Tor wyścigowy Wrocław. Poznaj najlepsze tory we Wrocławiu i okolicach

Jak powszechnie wiadomo, Wrocław to miasto z bogatą historią, pięknym rynkiem odwiedzanym co roku przez miliony turystów oraz uczelniami na światowym poziomie, które przyciągają rzesze zagranicznych studentów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jednym z jego atutów jest to, co oferuje on przyjeżdżającym w poszukiwaniu wrażeń miłośnikom motoryzacji. W okolicach Wrocławia znajdują się tory wyścigowe dla fanów luksusowych samochodów, gokartów i nie tylko. Oto najlepsze z nich.

Tor Wrocław Oleśnica

Jak to często bywa w przypadku tego typu obiektów, asfaltowa pętla toru Wrocław Oleśnica powstała w miejsce znajdującego się tam dawniej lotniska wojskowego. Miejscowość Oleśnica leży w bliskiej odległości od Wrocławia, ponieważ te dwa miasta dzieli jedynie 35 kilometrów. W niedalekim sąsiedztwie toru przebiega trasa drogi ekspresowej S8. Trasa przejazdu wytyczona na płycie niedziałającego już lotniska to około 1500 metrów, na które składają się głównie liczne proste i przemyślanie rozstawione szykany dla urozmaicenia zabawy. Budowa toru daje kierowcom okazję zarówno przetestowania możliwości wybranego pojazdu, jak i swoich umiejętności manewrowania na zwężonych odcinkach toru. Również nawierzchnia toru utrzymana w dobrym stanie mimo upływu czasu, sprzyja rozwijaniu dużych prędkości i zapewnia niezapomniane doznania.

Kolejnym atutem toru Wrocław Oleśnica jest jego położenie. Miejsce, w którym został zbudowany, otaczają rozległe tereny zielone. Widoczne dookoła lasy i pola dają poczucie odcięcia od świata zewnętrznego, przez co pomagają skupić się tylko i wyłącznie na jeździe.

Na torze w Oleśnicy często odbywają się eventy motoryzacyjne zrzeszające amatorów czterech kółek, którzy pragną zobaczyć sportowe auta, jakich nie widzi się codziennie na ulicach polskich miast. Oczywiście najbardziej zapalonym pasjonatom nie wystarczy samo podziwianie motoryzacyjnych perełek z zewnątrz. Zainteresowane osoby mogą przejechać się swoim ulubionym modelem samochodu. Oprócz pojedynczych przejazdów organizatorzy imprez proponują uczestnikom przygodę, która będzie prawdziwą gratką dla amatorów prędkości. Mowa o pojedynku superaut, podczas którego osoba zasiadająca za kierownicą będzie miała okazję porównać nawet kilka różnych sportowych samochodów, pokonując co najmniej po jednym okrążeniu każdym z nich. 

Na tego typu eventach motoryzacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego tor Oleśnica często odwiedzają całe rodziny. Do atrakcji przygotowanych przez organizatorów należą między innymi food trucki, aby wszyscy mieli siły na jak najdłuższą zabawę. Nic dziwnego, że co roku ten podwrocławski tor wyścigowy gości u siebie tysiące ludzi urzeczonych jego atmosferą i kameralnym otoczeniem.

Tor Krzywa (dawniej Pixers Ring)

Tor Krzywa powstały w miejscu wcześniejszego toru Pixers Ring to jeden z najnowszych torów samochodowych w kraju. Znajduje się on w Osłej koło Bolesławca, czyli niedaleko takich dużych miast jak Wrocław czy Legnica. Nazwa toru świetnie oddaje jego charakter, ponieważ określa jego nietypowy kształt. Tor, znany dawniej pod nazwą Pixers Ring, leży w bliskim sąsiedztwie autostrady A2, co jest ważnym aspektem decydującym o ilości odwiedzających go osób. Można umieścić go w czołówce polskich torów wyścigowych pod względem wielkości. Dwukilometrowa asfaltowa nitka toru o szerokości 8-16 metrów z aż 12 zakrętami daje niezapomniane emocje i pozwala w pełni cieszyć się możliwościami wybranego pojazdu. Zwłaszcza, że najdłuższy odcinek prosty toru ma aż 700 metrów długości, co zapewnia możliwość maksymalnego przyspieszenia i wykorzystania mocy drzemiącej pod maską samochodu. 

Cała powierzchnia toru Krzywa wraz z przylegającymi parkingami, salami konferencyjnymi i wszystkimi innymi udogodnieniami zajmuje zajmuje obszar 10 hektarów. Ponadto na terenie tego obiektu znajdują się 4 oddzielne elementy do uprawniania kilku rodzajów motorsportu. Tor koło Bolesławca posiada niezwykle różnorodną ofertę i flotę pojazdów, dlatego całkowicie zasłużenie przyciąga co roku tak liczne rzesze fanów motoryzacji. Na Krzywej odbywają się specjalne eventy w stylu “track day” z przejazdami dla osób posiadających voucher na jazdę za kierownica konkretnego pojazdu, kursy driftingu, jazdy motocyklami, konkursy tuningowe oraz zawody sprintu.

Najlepszą okazją do odwiedzenia toru Krzywa, spróbowania swoich sił za kierownica któregoś ze sportowych pojazdów oraz przetestowania jego krętej pętli jest uczestnictwo w jednym ze wspomnianych wyżej eventów motoryzacyjnych organizowanych tam zwykle w sezonie wiosenno-letnim. Podczas tego typu imprez jest okazja między innymi sprawdzić możliwości takich samochodów jak Lamborghini, Ferrari czy Aston Martin. Co więcej, flota toru Krzywa to nie tylko najwyższej klasy samochody, ale także ultralekkie bolidy, które pozwalają poczuć się jak kierowca wyścigu Formuły 1. Bolidy jakie można spotkać na tym torze to KTM X-BOW oraz Ariel Atom, który wśród fanów motoryzacji znany jest z tego, że rozpędza się do setki w 2,7s! To imponujące przyspieszenie gwarantuje niesamowite przeżycia. Na torze Krzywa, tak jak na torze Wrocław Oleśnica dostępne są tak zwane  “versusy”, czyli pojedynki superaut, podczas których osoba obdarowana specjalnym voucherem może przejechać się nie jednym, a dwoma lub nawet trzema różnymi pojazdami (w ramach tej atrakcji dostępne są zarówno samochody, jak i bolidy). Nad bezpieczeństwem uczestników eventu zawsze czuwają doświadczeni instruktorzy zasiadający na miejscu pasażera, aby dawać wskazówki dotyczące jazdy i upewnić się, że kierowca pojazdu będzie się bawił doskonale. Dodatkowo o techniczną stronę wydarzenia dbają doświadczeni mechanicy.

Nic więc dziwnego, że pasjonaci czterech kółek stający w obliczu tak niezapomnianego doświadczenia, pragną uwiecznić swoją przygodę i zachować to na pamiątkę. Z myślą o takich osobach, tor wyścigowy Krzywa oferuje filmowanie przejazdu za dodatkową opłatą, tak samo jak możliwość zmierzenia czasu wszystkich okrążeń za pomocą profesjonalnego sprzętu, który rejestruje go i podaje z dokładnością do tysięcznej sekundy.

Po zakończonej jeździe lub czekając na bliską osobę, która właśnie realizuje swoje marzenie można oddać się chwili relaksu w specjalnie wyznaczonej do tego strefie z leżakami. Dla tych, którzy mimo wszystko pragną sprawdzić, jak to jest kierować samochodem z najwyższej półki, ale z jakiegoś powodu nie chcą lub nie mogą prowadzić prawdziwego pojazdu, tor Krzywa także ma wiele do zaoferowania. Na jego terenie działa salon wirtualnej rzeczywistości z symulatorem rajdowym, który jest świetną alternatywą przejazdu po torze wyścigowym na przykład dla nastolatków i innych osób bez prawa jazdy.

Co miesiąc tor Krzywa organizuje szkolenia oraz treningi rajdowej jazdy własnym samochodem pod okiem trenera personalnego lub jednym z Subaru na wyposażeniu floty toru. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej za kierownicą po pokazowym okrążeniu wykonanym przez instruktora. Ponadto w ofercie toru Krzywa znajdziemy takie kursy jak szkolenie z driftu czy bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach, których celem jest przygotować kierowców na ekstremalne warunki i nieprzewidywalne sytuacje, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno jemu, jak i przewożonym przez niego pasażerom. Kurs obejmuje takie zagadnienia jak prawidłowa pozycja za kierownicą, przygotowanie samochodu do jazdy, awaryjne hamowanie i omijanie przeszkód oraz pokonywanie trudnych zakrętów. Odbywa się ono w grupach od 4 do 10 osób, których nadzoruje 2-3 instruktorów. Podczas 4 godzin prowadzone są obydwie części szkolenia – teoretyczna (godzina) i praktyczna (3 godziny). Nauka odbywa się na samochodach uczestników.

Oferta toru Krzywa nie kończy się na osobach prywatnych. Właściciele obiektu chętnie współpracują też z zewnętrznymi firmami organizując im między innymi spotkania biznesowe oraz imprezy integracyjne dla pracowników obfitujące w atrakcje o charakterze motoryzacyjnym, choć nie tylko. Umożliwiają to znajdujące się na terenie toru wspomniane już wcześniej sale konferencyjne, rozległy parking i zaplecze sanitarne.

Le Mans Wrocław Stadion

Wbrew pozorom, jazda na torach nie obejmuje tylko i wyłącznie aut. Szybka jazda może cieszyć tak samo w środku luksusowego samochodu, jak za kierownicą… gokarta. Z tego względu wszystkich zainteresowanych tą formą motoryzacyjnej zajawki zapraszamy na największy tor kartingowy we Wrocławiu o nazwie Le Mans. Długość toru to aż 1100 metrów, a najdłuższa prosta liczy 85 metrów. Jeśli chodzi o powierzchnię, tor Le Mans Wrocław może się poszczycić areałem wynoszącym 6500 metrów kwadratowych. Jest to tor halowy dostępny całorocznie, co daje mu przewagę nad wieloma standardowymi torami wyścigowymi. W końcu prawdziwej miłości się nie wybiera, a zapalony amator zawrotnych prędkości potrzebuje się wyszaleć także zimą i kiedy na dworze panuje niesprzyjająca pogoda. Tor Le Mans to idealne miejsce na wspólny wypad z przyjaciółmi, którzy podzielają nasze zainteresowanie. Jego flota składa się z 40 gokartów Sodikart SR4 o mocy 6,5 KM i 200 cm³, gokartów dla dzieci od czwartego roku życia oraz tandemów, czyli gokartów dwuosobowych, w których zasiąść mogą na przykład rodzice z dziećmi.

Le Mans Wrocław Bielany

Od kilku lat tor Le Mans we Wrocławiu posiada również mniejszy tor w innej lokalizacji. Drugi tor gokartowy Le Mans znajduje się na wrocławskich Bielanach. Tor o długości 450 m i najdłuższej prostej liczącej 80 m leży na terenie obiektu o łącznej powierzchni wynoszącej 4000 m². Poczuj adrenalinę na trasie mierzącej ponad 450 m z najdłuższą prostą o długości 80 m. Jego flota posiada na wyposażeniu 16 gokartów marki Sodikart – 10 gokartów dla dorosłych i 6 gokartów dla dzieci od 6 lat (lub 130 cm wzrostu). Gokarty GT4 o mocy 6,5 KM i 200 cm³ to świetny sposób na odstresowanie się i spędzenie aktywnego dnia w gronie przyjaciół lub rodziny. W przeciwieństwie do toru Le Mans koło stadionu Śląska Wrocław, ten na Bielanach jest torem zewnętrznym, a co za tym idzie również torem sezonowym.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *