycają swoimi malowniczymi widokami. Każdego letniego dnia Morskie Oko odwiedzane jest przez około 12 tysięcy osób, a w sierpniu 2019 roku Doliną Kościeliską spacerowało średnio 3 tysiące osób dziennie. Liczba wejściówek sprzedanych do Tatrzańskiego Parku Narodowego na Palenicy Białczańskiej oscylowała na poziomie 5-7 tysięcy dziennie. Te liczby składają się na roczną obecność ponad 3 milionów turystów nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Na te statystyki pracują nie tylko niesamowita natura, ale także i lokalni przedsiębiorcy oferujący szereg atrakcji.
Atrakcje w Zakopanem
Powiedzieć, że Zakopane jest wypełnione atrakcjami po brzegi to mało – należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich bogactwo i zróżnicowanie. Znaleźć tu można wiele niespodzianek idealnych dla rodzin, takich jak zjeżdżalnia Góralski Ślizg, największa w województwie papugarnia czy Myszogród (stylizowane na baśniową krainę miejsce, w których żyje blisko 1000 myszek). Nie brakuje także miejsc powstałych z myślą o miłośnikach gór i zimy – Gubałówką możemy wjechać na szczyt Kasprowego Wierchu, a w Śnieżnym Zamku czekać będzie nie lada wyzwanie w postaci mroźnego labiryntu. Perłą w koronie tego miasta jest Wielka Krokiew – skocznia narciarska, na której rodziła się kariera legendy polskiego sportu, Adama Małysza. Latem obiekt ten służy jako punkt widokowy oraz ogromna zjeżdżalnia pontonowa, z której śmiałkowie zsuwają się z prędkością ponad 90 km/h! Zakopiańczycy dumni są także ze swojego folkloru, co widać po sprzedawanych na Krupówkach tradycyjnych ubraniach i akcesoriach góralskich. Dotyku lokalnej kultury doświadczymy także w Muzeach Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba i w budynku Inspiracje. Będąc na miejscu, koniecznie trzeba zajrzeć do lokalnych restauracji, które serwują tradycyjne dania podhalańskie, takie jak kwaśnica, moskole czy hałuski.
Loty widokowe Zakopane i okolice
Pośród takiego zróżnicowania atrakcji istnieje możliwość połączenia zarówno rodzinnych chwil, jak i zachwytu nad panoramą podhalańską. Lot widokowy w Zakopanem to idealne rozwiązanie dla tych osób, które pragną ujrzeć góry z nieznanej perspektywy – z nieba, kilkaset metrów nad ziemią. Zakres tej usługi jest niezwykle szeroki: dostępne są zarówno jednoosobowe przeloty szybowcem w asyście doświadczonego pilota, jak również rodzinne podziwianie panoramy z pokładu częściowo przeszklonego helikoptera. Nie można zapomnieć o pierwszym latającym statku powietrznym, czyli o balonie – romantyczna atmosfera i magiczna aura sprawia, że w balonowym koszu miały miejsce niejedne oświadczyny. Dla miłośników mocniejszych wrażeń istnieje także możliwość akrobatycznego lotu paralotnią, który poprowadzi specjalista w tej dziedzinie sportu. Specyficzną formą podziwiania podniebnej panoramy jest skok ze spadochronem nad Zakopanem, jednak w dalszej części artykułu skupimy się przede wszystkim na mniej ekstremalnych formach szybowania w przestworzach.
Romantyczny lot balonem nad Zakopanem
Jedną z najciekawszych propozycji, która łączy w sobie spektakularne widoki i niepowtarzalną atmosferę, jest lot balonem. Ten środek transportu znany jest ludziom od ponad 400 lat i w dalszym ciągu pełni rozmaite zastosowania. Od celów naukowych przez zawody sportowe aż po rekreacyjne wycieczki widokowe – takie przeznaczenia dedykowane są współczesnym balonom na gorące powietrze. Gondola, czyli kosz podwieszony do takiego statku powietrznego, może pomieścić w sobie od 2 do nawet 6 osób, dzięki czemu na pokładzie obok pilota znaleźć się może cała rodzina. Choć niektórym osobom lot nad Zakopanem w takim koszu może wydawać się odrobinę ryzykowny, to szereg zabezpieczeń i profesjonalna opieka instruktorska sprawiają, że jest to jeden z bezpieczniejszych środków podróży. Warto jednak pamiętać, że do realizacji takiej atrakcji wymagana jest doskonała widoczność, brak opadów atmosferycznych i gwałtownych podmuchów wiatru. Dobrze jest też ubrać się “na cebulkę” – choć na ziemi może być ciepło, to wraz ze wzrostem wysokości będzie maleć temperatura.
Rodzinne loty widokowe helikopterem nad Zakopanem
Drugą opcją dedykowaną zarówno rodzinom z dziećmi, jak i parom czy indywidualnym podróżnikom jest przelot helikopterem w Zakopanem. Już w trakcie przelotu osoba rezerwująca atrakcję jest poproszona o zadeklarowanie liczby osób biorącej udział w locie. Dzięki temu wykonawca może dobrać odpowiednią maszynę oraz tak przygotować sprzęt, by każdy uczestnik odbył lot w pełni bezpiecznie. Zasiadając w helikopterze, już od pierwszych chwil przy odrywaniu się od ziemi można poczuć dreszcz ekscytacji. Efekt ten jest potęgowany przez duże okna w drzwiach, które umożliwiają podziwianie panoramy górskiej zza przeszklenia. Niekwestionowaną zaletą tego statku powietrznego nad awionetkami, paralotniami czy szybowcami jest fakt, że helikopter może zawisnąć nieruchomo w miejscu, co umożliwi dokładniejsze obejrzenie malowniczych widoków na Zakopane. Należy mieć także na uwadze jeszcze jeden szczegół: żadne, nawet najpiękniejsze zdjęcie nie uchwyci emocji i przeżyć, które będą towarzyszyć podczas przelotu. Można więc stwierdzić, że “w pakiecie” z pięknymi widokami dołączona jest frajda z tak niecodziennego przeżycia.
Zakopane – loty widokowe paralotnią
Atrakcja ta jest kierowana raczej do osób pełnoletnich, które oczekują możliwości podziwiania spektakularnych krajobrazów z zastrzykiem adrenaliny. Paralotnia, bo o niej mowa, z pewnością wprawi w zachwyt i ekscytację zarówno fanów intensywnych doznań, jak i miłośników naturalnego piękna. Ze względów konstrukcyjnych, w paralotni zasiądzie z nami osoba towarzysząca i – być może ku rozczarowaniu niektórych – nie będzie to nasza druga połówka. Niemniej jednak będzie to ważna osoba: pilot, który dzięki specjalnym zezwoleniom, wysokim umiejętnościom i bogatemu doświadczeniu umożliwi nam loty w Zakopanem. Po krótkim instruktażu odbędzie się przelot specjalnie wytyczoną trasą; wyznaczona jest ona w oparciu o najpiękniejsze miejsca w rejonach podhalańskich, by z każdej sekundy atrakcji czerpać całe garście emocji. Lot może odbyć się zarówno w standardowej formule, jak i w formie akrobatycznej; w pierwszym przypadku instruktor zadba przede wszystkim o możliwość podziwiania panoramy, zaś w drugim nacisk kładzie się na doznania i emocje związane z manewrami na paralotni. To, którą formę wybierzemy, zależy od nas, a decyzje z reguły podejmuje się w momencie rezerwowania atrakcji.
Lot nad Zakopanem w awionetce
Na koniec zostaje klasyka gatunku – awionetka przystosowana do przelotu widokowego dla śmiałka, który chce zaznać widoków z lotu ptaka. Wiele osób pytając o lot samolotem w Zakopanem myśli właśnie o tych zwinnych górnopłatach. Co istotne, najpopularniejszy model stosowany do tego typu przelotów – Cessna 172 – umożliwia wejście na pokład aż czterem osobom. Odejmując więc jedno miejsce dla pilota, otrzymujemy przestrzeń aż dla trzech osób, które mogą podziwiać panoramę Tatr, Zakopanego i okolic. Co więcej, przeloty awionetką trwają z reguły najdłużej, jeżeli zestawimy ten typ statku powietrznego, balon, paralotnię i helikopter. Jeśli więc istotna jest dla nas jak najdłuższa forma oglądania Podhala z góry, to awionetka będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Do tego warto też pamiętać, że każdy, niezależnie od zajmowanego miejsca, dysponować będzie własnym oknem do cieszenia się zapierającymi dech w piersiach widokami. Warto więc w ten sposób zaskoczyć miłośnika gór, któremu zarezerwujemy przelot w dniu urodzin, rocznicy ślubu czy innej ważnej uroczystości.
Przepis na udany urlop w Zakopanem
Kiedy już zarezerwujemy swoją atrakcję i wybierzemy Zakopane loty widokowe, możemy rozpocząć przygotowania do wyjazdu urlopowego. By nie napotkać na żadne przeszkody, warto jeszcze w domu poczynić pewne starania, aby wypoczynek obył się bez przykrych niespodzianek. Przede wszystkim należy pamiętać, że Zakopane położone jest w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego – miejscowe służby przywiązują ogromną wagę do dbałości o faunę i florę, więc i my powinniśmy szanować środowisko naturalne. Nie można zapomnieć o zmienności pogody w górach – to, że prognozy pogody przewidują 25 stopni Celsjusza i słońce nie oznacza, że nie ma szans na deszcz. Pakując odzież, zabierzmy ze sobą ciepły sweter, kurtkę, płaszcz przeciwdeszczowy i bieliznę termoaktywną, szczególnie jeśli planujemy wyjście w góry. Zapalony wędrowca powinien także posiadać odpowiednie buty, to jest ze stabilną podeszwą, nieprzemakalną i termoizolacyjną membraną oraz stabilizacją kostki. Warto rozważyć spakowanie apteczki z podstawowymi lekami na przeziębienie, kilka bandaży i plastrów – w górach nietrudno o urazy. Nie zapomnijmy z domu naszych dokumentów osobistych i potwierdzeń rezerwacji; dzięki temu nawet przy awarii sprzętu elektronicznego będziemy mogli pokazać, że wykupiliśmy dany nocleg lub udział w danej atrakcji. Zachowujemy zasadę ograniczonego zaufania względem obcych, szczególnie w rejonach turystycznych, nie zabierajmy też wszystkich naszych kosztowności w miejsca, które tego nie wymagają. No i na samym końcu pamiętajmy, by cieszyć się wypoczynkiem – w końcu wyjeżdżamy, aby oderwać się od codzienności.
Dodaj komentarz