Nie wiesz, co robić w Katowicach? Sprawdź nasze propozycje!

Poszukujesz inspiracji na ciekawe spędzenie czasu w Katowicach? Świetnie trafiłeś! Przedstawiamy najlepsze propozycje i udowadniamy, że w Katowicach jest co robić. Tu nie będziesz się nudzić! Choć Katowice mogą nie kojarzyć się z rozrywką, to największe miasto Górnego Śląska stało się ciekawym i modnym miejscem na mapie Polski i na pewno godnym odwiedzenia. 

Co robić w Katowicach?

Pobyt w dużym mieście, jakim są Katowice, to spore możliwości na wartościowe spożytkowanie wolnego czasu. Zacznijmy od tego, co warto zobaczyć i jako, że Katowice to zielone miasto na pewno jednym z pierwszych pomysłów będzie spacer po pięknych parkach. Na uwagę zasługuje chociażby park w Dolinie Trzech Stawów, która jest popularnym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców, korzystających tam z tras rowerowych czy rolkostrady. Park to niezwykle zielony teren, na którym odbywają się liczne koncerty, a nawet można podziwiać tam szybowce, gdyż w pobliżu znajduje się aeroklub. 

Jednak ogrody i parki to nie jedyne miejsca dla miłośników przyrody. Co można robić w Katowicach, jeśli chce się odpocząć od miejskiego zgiełku? Wybierz się na najwyżej położony punkt Katowic, czyli Wzgórze Wandy, znajdujące się na wysokości 352 metrów npm. Znajduje się ono w Lesie Murckowskim, w którym można spotkać 300-letnie buki. Na wzgórze wiedzie łatwy szlak i można dostać się tam także na rowerze, bo przygotowana jest świetna trasa rowerowa. 

Podczas dobrej pogody sprzyjającej spacerom, trzeba wspomnieć też o najbardziej charakterystycznych punktach na mapie miasta, jakimi są Spodek oraz osiedla Nikiszowiec i Giszowiec. Katowickiego Spodka nie trzeba przedstawiać – ta modernistyczna budowla o wyjątkowym kształcie statku kosmicznego jest obiektem widowiskowo-sportowym. To właśnie tu odbywają się największe wydarzenia muzyczne, sportowe i nie tylko. Jeśli nie miałeś okazji nigdy zobaczyć Spodka – miejsca, w którym nasi polscy siatkarze zdobyli mistrzostwo świata – to możesz go zwiedzić ,,od kulis” po uprzedniej rezerwacji. 

Z kolei wspomniane wcześniej Nikiszowiec i Giszowiec to unikatowe w skali europejskiej, wybudowane 100 lat temu osiedla robotnicze – taki był cel ich powstania, miały być miejscem zamieszkania dla górników. Pierwotnie funkcjonowały oddzielnie, dopiero w późniejszych latach przyłączono je do Katowic jako dzielnice miejskie. Dziś stanowią perełkę dla miłośników urbanistyki oraz architektury. Ale to nie tylko walory historyczne przyciągają tu ludzi. Nikiszowiec i Giszowiec stały się miejscem modnym i nowoczesnym, a wykorzystując pełnię ich potencjału, powstały tutaj świetne restauracje.

Co robić w Katowicach w weekend?

Katowice, co robić w weekend? Możliwości jest naprawdę sporo, a naprawdę nietuzinkowym sposobem na spędzenie weekendu jest jazda off road 4×4. 

Jazda w terenie realizowana jest autami terenowymi, a trasa przejazdu to prawdziwe wyzwanie! Wiedzie ona bowiem przez błotniste odcinki, strome zjazdy i podjazdy, a na swojej drodze zapewne napotkasz też koleiny tak głębokie, że sięgają ponad koła. To wszystko sprawia, że przejażdżka jest niezwykle emocjonująca i na pewno podniesie poziom adrenaliny. Na czas przejazdu możesz zabrać osoby towarzyszące, które z siedzenia pasażera będą przeżywać z Tobą tę motoryzacyjną przygodę. Ale warto też zorganizować jazdę off road z przyjaciółmi i wspólnie rywalizować za kółkiem! Jest to więc także świetny pomysł na weekendowe spotkanie. Wyprawa po poprzemysłowych terenach Katowic przyniesie Wam dużo frajdy i pozwoli odreagować po tygodniu pracy. 

Miłośnikom bardziej biernego wypoczynku polecamy skorzystać z dobrodziejstw kapsuły floatingowej. Na czym to polega? Kapsuła floatingowa wypełniona jest wodą o temperaturze ok. 35 stopni z dużym stężeniem soli Epsom, która jest w stanie unieść na swej powierzchni dorosłego człowieka. Pobyt w kapsule ma na celu głębokie wyciszenie i zmniejszenie ilości odbieranych bodźców, co jest możliwe dzięki niemal całkowitej dźwiękoszczelności oraz brakowi światła (opcjonalnie można pozostawić źródło światła dla komfortu). Ten zabieg to odprężenie dla ciała i umysłu, a pobyt w kapsule działa na organizm tak regenerująco, jak dodatkowe 4 godziny snu. To bardzo przekonujący argument dla zapracowanych. 

Jeśli jednak wolisz bardziej tradycyjną formę relaksu, wybierz się na masaż. Relaksacyjny masaż to klasyczny pomysł na weekendowe odprężenie, a także ulga dla spiętych mięśni. Masażysta dostosuje siłę nacisku do Twoich preferencji i podczas masażu zastosuje takie techniki manualne jak głaskanie, ugniatanie, oklepywanie i rozcieranie. To sprawi, że napięcie zniknie z Twoich barków, a z salonu wyjdziesz z nową energią i lekkością – na ciele i umyśle.

Jak widzisz pomysłów na to, co można robić w weekend w Katowicach jest wiele.

Co robić w Katowicach, gdy pada?

Odwiedzasz Katowice – co robić podczas deszczu? Kiepska pogoda to nie powód, żeby siedzieć w domu! Chociaż zwiedzanie z pewnością nie będzie najprzyjemniejsze, to warto w tym czasie postawić na poznanie kulturalnej strony Katowic. W tym mieście sporo się dzieje, więc sprawdź czy w danym terminie odbywa się jakieś ciekawe dla Ciebie wydarzenie kulturalne, koncerty czy festiwale. 

Alternatywnie odwiedź także popularne Muzeum Śląskie, które jest muzeum regionalnym i ukazuje całe dziedzictwo Śląska. Nawet samo jego położenie jest symboliczne, gdyż zbudowane zostało na terenie dawnej kopalni, a jak wiadomo górnictwo to główna gałąź przemysłowa tego regionu. Mawia się o tym muzeum, że to kopalnia kultury, ponieważ galerie i wystawy są eksponowane także pod powierzchnią terenu, na głębokości 14 metrów. Wiele wystaw jest czasowych, natomiast te stałe to punkt konieczny do zobaczenia, jak np. Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800-1945 czy Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Wystawy te ukazują głębokie przemiany i wpływy historii oraz innych kultur na region. To jednak nie wszystko, bo Muzeum oferuje także powstały z dawnego szybu wyciągowego taras widokowy, z którego odwiedzający mogą podziwiać panoramę Katowic z wysokości 40 metrów. 

Nieodłączną częścią kultury są przysmaki charakterystyczne dla danego regionu, więc będąc w Katowicach nie sposób nie skorzystać z dobrodziejstw lokalnych restauracji. Lokal serwujący pyszne dania kuchni śląskiej to Żurownia. Jeśli chcesz zjeść żur czy kulebele, to tylko tam! Kuchnia serwuje dania z grupy comfort food, które rozgrzewają w kiepską pogodę i podnoszą poziom endorfin. Spróbuj koniecznie maczanki, czyli duszonego karczku w winie i cebuli, a jeśli lubisz wrapy, to do gustu przypadnie Ci hajer, czyli tortilla z szarpaną wołowiną i kapustą. Dodatkowym atutem lokalu jest industrialny, surowy styl wnętrza, stanowiący ciekawy kontrast dla tradycyjnej kuchni.

Z kolei na romantyczne spotkanie w eleganckim anturażu sprawdzi się restauracja Atmosfera. W przytulnym wnętrzu lokalu można miło spędzić czas, a kuchnia ugości Was niebywałymi smakołykami na czele z tradycyjną roladą śląską z modrą kapustą. W menu dostępne są również ryby i owoce morza, zatem każdy znajdzie w nim coś dla siebie – niekoniecznie dania wyłącznie ze śląskiego repertuaru. 

Jak widzisz, jest co robić w Katowicach nawet, gdy pada.

Co robić w Katowicach z dziećmi?

Podróżując z pociechami, zadajemy sobie pytanie, co zrobić, aby wyjazd był atrakcyjny również dla nich. Katowice, jak każde większe miasto, zapewnia sporo możliwości. 

Zastanawiasz się, co robić w Katowicach z małymi dziećmi, aby sprawić im frajdę? Idźcie do Wytwórni Kultury, Nauki i Zabawy „Bajka Pana Kleksa” – to miejsce przyniesie dużo zabawy całej rodzinie, nie tylko dzieciom. Wytwórnia zaprasza do odwiedzenia 8 stref tematycznych, które związane są z przygodami postaci z Akademii Pana Kleksa, między innymi Kraina Szpaka Mateusza, Królestwo Bajdocji czy Abecja. Ta ostatnia strefa przedstawia podwodny świat królowej Aby i zawiera 13 multimedialnych stanowisk, przy których dzieci mają za zadanie pomóc Królowej Abie uratować planetę przed katastrofą klimatyczną. Ta strefa zapoznaje dzieci poprzez gry i zabawy z problemem zaśmiecania mórz i oceanów, co dziś jest ważnym zagadnieniem. Wizyta w Wytwórni bawi i uczy zarazem, warto więc wybrać się też na warsztaty z Doktorem Paj-Chi-Wo lub Wielkim Elektronikiem. Spędzony tam czas na pewno będzie bardzo owocny, a dla dorosłych będzie poniekąd powrotem do czasów dzieciństwa.

Dla tych dzieci, które nie potrafią usiedzieć w miejscu, świetnym pomysłem będzie zabawa w sali zabaw Kraina Czarów. To niepowtarzalne miejsce przenosi dzieci do bajkowego świata magii i czarów. Tutaj dzieci do 12 roku życia mogą aktywnie spędzić czas i korzystać z wielu atrakcji dostępnych w obiekcie. A jest ich sporo, jak chociażby bajkowy zamek, basen kulkowy, magiczny pokój krzywych luster czy zakręcony trawiasty labirynt. Nad zabawą czuwają obecni animatorzy, którzy zadbają o uśmiech na twarzy Twojego dziecka, zapewniając niezapomnianą rozrywkę. Na mniejsze dzieci do 3 roku życia czeka specjalnie wydzielona strefa z akcesoriami przystosowanymi do potrzeb i rozwoju maluchów. W tym miejscu rodzice mogą zaznać chwili wytchnienia, zasiadając w kawiarni, podczas gdy pociechy będą mogły spożytkować swoją niewyczerpaną energię.

A może jesteście rodziną lubiącą rywalizacje i aktywne spędzanie czasu? W tym przypadku sprawdzi się gra w Laser Tag, czyli laserowy paintball. W przeciwieństwie do tradycyjnego paintballu, tutaj nie musicie martwić się zabrudzeniem ubrań czy siniakami, ponieważ kulki z farbą zastąpiono wiązką podczerwieni. Rozrywka przeznaczona jest dla dzieci już od 7 roku życia, a na czym dokładnie polega? Zostaniecie wyposażeni w sprzęt składający się z kamizelek rejestrujących strzały oraz karabinów strzelających wiązką światła i w zależności od wybranego scenariusza gry, Waszym celem będzie zdobycie jak największej ilości punktów lub wyeliminowanie przeciwnika. Możecie grać drużynowo lub indywidualnie, a emocje z pewnością będą ogromne. Sceneria panuje tu rodem z gier komputerowych, w której czeka na Was sieć labiryntów ze specjalnym oświetleniem w postaci lamp UV, kogutów, stroboskopów czy kolorofonów. Klimat podkręcają wytwornice dymu, dzięki którym promień lasera jest widoczny na całej długości. Cała rodzina doświadczy solidnej porcji adrenaliny i pozytywnych emocji w trakcie rywalizacji, a gra to także nauka strategicznego myślenia. 


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *