jezioro

Mazury – co warto zobaczyć? Odkryj piękno tego malowniczego regionu!

Kraina tysiąca jezior, czyli Mazury to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Położone w północno-wschodniej części naszego kraju charakteryzują się wyjątkową przyrodą i bogactwem jezior, co przyciąga wielu turystów z kraju i zagranicy. To, co wyróżnia Mazury to także interesujące miejsca do zwiedzania w postaci Parków oraz zamków. Oznacza to, iż odwiedzając ten region, można liczyć zarówno na nawiązanie głębokiej więzi z przyrodą, jak i poznanie zabytków o znaczeniu historycznym. Mazury są zatem prawdziwym rajem dla miłośników przyrody, historii, ale i aktywnego wypoczynku. Bowiem region ten stwarza niebywałą okazję do uprawiania sportów wodnych. To magiczne miejsce, które oferuje wiele niezapomnianych atrakcji turystycznych dla każdego. Odwiedzając Mazury – co warto zobaczyć? Odkryj piękno tego malowniczego regionu!

Malownicze jeziora Mazur

Region słynie z licznych jezior, których okolice stanowią naprawdę piękne miejsca na Mazurach. Trudno wskazać, które z jezior zasługuje na miano najpiękniejszego, ale wizytówką jest zdecydowanie Jezioro Śniardwy. To największe jezioro w Polsce. Bywa zwane Mazurskim Morzem i jest tym, co trzeba zobaczyć na Mazurach właśnie ze względu na jego rozmiar – tafla wody ciągnąca się po horyzont robi ogromne wrażenie. Oferuje ono piękne plaże, doskonałe warunki do żeglarstwa, windsurfingu i wędkarstwa. Na brzegach jeziora znajdują się również malownicze miejscowości, takie jak Mikołajki, które są popularnymi ośrodkami turystycznymi i warto się tam zatrzymać. Ciekawostką jest, że na jeziorze Śniardwy znajduje się 8 wysp i zdecydowanie jest to miejsce warte zobaczenia na Mazurach.

Drugim co do wielkości jeziorem i równie pięknym jest Mamry, które stanowi dom dla wielu gatunków ryb, co zachęca do przyjazdu zapalonych wędkarzy. Elementem kompleksu Mamry jest krystalicznie czyste jezioro Święcajty położone w otoczeniu gęstych lasów. Święcajty jest idealnym miejscem do wędkowania, pływania i wypoczynku na piaszczystych plażach. W okolicy jeziora znajdują się również liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz rowerów. Warto wziąć rower, ponieważ w okolicy jest mnóstwo tras rowerowych i szlaków turystycznych, które umożliwiają odkrywanie uroków mazurskiej przyrody i inne fajne miejsca na Mazurach.

Jakie aktywności oferują Mazury?

Bogactwo tego regionu przyciąga zwolenników spędzania urlopu na błogim wypoczynku oraz pasjonatów wszelkich aktywności. Mazury oferują ciekawe miejsca dla osób aktywnych fizycznie i tych otwartych na nowe doświadczenia. Mazurskie jeziora to raj dla uprawiających sporty wodne, w sezonie codziennie widuje się tam osoby na flyboardzie czy podczas kitesurfingu oraz pływających kajakiem. Sporty wodne to w końcu nie tylko świetna forma spędzenia czasu i rozrywka, ale też aktywność korzystna dla kondycji i zdrowia.

sporty wodne

Zapaleni rowerzyści odnajdą się na Mazurach! Z pewnością zachwycą się trasą rowerową wokół jeziora Śniardwy, która mierzy 85 km i jest naprawdę piękna, ponieważ prowadzi przez Mazurski Park Krajobrazowy. 

To, co warto zobaczyć na Mazurach to szlak wielkich jezior, który można przemierzyć na pokładzie wypożyczonej żaglówki. Jeśli zapragniesz rozpocząć przygodę z żeglarstwem, to nie ma lepszego punktu na mapie Polski niż ten mierzący 100 km szlak wodny rozpoczynający się na jeziorze Wiartel. Szlak prowadzi do Węgorzewa przez takie zbiorniki wodne jak między innymi jeziora Mikołajskie, Tałty, Niegocin czy Mamry. Na czas rejsu można także skorzystać z usług sternika, a samemu cieszyć się widokami i wypoczywać na pokładzie.

Jak widać jeziora to zdecydowanie miejsca na Mazurach, które warto zobaczyć. Liczne plaże i ośrodki wypoczynkowe sprzyjają rekreacji i dają wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

Parki narodowe i rezerwaty przyrody

Warmia i Mazury są obfitującymi w przyrodę regionami Polski, dlatego najpiękniejsze miejsca na Mazurach to Parki Krajobrazowe. Dostarczają one licznych możliwości odkrywania pięknej natury tego malowniczego regionu. Parki Krajobrazowe Warmii i Mazur obejmują niezurbanizowane tereny pełne lasów, jezior i pól. 

Jakie Parki i rezerwaty odwiedzić, by odkryć uroki tego, co warto zobaczyć na Mazurach i Warmii? Przede wszystkim Mazurski Park Krajobrazowy!

Zajmuje kawałek terenu Krainy Wielkich Jezior, dla której charakterystyczne są torfowiska, lasy i puszcze będące siedliskiem różnorodnych gatunków roślin, ptaków oraz zwierząt takich jak np. łosie, jenoty czy borsuki. Wyjątkowym mieszkańcem parku jest kiełż – skorupiak będący morskim reliktem polodowcowym. Tutaj kontakt z przyrodą jest fantastyczny, bowiem częścią Mazurskiego Parku jest również 11 rezerwatów przyrody takich jak, chociażby Królewska Sosna, Czapliniec, Ławny Lasek, Jezioro Lisunie i Jezioro Łuknajno. W Mazurskim Parku można odpocząć, ale też oddać się aktywnemu zwiedzaniu, bowiem na terenie znajduje się wiele zabytków historycznych takich jak młyn wodny na rzece Krutyni czy zabytków sztuki sakralnej. Punkty te można zwiedzić, poruszając się licznymi trasami pieszymi oraz rowerowymi.

To, co jest ciekawego na Mazurach to z pewnością Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Charakteryzuje go unikatowa fauna i flora. Czerwica, Jezioro Jasne, Jezioro Gaudy to trzy rezerwaty przyrody znajdujące się na terenie parku, które utworzone zostały w celu ochrony kormoranów, ptaków lęgowo-błotnych i zespołów torfowiskowych. Miłośnicy spacerów wędrujący szlakami po Alei Napoleona w pobliżu Szymbarka – mogą podziwiać kilkadziesiąt wiekowych sosen, których rozmiary robią wrażenie. W parku przy odrobinie szczęścia zobaczyć można kormorany oraz zagrożonego wyginięciem bielika, co na pewno docenią pasjonaci ornitologii. Popularnym szlakiem jest ten prowadzący wokół Jeziora Jeziorak, który obejmuje około 86 km i choć trasa jest łatwa, to ze względu na długość wymaga dobrego przygotowania i kondycji fizycznej. Niewątpliwie jednak wybór tego szlaku umożliwia poznanie uroków obszaru, gdyż prowadzi przez malownicze tereny.

Zamki i pałace Mazur

Urlop na Mazurach musi być udany, gdyż region ten bogaty jest nie tylko w walory przyrodnicze, ale także cenne zabytki. Co ciekawego można zobaczyć na Mazurach? Oczywiście monumentalne zamki i pałace, bowiem Mazury to także kraina zamków gotyckich. Tu nasuwa się pomysł na zwiedzanie regionu, podążając właśnie Szlakiem Zamków Gotyckich. Rozpoczynając od największego krzyżackiego zamku na Mazurach, warto odwiedzić Zamek w Nidzicy, który wzniesiony został w XIV wieku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Winrycha von Kniprode nad rzeką Nidą. Zamek miał za zadanie strzec południowej granicy państwa zakonnego, a z każdej strony otaczały go bagna i moczary. Zamek uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej i odrestaurowano go dopiero w latach 1959-1965. Obecnie stanowi centrum kultury i rozrywki. Mieszczą się w nim: biblioteka, siedziba bractwa rycerskiego, muzeum, ośrodek kultury oraz restauracja. Zamek w Nidzicy jest tym, co warto zwiedzić na Mazurach, a co ciekawe można zwiedzać go cały rok. Główną atrakcją zamku są turnieje rycerskie organizowane zarówno zimą, jak i latem. Choć obiekt znajduje się na wzgórzu, z łatwością można dojechać tam samochodem, a na odwiedzających czekają parkingi.

zamek w nidzicy

Równie ciekawym miejscem na Mazurach jest Zamek w Olsztynie. Pełna jego nazwa to Zamek Kapituły Warmińskiej. Jest najstarsza budowla Olsztyna, wzniesiona w XIV wieku w zakolu rzeki Łyny. Na zamku w latach 1516 -1521 przebywał sam Mikołaj Kopernik, pełniąc funkcję administratora diecezji warmińskiej. Jako administrator odpowiadał za gospodarowanie dobrami kapituły warmińskiej, pobierał podatki i prowadził akcje osadnicze. Na murach olsztyńskiego zamku widnieje jedyny zachowany instrument astronomiczny wykonany przez wybitnego naukowca i jest nim tablica astronomiczna. Dawniej służyła pokazywaniu pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej, w połączeniu ze specjalną formą zegara słonecznego.

Obecnie w zamku mieści się siedziba Muzeum Warmii i Mazur. W muzeum ma miejsce stała wystawa kopernikowska: na krużganku i sali będącej niegdyś prywatnym mieszkaniem administratora. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty takie jak kolekcje rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego, cyny i wyrobów odlewniczych. Warto zatem się tam wybrać i poznać nieco miejsce, w którym przebywał wielki polski uczony.

Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim jest tym, co można zwiedzić na Mazurach. Wzniesiony został w XIV wieku i był siedzibą biskupów warmińskich. Stoi przy ujściu rzeki Symsarny do Łyny. Otoczony jest wciąż nawodnioną fosą, a całość budowli składa się z zamku właściwego i przedzamcza. Styl budowli był inspirowany zamkami krzyżackimi takimi jak np. zamek w Malborku lub zamek w Gniewie i zdecydowanie jest obowiązkowym punktem do odwiedzenia przez wszystkich pasjonatów historii i sztuki. Mimo licznych grabieży, oblężeń czy pożarów wiele elementów zostało w niezmiennym stanie od czasów średniowiecza. Dodatkowym atutem zamku w Lidzbarku są liczne dekoracje malarskie niespotykane w takiej ilości w świeckich budowlach. Z tego względu zamek zwany jest “Malowanym Zamkiem” i stanowi naprawdę ładne miejsce na Mazurach. Wybierając się do Lidzbarka, warto pamiętać, że w poniedziałki Muzeum Warmińskie mieszczące się w zamku nie jest dostępne dla odwiedzających. 

Przyjeżdżając na Mazury, miejsca warte zobaczenia są na tyle liczne, że dobrze zarezerwować sobie więcej czasu na zwiedzanie.

Miasta i wsie z charakterem

Na Mazurach czas płynie zdecydowanie wolniej. Dla entuzjastów aktywnego zwiedzania jest mnóstwo ciekawych miejsc na Warmii i Mazurach. Jadąc na Mazury najpiękniejsze miejsca pojawiają się niemal na każdym kroku. Miasta Warmii i Mazur mają wiele do zaoferowania i chociażby Olsztyn jest takim miastem. To jedno z większych Polskich miast i to właśnie tu Kopernik stworzył dzieło “O obrotach ciał niebieskich”. Stolica regionu przyciąga wielu turystów swoim klimatem i ciekawym położeniem, ponieważ Olsztyn leży pomiędzy jeziorami i lasami, co czyni z niego świetną bazę wypadową na łono natury. Miasto warto zwiedzać pieszo lub wypożyczając jeden z turkusowych skuterów stojących wzdłuż ulic. Godnym uwagi punktem zwiedzania jest Stare Miasto z ciekawą zabudową i kaskadową fontanną stojącą przy Ratuszu, a będąc w centrum, koniecznie trzeba zahaczyć o Park Centralny. Położony nad rzeką Łyną park jest często wybieraną destynacją przez spacerowiczów i rowerzystów ze względu na świetnie rozlokowaną sieć ścieżek rowerowych i pieszych. 

Ciekawe miejsca do zwiedzania na Mazurach, kryją także wioski. Szukając spokoju, warto wybrać małe, urokliwe miejscowości takie jak wieś Jerutki położona wśród zieleni w okolicy jeziora Marksoby. We wsi miłośnicy zwiedzania znają zabytki takie jak kościół filialny z 1734 roku oraz plebania z XIX wieku. Podobnych miejscowości na Mazurach jest wiele i wszystkie charakteryzuje wszechobecny spokój. 

To, co można zwiedzić na Warmii i Mazurach to miejsca z zabytkową architekturą takie jak wioska Krutyń. Zabudowa tej malowniczej miejscowości to głównie drewniane parterowe domki, których okna zdobią urocze okiennice. W niektórych domkach pokoje są przeznaczone do wynajęcia, co sprawia, że odwiedzający jeszcze mocniej mogą poczuć swojskość tego miejsca, spędzając tam noc. W zabytkowej XIX-wiecznej stodole stworzono Muzeum Przyrodnicze Mazurskiego Parku Krajobrazowego i jest to świetny punkt, z którego można rozpocząć zwiedzanie. Przy muzeum swój początek mają trasy spacerowe, które prowadzą przez wioskę i okolice, a najpopularniejszy szlak prowadzi do miejscowości Zgon oraz rezerwatów Krutynia i Zakręt. Wieś Zgon to równie klimatyczny punkt na trasie, co Krutyń i tutaj odwiedzających wita widok drewnianych starych chałup oraz obietnica ciszy i błogiego relaksu nad niezbyt obleganym jeziorem Mokre.

To, co zwiedzić na Mazurach, aby dostrzec w pełni urok tego regionu? Poza wioskami z architekturą przywodzącą na myśl dawne czasy to również miasteczka są godne uwagi. Urokliwe zakątki Mrągowa czy Giżycka zachęcają do przyjazdu wszystkich entuzjastów zwiedzania i sportów wodnych. To tu panują najlepsze warunki do spróbowania swoich sił w jeździe na nartach wodnych czy w windsurfingu. Będąc w Giżycku, warto też zobaczyć zabytki takie jak Wieża Ciśnień, twierdza Boyen oraz XIX-wieczny Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim. A to tylko mała część tego, co ciekawego można zobaczyć na Mazurach.

Będąc w mieście czy turystycznej miejscowości, na każdym kroku nadarza się okazja do nabycia pamiątek i produktów regionalnych. Prawdziwą perełką wartą przywiezienia z podróży po regionie jest Miód Mazur Garbatych, który powstaje z nektaru roślin kwitnących na przełomie maja i czerwca takich jak między innymi malina właściwa, szałwia lekarska, czy koniczyna biała. Tradycja ustawiania pasiek pośród puszczańskich lasów, aby uzyskać najlepsze właściwości miodu dzięki dzikiej roślinności, jest bardzo stara i kontynuowana do dziś. Z Mazur warto przywieźć również miodowy likier zwany Niedźwiedziówką, a spacerując urokliwymi zakątkami, warto na chwilę zatrzymać się i skosztować, chociażby lokalnych serów czy wyrobów cukierniczych takich jak sękacz mazurski czy korzenne fefernuszki.

Kuchnia regionalna

Mazury miejsca do zobaczenia mają równie bogate, co smaki charakteryzujące ten region. Kuchnia mazurska nie jest jednorodna, a ta różnorodność smaków jest odzwierciedleniem historii tych ziem. Kuchnia regionalna Warmii jest połączeniem staropolskiej tradycji, smaków kurpiowskich i inspiracji z kuchni niemieckiej, ukraińskiej czy rosyjskiej. Szczególnie mocno zakorzeniły się wpływy kuchni niemieckiej ze względu na przeszłość, kiedy to region podlegał Prusom Wschodnim. Mieszanina wielu grup etnicznych i kulturowych stworzyła unikalną kuchnię, która bazuje na potrawach z mięsa, kapusty, ziemniaków oraz z mąki. To na mazurach podaje się niespotykane nigdzie indziej pierogi z farszem z kaszy gryczanej i jajka na twardo zwane warmińskimi dzyndzałkami.

Wielu Warmia i Mazury słusznie kojarzą się z rybami w różnej postaci. Najczęściej wykorzystywane w kuchni są takie gatunki ryb jak, chociażby węgorz, sandacz, troć, okoń czy szczupak. Niezwykle popularna i smaczna jest zupa z ryb i raków oraz barszcz mazurski. Do zupy rybnej dodaje się tu zazwyczaj okonie, a będąc w regionie, koniecznie trzeba spróbować okonia z marchewką, kotletów rybnych, leszcza w cebuli, czy ryby po warmińsku. Ta ostatnia potrawa podawana jest z ziemniakami, śmietaną i masłem. Potrawy regionalne przygotowane z niezwykłą dbałością o każdy szczegół można skosztować w licznych restauracjach. Co zwiedzić na Warmii i Mazurach, podążając za różnorodnością smaków? Doskonałych lokali z regionalnymi potrawami jest mnóstwo. Wart szczególnej uwagi jest Pałac i Folwark Galiny we wsi Galina położonej ok. 70 km od Olsztyna. Obiekt oferuje miejsca noclegowe i stadninę, co zachęca do dłuższego pobytu, a tamtejsza kuchnia jest na najwyższym poziomie. Szef kuchni serwuje takie mazurskie specjały jak, chociażby flisacka zupa rybna, czy warmińskie kotleciki z siekanej jagnięciny. Poza doskonałą kuchnią zabytkowy folwark i pałac przyciągają miłośników historii i jest tym, co warto zobaczyć jadąc na Mazury.

folwark galiny

Na uwagę zdecydowanie zasługują także inne restauracje należące do sieci Dziedzictwa Kulinarnego “Warmia Mazury Powiśle”, która jest swoistą mapą po dziedzictwie kulinarnym regionu. Warto więc odwiedzić takie restauracje jak:

  • Karczma Warmińska w Gietrzwałdzie 
  • Zajazd Tusinek w Rozogach
  • Cudne Manowce w Olsztynie
  • Gościniec Ryński Młyn w Rynie

Każde z tych miejsc cechuje dostępność różnorodnych potraw, jednak większość oparta jest na regionalnych składnikach. Dlatego też często stosuje się menu sezonowe, czerpiąc z bogactwa tego, co przynosi natura o danej porze roku. Próbowanie lokalnych specjałów to świetny sposób na poznanie specyfiki regionu i zrozumienie go. Warto być otwartym na nowe smaki i czerpać inspiracje z nieoczywistych połączeń, może po powrocie z urlopu uda się zastosować nowe pomysły we własnej kuchni? W tym wypadku pomocne mogą być przywiezione wyroby regionalne.

Mazury jako niezwykłe miejsce

Przedstawiając najładniejsze miejsca na Mazurach, na pierwszy plan wysuwają się wszelkie walory przyrodnicze regionu. Dlatego to, co warto zobaczyć na Mazurach to z pewnością jeziora, przede wszystkim największe jezioro Śniardwy z jego licznymi płyciznami. Śniardwy łączy się z Jeziorem Mamry poprzez liczne mniejsze jeziorka takie jak Roś, Tuchlin czy Łuknajno, tworząc razem Wielkie Jeziora Mazurskie. Takich widoków nie spotkasz w żadnym innym regionie polski. Jako że Warmia i Mazury znane są jako Zielone Płuca Polski, warto wybrać się na przechadzkę po parkach krajobrazowych i rezerwatach, których jest tam tak wiele, czy wybrać się do Puszczy Piskiej.

Miejsca do zwiedzania, Warmia i Mazury oferują bardzo ciekawe i różnorodne także pod względem kulturowym. Pasjonaci historii II wojny światowej na pewno chętnie odwiedzą Wilczy Szaniec czy położone nieopodal bunkry w Mamerkach podążając śladami tamtych wydarzeń. Warto odwiedzić także jeden z największych zabytków Warmii i Mazur – Twierdze Boyen, która miała strategiczne znaczenie w czasie I wojny światowej i stanowi ważny element w historii Polski. 

Mnogość zabytków z różnych okresów historycznych sprawia, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, przy okazji podziwiając cuda natury. Warto wcześniej zaplanować wyprawę na Warmię, by zobaczyć to, co najważniejsze lub najbardziej interesujące. W końcu poza zwiedzaniem, możesz spróbować wielu sportów wodnych, żeglować po jeziorze lub zrelaksować się na plaży. Niezależnie, którą część Mazur zdecydujesz się zobaczyć podczas najbliższej wizyty i na jakie aktywności postawisz, wszędzie czekają na Ciebie wyjątkowe smaki tego regionu. 

Mazury to niezwykłe miejsce na mapie. To tam można upajać się widokiem krystalicznie czystych jezior, idyllicznych wiosek i spotkać rzadkie okazy zwierząt. Dziewicza przyroda styka się ze szlakiem imponujących Gotyckich zamków, górujących majestatycznie tworząc niepowtarzalny krajobraz. 

To wszystko sprawia, że Mazury się nie nudzą i warto odkrywać je z niezmienną otwartością.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *