wigry

Atrakcje Podlasia. Co warto zobaczyć na Podlasiu?

Podlasie to region położony w północno-wschodniej Polsce. Przez wielu dotąd nieodkryty ma sporo do zaoferowania odwiedzającym. Podlaskie charakteryzuje mieszanina różnych kultur, widać tu wpływy tradycji tatarskiej oraz żydowskiej. Przenikają się także religie: prawosławie, katolicyzm i islam. To wszystko tworzy niezwykle barwną całość. Zarówno północne, jak i południowe Podlasie, atrakcje ma liczne. Dodatkowym atutem, którego nie można pominąć, jest niesamowita, dzika przyroda urzekająca na każdym kroku. Dowodem tego jest obecność czterech parków narodowych. Warto tu przyjechać choćby na weekend i zakosztować tego, co najlepsze w tym malowniczym regionie. Co warto zobaczyć na Podlasiu? Poznaj najlepsze atrakcje Podlasia!

Przyrodnicze atrakcje Podlasia

żubr król podlasia

Przyrodnicze atrakcje Podlasie ma niespotykane! Odwiedzając Podlasie co warto zobaczyć? Białowieski Park Narodowy!

Białowieski Park Narodowy

Białowieskiego Parku nie trzeba nikomu przedstawiać, stanowi bowiem prawdziwą perełkę na tle polskich parków narodowych. Chroni najlepiej zachowane fragmenty pradawnej puszczy, która robi ogromne wrażenie na każdym! Park można zwiedzać przez cały rok i każda pora roku jest dobra. W czasie wiosny gwar ptaków budujących gniazda umila pobyt w parku, latem można dostrzec kwitnące, wielobarwne rośliny i różnorodne gatunki motyli. Jesienią park spowijają poranne mgły, przez które przebija się słońce, tworząc niespotykany krajobraz. Nie można zapomnieć o niepowtarzalnej okazji, jaką jest prawdopodobieństwo spotkania króla puszczy, czyli żubra. Po puszczy można spacerować lub poruszać się rowerem, a nawet bryczką. Na odwiedzających czekają 4 trasy piesze oraz 2 rowerowe. Park podkreśla najlepsze walory turystyczne Podlasia!

Rezerwat Biebrzański

To największy park narodowy w Polsce, a odwiedzając tę część Podlasia zimą, atrakcje w postaci spotkania z łosiem są niemal gwarantowane. Zima to najlepszy czas, żeby spotkać łosia, próbującego chować się za drzewami, które bezlistne o tej porze roku nie są w stanie ukryć tego wielkiego ssaka. Biebrzański Park Narodowy oferuje wiele atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i historycznych. Bilety do parku można kupić online. 

Oto 10 atrakcji Podlasia, które zlokalizowane są na terenie parku:

  1. Twierdza Osowiec
  2. Strękowa Góra (ruiny umocnień z bitwy pod Wizną z 1939 r.)
  3. Carska Droga
  4. Szlak Barwik
  5. Grobla Honczarowska
  6. Długa Luka
  7. Bagno Ławki
  8. Spływ Biebrzą
  9. Czerwone Bagno
  10. Goniądz

Widzisz jak ciekawe jest Podlasie do zwiedzania? Mnogość atrakcyjnych miejsc sprawia, że tu trzeba przyjechać!

Dolina Rospudy

Dolina Rospudy to niekwestionowana atrakcja Suwalszczyzny i Podlasia, będąca częścią Puszczy Augustowskiej. Jest jednym z najbardziej dziewiczych obszarów na Suwalszczyźnie. Dolinę tworzą przede wszystkim torfowiska i bagienne lasy, które są domem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Obszar ten bywa nazywany Storczykową Doliną, gdyż można tam spotkać, aż 20 gatunków roślin storczykowatych i jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Zwierzęta, które można tam zobaczyć to, chociażby wilki i jelenie, a spoglądając w niebo, dostrzec można szybujące bieliki, głuszce czy żurawie. Dolinę można zwiedzać rowerem lub spacerując, albo wybrać niezapomniany spływ kajakowy czy rejs katamaranem. 

Puszcza Knyszyńska

Atrakcje Podlasia i okolic znajdziesz także w Puszczy Knyszyńskiej, która jest drugim co do wielkości kompleksem leśnym na Nizinie Podlaskiej. Puszcza otacza z każdej strony miasto Supraśl, co sprawia, że będąc w tym uroczym miasteczku, można szybko przenieść się na łono dzikiej natury. W mieście można zwiedzać domki tkaczy i drewnianą zabudowę oraz skorzystać z wielu szlaków do Nordic Walking czy jazdy na rowerze. Przez teren puszczy Knyszyńskiej przepływa rzeka Supraśl, po której można odbyć spływ kajakiem z Gródka do Wasilkowa. Trasa spływu to 62 km. Krótszy dystans spływu oferuje rzeka Sokołda. Długość spływu wynosi ok. 28,5 km, rozpoczyna się w pobliżu miejscowości Straż, a kończy się u ujścia Sokołdy do Supraśli. 

Dolina Biebrzy

Nadbiebrzańskie rozlewiska stanowią wyjątkowe zjawisko w Europie i przyciągają rzesze turystów z różnych zakątków naszego kontynentu. Dolina Biebrzy jest rezerwatem przyrody, którego celem jest ochrona ptaków. Tutaj występują cenne okazy, a jednym z najcenniejszych gatunków ptaków na tym terenie jest wodniczka. Warto tu przyjechać, aby poznać atrakcje przyrodnicze Podlasia i podejrzeć ptasie zwyczaje. Przyjeżdżając wczesną wiosną lub jesienią, jest duża szansa, aby spotkać hałaśliwe klucze gęsi czy żurawi. Rzeka Biebrza jest sercem Biebrzańskiego Parku, ma 160 kilometrów długości i zachęca, aby zaplanować po niej spływ kajakiem.

Jeziora Suwalszczyzny

Ciekawe atrakcje na Podlasiu stanowią liczne jeziora na Pojezierzu Suwalskim, Pojezierzu Augustowskim oraz Pojezierzu Sejneńskim. Największe jeziora na Suwalszczyźnie to Wigry, Szelment Wielki, Rospuda Filipowska i Hańcza, a najgłębsze z nich to Hańcza i Wigry. Bogaty kompleks jezior powoduje porównanie Suwalszczyzny z Mazurami, które najbardziej kojarzą się z rozległymi i licznymi jeziorami. Suwalskie jeziora rozlokowane są w malowniczym towarzystwie czterech rezerwatów przyrody i występują na terenie niektórych z nich. Suwalski Park Krajobrazowy może pochwalić się najgłębszym polskim jeziorem, czyli Hańczą. Z kolei na terenie Wigierskiego Parku Narodowego znajdują się Wigry, ale nie tylko. Wigry zajmują 76% ogólnej powierzchni wszystkich wód na terenie parku. Poza Wigrami do największych jezior zaliczają się Pierty, Białe oraz Długie Wigierskie. Wody jezior Wigierskiego parku to atrakcje Podlasia na weekend. Kryją w sobie wiele gatunków ryb i są chętnie odwiedzane przez zapalonych wędkarzy szczególnie podczas wolnych dni.

Rezerwat Przyrody „Uroczysko Dzierzbia”

Leśny rezerwat w gminie Stawiski to wiele urokliwych zakątków. Główną atrakcją rezerwatu jest strumień płynący głęboką doliną, który następnie wpada do rzeczki o nazwie Dzierzbia, płynącej na południowym obrzeżu uroczyska. Dolinę i rzekę otaczają dość strome wzniesienia, a panorama rozciągająca się z góry Sokolicha zapiera dech w piersiach. Warto zobaczyć na Podlasiu takie cuda natury, a miłośnicy przyrody zachwycą się ścieżką edukacyjną Rezerwatu Przyrody „Uroczysko Dzierzbia”. Ścieżka przebiega około 2,5 kilometra na zachód od miejscowości Stawiski. Rezerwat zajmuje prawie 72 hektary i obejmuje także zbiorniki wodne oraz zabytki takie jak np. Dwór Romany z 1834 roku. 

Szlak Łosia

Odwiedzając Podlasie, atrakcje związane z przyrodą to najlepsze czego można doświadczyć w regionie. Ciekawą formą spędzenia czasu będzie podążanie śladami Łosia. Mowa o Carskiej Drodze łączącej Twierdzę Osowiec ze Strękową Górą w Biebrzańskim Parku Narodowym, trakt znany jest jako Łosiostrada. W tym miejscu istnieje ogromna szansa na bliskie spotkanie z łosiami, które lubią wychodzić na drogę. Należy zatem zachować szczególną ostrożność, o czym informują znaki: „Jedź ŁOŚtrożnie” czy „Uwaga Łosie na Carskiej drodze”. Po szlaku można poruszać się samochodem, pieszo lub na rowerze. Droga o długości 35 km jest bardzo urokliwa, otoczona lasami i bagnami. Przebiegają przez nią szlaki piesze na bagna, a także ścieżki rowerowe. Z myślą o pieszych i rowerzystach postawiono liczne wieże widokowe oraz kładki prowadzące w głąb bagiennych terenów.

Atrakcje turystyczne i walory kulturowe Podlasia

Największe miasto Podlasia to Białystok — miasto, które śmiało można nazwać kulturowym tyglem. Białystok to miasto kontrastów skupiające największe kulturowe i historyczne atrakcje turystyczne Podlasia. Jak bogate kulturowo jest to miasto, świadczy między innymi Szlak Esperanto i Wielu Kultur będący jednym z najstarszych szlaków tematycznych. To właśnie w Białymstoku zrodził się pomysł na prosty do nauki język, który byłby uniwersalny na całym świecie. Jego twórcą był Białostoczanin Ludwik Zamenhof, dzięki któremu dziś językiem esperanto włada od 100 tys. do 2 mln osób. Szlak to podążanie śladami młodego Ludwika i przedstawienie wpływu języka esperanto na współczesność i obecność kulturowej mozaiki w tym barwnym mieście. Walory kulturowe Podlasia szczególnie mocno widoczne są właśnie w Białymstoku. Będąc w tym mieście kontrastów, warto pamiętać, że ciekawe atrakcje Podlasia oferują też okolice Białegostoku.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku

Wybierając podlaskie atrakcje na weekend, koniecznie trzeba zajrzeć do największej placówki muzealnej w regionie, czyli do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Siedziba muzeum mieści się w Ratuszu, a kolekcja dzieł sztuki jest imponująca i stanowi prawdziwą atrakcję Podlaskiego dla miłośników sztuki. Stała ekspozycja to „Galeria Malarstwa Polskiego” licząca ponad 120 dzieł najwybitniejszych artystów, co ilustrują prace takich twórców, jak Jan Chrzciciel Lampi, Michał Bogoria Skotnicki, Piotr Michałowski czy Marcello Bacciarelli.

Zespół obrazów, będących dziełami artystów związanych z dworem Jana Klemensa Branickiego jest szczególnie cenny. Podobnie jak prace Olgi Boznańskiej ukazujące przemiany w sztuce II połowy XIX wieku. W ratuszu gromadzone są także wyroby ludowe z terenu Białostocczyzny oraz zbiory archeologiczne. Wizyty w muzeach i zwiedzanie to dobry pomysł na atrakcje zimowe na Podlasiu.

Cerkwie w regionie

Zwiedzanie cerkwi to świetna atrakcja na weekend na Podlasiu. Co wyróżnia cerkwie w regionie? Niektóre z nich są perełką architektury, kolorowe na zewnątrz i w środku, prezentują się pięknie i stanowią cenne zabytki Podlasia. Warto napomnieć, że kolory nie są przypadkowe, a każdy z nich coś symbolizuje. Zielony ma związek z Duchem Świętym, z kolei cerkwie brązowe mają upamiętnić męczenników. Kolory niebieskie symbolizują poświęcenie Matce Bożej lub Archaniołowi Michałowi, a cerkwie żółte mają związek Chrystusem, świętymi apostołami oraz biskupami. Koniecznie trzeba zajrzeć do środka tych barwnych obiektów, bowiem ich wnętrze jest jeszcze bardziej kolorowe. Bogactwo ornamentów czy kolekcje zabytkowych ikon tworzą niesamowity widok.

Jedne z piękniejszych cerkwi prawosławnych w regionie to niebieska Cerkiew w Puchłach w Dolinie Narwi oraz zielona Cerkiew św. Michała Archanioła w Trześciance. Jak widać, odwiedzając Podlasie, warto zobaczyć również zabytki sakralne.

Ceramika i ludowe rzemiosło

Atrakcje turystyczne na Podlasiu obejmują także regionalne rzemiosło. Istnieje nawet specjalny szlak, zwany Szlakiem Rękodzieła Ludowego, który prowadzi od Białegostoku przez Czarną Białostocką, a kończy się w Sokółce. Ta wyjątkowa trasa pozwala poznać ginące rzemiosła, takie jak kowalstwo, tkactwo dwuosnowowe, garncarstwo oraz łyżkarstwo. Najwięcej pracowni mieści się w Czarnej Wsi Kościelnej, która jest znaczącym ośrodkiem sztuki ludowej i szeroko pojętej ceramiki. To w tej miejscowości znajdują się pokłady gliny używanej do wyrobów ceramicznych z tego surowca. Wybierając wakacje na Podlasiu, atrakcje w postaci zwiedzania miejsc związanych z rzemiosłem czy warsztatów ceramicznych poszerzają horyzonty i uczą ciekawych rzeczy.

Festiwale i wydarzenia kulturalne

Jadąc na Podlasie, co można zobaczyć? Każdego roku organizowane są liczne wydarzenia kulturalne czy imprezy plenerowe. Jedną z takich imprez są Dni Białegostoku, podczas których mieszkańcy Białegostoku mają okazję do wspólnego świętowania. W programie wydarzenia przewidziane są m.in. wystawy, warsztaty, koncerty i miejską potańcówkę. Również w Białymstoku co roku mają miejsce kolejne edycje festiwalu kultury żydowskiej, która w końcu stanowi dość liczną grupę etniczną Podlasia. Dawniej w czasach przedwojennych kultura żydowska była tak silnie zakorzeniona w społeczeństwie, jak polska. W trakcie festiwalu mają miejsca wykłady o judaizmie, a także koncerty muzyki klezmerskiej, warsztaty taneczne i kulinarne. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Atrakcje na Podlasiu w postaci wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych są liczne. Często organizowane są koncerty oraz wydarzenia związane z kultywowaniem tradycji regionu. Takim wydarzeniem jest, chociażby Noc Świętojańska nad Nettą w Augustowie. Na gości czeka magiczny wieczór, który rozpoczyna się piknikiem na błoniach rzeki Netty, a pozostałe atrakcje są świetną rozrywką zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie zabraknie taki zabaw jak szukanie kwiatu paproci, ganianie fajerki, rzucanie podkową oraz oczywiście wicia wianków. 

W związku z nocą świętojańską zaplanowane są atrakcje kulturalne i sportowe w całym regionie między innymi w Suwałkach i Olecku, zatem zwiedzając Podlasie turystycznie, 

warto wstąpić na chwilę i zobaczyć jak świętują mieszkańcy.

Zabytki Podlasia – co warto zobaczyć?

Zabytki na Podlasiu są warte odwiedzenia, gdyż przybliżają bogatą historię regionu. Poza imponującymi walorami przyrodniczymi to właśnie zabytki stanowią największe atrakcje Podlasia. 

tykocin miasto podlasia

Zamek w Tykocinie

Zabytkiem Podlasia jest słynny Zamek w Tykocinie. Budowla malowniczo góruje nad brzegiem Narwi i zachwyca ceglaną fasadą. Jego historia sięga XV wieku. Zamek powstał w celu obronnym i przetrwał najazd Szwedów. W późniejszych latach spłonął i popadł w ruinę, a odbudowa zamku, która nadała mu obecny wygląd, miała miejsce dopiero w XX wieku. Dziś w miejscu ogromnej twierdzy można dostrzec małe fragmenty ziemnych fortyfikacji, a w zamku mieści się hotel, restauracja i ekspozycje muzealne. Można zwiedzić różne sale, podziemia oraz wejść na wieżę z tarasem widokowym. Najlepsze widoki na panoramę okolicy można zobaczyć z wieży zamkowej.

Bazylika św. Rocha w Białymstoku

Bazylika jest perełką architektury modernistycznej i według wielu jednym z ciekawszych przykładów polskiego modernizmu sakralnego. Bazylika wzniesiona została w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym na planie ośmioboku i składa się z trzech stopniowo narastających brył. Budowla, a dokładnie jej wieża jest nieoczywistym punktem widokowym. Nieoczywistym dlatego, że nadal mało osób o niej wie. Wstęp na punkt widokowy jest bezpłatny i możliwy od wiosny do końca października. Mimo że należy pokonać ponad sto schodów, aby wejść na wieżę, to widoki na panoramę Białegostoku i zarys przedwojennej siatki ulic wynagrodzą trud wspinaczki. Jak się okazuje, Podlasie ma także zabytki modernistyczne.

Synagoga w Tykocinie 

Atrakcje turystyczne, Podlasie skupia w Tykocinie! Zwiedzając zamek, warto zajrzeć do synagogi, która cudem przetrwała II wojnę światową i jest dziś licznie odwiedzanym przez Izraelczyków punktem. Odrestaurowana, zachwyca oryginalnymi, barokowymi kolorami, a wnętrze charakteryzuje ciekawe zdobienie ścian, które obwieszone są wielkimi tablicami z napisami w języku hebrajskim i aramejskim z cytatami biblijnymi. Eksponaty to przedmioty związane z życiem codziennym i obrzędami religijnymi Żydów. Przyciągają wzrok i są unikalne, bowiem ekspozycja zawiera tałesy, zwoje Tory, filakterie, świeczniki, mezuzy, besaminki, kielichy kiduszowe oraz talerze sederowe. Prawdziwy skarb stanowią pamiątki przekazane przez Abrahama Kapicę, który był jednym z niewielu ocalałych z Zagłady mieszkańców Tykocina. 

Drewniane kościoły 

Jadąc na Podlasie, co warto zwiedzić w tematyce zabytków sakralnych? Drewniane kościoły! Budowle te niosą za sobą kawał historii. Przykładem takiego kościoła jest wzniesiony w XVIII wieku na zlecenie Jana Klemensa Branickiego Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwii. Co ciekawe parafia nieprzerwanie istnieje do dziś, skupiając wiernych. Wyjątkowym zabytkiem Podlasia jest Kościół Cmentarny Świętego Krzyża w Sokołach. Ogromne wrażenie wywiera na odwiedzających swoim położeniem  — stoi na niewielkim wzniesieniu pośród wielu starych nagrobków. Uznawany za jeden z piękniejszych kościołów ze względu na zdobnictwo, pierwotnie budowla służyła jako cerkiew unicka w Tykocinie. 

Na uwagę zasługują także takie obiekty jak Kościół cmentarny św. Anny w Kamiennej Starej, który jest najstarszym drewnianym kościołem na Podlasiu czy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Tokarach przy granicy z Białorusią. Ten kościół zaskakuje swoim wyglądem rodem z Tatr, co nie jest przypadkowe. Zaprojektowany został tuż przed II wojną światową w oparciu o styl będący połączeniem architektury Małopolski i Podkarpacia.

Trasa Puszczańska – ślady historii

Wybierając się na Podlasie, co można zwiedzić, podążając śladami historii? Wiele punktów, bowiem w regionie miały miejsce ważne, historyczne wydarzenia. Zwiedzanie warto rozpocząć od Puszczy Knyszyńskiej, której teren mocno związany jest z powstaniem styczniowym. To tu w 1863 roku odbyła się pierwsza bitwa oddziału Walerego Wróblewskiego z kozakami, podczas Powstania Styczniowego, a puszcza była schronieniem dla licznych oddziałów powstańczych. To nie jedyne wydarzenie w Puszczy Knyszyńskiej, ponieważ 50 lat wcześniej w 1812 roku przez teren Puszczy maszerowała do Rosji wielonarodowa armia Napoleona. 

Również prastary las puszczy białowieskiej kryje bogactwo śladów ludzkiej działalności sprzed lat. Białowieża była często odwiedzana przez polskich królów, a archeolodzy odkryli, że na terenie puszczy istniał dwór, w którym zatrzymywali się ostatni członkowie rodu Jagiellonów oraz Stefan Batory.

Twierdza Osowiec

To konieczny do odwiedzenia punkt na mapie regionu, jeśli szukasz na Podlasiu walorów turystycznych o znaczeniu historycznym. Twierdza jest wyjątkowa z uwagi, iż nigdy nie została zdobyta. Fortyfikacja położona wśród bagien składa się z czterech fortów: Centralnego, Zarzecznego, Szwedzkiego oraz Nowego. Dwa z nich uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej i dziś można zwiedzać jedynie fort Centralny i Szwedzki. Aby móc eksplorować mroczne korytarze fortyfikacji należy umówić się z przewodnikiem. Wybierając zwiedzanie na własną rękę bez przewodnika, można przejść wokół Twierdzy ścieżką edukacyjną, która zaczyna się ona przy Carskiej drodze i ma ok. 4,6 km. Na trasie można zobaczyć ruiny fosy i fortyfikacji, prochownię oraz armaty. 

twierdza osowiec atrakcja podlasia

Nietypowe atrakcje Podlasia

szybowiec na podlasiu

Poza tradycyjnym zwiedzaniem zastanawiasz się, jakie są nietypowe atrakcje Podlasia? Wszelkiego rodzaju aktywności niekoniecznie związane z tradycją regionu będą urozmaiceniem pobytu. Taką atrakcją będzie, chociażby strzelanie na strzelnicy, gdzie możesz spróbować swoich sił w roli strzelca i poczuć niezapomniane emocje. W strzelnicy na terenie Białegostoku możesz postrzelać sam lub we dwoje, a także wybrać broń. Spragnieni wrażeń na pewno zachwycą się możliwością wypróbowania broni bojowej czy słynnego Kałasznikowa. Alternatywą dla wizyty na strzelnicy jest okazja do oderwania się od przyziemnych spraw czyli lot! W okolicach Białegostoku można polecieć zarówno paralotnią, jak i szybowcem. Oba te statki powietrzne charakteryzuje brak silnika, przez co lot jest cichy i daje poczucie szybowania w chmurach. Patrząc z góry na Podlasie, to co zobaczysz to panoramę Białegostoku, rozlewisko Narwii oraz część Narwiańskiego Parku Narodowego.

paralotnia na podlasiu

Dzięki temu zwiedzisz największe atrakcje turystyczne na Podlasiu z perspektywy lotu ptaka. Nie przekonują Cię wysokie loty? W Augustowie na flyboardzie uniesiesz się do 10 metrów nad taflą jeziora Necko. Ekstremalne emocje gwarantowane!

Kuchnia regionalna

Nieodłącznym elementem każdego zakątku jest kuchnia regionalna. Kontemplowanie malowniczych widoków przy pysznym regionalnym jedzeniu, sprawia jeszcze więcej przyjemności. Tradycyjna kuchnia Podlasia słynie z kartaczy, babki ziemniaczanej i sękacza. Należy wspomnieć o pierogach zwanych Zaguby, które smakują i wyglądają wyjątkowo. Zaguby podlaskie to pierogi w kształcie zwiniętych spiralek. Tradycyjnie napełnia się je farszem z surowych ziemniaków z boczkiem i cebulą. 

Podlaskie manty to pierogi w formie sakiewki, które są spuścizną kuchni tatarskiej. Manty są gotowane na parze, w wersji na słodko. Podawane są z serem, czasami polane malinami, a w wytrawnej wersji wypełnia się je farszem z wołowiny lub baraniny. 

Tradycyjne smaki Podlasia

Podróżując po Podlasiu co zwiedzić kulinarnie, aby poznać smaki regionu? Warto wybrać się do restauracji Lipcowy Ogród w Białymstoku. Tutaj zakosztujesz fantastycznej kuchni, a aromatyczne dania kuchni rosyjskiej, białoruskiej, litewskiej i tatarskiej pozwolą mocniej poczuć ten region. Lokal serwuje takie dania jak babka ziemniaczana czy kartacze z mięsem jelenia, a na deser oczywiście sękacz podlaski.

Kolejną świetną propozycją na kulinarnej mapie Białegostoku jest restauracja Regiment, która mieści się w Hotelu Traugutta3. Restauracja to zabytkowa willa z 1884 roku. Jest to miejsce bardzo klimatyczne, a menu przygotowane z dbałością o każdy szczegół opiera się na sezonowych produktach. Tutaj spróbujesz carpaccio z jelenia na rukoli, kremu z pokrzywy czy też grillowanego sera halloumi z puszczy białowieskiej. Wyjątkowość smaków sprawi, że pokochasz bogatą kuchnię tego regionu! Wizyta w różnych restauracjach serwujących kuchnię regionalną może stanowić świetną atrakcję na Podlasiu zimą. Szczególnie gdy pogoda uniemożliwia zwiedzanie.

Wybór Podlasia jako wakacyjną lub weekendową destynację z pewnością będzie trafiony. Mnogość tak wielu atrakcji począwszy od imponującej przyrody parków i rezerwatów, poprzez cenne zabytki, a kończąc na wybornej kuchni regionalnej, zachwyci wielu odwiedzających. Warto zarezerwować sobie więcej czasu, aby po aktywnej eksploracji regionu dać sobie czas na odpoczynek i zdobycie nowych doświadczeń. Korzystając z innych, ciekawych atrakcji wrócisz z Podlasia bogatszy o nowe przeżycia i cenne wspomnienia.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *