Podkarpacie ze stolicą w Rzeszowie to region z ogromnym potencjałem turystycznym. Województwo podkarpackie leży w południowo-wschodniej Polsce i sąsiaduje z województwami lubelskim, małopolskim i świętokrzyskim oraz od wschodu graniczy z Ukrainą, a od południa ze Słowacją. Obecność Parku Narodowego i Bieszczad sprawia, że to idealny region dla miłośników wypoczynku na łonie natury. Nie brakuje tam jednak innych atrakcji, także tych dla najmłodszych. Jakie czekają atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu i co warto tutaj zobaczyć z najmłodszymi członkami rodziny?
Edukacyjne atrakcje Podkarpacia dla dzieci
Planując atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu należy wziąć pod uwagę ich zainteresowania, aby eksploracja regionu ich nie nudziła. Rozrywek, które możecie przeżyć jest bardzo dużo i dobrze jeśli będą one łączyły dobrą zabawę i aspekt edukacyjny. Na szczęście w tym malowniczym regionie takich miejsc nie brakuje! A zatem na jakie wartościowe i ciekawe miejsca na Podkarpaciu do zwiedzania dla dzieci postawić?
Muzeum Lalek w Pilźnie
Prywatne muzeum, którego zbiory zachwycą całą rodzinę to naprawdę fajne miejsce na Podkarpaciu dla dzieci. Lalki eksponowane są na tematycznych wystawach takich jak „Lalki polskie”, „Lalki z całego świata”, „Na babcinym strychu” czy „Królewna Śnieżka”. Muzeum prezentuje też największą w Polsce kolekcję lalek japońskich. Wystawione lalki wykonane są z naturalnych surowców, a ubrane są w stroje regionalne i historyczne – nie tylko cieszą więc oko, ale też uczą o roli, jaką lalka odgrywa w kulturze. Przy muzeum funkcjonują pracownie kwiaciarska, szewska oraz hafciarska. Stanowią one integralną częścią zwiedzania jest możliwość ich odwiedzenia i podejrzenia procesu powstawania lalek. Organizowane są tu również warsztaty i lekcje muzealne, które jeszcze mocniej wprowadzą małych i dużych odwiedzających w barwny i tajemniczy świat lalek.
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz
Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz to wyjątkowe miejsce o znaczeniu edukacyjnym zlokalizowane w Jasionce pod Rzeszowem. Ta nieograniczona przestrzeń dla wyobraźni nie jest ani muzeum, ani placem zabaw, jednakże doskonale łączy naukę i zabawę. Wizyta w PCN spodoba się zarówno przedszkolakom, jak i nastolatkom, a to dzięki obecności ponad 200 interaktywnych eksponatów. Odwiedzający mają do dyspozycji 5 wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, laboratorium chemiczne, laboratorium fizyczne, pracownię robotyki i laboratorium biologiczno-ekologiczne. Dzieci mogą więc eksperymentować niemal bez końca. Wizyta z dziećmi w tym miejscu to dobry sposób, aby pobudzić w nich zainteresowanie naukami ścisłymi i pomóc odkrywać ukryte talenty. Taka też jest misja tego miejsca – kształtowanie wśród młodych ludzi zainteresowań, które mogą wskazać ścieżkę przyszłej kariery.
Muzeum przemysłu naftowego i gazowniczego
Pierwsze na świecie przedsiębiorstwo naftowe powstało w Bóbrce w XIX wieku i dziś na terenie tej najstarszej na świecie, nadal działającej kopalni ropy naftowej stoi muzeum. Nowoczesne ekspozycje multimedialne przeniosą Was w czasy, kiedy pracował tam sam Ignacy Łukasiewicz. Będziecie mieli okazję zobaczyć unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. A także oryginalne narzędzia i urządzenia oraz makiety, które przybliżą historię narodzin polskiego przemysłu naftowego.
A czy to muzeum to ciekawe miejsce dla dzieci na Podkarpaciu? Oczywiście! Przygotowano tu kilka ciekawych tras turystycznych o różnej długości, a więc możecie zastanowić się z dziećmi, którą obrać. Zwróćcie uwagę na trasę „Spacer z Łukasiewiczem”. Jej zwiedzanie połączone jest z rebusami i zagadkami, co na pewno uatrakcyjni zabawę małym odkrywcom. Jeżeli chcecie poznać historię odkrycia ropy naftowej skuście się na szlak transgraniczny pt. „Odkrywcy Czarnego Złota”. Ta trasa turystyczna poprowadzi Was przez najważniejsze miejsca związane z rozwojem przemysłu naftowego i jest przeznaczona dla każdego. Co ciekawe, szlak kryje również punkty z zagadkami oraz stemple, które uczestnicy wyprawy odbijają w specjalnie oznaczonych miejscach na mapie. Jak widzisz na pewno spędzicie tutaj fajnie czas, a przy okazji będziecie mogli nauczyć się czegoś nowego.
Zabytki, które warto zwiedzić z dziećmi na Podkarpaciu
Każda podróż, zarówno ta daleka, jak i w bliskie okolice, może nieść pewnego rodzaju naukę. Nie bez powodu mawia się, że podróże kształcą. Dzieci podróżując i zwiedzając zauważają różnice pomiędzy regionami, obserwują zmieniającą się przyrodę i zabytki charakterystyczne dla danej okolicy. Pewnie wielu osobom wydaje się, że dzieci nie zwracają na takie aspekty uwagi, ale nic bardziej mylnego! Bywa, że zapamiętują więcej szczegółów niż dorośli, a więc jadąc na Podkarpacie, gdzie wybrać się z dzieckiem?
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim jest popularnym miejscem turystycznym o znaczącej wartości historycznej i kulturowej. Budowa zamku zakończyła się na początku XVII wieku. Architektonicznie podobny jest on do krakowskiego zamku i z tego powodu bywa określany mianem Małego Wawelu. Bogata historia, architektura oraz malownicze otoczenie przyciągają tutaj odwiedzających z różnych zakątków Polski i świata. Trasa zwiedzania z przewodnikiem obejmuje arkadowy dziedziniec zamku, secesyjną kaplicę zamkową i historyczne wnętrza zamku. Będąc na zamku z dziećmi postawcie na wycieczkę po Zbrojowni Rycerskiej w podziemiach zamku, podczas której oprowadzani będziecie przez rycerza. Rycerz-przewodnik opowie Wam historię zamku, pokaże salę tortur i opowie o pracy kata.
W Baranowie Sandomierskim dzieci na pewno nie będą się nudzić! Niedaleko zamku znajduje się bowiem fantastycznie wyposażony plac zabaw. Zarówno małym, jak i dużym dzieciom przypadną do gustu chociażby zjeżdżalnie czy ścianki wspinaczkowe, a więc świetna zabawa po zwiedzaniu gwarantowana.
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy
Odwiedzając Podkarpacie, ciekawe miejsce dla dzieci to także Karpacka Troja, czyli skansen archeologiczny niedaleko Jasła. Historia wykopalisk znalezionych na tym terenie sięga epoki brązu i jest to jedno z najstarszych grodzisk w Polsce. Podczas prac archeologicznych znaleziono tutaj przedmioty kościane i rogowe, dużo glinianych naczyń i wyrobów ceramicznych, wyroby z brązu oraz żelaza, jak również przedmioty kultu, ozdoby czy narzędzia i broń. To na pewno będzie ciekawe również dla dzieci, które mogą sobie wyobrazić, jak żyli tutejsi mieszkańcy setki lat przed naszą erą.
Z uwagi na fakt, że skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego, organizuje się tutaj również lekcje muzealne oraz warsztaty garncarskie i łucznicze. Prawdziwą atrakcją jest także 44-metrowa platforma widokowa, na którą wejście stanowi integralną część zwiedzania Skansenu. Dzięki temu będziecie mogli pokazać dzieciom Karpacką Troję w całej okazałości i podziwiać monumentalność grodziska.
Atrakcje przyrodnicze i szlaki turystyczne dla rodzin z dziećmi w Podkarpackim
Ruszając w podróż przez Podkarpacie, ciekawe miejsca dla dzieci to także atrakcje przyrodnicze. Wchodzące w skład Podkarpacia Bieszczady są miejscem wymarzonym dla pasjonatów pieszych wędrówek. Do aktywnego spędzania czasu zachęca tu mnogość szlaków turystycznych, wśród których nie brak również tras dla rodzin z dziećmi. Poza górskimi szlakami, w Bieszczadach czekają na Was także ścieżki przyrodnicze, które świetnie sprawdzą się na rodzinny spacer. Taką krótką trasą spacerową jest szlak przez bieszczadzkie torfowiska, które Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił do zwiedzania. Torfowiska i teren wokół nich możecie zobaczyć z dwóch kładek, a przy okazji można dzieciom pokrótce opowiedzieć o roli torfowisk w przyrodzie. To niezwykle ważny ekosystemem, który wspomaga retencję i filtrowanie wody oraz odgrywa znaczącą rolę w regulacji temperatury powietrza. Część trasy przebiega przez drewniane pomosty, więc jest przejezdna również dla wózków dziecięcych i choć leży w górach, trasa jest płaska, dzięki czemu idealnie nadaje się rodzinny spacer w Bieszczadach.
Jakie jeszcze znajdziecie atrakcje turystyczne dla dzieci na Podkarpaciu?
Zapora na Solinie i Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie to perełka regionu z ciekawą historią. Swoją popularność wśród turystów zawdzięcza położeniu wśród malowniczych gór z bogatą rzeźba terenu. Samo jezioro ma niezwykły kształt, a jego linia brzegowa wynosi ponad 150 km! Jest to największe sztuczne jezioro w Polsce, a na jego dnie spoczywają tętniące niegdyś życiem wsie. Na brzegach jeziora rozlokowane są liczne ośrodki wypoczynkowe i restauracje, a także przystań dla jachtów. Nie brakuje tu również atrakcji dla rodzin! Jedną z nich jest widokowa kolej linowa nad Zaporą na Solinie wraz z wieżą widokową na Górze Jawor. Górną stację kolejki wybudowano na zboczach Góry Jawor w formie 55-metrowej wieży widokowej, na której znajdziecie otwarty przeszklony taras. Warto zatrzymać się tam na chwilkę i napawać pięknem okolicy, przy okazji możecie skorzystać również z oferty znajdującej się tam kawiarni.
Sama Zapora na Solinie zwana jest cudem techniki. Jej korona ma 8 metrów szerokości i 664 długości i jest jednym z najbardziej tłocznych miejsc na Podkarpaciu. Udając się na spacer po koronie Zapory przy wejściu przywitają Was liczne stragany, zachęcające do zakupu regionalnych przysmaków oraz gadżetów i zabawek, co z pewnością zainteresuje wszystkie dzieci. Kiedy dotrzecie na drugą stronę zapory, dzieci nie przejdą obojętnie obok wesołego miasteczka z diabelskim młynem, kolejką i dmuchańcam. Możecie skorzystać też z kąpieli na wyznaczonym strzeżonym kąpielisku z kamienistą plażą. Taki odpoczynek przyda się całej rodzinie po długiej wędrówce.
Spływ pontonowy Sanem
Rzeka San przez długi odcinek ma charakter rzeki górskiej, przez co tworzy malownicze przełomy i meandruje wśród zalesionych bieszczadzkich wzgórz. Na dolnym brzegu Sanu organizowane są spływy pontonowe i kajakowe, a warunki spływu są tam idealne dla rodzin z dziećmi. Rzeka bowiem jest dość płytka, a jej bieg spokojny, co zachęca też do kąpieli.
Odpowiednią na rodzinny spływ jest 8-kilometrowa trasa Sanok-Liszna, będąca jednym z najmniej wymagających odcinków na Sanie. Płynąc, obserwować będziecie urokliwe krajobrazy – na trasie znajduje się bowiem 5 bystrzy i urwisko z cerkwią na skale w Międzybrodziu. Spływ po tym odcinku nie powinien zająć więcej niż 2 godziny i jest nie tylko przyjemny, ale też bezpieczny! Zostaniecie wyposażeni w kamizelki asekuracyjne, pagaje oraz worek wodoszczelny na odzież. Nawet bardzo małe dzieci mogą wziąć udział w spływie i przeżyć przygodę na rzece, zyskując wspaniałe wspomnienia.
Ciekawe miejsca i nietypowe atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu
Podkarpacie to bogaty w atrakcje region, w którym rozrywkę znajdzie każdy podróżnik. Muzea, skanseny, dwory, zamki czy świątynie przywołują na myśl dawne czasy i uświadamiają nam dynamikę zmieniającego się świata. Unikatowe pomniki przyrody, parki narodowe kryjące rzadko spotykane gatunki flory i fauny, cieszą się ogromnym zainteresowaniem i sprawiają, że region ten to raj dla miłośników przyrody. A jakie nietypowe atrakcje na Podkarpaciu dla dzieci możecie znaleźć?
Laserowy paintball
Jedną z takich nietypowych atrakcji jest laserowy paintball w Rzeszowie, który może być idealną alternatywą dla wędrówek, kiedy nastąpi załamanie pogody lub zapragniecie wprowadzić w życie trochę zdrowej rywalizacji. Laser Tag to gra odpowiednia dla dzieci powyżej 8 roku życia i jest bezbolesną odmianą tradycyjnej gry w paintball. W tym wypadku karabiny na kulki z farbą zastąpiono karabinami z wiązką podczerwieni. Strzały, które oddacie rejestrowane są za pomocą opasek RGB z czujnikami na głowę, które założycie na czas gry. Gra w laserowy paintball to fajna rozrywka, która przy okazji uczy strategicznego myślenia i współpracy. Jednocześnie dostarcza mnóstwo adrenaliny i dobrej zabawy i stanowić będzie ciekawą atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu.
Jazda gokartem
Zabierając dziecko na przejażdżkę dwuosobowym gokartem wykażesz się pomysłowością! Gokarty w Rzeszowie to pojazdy SODI 2drive o mocy 9 KM., a jazda po największym halowym torze kartingowym w regionie to gwarancja fantastycznej rozrywki dla każdego. Tutaj kierowca musi być pełnoletni, ale pasażerem może być maluch, który skończył 4 lata. Zanim zasiądziesz za kierownicą, a maluch na fotelu pasażera przejdziecie krótkie szkolenie teoretyczne. To bardzo ważne, aby dziecko znało zasady zachowania na torze i w gokarcie. Potem pomkniecie po torze o szerokości 5 metrów, którego całkowita nitka wynosi 450 metrów i tu można dać gazu dzięki, aż trzem długim prostym odcinkom. Dziecko będzie wniebowzięte! Jak widzisz nawet motoryzacyjne atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu da się znaleźć
Poza tym wizyta na torze kartingowym będzie w równym stopniu frajdą dla starszych i młodszych członków rodziny.
Jazda w symulatorze rajdowym
Zdarza się, że w czasie urlopu pogoda nie dopisuje i trzeba znaleźć pomysł na ciekawą rozrywkę. Postawcie na symulator rajdowy, który stanowić będzie kolejną motoryzacyjną atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu. Symulator jazdy został stworzony z myślą o zawodowych kierowcach, realistycznie odzwierciedla warunki panujące w aucie wyścigowym czy rajdowym, a kierowcy mogą rozwijać swoje umiejętności. Maluch, którego wzrost przekracza 130 cm może zasiąść za kierownicą rajdowego pojazdu i doświadczyć warunków, w jakich znajduje się profesjonalny kierowca wyścigowy. Symulator jazdy w Rzeszowie to w pełni profesjonalne urządzenie wyposażone w 3 zacięte ekrany, 3 siłowniki oraz cały niezbędny sprzęt, z którego korzystają kierowcy Formuły 1.
Świetna zabawa dla całej rodziny oraz zarówno fanów sportów motorowych bez doświadczenia, jak i profesjonalistów. Jazda w symulatorze rajdowym będzie spełnieniem marzeń dla dzieci, które są miłośnikami wszelkich gier wideo, a także idealnym sposobem, aby zaszczepić w dziecku pasję do motorsportu.
Escape room
Escape room to gra, która wymaga od uczestników logicznego myślenia oraz umiejętności łączenia faktów. Jeśli Wasza rodzina uwielbia planszówki i inne gry logiczne to ta atrakcja Wam się spodoba. Gra toczy się w oparciu o określony scenariusz w specjalnie zaaranżowanym pokoju, w którym zostaniecie zamknięci. Waszym zadaniem będzie odnalezienie klucza rozwiązując kolejne łamigłówki i zagadki pod towarzyszącą presją czasu, bo na opuszczenie pokoju macie tylko 60 minut. A jakie scenariusze gry możecie zrealizować? Macie do wyboru takie pokoje jak: Chata Wiedźmy, Hrabia Drakula, Muzeum Tortur, Biuro Komendanta, Na ratunek ludzkości czy Czarna Dziura. Jak łatwo można zauważyć tematycznie pokoje są bardzo różne i rodzaj rozwiązywanej zagadki będzie się różnić w zależności od wybranego pokoju. Od Was zależy czy odwiedzicie Drakulę w Transylwanii, uratujecie ludzkość przed zagładą czy też dacie się zamknąć w chacie wiedźmy. Możecie spodziewać się naprawdę dużych emocji i satysfakcji kiedy rodzinnie rozwiążecie zagadkę!
Parki rozrywki i parki linowe
Fajne miejsca dla dzieci na Podkarpaciu to także parki linowe zlokalizowane chociażby w Krośnie czy Rzeszowie. Wizyta w nich to okazja, aby pohasać wśród drzew nie wyjeżdżając z miasta. Specjalnie przygotowane kolorowe przeszkody zawieszone są na drzewach wśród zieleni na wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Park w Rzeszowie jest dużym parkiem linowym, posiada 5 tras i aż 62 przeszkody! Tutaj będą się świetnie bawić także dorośli, a dla dzieci zostały przygotowane specjalne trasy. Na maluchy, które znudzi wspinaczka czeka również plac zabaw z trampolinami. Pokochają one takie aktywne atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu!
Park linowy to miejsce, gdzie dzieci mogą zdobyć nowe umiejętności, uczyć się współpracy między sobą i odwagi w pokonywaniu przeszkód. Poza tym to świetna forma aktywności na świeżym powietrzu, wpływająca pozytywnie na ich rozwój psycho-fizyczny, a także dobry sposób na odstresowanie i wyładowanie emocji.
A czy znajdą się jakieś ciekawe parki rozrywki dla dzieci na Podkarpaciu? Nawet nie jeden! Bardzo popularny i oferujący różnorodne atrakcje jest Park Brzezóvka. To niezwykle położone miejsce, gdyż przepływa przez niego strumyk Brzezówka tworząc malowniczą scenerie. Cały kompleks podzielony jest na trzy różne strefy. Pierwsza to park wodny – idealny na upalne dni. Znajdziecie tu basen, brodziki z dmuchanymi zjeżdżalniami, brodziki z mini zjeżdżalniami czy wodny plac zabaw. Dzieci będą wniebowzięte, a i rodzice mogą odpocząć, korzystając z podgrzewanego jacuzzi.
W drugiej części parku, na dzieci czekają takie atrakcje, jak: dmuchańce, tyrolka, małpi gaj, giga klocki, tor tubingowy, minigolf czy euro bungee. W tym miejscu maluch mają więc zapewnioną rozrywkę i możliwość spożytkowania nadmiaru energii.
Trzecią część kompleksu stanowi natomiast park historyczny. Tutaj maluchy poznają historię naszej cywilizacji oraz planety. Spacerując alejkami parku historycznego na swojej drodze napotkacie między innymi dinozaury oraz ich jajo, rzymskich legionistów czy wioskę indiańską. Odwiedzając ten park zapewnisz dzieciom niezapomnianą rozrywkę!
Bieszczadzka Kolejka Leśna
Bieszczadzka Kolejka leśna potocznie zwana “Bieszczadzką ciuchcią” to wyjątkowa atrakcja Podkarpacia dla dzieci, która przemierza karpackie doliny. Przejażdżka wąskotorową kolejką z historią sięgającą XIX wieku to nie lada gratka dla dzieci i dorosłych. Kolejka wąskotorowa była przede wszystkim używana do zwożenia drewna z lasów, dziś stanowi jedynie ciekawą atrakcję turystyczną Bieszczad. Jeśli podróżujecie z malutkim dzieckiem, to do wagonu możecie zabrać wózek. Przejazd na trasie Majdan-Balnica odbywa się przez dawne wsie Żubracze oraz Solinka i trwa ok. 45 minut. Po tym czasie następuje przerwa przed udaniem się w drogę powrotną. Możecie wtedy rozprostować nogi spacerując w kierunku granicy polsko-słowackiej, która przebiega nieopodal. Na całą atrakcje należy zarezerwować ok 2 godziny. Wyprawa pozwoli Wam dotknąć natury i poznać dzikie tereny regionu. Szlak kolejki jest kręty i nierzadko znaczony tropami największych mieszkańców miejscowych lasów, czyli wilków, rysi i niedźwiedzi, co stanowi dodatkowy atut.
Bieszczadzkie drezyny rowerowe
Jazda drezyną to marzenie niejednego dziecka czy też dorosłego i nawet taką nietypową atrakcje Podkarpacie dla dzieci oferuje! Drezyny rowerowe poruszają się po torach kolejowych, a napędzane są siłą naszych nóg. To ciekawa alternatywa dla pieszych wędrówek czy klasycznych wypraw rowerowych. W Uhercach Mineralnych mieści się siedziba Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, a przewodnicy proponują kilka tras o różnej długości i stopniu trudności. Większość z nich zaczyna się w Uhercach. Obierając trasę drezynową w kierunku Zagórza, po kilkunastu minutach drezyna przejedzie przez tunel kolejowy Kostrzyn. Dalej ruszycie w kierunku Gór Słonnych i najbardziej znanego bieszczadzkiego szybowiska – Bezmiechowa. Mknąc wzdłuż Sanu ujrzycie ruiny zamku rodziny Kmitów i rezerwat przyrody. Tutaj znajdują się świetnie zachowane pozostałości po radzieckich umocnieniach z okresu II wojny światowej – tzw. Linii Mołotowa, więc pojawia się też istotny aspekt historyczny.
Doskonała zabawa dla małych i dużych gwarantowana, a frajdę z pedałowania dopełni obecność otaczającej natury. Przejażdżka jest na tyle spokojna, że młodsze dziecko może poczuć się ukołysane i po prostu zasnąć.
Chatka Wariatka w Uhercach Mineralnych
Po przejażdżce drezyną (lub przed) warto odwiedzić też inne ciekawe miejsca na Podkarpaciu dla dzieci, takie jak chociażby Chatka Wariatka. Skoro i tak będziecie w Uhercach Mineralnych, to szkoda byłoby nie pokazać dzieciom jedynego w całych Bieszczadach domku stojącego na dachu. Maluchy na pewno nieźle się zdziwią! Chatka odwrócona jest podstawą do góry, a wnętrzem rządzi grawitacja przyprawiając odwiedzających o zawrót głowy. Wszystko przez to, że meble również są odwrócone.
Możecie mieć pewność, że zwiedzanie chatki wprawi w zachwyt każdego członka rodziny. To świetny pomysł na odpoczynek od przemierzania Podkarpackich szlaków.
Wizytę w chatce warto połączyć też ze zwiedzaniem Pałacu Biesa, Zapory w Myczkowcach czy Zamku Kmitów, aby całą rodziną w pełni wykorzystać potencjał tej wspaniałej okolicy.
Województwo podkarpackie jest niezwykłe – łączy dziką przyrodę z ciekawymi zabytkami. Kontakt z czystą naturą zapewnią Wam wspaniałe góry i ciekawe szlaki piesze dostosowane dla dzieci. Naprawdę warto wybrać się w region, w którym możecie pochodzić po górach, doświadczyć atrakcji wodnych, pozwiedzać i pokazać maluchom żubry górskie.
Dajcie się ponieść niesamowitej atmosferze tego miejsca, która sprawia, że można tutaj zarówno wypocząć, jak i podarować dzieciom fantastyczne wspomnienia.
Dodaj komentarz