Gdańsk wchodzi w skład Trójmiasta należącego do najchętniej odwiedzanych ośrodków metropolitalnych w Polsce. Gdańska Organizacja Turystyczna podaje, że każdego lata (bierzemy więc pod uwagę tylko czerwiec, lipiec i sierpień), miasto odwiedza około 1 000 000 turystów! To ponad dwukrotność liczby mieszkańców Gdańska. Urlopowiczów przyciąga przede wszystkim bliskość Morza Bałtyckiego, walory turystyczne i architektura będąca pozostałością czasów świetności, gdy miasto było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturalnych. Co można robić w Gdańsku zimą? Jak spędzić czas w Gdańsku, kiedy pada? Sprawdź nasz krótki poradnik, aby sprawić, że Twój pobyt będzie niezapomniany!
Co robić w Gdańsku, gdy pada?
Wypoczynek na plaży, podczas gdy z nieba siąpi deszcz to wątpliwa przyjemność. Nie jest to też najlepszy moment na podziwianie zabytków i architektury. Jednak deszczowe wakacje wcale nie muszą być nudne. Miasto dysponuje szeregiem atrakcji pod dachem, które sprawdzą się zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych. Co robić w Gdańsku jak pada? Pierwszą myślą są muzea. A tych w mieście nie brakuje. Ciekawym sposobem na oszczędzenie na biletach w Gdańsku jest uzyskanie karty turysty, a szczególnie pakietu Rodzina & Zabawa. Pozwala on na bezpłatne odwiedzenie 12 miejsc oraz otrzymanie wysokiej zniżki na wejście do kolejnych 21 obiektów. Przedstawiamy kilka najciekawszych muzeów w Gdańsku, do których warto się wybrać w niepogodę.
Muzeum II Wojny Światowej
Fani historii koniecznie powinni wybrać się do Muzeum II Wojny Światowej. To obiekt nadzorowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na miejscu dostępne są ekspozycje stałe i czasowe. Wystawy przedstawiają polskie doświadczenie wojny, podzielone są na etapy przed, w trakcie i po zakończeniu walki. Zwiedzający mogą zobaczyć takie unikaty, jak maszyna szyfrująca Enigma czy radziecki czołg T34-85. W Muzeum II Wojny Światowej znajduje się także część przeznaczona dla dzieci poniżej 12 lat.
Sołdek – statek muzeum
Tuż przy spichlerzach stoi zacumowany statek Sołdek, który od 1985 roku pełni funkcję muzeum. To pierwszy statek pełnomorski zbudowany po II wojnie światowej. Ten wyjątkowy statek o napędzie parowym odbył 1479 rejsów, transportując 3,5 miliona ton towarów. Najczęściej przewoził węgiel kamienny i rudę żelaza. Do dyspozycji odwiedzających oddano niemal wszystkie pomieszczenia, a więc: w pełni wyposażoną maszynownię, kabiny oficerów, mostek kapitański, kabiny marynarzy. Pod pokładem Sołdka kryją się wystawy obrazujące historię polskiego budownictwa okrętowego oraz handlu morskiego w II poł. XX wieku. Zwiedzający mogą na własne oczy podziwiać elementy konstrukcji we wnętrzach ładowni, poznać zasadę działania maszyny parowej i napęd mechaniczny statku z kotłami opalanymi węglem.
Spichlerz “Błękitny Baranek” – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
W zabytkowym, XVI-wiecznym spichlerzu zlokalizowany jest oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. To jedyny obiekt tego typu, który przetrwał II wojnę światową. Największą atrakcją spichlerza jest rekonstrukcja uliczki miasta hanzeatyckiego z początku XV wieku. Można tu poczuć się jak w mieście portowym. Zwiedzający mogą podziwiać liczne kramy i warsztaty rzemieślników reprezentujących zapomniane już zawody. Turyści powinni zwrócić uwagę na manekiny w wiernie odtworzonych strojach z tamtej epoki. Posiadają one bowiem wierne kopie czaszek, utworzone na wzór tych, które odkryto w czasie badań archeologicznych w Gdańsku.
Co robić w Gdańsku zimą?
O ile nie jest się fanem morsowania, może wydawać się, że nie ma co robić zimą nad morzem. Wręcz przeciwnie. Jeśli zastanawiasz się, co robić w Gdańsku, gdy jest zimno, mamy dla Ciebie kilka pomysłów, które sprawią, że zimowy wypad do Gdańska będzie niezwykle ciekawy i fascynujący. To urokliwe miasto zachwyca licznymi uliczkami, w których warto się zgubić, by odkryć najpiękniejsze zakątki i tajemnice Gdańska.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Święta Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych okresów w Gdańsku. Mniej więcej od połowy listopada, aż do Wigilii, na Targu Węglowym odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. W historycznym centrum Gdańska można wtedy poczuć niepowtarzalny, magiczny klimat. Oferta wystawców oparta jest wyłącznie na produktach wykonywanych lokalnie. Można więc spróbować lokalnych smakołyków, produkowanych zgodnie z rodzinnymi recepturami. Świąteczny klimat podkreślają też luminacje, liczne figury świetlne i tradycyjna karuzela wenecka.
Muzeum Deja Vu
W pobliżu Fontanny Neptuna i Muzeum II Wojny Światowej znajduje się niezwykłe miejsce, którego nie warto pomijać podczas wycieczki po Gdańsku. To miejsce, w którym doświadczyć można nieprawdopodobnych złudzeń optycznych, iluzji i sztuki cyfrowej. Muzeum Deja Vu oczaruje zarówno dorosłych, jak i dzieci pragnące przeżyć interaktywną przygodę. Wizyta tutaj powoduje, że umysł płata figle, dostarcza przy tym nie tylko doskonałej zabawy, ale również jest formą edukacji i poszerzania horyzontów.
Hevelianum – dla żądnych wiedzy
To miejsce, w którym długie godziny mogą spędzić zarówno dorośli, jak i dzieci. Wizyta w Hevelianum w Gdańsku to okazja do spotkania z nauką i historią. Interaktywne wystawy pozwalają w prosty i interesujący sposób zrozumieć prawa fizyki i matematyki, na własne oczy podziwiać fascynujące doświadczenia chemiczne lub wziąć udział w podróży dookoła świata i poznać zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla wszystkich 7 kontynentów. Obiekt usytuowany jest na terenie dawnego fortu militarnego, na Górze Gradowej. Na miejscu zachowały się XIX-wieczne zabudowania. Cała wyspa stanowi zielone centrum Gdańska będące doskonałym miejscem na spacery, również w okresie zimowym.
Weekend w Gdańsku – co robić?
Co ciekawego można robić w Gdańsku w weekend? Możliwości jest mnóstwo! Relaksujący spacer po starym mieście wydaje się być oczywistym wyborem, ale gdzie jeszcze warto pójść, odwiedzając Gdańsk?
Nad morze na…narty!
W Gdańsku można wybrać się na narty nawet w samym środku lata! Nowoczesny sztuczny stok narciarski Skimondo to zadaszony obiekt pozwalający ćwiczyć jazdę na nartach i snowboardzie niezależnie od warunków pogodowych. Powierzchnia stoku to 46 metrów kwadratowych. Prędkość, jaką można osiągnąć podczas zjazdu to 25 km/h. Odpowiada to prędkości około 70 km/h w warunkach naturalnych. Na stoku Skimondo w Gdańsku jednocześnie mogą zjeżdżać 3 osoby. To świetne rozwiązanie dla osób pragnących rozpocząć przygodę z narciarstwem, ale również dla tych, którzy nie chcą tracić formy, czekając na sezon cały rok. Obiekt stwarza idealne warunki do szlifowania techniki – na wprost stoku znajdują się ogromne lustra pozwalające na bieżąco obserwować swoje poczynania.
Stocznia Gdańska
Wizyta w Gdańsku nie może obyć się bez wizyty w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc. To jeden z najstarszych i najdłużej funkcjonujących na Pomorzu, zakładów przemysłowych. Stocznia Gdańska oddała do użytku zwiedzających szlak związany z jej historią i dziedzictwem, który można zwiedzać samodzielnie. Trasę zwiedzania wyznacza 13 tablic. Pierwszą z nich postawiono przy sali BHP (dawnej torpedowni), a ostatnią tuż pod charakterystycznym żurawiem. Wszystkie tablice umiejscowiono w najciekawszych miejscach na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej. To prawdziwa gratka dla pasjonatów historii oraz przemysłu okrętowego.
Plaże Gdańska
Wycieczka do Gdańska nie może obyć się bez plażowania. Miasto posiada 7 strzeżonych kąpielisk, aż sześć z nich wyróżnionych jest certyfikatem Błękitnej Flagi. Najpopularniejszą z nich jest Plaża Jelitkowo położona na granicy z Sopotem. Tuż przy wejściu na plażę znajduje się promenada oraz Park Jelitkowski. Warto wspomnieć, że w okresie letnim jest to najbardziej zatłoczona plaża w Gdańsku. Podobnie zresztą jak Plaża w Brzeźnie, słynąca z długiego na 140 m molo, wchodzącego w głąb morza. Osobom, które pragną uciec od tłumów, polecamy plażę Stogi lub Orle.
Co robić w Gdańsku w niedzielę?
Niedziela w Gdańsku to dzień, w którym turystyka kwitnie. Czynne są bowiem wszystkie muzea, które zwyczajowo zamknięte są w poniedziałki. To idealny moment, by wybrać się na rodzinny obiad do restauracji, odwiedzić zoo lub wybrać się na spacer wzdłuż plaży. Polacy uwielbiają leniwe niedziele, które mają być ostatnimi chwilami wypoczynku przed nowym tygodniem pracy, warto więc postawić na relaks i odprężenie. Przedstawiamy listę kilku ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w Gdańsku w niedzielę.
- Park Oliwski
- Ulica Mariacka
- Wieża Widokowa na Wzgórzu Pachołek
- Narodowe Muzeum Morskie
- Dwór Artusa
- Europejskie Centrum Solidarności
- Oliwskie Zoo
- Fontanna Neptuna
- Koło Widokowe
- Molo Brzeźno
Co robić w Gdańsku wieczorem?
Wiele zależy od pory roku, w której planujesz wypad do Gdańska Jeśli wybierasz się tam w sezonie letnim, możesz liczyć na liczne koncerty, festiwale i eventy muzyczne, które uświetniają zwykle weekendy. W tym celu warto śledzić kalendarze imprez i zwracać uwagę na plakaty rozwieszone w mieście. Poza tym wieczorny spacer po Gdańsku zawsze będzie dobrym pomysłem. Architektura tego miasta robi zupełnie inne wrażenie, kiedy podziwia się ją po zmroku. Ciemność i delikatne światło latarni nadaje uliczkom aurę tajemniczości, która zachęca do odkrywania i poznawania tajemnic miasta.
Wieczory to także moment, w którym życie towarzyskie przenosi się z gwarnych ulic, skwerów i parków do knajp, klubów i restauracji. To świetny moment, by spróbować lokalnego piwa w jednym z browarów lub skosztować regionalnej kuchni.
Gdańsk od wieków zachwyca swym pięknem, architekturą i niepowtarzalnym klimatem. To miasto, w którym nie sposób się nudzić. Liczne muzea, wystawy i obiekty turystyczne rozwiązują problem tego, co robić w Gdańsku kiedy pada lub zimą, kiedy temperatura Morza Bałtyckiego nie zachęca do kąpieli. Wyjątek stanowią miłośnicy morsowania, dla których jest to najlepszy czas na wizytę w Gdańsku. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zachęcą do odwiedzin i poznawania niesamowitej historii tego majestatycznego miasta.
Dodaj komentarz