Rzeszów położony jest nad rzeką Wisłok, na pograniczu Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej. Miasto jest największą aglomeracją województwa podkarpackiego i stało się ośrodkiem przemysłu handlowego, budowlanego czy lotniczego, a także centrum akademickim, kulturalnym i rekreacyjnym południowo-wschodniej Polski. Tu naprawdę warto przyjechać, bo jest co zwiedzać! Urokliwa starówka z charakterystycznym budynkiem Ratusza, przyciąga miejscowych oraz turystów. To tu znajdują się dwa godne odwiedzenia muzea oraz rozpoczyna się Podziemna Trasa Turystyczna. Oczywiście oprócz walorów historycznych w rynku czekają świetne restauracje, które chętnie ugoszczą spacerowiczów. Będziesz wkrótce na Podkarpaciu i zastanawiasz się co robić w Rzeszowie? Podpowiadamy, jak ciekawie spędzić czas!
Co robić w Rzeszowie?
Odwiedzasz Rzeszów – co robić podczas naprawdę pięknej pogody? Przede wszystkim zwiedzać! Warto zacząć od wspomnianej we wstępie Podziemnej Trasy Turystycznej, zwanej także Rzeszowskimi Piwnicami, które prowadzą 10 metrów w dół. Do podziemi schodzi się z Rynku. Tak naprawdę to XIV-wieczne magazyny handlowe – przechowywana w nich żywność była chroniona przed grabieżą czy pożarami. Piwnice pełniły też funkcję schronienia dla ludności. Dziś jest to trasa spacerowa łącząca 25 piwnic i 15 korytarzy, gdzie napotkasz wiele atrakcji związanych z czasami średniowiecza. Ceglane, zdobione kamiennymi portalami wnętrza eksponują takie średniowieczne pamiątki, jak chociażby rewolwer na kule z tabaką lub pieprzem czy kopie dybów! Całości klimatu dopełniają krzyżowo-żebrowe sklepienia. Rzeszowskie Piwnice dziś łączą wątki historyczne tego miasta z nowoczesnymi technikami przekazu, zatem jest to interaktywna instytucja kultury budząca ciekawość współczesnego widza.
Kolejnym przystankiem podczas spaceru po Rzeszowie jest jeden z bardziej reprezentacyjnych obiektów miasta – Zamek Lubomirskich. Obecnie jest siedzibą Sądu Okręgowego i w godzinach jego pracy można zwiedzić korytarze zabytku. Budowla powstała na miejscu dawnego zamku Lubomirskich, wybudowanego prawdopodobnie w XVI wieku. Przy pierwotnej budowie kierowano się zasadami według włoskiego stylu palazzo in fortezza, czyli pałac w fortecy – posiadający umocnienia w postaci bastionów, fos czy murów. I właśnie ta budowla charakteryzuje się taką kamienną bryłą fortyfikacji z bastionami, a od strony północnej i wschodniej zachowały się pozostałości fos. Znając niektóre fakty historyczne, można wyobrazić sobie dawne wydarzenia i faktycznie poczuć ducha tego miejsca. Odwiedzenie zabytków, które były świadkami tak bogatej historii to świetny pomysł na to, co można robić w Rzeszowie.
Co można robić w Rzeszowie w weekend?
Weekend to moment w ciągu tygodnia, który pozwala wziąć kilka oddechów, zrzucić z siebie stres związany z pracą i obowiązkami. Aby to zrobić, często wystarczy zmienić otoczenie i odpocząć od codzienności. Lubisz aktywny wypoczynek i nie wiesz, co robić w Rzeszowie w weekend? Spróbuj jazdy na quadach tuż pod Rzeszowem.
Już nawet te kilka kilometrów od Rzeszowa wystarczy, abyś zdołał odpocząć od miejskiego zgiełku w malowniczych okolicznościach przyrody. Nie jest to może klasyczna forma spędzania wolnego czasu poza miastem, ale za to jaka ekscytująca! Quad to mały i niezwykle zwrotny czterokołowiec, którym można poruszać się niemal w każdych warunkach. Aby spróbować jazdy na quadzie nie trzeba go od razu kupować, wystarczy być posiadaczem prawa jazdy kategorii B lub T! Instruktorzy oferują swoje quady i przeszkolenie z ich obsługi. Pokażą Ci różne manewry i przekażą wskazówki dotyczące prowadzenia quada w trudniejszym terenie. Starając się, aby nawet początkujący wynieśli z tej przejażdżki mnóstwo dobrej zabawy, dobierają trasę przejazdu do umiejętności kierowcy.
Co najlepsze quady są dwuosobowe, więc możesz zabrać partnera lub przyjaciela, z którym podzielisz się tą fantastyczną przygodą, a przeżywane wspólnie emocje będą jeszcze cenniejszym doświadczeniem!
Lubisz podróżować i zwiedzać nowe miejsca? Jeśli odpowiedź brzmi tak, ale brak Ci czasu na dalekie podróże, to zwiedź Rzeszowszczyznę z nieznanej dotąd perspektywy – z pokładu awionetki! Z góry wszystko wygląda inaczej i oczywiście wydaje się mniejsze niż w rzeczywiści. Jaka jest zaleta takiego lotu? Masz niepowtarzalną szansę zobaczyć rzeczy niewidoczne z ziemi, takie jak korony drzew, panorama gór czy okolice Jeziora Solińskiego. Loty widokowe mogą być wykonywane cały rok, jednakże brak zachmurzenia i doskonała przejrzystość powietrza to gwarancja najlepszych widoków – wówczas widoczność sięga nawet 100-150 kilometrów! Dlatego loty w Bieszczadach są takie wyjątkowe – region ten charakteryzuje się bowiem najmniejszym zanieczyszczeniem i zapyleniem powietrza. Należy też pamiętać, że pogoda w górach jest bardzo dynamiczna. Na szczęście jednak, tak jak znienacka chmury deszczowe pojawiają się zasłaniając szczyty, tak równie szybko je odsłaniają. Obserwacja zjawisk pogodowych też jest cenna, uczy pokory wobec natury i sprawia, że bardziej doceniamy piękną aurę.
Wartość estetyczna lotu sprawia, że zapragniesz uwiecznić chwile spędzone w powietrzu, dlatego zabierz ze sobą aparat lub kamerę. Pozwól sobie odkryć na nowo Rzeszów i jego okolice, poznaj zakątki jakie można dostrzec jedynie z lotu ptaka, a taka weekendowa atrakcja z pewnością pozostawi cudowne wspomnienia.
Co robić w Rzeszowie, gdy pada?
W czasie deszczu dzieci się nudzą, jak mówią słowa piosenki, ale również dorosłych dopada uczucie nudy, gdy aura nie sprzyja. Gdy zachodzi potrzeba lub chęć wyjścia z domu, pojawiają się obiekcje związane z deszczem, wszak nikt z nas nie lubi moknąć. Zatem, co robić w Rzeszowie, gdy pada? Najlepiej coś we dwoje! Zabierz przyjaciela, bądź partnera na całodzienny pobyt w strefie relaksu w hotelu Blue Diamond Active SPA. To raj dla miłośników biernego relaksu, ale Ci którzy nie usiedzą w miejscu też znajdą coś dla siebie, ponieważ oprócz basenów zachęcających do pływania jest tu też siłownia.
Spragnieni relaksu i nic nie robienia mają okazję zaznać wypoczynku, korzystając z takich atrakcji, jak sauny, łaźnia parowa, łaźnia solankowa czy basen z hydromasażem i biczami wodnymi. Możesz także poleżeć w łaźni rzymskiej, czyli tepidarium. Kiedy leżenia będziesz miał chwilowo dosyć, warto udać się do drink baru w basenie i zasiąść na wygodnym hokerze rozkoszując się napojem. Ciekawostką jest, że latem obiekt oferuje dostęp do strefy plażowej o egzotycznym wyglądzie – z białym piaskiem i palmami, gdzie poczujesz się jak na rajskiej wyspie. Jest to więc świetna alternatywa dla wyjazdu na prawdziwą plaże. Jak widzisz podczas weekendu tutaj naładujesz swoje baterie na kolejny tydzień oraz spędzisz miło czas z bliską osobą, a wszystkie troski odejdą, jak tylko zanurzysz się w ciepłej wodzie.
Gdy z nieba leje jak z cebra, miło jest zaszyć się w jakimś przytulnym miejscu. Zatem co robić w Rzeszowie w taką pogodę? Nie bez powodu ukuło się powiedzenie barowa pogoda, określające deszczową aurę – więc pójdź do baru. Ale nie byle jakiego! Browar Manufaktura w Rzeszowie to tętniące życiem miejsce spotkań. Sam wygląd zaprasza do środka, loftowe wnętrze z drewnianymi elementami i industrialne lampy rzucające subtelne światło tworzą wyjątkowy klimat. Warto wybrać ten lokal na spotkanie z przyjaciółmi, aby wspólnie degustować świeże piwo. Podobno najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie! Wśród piw znajdziesz tu między innymi piwo Marcowe, Rzeszowską Pszenicę, Czeskiego Pilsa czy Bałtyckiego Portera. Każdy charakteryzuje się typową dla danego rodzaju goryczką, barwą i aromatem. Chcesz podkreślić doznania smakowe? Zajrzyj do menu restauracyjnego i zamów jeden ze specjałów – deskę piwosza. Pod tą nazwą kryją się takie przysmaki, jak kulki serowe, krążki cebulowe czy skrzydełka z kurczaka w towarzystwie panierowanych papryczek jalapeno podawanych z sosem chrzanowym i kimchi.
Nic nie działa tak kojąco jak dobre jedzenie, a bogate menu oferowane przez Browar Manufaktura zachęca do jego skosztowania. Jak widzisz jest co robić w Rzeszowie, gdy pada.
Co robić z dzieckiem w Rzeszowie?
Będąc w Rzeszowie z dzieckiem na pewno chcesz zaplanować czas pełen atrakcji dla malucha. Dlatego spacerując po Rynku, warto zajrzeć do pobliskiego Muzeum Dobranocek z ulubionymi bohaterami animacji: Misiem Uszatkiem, Misiem Colargolem, Gąską Balbinką czy Pszczółką Mają oraz wieloma innymi. Miejsce to przeniesie dzieci w świat bajek, a dla dorosłych będzie podróżą do przeszłości. W zbiorach muzeum znajdują się oryginalne lalki filmowe, scenariusze, przeźrocza małoobrazkowe, filmy na szpulach, kasetach i płytach.
Nie zapominajmy też o przeróżnych przedmiotach ozdobionych wizerunkami bajkowych postaci, takich jak wyroby ceramiczne, proporczyki, figurki, żywność czy kosmetyki.
To miejsce jest wyjątkowe – możecie po prostu pooglądać wystawy, jak również wziąć udział w jednym z programów edukacyjnych. Kiedyś dobranocki cieszyły się ogromną popularnością, a dzieci z niecierpliwością na nie czekały. Tutaj masz okazję pokazać dziecku ulubionych bohaterów z czasów swojego dzieciństwa i rozbudzić jego ciekawość postaciami, których być może nie zna. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie gwarantuje świetną rozrywkę dla każdego pokolenia.
Zastanawiasz się, co robić z dzieckiem w Rzeszowie? Wybierzcie się do Escape Roomu, gdzie zagracie w logiczną grę zespołową. Dziecko już w wieku 9 lat świetnie sobie poradzi. Przed rozpoczęciem gry należy wybrać jeden z 6 pokoi tematycznych. W ramach rozgrywki zostaniecie zamknięci w specjalnie zaaranżowanym pokoju. Realizując wybrany scenariusz możecie przykładowo wcielić się w agentów wywiadu wojskowego, zapolujecie na wampiry czy nawet spróbujecie uratować świat przed zagładą! Macie 60 minut na rozwiązanie zagadek, a w ciągu tego czasu musicie wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i umiejętnością współpracy, która pomoże Wam odnaleźć klucz i wydostać się z pokoju. Godzina to wbrew pozorom niezbyt dużo, a rozwiązywanie kolejnych łamigłówek pod wpływem presji czasu tylko podkręca emocje!
Wizyta w escape roomie to też świetny pomysł na to, co robić w Rzeszowie, gdy pada, ponieważ to miejsce skutecznie odciągnie Ciebie i pozostałych uczestników od myśli o brzydkiej pogodzie, a za to pozwoli wykazać się w kreatywnej zabawie. Tutaj i starsi, i młodsi łącząc siły i koncentrując się na wspólnym celu, zatracą się w świetnej zabawie.
Dodaj komentarz