Ciekawy i różnorodny region, jakim jest Śląsk to miejsce warte odwiedzenia. Ta część Polski zapewne wielu kojarzy się głównie z przemysłem, ale mało kto wie, jak atrakcyjny turystycznie jest Śląsk! Piękne górskie widoki, uzdrowiska oraz rozbudowane aglomeracje z ośrodkami kultury i rozrywki to dowód, że tu absolutnie każdy turysta znajdzie rozrywkę idealną dla siebie! Poznaj najciekawsze atrakcje zimowe Śląska.
Jakie atrakcje zimowe Śląsk ma do zaoferowania?
Zimowy pobyt na Śląsku warto zaplanować dużo wcześniej, jeśli zależy Ci na konkretnym miejscu, czy aktywnościach wymagających rezerwacji. Warto zwrócić uwagę na atrakcje dla dzieci, Śląsk zimą ma ich wiele i wybór tego regionu np. na weekend czy ferie z dziećmi będzie strzałem w dziesiątkę. Dla podróżujących w parze hotele oferują świetne pobyty z dostępem do strefy relaksu i SPA. To tam wypoczniecie po zwiedzaniu czy aktywnościach. Jeśli zależy Wam, aby poczuć klimat gór, to postawcie na hotel, który doskonale komponuje się z okoliczną naturą, a dodatkowe udogodnienia, jak basen czy sauna ze wspaniałym widokiem pozwolą na pełnię relaksu we dwoje. Takie miejsca znajdziecie, chociażby w Żywcu, Wiśle czy Ustroniu.
Zastanawiając się, na jakie atrakcje zimowe Śląsk stawia dla fanów mocnych wrażeń, trzeba wspomnieć o emocjonującej jeździe Off Road 4×4! Jeśli to Twoje klimaty, to wybierając się do Wisły lub Suchej Beskidzkiej, będziesz miał szansę pokonać jedną z wybranych przez instruktora tras, a te rozlokowane są na terenie Beskid! Na drodze z pewnością napotkasz jary – zagłębienia terenu o wąskim dnie i stromych zboczach, a także błotne, bagniste czy pokryte śniegiem fragmenty szlaku. Jazda w Beskidach oznacza, że to będzie wyjątkowa przejażdżka! Teren górski, jak łatwo się domyślić, jest mocno zróżnicowany pod względem wysokości i obfituje w liczne strome podjazdy, zjazdy i trawersy. Ta atrakcja będzie idealna na pełen rywalizacji wypad z grupą znajomych. Przebywając w jednym z większych śląskich miast, także możecie pozwolić sobie na przejażdżkę Off Road, którą zrealizujecie między innymi w bliskiej okolicy Katowic, Tych czy Zawiercia.
Na fanach motoryzacji ogromne wrażenie zrobi pojazd o równie ogromnych rozmiarach, czyli Monster Truck. Aby odbyć przejazd pięciotonowym autem marki Dodge Ram, należy udać się do Jaworzna oddalonego o 15 kilometrów od Gliwic. Jazda po specjalnym torze maszyną o ponadprzeciętnych rozmiarach, której średnica kół często przewyższa wzrost kierowcy, pozostawia niezapomniane emocje.
Jakie jeszcze atrakcje Śląsk zimą oferuje dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu? No oczywiście fantastyczne stoki, na których możesz zjeżdżać na nartach lub snowboardzie. Rajem jest Wisła, z której pochodzi Adam Małysz. Dziś jest tam skocznia jego imienia i można na nią wjechać w celu podziwiania pięknej panoramy. Miasto Wisła położone jest niezwykle malowniczo w dolinach Beskidu Śląskiego, pomiędzy pasmami górskimi, co zwiastuje świetne warunki dla narciarzy.
Znudziło Cię już szaleństwo na stoku? Odwiedzając Śląsk atrakcje zimą mogą zaskoczyć. Jedną z takich rozrywek jest zespołowa rozgrywka paintball, której niestraszna warstwa śniegu. Ta ciekawa gra wymaga założenia kombinezonu bojowego i chwycenia w dłoń markera z kulkami farby, który imituje broń. Wizyta na poligonie z grupą przyjaciół przyniesie mnóstwo świetnej zabawy, a realizując scenariusz gry, wprowadzicie atmosferę rywalizacji.
Ciekawe miejsca na Śląsku zimą
Stawiając na Śląsk atrakcje zimą są liczne. Zważywszy na położenie, to Beskidy są jedną z głównych zimowych atrakcji dla przyjezdnych. Szczególnie porą zimową góry prezentują się wyjątkowo malowniczo, a sprawdzone trasy są przyjazne dla miłośników wędrówek i trekkingu. Zarówno początkujący, jak i zapaleni w chodzeniu po górach znajdą odpowiedni szlak.
Jedna z bardziej ciekawych górskich miejscowości to położony w dolinie potoku Żylica Szczyrk. Tamtejsze liczne wyciągi oraz trasy zjazdowe są już znane w całym kraju amatorom białego szaleństwa. Na turystów czeka świetna baza noclegowa oraz nieopodal Szczyrku znajdują się schroniska turystyczne. Beskid Śląski składa się ze szczytów o znacznej wysokości takich jak: Skrzyczne (1257 m n.p.m), Klimczok (1117 m n.p.m.) czy też Magura (1109 m n.p.m.). Dlatego będąc w Szczyrku, obowiązkowo należy zaliczyć najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego należący do Korony Gór Polskich, czyli Skrzyczne. To miejsce jest fantastyczne o każdej porze roku, jednak najbardziej przyciąga w sezonie zimowym, bowiem Skrzyczne to prawdziwy raj dla narciarzy. Trasy czarna i czerwona wyposażone są w system naśnieżania gwarantujący doskonałe warunki do szusowania.
Poza dobrymi trasami narciarskimi niewątpliwie atrakcją w Szczyrku jest kompleks skoczni narciarskich: Skocznia Mała, Skocznia Średnia oraz Skocznia Normalna. Ciekawostką jest, że pierwsze zawody na skoczni narciarskiej odbyły się w roku 1937. Początkowo na skoczni skakano na odległość do 40 metrów, a teraz ta odległość wzrosła do 100 metrów.
Jeżeli lubicie spędzać czas w mieście, korzystając z jego dobrodziejstw i licznych rozrywek, to śląskie aglomeracje stają na wysokości zadania! Zima w mieście może być ciekawa i zamiast siedzieć w domu pod kocem z gorącą herbatą, warto eksplorować miasto. Jedną z najlepszych miejskich zimowych rozrywek jest niewątpliwie lodowisko, świetna zabawa uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W samych Katowicach jest kilka lodowisk, w tym również w Spodku, które jest miejscem treningów i rozgrywania hokejowych meczów ligowych. Na lodzie organizowano także, imprezy w rytmie disco, co niewątpliwie jest niesztampowym pomysłem. Lodowisko w Spodku wyróżnia jeszcze możliwość skorzystania z kameralnego basenu, sauny oraz podgrzewanych leżanek rekreacyjnych w kompleksie obiektu. Tu rozgrzejesz się po jeździe, brzmi zachęcająco, prawda?
Jakie jeszcze ciekawe miejsca na Śląsku zimą odwiedzić? Miłośnikom trekkingu warto polecić Zamek Ogrodzieniec, który jest perłą Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Skały wapienne doskonale współgrają ze strzelistymi murami zamku, tworząc widok budzący podziw. Na uwagę zasługuje także kolejny zamek w Szlaku Orlich Gniazd – Będzin. Tutaj można zobaczyć nie tylko sam zamek, ale też znajdujące się w nim Muzeum Zagłębia.
A co robić na Śląsku, gdy pogoda jest bardzo niekorzystna? Na taką ewentualność jest kilka opcji. Dorośli podróżnicy, którzy lubią poszerzać swoje horyzonty, mogą wybrać się do Browaru Tyskiego lub Żywieckiego. Będziesz miał tam szansę zapoznać się z tradycją i historią warzenia piw, poznasz różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami, a przede wszystkim z bliska przyjrzysz się procesowi produkcji piwa i korzystając z okazji, będziesz degustować świeży napój.
Takie różnorodne atrakcje na Śląsku zimą to pewność, że pobyt będzie w pełni udany!
Zimowe atrakcje dla dzieci na Śląsku
Śląsk ma atrakcje dla dzieci, którym zima niestraszna! Sanki to podstawowy sprzęt każdego miłośnika białego puchu. Wiadomo, że śnieg i jazdę na sankach kochają w szczególności dzieci. Nic dziwnego, wszak to świetna zabawa. A gdyby tak dobrze znane sanki zastąpić… pontonem? Tak powstał Snowtubing! Genialna, innowacyjna alternatywa dla zjazdów na sankach jest w pełni bezpieczna nawet dla maluchów. Okrągły, wielki i dmuchany ponton jest bardzo wygodny, a zjazdy odbywają się po specjalnie przygotowanych torach. Chociażby w Szczyrku znajdziecie około 300-metrową lodową rynnę do zjazdów. Nie musicie martwić się o wspinaczkę na górę, bo wasz ponton zostanie wciągnięty razem z Wami na szczyt. Z tej niezwykłej zabawy możecie skorzystać także w Istebnej czy Wiśle.
Tradycyjne atrakcje dla dzieci na Śląsku, gdy zima w pełni, to te ze śniegiem w roli głównej. A jak mowa o tradycji to należy pamiętać o kuligu! I to nie byle jakim, bo zakończonym ogniskiem. Taka wyprawa saniami po bezdrożach i zapierające dech w piersiach widoki będą niezapomnianym przeżyciem dla młodszych i starszych członków rodziny. Wesoły przebieg atrakcji zachęcający do późniejszej bitwy na śnieżki, z pewnością zaostrzy apetyt całej rodzinki na kiełbaskę upieczoną w strzelającym ognisku.
Nie zawsze jednak warunki są sprzyjające, aby bezpiecznie korzystać z uroków śnieżnej aury. Wielu rodziców zastanawia się, gdzie udać się z dzieckiem na Śląsku, kiedy zima staje się sroga. W tej sytuacji poznajcie inne uroki Śląska. Region kojarzy się nierozerwalnie z górnictwem i kopalniami. A tych na Śląsku jest wiele i można je zwiedzać!
Warto odwiedzić słynną XIX wieczną kopalnię Guido w Zabrzu i pod przewodnictwem byłych górników eksplorować skarby, jakie skrywa. W podziemną podróż udacie się, dzięki autentycznej szoli, dokładnie takiej samej, z jakiej korzystają górnicy w czynnych kopalniach. Górniczą szolą całą rodziną zjedziecie 320m w dół. To miejsce i opowieści górników przeniosą Was na chwilę do początku XX wieku. Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, ale na trasie turystycznej zobaczycie ogromną jego ilość. Część trasy na poziomie 320 m pokonacie elektryczną kolejką podwieszaną. Co ciekawe, to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie przeznaczona dla turystów! Zawiezie ona uczestników w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, gdzie z bliska zobaczycie, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Dla dzieci to będzie bardzo ciekawe, a pewnie jeszcze bardziej ucieszy ich zakończenie, gdzie w sklepiku czekać będą górnicze, śląskie pamiątki.
Zwiedzanie trwa 2,5 godziny i przeznaczone jest dla rodzin z dziećmi powyżej 6 roku życia. Jeśli pociecha jest młodsza, to udajcie się do Sztolni Królowa Luiza, która powstała w oparciu o jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego Górnego Śląska. Podróż po rozległych podziemnych korytarzach rozpoczniecie od zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej. W Łaźni poznacie historię powstania Sztolni oraz narzędzia i pracę górników. Specjalna trasa rodzinna łączy w sobie naukę i zabawę. Dzieci będą podekscytowane, mogąc przejść się wąskimi korytarzami i usłyszeć dźwięk prawdziwych maszyn pracujących w kopalni. Na dzieci czekają skarbnik, strażnik i opiekun górników, projekcje multimedialne przybliżą pracę górników. Pomoże to zrozumieć najmłodszym, jak ważny dla mieszkańców regionu jest węgiel. Najlepsza atrakcja czekać będzie na końcu zwiedzania – przejażdżka prawdziwą kolejką Karlik! Atrakcje na Śląsku zimą i korzystanie z nich z dziećmi to wartościowy czas, podczas którego można połączyć dobrą zabawę z pożyteczną nauką, płynącą ze zwiedzania.
Dodaj komentarz