Pomorze to malowniczy region Polski, położony nad Morzem Bałtyckim. Miejsce zachwyca bogatą historią, majestatycznymi krajobrazami, wspaniałymi plażami i licznymi atrakcjami turystycznymi skierowanymi zarówno do miłośników historii i kultury, jak i tych kochających aktywny wypoczynek w urokliwym otoczeniu przyrody. Przygotowaliśmy kilka najciekawszych atrakcji turystycznych na Pomorzu, które pozwolą poznać ten region od najlepszej strony.
Co warto zwiedzić na Pomorzu?
Pomorze kojarzyć się może głównie z nadmorskimi kurortami – Sopotem, Gdańskiem, Gdynią czy Juratą. To miejsca, które przyciągają rokrocznie tłumy turystów nie tylko z całej Polski, ale również z Europy. Miejscowości turystyczne na Pomorzu odwiedzają osoby pragnące spędzić tu wakacyjny urlop lub wyskoczyć na weekend. Warto dodać, że atrakcje turystyczne na Pomorzu cieszą się zainteresowaniem nie tylko w sezonie letnim, ale także zimą. Wtedy, najchętniej przyjeżdżają tu osoby pragnące uniknąć tłumów i uzupełnić organizm w cenny jod, którego poziom w okresie zimowym znacznie wzrasta w okolicach wód morskich.
Najpiękniejsze plaże na Pomorzu
Pomorze to oczywiście najpiękniejsze plaże na wybrzeżu. Idealne miejsce dla siebie znajdą tutaj zarówno osoby, którym nie przeszkadzają zatłoczone miejsca, jak i te, które preferują ciszę i spokój w trakcie wypoczynku. Do najpiękniejszym plaż Pomorza należą:
- Hel – plaża na półwyspie Helskim, słynie ze wspaniałych widoków na Zatokę Pucką i Morze Bałtyckie. Z uwagi na położenie, jest tu nieco wietrznie, co jednak korzystnie wpływa na możliwość uprawiania sportów wodnych.
- Sopot – jedna z najbardziej znanych plaż na Pomorzu. To tutaj można przechadzać się po słynnym molo lub promenadzie, a także wypocząć na pięknej plaży z białym piaskiem.
- Pustkowo – to miejsce dla osób ceniących spokój i ciszę. Pustkowo to jedna z najpiękniejszych plaż w Polsce, znajdziemy tutaj biały piasek, sosnowy las i imponujące wybrzeże klifowe.
- Władysławowo – bardzo popularny kurort nadmorski z mnóstwem atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na plaży we Władysławowie nie sposób się nudzić, a urozmaicona linia brzegowa zachęca do spacerów wzdłuż morza.
- Łeba – to kraina ruchomych wydm i zachwycającej plaży będącej jedną z najdłuższych na całym wybrzeżu Bałtyku.
- Jastrzębia Góra – piaszczysta plaża idealna na wypoczynek. Jest tutaj nieco spokojniej niż w popularnych kurortach. Na plaży w Jastrzębiej Górze zobaczymy malownicze wydmy i imponujące klify.
- Chałupy – wieś rybacka na półwyspie Helskim przyciąga turystów spragnionych sportowych atrakcji na Pomorzu. To raj dla osób chcących uprawiać windsurfing i kitesurfing.
Kulturalne atrakcje Pomorza
Pomorze ma za sobą bogatą historię sięgającą aż do średniowiecza, której ślady spotkać można, odwiedzając popularne kurorty. Poszukując atrakcji historycznych na Pomorzu, warto odwiedzić Gdańsk. To tu znajduje się Długi Targ – najważniejsza ulica w tym mieście, obfitująca w zabytkowe kamienice i budynki związane z historią Pomorza. Podczas spaceru Długim Targiem zobaczymy Ratusz, Dwór Artusa, Złotą Bramę i słynną Fontannę Neptuna. Będąc w Gdańsku, koniecznie powinniśmy zobaczyć też Żuraw Gdański – zabytkowy dźwig portowy i jedną z bram wodnych Gdańska. Wycieczka na Pomorze nie może obyć się bez odwiedzenia zabytkowej perły UNESCO – Zamku w Malborku. To jedna z najbardziej imponujących fortec średniowiecznych w Europie, która przez 150 lat była siedzibą zakonu krzyżackiego. Na liście zabytków UNESCO widnieje od 1997 roku.
Atrakcje przyrodnicze na Pomorzu
Ci, którzy uwielbiają spędzać czas w otoczeniu przyrody, nie będą nudzić się na Pomorzu. Oczywistą atrakcją są malownicze plaże, jednak to nie wszystko, co oferuje region.
Słowiński Park Narodowy
Swoją wyjątkowość zawdzięcza obecności najwyższych ruchomych wydm w Europie Środkowej. Ich wysokość może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów! Obok wydm występują tu torfowiska, jeziora oraz lasy zasypywane przez piasek. Ze względu na swoją atrakcyjność i różnorodność przyrodniczą, Słowiński Park Narodowy został włączony przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery.
Park Narodowy Bory Tucholskie
To część jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce – Borów Tucholskich. Mają bogatą wartość przyrodniczą ze względu na krajobraz polodowcowy, gęste bory sosnowe, bogactwo gatunków roślin i zwierząt i malownicze jeziora, które stanowią 11% powierzchni parku.
Rezerwat Paraszyńskie Wąwozy
To miejsce, w którym zaobserwować można rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt również tych występujących w Czerwonej Księdze Roślin (np. storzan bezlistny). Znajduje się tu Leśna Ścieżka Edukacyjna „Wokół Rezerwatu”, dzięki której turyści mogą zwiedzić teren i poznać jego najciekawsze atrakcje przyrodnicze.
Wieża widokowa – szczyt Wieżyca
Wieża Widokowa w Wieżycy położona jest na wysokości 328,6 m. Jest to najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim. Wieżę otacza 150-letni las bukowy, w całości objęty ochroną rezerwatową. Na szczycie góry od 1997 r. wznosi się 35-metrowa, metalowa wieża widokowa. Aby wejść na samą górę, trzeba pokonać 182 stopnie. Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego.
Pomorze – atrakcje na niepogodę
Pomorze jest regionem bardzo dobrze przygotowanym na turystów odwiedzających je nawet w pochmurne, deszczowe dni. Liczne muzea, galerie sztuki i parki rozrywki kuszą bogatą ofertą, z której z powodzeniem mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i maluchy.
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Idealna propozycja dla miłośników historii. W muzeum znajdują się liczne wystawy przedstawiające historię Gdańska od czasów średniowiecza do XX wieku. Warto wspomnieć, że Muzeum Historyczne Miasta Gdańska posiada aż 10 oddziałów: Ratusz Główny Miasta Gdańska, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu, Muzeum Poczty Polskiej, Wartowni nr 1 na Westerplatte, Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej: Muzeum Zegarów Wieżowych), Kuźnia Wodna w Oliwie, Twierdza Wisłoujście i Oddział Główny Muzeum Gdańska. Obiekt mieści się w gotycko-renesansowym Ratuszu Głównego Miasta. Wnętrze zachwyca przestronnymi muzealnymi salami ozdobionymi zachwycającymi freskami, obrazami, meblami i elementami architektury.
Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu
Zgromadzono tu liczne pamiątki związane z bohaterską obroną Helu. Ekspozycja muzealna składa się z kilku części, w tym z sali poświęconej historii Helu, sali uzbrojenia oraz sali z eksponatami związanych z polską Marynarką Wojenną. W muzeum można zobaczyć oryginalne uzbrojenie, wyposażenie oraz dokumenty związane z historią obrony Helu i całego wybrzeża. Wśród eksponatów warto zwrócić uwagę na m.in. karabiny maszynowe, działa, miny, samoloty, śmigłowce, a także liczne modele i makiety.
Atrakcje na niepogodę dla aktywnych
Ci, którzy podczas wycieczki na Pomorze chcą spędzić wolny czas w aktywny sposób, mogą wybrać się na krytą strzelnicę, poćwiczyć celność, a przy tym doskonale się bawić! Dobrym pomysłem, szczególnie dla grupy, będzie wspólne rozwiązywanie zagadek w escape roomie lub sprawdzenie swoich sił w czasie jazdy gokartem!
Wypoczynek na Pomorzu w deszczowy dzień
W dni, kiedy pogoda nie sprzyja, warto skupić się wyłącznie na przyjemnościach i dobrym samopoczuciu. Deszczowy dzień to idealna okazja, by wybrać się na relaksacyjny masaż do SPA w pojedynkę lub z drugą połówką. Nie zapominajmy również o bogactwie gastronomicznym, które oferuje Pomorze. Liczne restauracje z doskonałą, lokalną kuchnią będą idealnym schronieniem w chłodny lub deszczowy dzień.
Jakie atrakcje Pomorze zimą ma do zaoferowania?
Na Pomorzu nie da się nudzić – również zimą! Być może niewiele osób wie, że można się wybrać tutaj również na narty! Amalka, Kosowo, Przywidz, Szymbark, Trzepowo, Wieżyca – to stoki narciarskie, które zapewnią świetną rozrywkę fanom zimowego szaleństwa. Przy sprzyjających warunkach uruchamiany jest także wyciąg nad morzem – w Sopocie. Tuż po rozrywce na ośnieżonym stoku warto rozgrzać się w podgrzewanym basenie w jednym z pomorskich aquaparków. Tutaj na szczególną uwagę zasługują: aquapark Reda, aquapark w Sopocie, aquapark Helios, czy aquapark “Wodny Świat”.
Zima na Pomorzu dla aktywnych
Doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na Pomorzu zimą jest również aktywny wypoczynek. Fani motoryzacji powinni spróbować jazdy terenowej po tych malowniczych miejscach. Off Road na Pomorzu to ogromna różnorodność terenu, ciągłe wyzwania i wymagające trasy, na których nie sposób się nudzić. A tym, którzy chcieliby podziwiać województwo Pomorskie z nieco innej perspektywy, polecamy lot balonem. Majestatyczny Bałtyk, wydmy i rozpościerające się plaże tworzą widok zapierający dech w piersiach, który będzie doskonałym zwieńczeniem pobytu w tym miejscu.
Na atrakcje militarne Pomorze będzie najlepsze!
Pomorze było świadkiem licznych walk i wojen o zasoby, terytorium, czy dominację w regionie. Pozostałością po tych przykrych doświadczeniach są obiekty militarne, fortyfikacje, bunkry oraz schrony. Najciekawszym miejscem, w którym można zaobserwować tą historyczną stronę Pomorza, jest Skansen Fortyfikacji Ośrodek Oporu “Jastarnia”, w którym zobaczyć można schrony bojowe, przeszkody przeciwpiechotne i przeciwpancerne i liczne ekspozycje militarne.
Poprowadź pojazd militarny!
Ci, którzy samodzielnie chcieliby wcielić się w kierowcę lub pasażera jednego z pojazdów militarnych, mogą skorzystać z takich atrakcji na Pomorzu. W Bornem Sulinowie można przejechać się ciężarówką URAL 375D, URAL 4320 lub KRAZ 255 lub sprawdzić się w roli pasażera gąsienicowej haubicy 2S1 Goździk, zasiadając na jej pancerzu! Prawdziwą gratką dla każdego fana militariów będzie z pewnością możliwość przejażdżki wojskową amfibią gąsienicową PTS-M.
Pomorze – atrakcje na weekend
Kaszuby obfitują w malownicze miasta i wsie, które warto poznać, wybierając się na weekendowy wyjazd na Pomorze. Na trasie swojej wycieczki warto umieścić Swołowo – to jedyna w swoim rodzaju wioska z przykładami budownictwa szkieletowego, charakterystycznego dla tego regionu w XVIII i XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje także skansen Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, w którym oglądać można jedną z najpiękniejszych polskich wsi w niezmienionym niemal stanie.
Atrakcje na Pomorzu – rowerem i pieszo
Aby dostrzec piękno i magię Pomorza, warto wziąć pod uwagę wycieczkę rowerową lub pieszą. To typ zwiedzania, który pozwala nam w dowolnym momencie przystanąć, zachwycić się pięknym widokiem, ale także dostrzec w miejsca często niedostępne dla samochodów. Najciekawsze ścieżki rowerowe na Pomorzu to: Kaszubska Marszruta, Park Krajobrazowy Dolina Słupi (ok. 57 km), Kartuska Przyrodnicza Trasa Rowerowa (zielona, 26 km), Pierścień Zatoki Puckiej (ok. 80 km), Szlak Jeziorny (zielony, 69 km), „Pierścień Gryfitów” (czarny szlak, 102 km), Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej (50 km) oraz Szlak Joannitów (czarny, 39 km).
Atrakcje przedstawione w artykule to tylko niewielki procent tych, które oferuje region. Jeśli jeszcze wahasz się, w które miejsce w Polsce wybrać się na weekendowy lub wakacyjny urlop – Pomorze nie powinno Cię zawieść. To idealne miejsce na wypad, który pozwoli odpocząć od codziennych obowiązków i zasmakować uroków tego niezwykłego regionu.
Dodaj komentarz