widok na Tatry

Karpaty — atrakcje, które warto poznać

Karpaty są jednym z największych pasm górskich w Europie. Ciągną się na terytorium aż 8 państw: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii i Serbii. Najwyższym szczytem jest słowacki Gerlach, 2655 m n.p.m. Już od lat 60. XX wieku próbowano je pokonać podczas jednej wyprawy, jednak udało się to dopiero w 1980 roku grupie studentów SKPB Warszawa. Również Polak jako pierwszy samotnie pokonał całe pasmo w 2004 roku Zobacz, jakie atrakcje w Karpatach warto zrealizować, planując urlop!

Jakie atrakcje Karpaty mają do zaoferowania?

Karpaty są bardzo długim pasmem, co stanowiło wyzwanie dla wielu amatorów górskiej wspinaczki. Ponad połowa ogólnej długości Karpat znajduje się na terenie Rumunii, jednak w Polsce jest prawie 10% z nich. Cała powierzchnia to prawie 200 tysięcy kilometrów kwadratowych! W polskiej części Karpat można odwiedzić takie pasma jak: Beskidy, Bieszczady, Gorce, Pieniny i Tatry. Bezapelacyjnie wizytówką regionu jest na pewno zakopiańska architektura i kultura. Odwiedzając Karpaty, warto też spróbować produktów regionalnych! Należą do nich sery, takie jak bryndza czy oscypek, miodówka i dereniówka oraz różne przetwory warzywne i owocowe. Wybieraj takie restauracje, które serwują lokalne dania w tradycyjnej odsłonie!

Atrakcje turystyczne Karpat można podzielić na wiele kategorii: od parków narodowych, po zabytki i szlaki górskie. Każdy z nich jest wart zauważenia, jednak odwiedziny we wszystkich mogą być niewykonalne podczas przeciętnego urlopu. Poza bogactwem przyrody warto odwiedzić też lokalne muzea i galerie, między innymi tę poświęconą osiągnięciom Adama Małysza!

atrakcje karpat widok na góry

Największe atrakcje turystyczne Karpat polskich

Jeżeli szukasz ciekawych atrakcji, Karpaty będą bardzo dobrym wyborem! Oferują ciekawe trasy, przepiękne zabytki i zachwycają majestatem przyrody. Zakochaj się w górach dzięki magicznej wyprawie! Zobacz, jakie atrakcje turystyczne w Karpatach warto przeżyć, aby wyjazd był udany! Poniżej znajdziesz informacje na temat najciekawszych tras i najpiękniejszych szczytów w Karpatach.

Karpaty – atrakcje turystyczne dla taterników

W paśmie Tatr możesz znaleźć najwyższy szczyt polskiej części Karpat. Doskonale wszystkim znane Rysy mierzą aż 2499 m n.p.m. i znajdują się na granicy ze Słowacją. Jest to ciekawa góra, ponieważ ma 3 wierzchołki. Ten uznawany za najwyższy szczyt w Polsce jest średnim z nich, pozostałe są już po stronie słowackiej. Wejście na Rysy wymaga pewnego przygotowania, zarówno ze strony technicznej, jak i wydolnościowej. Planując taką wyprawę, zrób odpowiednie zakupy i poświęć kilka tygodni na trening, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo! Wysiłek zostanie jednak doceniony, bo widoczność ze szczytu to aż 200 km – możesz stamtąd zobaczyć nawet Kraków!

W Bieszczadach znajdziesz dużo łatwiejsze trasy dla mniej doświadczonych wędrowców. Najwyższy szczyt w tym paśmie to mierząca 1346 m n.p.m. Tarnica. Bieszczady słyną z majestatycznych widoków, przyjemnych tras i czystego powietrza. Mówi się, że jest to dobry kierunek dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z górami. Trasy wycieczkowe są łagodnie wzniesione, a przy zmianach wysokości nie odczuwa się tak silnie zmian pogody. Mimo wszystko, podczas letniej wycieczki na szczytach możemy spotkać śnieg!

Karpaty polskie mają atrakcje turystyczne dla bardziej lub mniej doświadczonych górołazów. Na kilometrach ścieżek możesz podziwiać dziką przyrodę i cudowne widoki. Przepiękne szlaki prowadzące na poszczególne szczyty stanowią atrakcję samą w sobie! Jedną z ciekawszych tras jest ta na pienińskie Trzy Korony. Wysokość ledwie 982 m n.p.m. zapewnia dostępność dla nawet niedoświadczonych turystów. Ze szczytu możesz podziwiać zapierający dech w piersiach widok na dolinę Dunajca. Dotrzeć na tę górę możesz, wyruszając ze Szczawnicy, Krościenka lub Czorsztyna.

Karpaty – atrakcje związane są przede wszystkim z widokami i ciekawą przygodą. W ich obrębie znajduje się szereg ikon, bez których nie obejdzie się wyprawa w góry! Karpaty, co warto zobaczyć? Sprawdź nasze propozycje i zaplanuj niezapomnianą wycieczkę!

dolina pięciu stawów polskich
  1. Dolina Pięciu Stawów Polskich jest jednym z najpiękniejszych miejsc, które można odwiedzić w górach. Na około 5 km kwadratowych jest 6 jezior: Przedni Staw Polski, Mały Staw Polski, Wielki Staw Polski, Czarny Staw Polski, Zadni Staw Polski i Wole Oko. Droga z Palenicy Białczańskiej zajmuje około 2 godzin. Mniej więcej w połowie trasy możemy podziwiać pierwszą z atrakcji – Wodogrzmoty Mickiewicza. Dalej czeka na nas Polana Nowa Roztoka, która jest doskonałym miejscem na odpoczynek i mały piknik. Na miejscu jest schronisko, w którym możesz zjeść ciepły posiłek, skorzystać z noclegu lub zostawić bagaż, który będzie Ci ciążył podczas wędrówki.
  2. Morskie Oko jest celem tysięcy turystów każdego roku. Chętnie wybierają go rodziny z małymi dziećmi oraz osoby o ograniczonej mobilności, ponieważ prowadzi do niego asfaltowa droga, a trasa jest łagodna. Należy pamiętać, że Morskie Oko jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego i wstęp do niego jest płatny. Ta trasa również nie powinna zająć dłużej niż 3 godziny. Warto zatem zaplanować wycieczkę, która uwzględnia wyprawę na Morskie Oko.
  3. Dolina Gąsienicowa, dawniej także Dolina Gąsienicowych Stawów to jedno z najbardziej malowniczych miejsc z polskich Tatrach. Jest popularną bazą wypadową narciarzy oraz łączą się w niej różne szlaki turystyczne wybierane przez taterników. Z tamtejszego schroniska Murowaniec można dotrzeć do takich miejsc jak Zawrat, Brzeziny, czy przełęcz Krzyżne. Dolina jest popularna wśród turystów już od XIX wieku, między innymi za sprawą przepięknych Stawów Gąsienicowych, które można podziwiać na miejscu.

Co warto zobaczyć w Karpatach?

Jako że Karpaty obejmują nie tylko terytorium Polski, to warto też wspomnieć o zabytkach znajdujących się w innych krajach. U naszych sąsiadów można odwiedzić ciekawe obiekty historyczne. Zobacz, jakie miejsca są warte zobaczenia podczas wypraw po Karpatach!

zamek w bojnicach
  1. Zamek w Bojnicach pochodzi prawdopodobnie z XI wieku, gdyż pierwsze zapisy na jego temat datuje się na 1113 rok. Przez lata przechodził we własność różnych rodów, a po II wojnie światowej został przejęty przez państwo. Obecnie zamek jest dostępny dla zwiedzających jako oddział słowackiego muzeum narodowego. Wokół budowli rośnie okazały park, w którym jest prawdopodobnie najstarsze drzewo Słowacja – 700-letnia lipa króla Macieja. Ponadto przy zamku jest też ogród zoologiczny, w którym można podziwiać wiele egzotycznych gatunków zwierząt. Dodatkowo warto zaznaczyć, że w 1950 roku w okolicy odkryto również jaskinię, która w przeszłości służyła mieszkańcom jako schronienie i magazyn wody. W tym miejscu na przełomie kwietnia i maja corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł, który ściąga najróżniejsze potwory z całego świata.
  2. Dobszyńska Jaskinia Lodowa jest nietypowym rezerwatem przyrody, który znajdziemy również na terenie Słowacji, w Parku Narodowym Słowacki Raj. Stanowi ona element 25-kilometrowego kompleksu jaskiń, które można zobaczyć w tym regionie. Jaskinia powstała dzięki płynącej tam kiedyś podziemnej rzece. Zalodzenie jaskini powstało tysiące lat temu dzięki jej kształtowi, który przypomina worek. Przez to ciepłe powietrze nie może wyprzeć tego zimnego i spotykamy imponujące oblodzenie. Mimo mroźnej aury azyl znajdują tam liczne gatunki roślin i zwierząt. W jaskini można spotkać aż 12 gatunków nietoperzy!
  3. Gubałówka to niewielkie wzniesienie, które odwiedza praktycznie każdy turysta wypoczywający w Zakopanem. Na szczyt można dotrzeć pieszo lub kolejką linową. Ze szczytu tego ponad 1000-metrowego wzniesienia rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią. Na szczycie znajduje się ośrodek narciarski, snowpark i prywatne wyciągi orczykowe.

Jakie są ciekawe miejsca w Karpatach?

Poza pieszymi wyprawami w góry warto zaplanować również nieco czasu na zwiedzanie okolicy. Ogromny teren Karpat obfituje w ciekawe zabytki i miejsca, w których można dobrze się bawić całą rodziną. Zobacz, jakie są ciekawe miejsca w Karpatach, do których warto się wybrać!

  1. Kopalnia soli w Wieliczce mieści się w niedalekiej odległości od Krakowa. Początki eksploatacji tego złoża datowane są na nawet 3 tysiące lat przed naszą erą! Od 1978 roku kopalnia znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na przełomie XVIII i XIX wieku powstała licząca około 3 km trasa turystyczna. Znajdziesz tam między innymi rzeźby solne, podziemną kaplicę z XVII wieku, solne  stalaktyty i stalagmity, a nawet relikwie świętej Kingi! Z dworca głównego w Krakowie możesz dojechać na miejsce w około pół godziny, zatem warto zaplanować taką wycieczkę przy zwiedzaniu dawnej stolicy.
  2. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau mieści się również niedaleko Krakowa. Pod względem historycznym warto odwiedzić je chociaż raz w życiu. Muzeum utworzono tuż po zakończeniu II wojny światowej z inicjatywy byłych więźniów, celem upamiętnienia. Jeżeli cechujesz się wysoką odpornością psychiczną, to zaplanuj dzień na wycieczkę z przewodnikiem, aby poznać nieco historii. Do Oświęcimia również można w łatwy sposób dotrzeć bezpośrednio z Krakowa, a podróż zajmuje około godziny.
  3. Park rozrywki Energylandia jest kierunkiem dla wszystkich tych, którzy mają ochotę na nieco beztroskiej zabawy. Obiekt otwarty jest w sezonie letnim, ponieważ atrakcje są na świeżym powietrzu. Obfituje on w kolejki górskie, karuzele, a także bary i restauracje. Park podzielony jest na strefy tematyczne, a atrakcje dostosowane zarówno do małych dzieci, jak i dorosłych. Energylandia znajduje się w Zatorze, w połowie drogi między Krakowem a Tychami.

Planując wyjazd wakacyjny, koniecznie odwiedź Karpaty – ciekawe miejsca rozsiane są po całym obszarze i tylko czekają na odkrycie! Zapakuj wygodne buty i kurtkę przeciwdeszczową, aby być gotowym na każde warunki. Poczuj zew natury i oddaj się pasjonującej przygodzie, której nie zapomnisz przez wiele lat!


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *