Bieszczady atrakcje dla dzieci. Co robić z dziećmi w Bieszczadach?

Bieszczady cieszą się ogromną popularnością szczególnie u osób spragnionych samotności, ucieczki na łono natury, przebodźcowanych i tych, którzy kochają aktywny wypoczynek. Jednak, czy Bieszczady z dziećmi to dobry pomysł? Czy mały człowiek nie będzie się nudził w jednym z najpiękniejszych polskich regionów? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże Ci zorganizować niezapomniany wyjazd i zaplanować najlepsze atrakcje dla dzieci w Bieszczadach. 

Gdzie w Bieszczady z dziećmi najlepiej się wybrać?

Bieszczady to olbrzymie, niekończące się lasy, cisza, dzikie zwierzęta i malownicze, zapierające dech w piersiach widoki. Warto wiedzieć, że poza tym zachwycają ilością miejsc, które odwiedzić można z całą rodziną. Wycieczka z dziećmi w Bieszczady nie może obyć się bez zdobycia przynajmniej jednego górskiego szczytu. Zebraliśmy zestawienie tych, które będą idealne dla maluchów. 

Szlaki dla dzieci w Bieszczadach

Spacer bieszczadzkim szlakiem to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na podziwianie piękna polskich gór. Próżno szukać tutaj stromych podejść, czy niebezpiecznych urwisk. O trudności bieszczadzkich szlaków decyduje wyłącznie ich długość. Przygotowaliśmy kilka propozycji wycieczek pieszych, z którymi poradzą sobie najmłodsi. 

Tarnica z dzieckiem

Szlak idealny do przejścia z dziećmi wiedzie z Wołosatego obok szczytu o nazwie Hudów Wierszek. To wciąż jednak około 3,5 h wchodzenia pod górę, a z tym mogą nie poradzić sobie najmłodsze dzieci. Te nieco starsze z pewnością odnajdą wiele frajdy podczas wejścia na szczyt Tarnicy (1346 m). Tuż przy wejściu na szlak znajduje się parking Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na którym odpłatnie można zostawić samochód. Trasa wiedzie początkowo przez las, po kładkach i schodkach. Docierając do wiaty na zboczu Hudów Wierszka, możecie odetchnąć chwilę przed dalszym marszem. 

Kolejna część szlaku to szerokie schody i wyłaniające się tuż za lasem przepiękne widoki. Po wyjściu na grań zobaczycie charakterystyczne dla Bieszczad Połoniny i Rawki. Z tego miejsca możecie dostrzec także szczyt Tarnicy, od którego dzieli was niespełna 10 minut. Szczyt bardzo łatwo rozpoznać – znajduje się na nim charakterystyczny krzyż. Po wejściu na górę możecie odpocząć na ławeczkach, podziwiając fantastyczny widok na polską i ukraińską część Bieszczad. Do samochodu wrócicie tą samą trasą. 

Połonina Wetlińska z dziećmi 

Będąc w Bieszczadach, nie można ominąć wyprawy do charakterystycznej Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Obiekt przeszedł gruntowny remont w 2021 roku. To najwyżej położone bieszczadzkie schronisko (1228 m n.p.m.). Aby do niego dotrzeć, wystarczy iść około godziny z Przełęczy Wyżnej. Tam znajduje się również parking. To najłatwiejsza trasa na Połoninę Wetlińską, idealna dla maluchów. Poradzi sobie z nią już trzylatek. Po dotarciu do Chatki Puchatka można coś przekąsić i odpocząć podziwiając fantastyczny widok na Połoninę Caryńską.

Myczkowce – Zwierzyń Cudowne Źródełko – Myczkowce

To idealna propozycja dla rodziców wiozących dziecko w wózku, ponieważ cała trasa pokryta jest asfaltem. Poradzą sobie tutaj już 3-letnie maluchy! Długość szlaku w obie strony wynosi niecałe 4,5 km.

Sine Wiry i Zawój

Trasa przebiega wzdłuż malowniczego potoku tworzącego meandry i kaskady. Docierając do Sinych Wirów, zaobserwujecie niesamowite fontanny piany na skalnych progach. Idąc dalej, do wsi Zawój, będziecie mieli okazję poznania historii tego miejsca i wypoczynku w cieniu wysokich drzew.

Dwernik Kamień w Zatwarnicy

Przyjemna, leśna trasa doskonała na wycieczki w upalne, letnie dni. Po drodze umieszczono tablice edukacyjne z opisami przyrodniczymi. Znajdziecie także ślady po okopach z czasów I wojny światowej. Wchodząc na sam szczyt, możecie odpocząć, podziwiając zapierająca dech w piersiach panoramę Bieszczad, z widokiem na Tarnicę i Połoniny. 

Co zwiedzić w Bieszczadach z dziećmi?

Bieszczady to nie tylko malownicze szlaki i szczyty. Nie brak tu atrakcji dla tych, którzy wolą spędzać czas aktywnie. Przygotowaliśmy propozycje miejsc, które warto odwiedzić z maluchami – poszukiwaczami przygód.

Zapora w Solinie

To największa tego typu budowla w Polsce. Zapora mierzy 600 m długości i 82 m wysokości. Ze względu na swoje rozmiary z pewnością wywoła podziw nie tylko u maluchów, ale również u dorosłych. Jej uruchomienie doprowadziło do powstania jeziora Solińskiego, które przykryło wodą tereny, na których były wcześniej wsie. Pod wodą znalazły się domy i kościoły. Widok z zapory jest niesamowity, zachęcamy jednak do zwiedzania jej wnętrza. To okazja, by zejść 6 metrów pod dno jeziora!

Jezioro Solińskie

Idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek w Bieszczadach dla rodzin z dziećmi. Wokół jeziora znajduje się 9 plaż, wypożyczalnie sprzętu wodnego i statki wycieczkowe oferujące rejsy po jeziorze.

Leśna Bieszczadzka kolejka wąskotorowa

Przejeżdżające pociągi to często niesamowita atrakcja dla maluchów. W Bieszczadach dzieci i dorośli mogą przejechać się niezwykłą kolejką. Bieszczadzka kolej leśna to kolejka wąskotorowa zbudowana pod koniec XIX wieku. Początkowo służyła głównie do transportu drewna. Bieszczadzka kolej wąskotorowa to jedna z największych atrakcji regionu. Rocznie przewozi około 100 tysięcy turystów. Przejazd kolejką to około 2 godzin podróży przez bieszczadzkie lasy. Pasażerowie będą mieli okazję podziwiać malownicze krajobrazy i obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Kolejka dla dzieci Bieszczady

Co warto zobaczyć w Bieszczadach z dziećmi?

Z piękna przyrody Bieszczad korzystać można nie tylko na górskich szlakach. Nie brakuje tutaj krótkich ścieżek spacerowych, muzeów i niezwykłych miejsc, które zaciekawią dzieci i pozwolą wynieść im jak najwięcej nawet z kilkudniowego pobytu w Bieszczadach. 

Wodospad Siklawa Ostrowskich w Wetlinie

To niespełna 5-metrowy wodospad zwany Siklawą Ostrowskich. Pomimo niewielkiego  rozmiaru jest jedną z najwyższych kaskad w Bieszczadach. Warto poświęcić mu trochę uwagi, szczególnie jeśli spędzacie urlop w Wetlinie lub okolicach. Wodospad znajduje się wśród leśnej zieleni, wygląda naprawdę tajemniczo. Mieści się na potoku Słowiańskim, który początek bierze na Przełęczy M. Orłowicza i kończy swój bieg w rzece Wetlina. W zależności od pory roku i pogody, wodospad przybiera bardziej lub mniej imponujące rozmiary.

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Zagroda położona jest zaledwie 6 km od Polańczyka. W obiekcie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące ze Szwajcarii i Francji. Te majestatyczne zwierzęta możemy tutaj obserwować w ich naturalnym środowisku. Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe umożliwiające obserwację zwierząt niezależnie od pogody. Zagrodę żubrów można zwiedzić również z przewodnikiem – miejscowym leśniczym. Pamiętajmy jednak, że żubry to nie eksponaty i czasem mogą schować się w leśnym gąszczu przed wzrokiem zwiedzających. Jeśli macie taką możliwość, warto zabrać na miejsce lornetkę. 

Drezyny rowerowe

Wycieczka drezyną rowerową to idealny sposób na ciekawe i aktywne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Urozmaiceniem przejażdżki drezynami będzie zainscenizowany „napad zbójników” na jadących drezynami zakończony ogniskiem z poczęstunkiem i przeróżnymi trunkami. Przejazd drezynami w Bieszczadach będzie niezapomnianą przygodą dla dziecka w każdym wieku. 

Drewniane cerkwie

To idealny sposób na zwiedzanie z bardzo małym dzieckiem, szczególnie w czasie niesprzyjających warunków pogodowych. Przed wojną w Bieszczadach było ich około 100. Są porozrzucane wzdłuż Osławy i Sanu, często ciężko je dostrzec jadąc asfaltową drogą. Drewniane budowle wciąż zachwycają jakością wykonania i tworzą niepowtarzalny, magiczny wręcz klimat. To symbol Bieszczad, którego nie sposób pominąć, pragnąc poznać dziedzictwo kulturowe tego regionu. 

Torfowisko Tarnawa

To 6 ha niezwykłego terenu z wytyczoną, ogrodzoną kładką urozmaiconą punktami edukacyjnymi. Maluchy mogą odkrywać nieznane dotąd rośliny, nasłuchiwać śpiewu ptaków i podziwiać falujące trawy. Przemierzając kolejne metry, wśród łąk i lasów, dzieci odkryją dziką przyrodę i niepowtarzalny mikroklimat, którego doświadczyć można tylko tutaj!

Park Gwiezdnego Nieba

To jedno z najciemniejszych miejsc w Europie Środkowej. Znajduje się z dala od miast i oświetlonych dróg. W kompletnej ciemności zaobserwować można aż 7 tys. gwiazd! Park znajduje się w Lutowiskach i obejmuje obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz Parków Krajobrazowych: Ciśniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu. W Bieszczadach w każdą pogodną noc, aż do końca października, odbywają się pokazy astronomiczne

Leśny zwierzyniec w Lisznej 

Kolejna propozycja dla maluchów uwielbiających podglądać dzikie zwierzęta. Obiekt prowadzony jest przez leśniczego. Na miejscu spotkać można daniele, jelenie, muflony, dziki, szopy, skunksy, lisy i jenoty. Z mniejszych zwierząt są susły, nutrie, fretki, wiewiórki, świnki morskie oraz króliki. Ptaki bytujące w mini zoo to gatunki wodne i lądowe, a w szczególności pawie, bażanty, przepiórki, kaczki szmaragdowe, kaczki krzyżówki, kaczki czubate, sowa śnieżna, a także gęsi gęgawe i gęsi bernikle. Mini zoo dostępne jest dla turystów wyłącznie w sezonie letnim. 

Jakie atrakcje dla dzieci Bieszczady oferują turystom?

Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik udowodnił wam, że naprawdę jest co robić z dziećmi w Bieszczadach. To idealne miejsce do zaznajomienia się z dziką przyrodą i częścią polskiej kultury. Niezależnie od tego, czy wolicie spędzać czas ze swoimi pociechami wśród natury, czy preferujecie typowo turystyczne atrakcje – Bieszczady będą miejscem, w którym nie będziecie się nudzić! Trzeba dodać, że wycieczkę tutaj warto powtórzyć o różnych porach roku. Bieszczady wiosną, latem, jesienią i zimą oferują zupełnie odmienne doświadczenia!


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *