PIENINY

Pieniny – atrakcje na każdą pogodę

Pieniny to jedno z popularnych pasm górskich w Polsce. Znajduje się dokładnie na pograniczu Słowacji i Rzeczypospolitej. Góry te znane są przede wszystkim z pięknych i malowniczych krajobrazów i ciekawych ścieżek trekkingowych. Dodatkowo w okolicach pasma płynie słynna rzeka Dunajec, którą odbywają się spływy pontonowe i kajakowe. Co warto zobaczyć w Pieninach? Jakie są atrakcje w Pieninach dla dzieci? W tym artykule dowiesz się o aktywnościach, które będzie można zrealizować w tych górach, niezależnie od pory roku oraz pogody.

Góry pieniny

Co warto zobaczyć w Pieninach?

Na samym początku koniecznie trzeba wspomnieć o Dunajcu i o tym, jakie ma do zaoferowania atrakcje. Pieniny są terenem, na którym płynie ta piękna górska rzeka. Skrywa ona ogromną liczbę zakamarków do eksploracji. Jedną z rzeczy, która umożliwia poznanie tej dzikiej wody, to spływy kajakowe, pontonowe oraz na tratwie. W przypadku kajaków – w zależności od umiejętności śmiałków przepływ może odbywać się na spokojnym odcinku lub takim, na którym trzeba wykazać się odwagą i doświadczeniem.

W przypadku tratw i niewielkich łódek jest możliwość odbycia spokojnego spływu krajobrazowego. Jest to świetna opcja dla dorosłych, a poznawanie dzikiej natury oraz spędzenie trochę czasu na wodzie to niezapomniane atrakcje dla dzieci w Pieninach. Spływ tratwą w sezonie letnim na krótkim odcinku (około 18 kilometrów) to koszt od 50 złotych dla osoby dorosłej. Długi odcinek (około 23 kilometry) kosztuje w okolicach 65 złotych. Czasami cenę można negocjować, w szczególności, gdy chcemy płynąć w większej grupie lub mamy przy sobie najmłodszych. Co można zwiedzić w Pieninach dzięki takim spływom?

  • Macelowa Góra – ścisły rezerwat przyrody, na który nie ma lądowego wstępu. Jest to więc najprawdopodobniej jedyna okazja, aby obejrzeć wzniesienie z bliższej perspektywy. Nazwa góry pochodzi od macelarstwa, czyli przetwórstwa i wytwarzania produktów mięsnych. Dawniej na górze znajdowała się huta szkła, która do opalania wykorzystywała drewno z pobliskim tartaków, a resztki z opalanego drewna (można założyć, że był to popiół) wykorzystywane były przez rzeźników do zabezpieczenia mięsa przed muchami.
  • Terytorium Słowacji – granica między państwami przebiega starym korytem rzeki, a więc jeśli flisak (kapitan tratwy) zdecyduje się popłynąć starorzeczem, przekroczy razem z załogą słowacką linię graniczną przechodzącą przez Pieniny. Atrakcje turystyczne po słowackiej stronie są równie ciekawe, co po polskiej.
  • Trzy Korony – kilka minut po przekroczeniu granicy i wróceniu na terytorium Polski, oczom turystów ukazuje się najpiękniejszy szczyt tych gór. Spływ połączony z sesją krajobrazową tego miejsca to najpopularniejsze atrakcje w Pieninach. Trzy Korony to szczyt mierzący 982 metrów n.p.m., a swoim majestatyczny wyglądem przyciągają nawet najbardziej wysublimowanych miłośników gór.
  • Janosikowy lub Zbójnicki Skok – podczas spływu dociera się również do odcinka Dunajca, który jest owiany legendą. Historia tego miejsca opowiada o Janosiku, który uciekając przed sługami z zamku w Niedzicy, przeskoczył w tym miejscu Dunajec. Szerokość rzeki w tym odcinku to 12 metrów. Co ciekawe, dokładnie tyle samo wynosi głębokość Dunajca w tym miejscu.
  • Loch – naturalna przepaść o głębokości ponad 17 metrów jest najgłębszym miejscem na rzece, jakim dysponują góry Pieniny. Gdy pada deszcz lub panują inne niekorzystne warunki pogodowe, z uwagi na niebezpieczeństwo związane z tym miejscem, zdarza się, że okolica, jak i sam odcinek rzeki zostaje zamknięty dla zwiedzających.
  • Sromowce Niżne – romantyczna miejscowość, w której można wynająć domki i skorzystać z uroków górskiego krajobrazu. Nazwa pochodzi od słowa „srom”, które w staropolskim oznaczało „głęboką dolinę”. Na terenie samej miejscowości znajdują się inne ciekawe miejsca w Pieninach.
  • Czerwony Klasztor – zabytkowa budowla, założona przez króla Ludwika Węgierskiego. Klasztor w XVIII wieku służył jako skład soli. Obecnie mieści się w nim muzeum i centrum kulturalne. Co zwiedzić w Pieninach oprócz tego?
  • Czerwona Skała – charakterystyczna skała o głębokiej czerwonej barwie, która jest zasługą ilastej gliny, która z kolei jest dosyć rzadkim zjawiskiem w tej części kraju. Na skale znajduje się żeliwny krzyż, który przed wojną symbolizował przyjaźń między Węgrami i Polakami.
  • Leniwe Ploso – miejsce, gdzie rzeka płynie bardzo spokojnie. Pierwszymi turystami, którzy dokonali spływu między innymi w tym miejscu to Kazimierz Brodziński i Felicja Curyłowa, a odbyło się to w 1840 roku.
  • Ślimakowa Skała – kolejne popularne wzgórze skałkowe, jakie oferują Pieniny. Atrakcje zazwyczaj biorą swoją nazwę od skojarzeń i tym przypadku jest podobnie. Nazwa skałki odnosi się do jej kształtu, który przypomina spiralę lub skorupkę ślimaka.
  • Wilczy Spad – najtrudniejsza do opanowania część Dunajca. Tratwy natrafiają tam na bardzo szybki nurt i liczne spady. Nazwa wzięła się od występujących tam w przeszłości wilków.
  • Głowa Cukru – skała wysoka na 20 metrów, która w otoczeniu krzewów i innej roślinności wygląda jak ludzka głowa w kapeluszu. Nazwa, według legend, wzięła się od niegdyś rozsypanego po tej okolicy cukru. Stało się to gdy beczka z tym słodkim kryształem rozbiła się o tę właśnie skałę.
krajobraz pieniny

Co robić w Pieninach, gdy pada deszcz?

Co w deszczowe dni oferują Pieniny? Atrakcje na deszcz to przede wszystkim spróbowanie regionalnej kuchni. 

Najbardziej znane są oczywiście oscypki wytwarzane z owczego mleka. Jest to najprawdopodobniej najsłynniejszy ser w Polsce. Jest on podwójnie wędzony, dzięki czemu zyskuje specyficzny aromat i smak, który wszyscy znają. Dawniej oscypek był towarem, który zastępował płatności gotówkowe. Jest to ser niezwykle cenny, bogaty w białko i wapń.

Kolejnym charakterystycznym przysmakiem są pienińskie kiełbaski. Zyskały one w 2010 roku certyfikat jakości PGI (Protected Geographical Indication), co oznacza, że produkowane mogą być jedynie z najwyższej jakości mięsa. Doświadczeni rzemieślnicy starannie dobierają każdy składnik, aby otrzymać autentyczne kiełbaski związane z kulturą Pienin.

Nie można zapomnieć o zupach – kwaśnica i grochówka. Najlepsze są latem w deszcz. W Pieninach rosną wtedy świeże składniki, które wykorzystuje się do ugotowania tych dań. Zupy te, dzięki użytym ziołom i składnikom rozgrzewają przemoczonych turystów. Są sycące i smaczne.

Ostatnią powszechnie znaną potrawą jest placek po zbójnicku. Powstał w czasach, kiedy na terenie Pienin w lasach mieszkali zbójnicy. Przyrządzali sobie placki na leśnych ogniskach. Jest to rodzaj placka ziemniaczanego z dodatkiem innych warzyw i mięsa. Najlepiej smakuje z dodatkiem kwaśnej śmietany.

Nie są to oczywiście jedyne atrakcje w deszcz. Pieniny mają do zaoferowania dużo więcej i w każdej karczmie na pewno znajdziesz coś dla siebie.

las w pieninach

Pieniny na każdą porę roku

Pieniny o każdej porze roku prezentują się fantastycznie. Jednak najczęstszymi terminami odwiedzin tych okolic jest oczywiście zima i lato. Wtedy w Pieninach dzieje się najwięcej. Krajobraz jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Oto kilka pomysłów na spędzenie czasu w Pieninach w okresie od zimowym i letnim.

Zimowe atrakcje w Pieninach

Co kryją w zanadrzu Pieniny zimą? Atrakcje przyciągają turystów, którzy poszukują wypoczynku na świeżym powietrzu. Oprócz podziwiania pięknych krajobrazów w tamtych okolicach można skorzystać ze śnieżnych warunków i spędzić aktywnie czas. Jakie dokładnie aktywności oferują Pieniny? Atrakcje zimą z kategorii sportów zimowych to między innymi spływ po zamarzniętej rzece lub zjazdy narciarskie.

  • Ośrodki narciarskie takie jak Palenica w Szczawnicy oraz Jaworki Homole oferują ponad 15 tras narciarskich o różnym stopniu zaawansowania i długości. Najdłuższe z nich osiągają około 2 kilometrów. Oprócz tras w ośrodkach czekają inne atrakcje turystyczne. Pieniny na swoim terenie mają snowpark oraz szkółki dla amatorów nart. Można również skorzystać z wyciągów narciarskich.
  • Nie można zapomnieć o bardzo popularnych w tamtym stronach kuligach zimowych. Sanie ciągnięte są przez konie, a dodatkowo często do głównych sani doczepia się małe sanki. Za uczestnictwo w kuligu zazwyczaj się płaci, ale w cenę wliczone jest także ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatą.
  • Na odważnych czekają spływy pontonowe na zamarzniętej rzece. Uczestnicy pokonują trasę za pomocą wioseł. Ta atrakcja zazwyczaj kończy się wspólnym ogniskiem.
  • Oprócz sportów ekstremalnych można wybrać również przejścia na rakietach śnieżnych lub nartach biegowych i udać się na wycieczkę w Pieniny. Ciekawe miejsca będą pojawiać się na każdym kroku. Jest to opcja dla lubiących spokój, ale chcących mimo wszystko skorzystać ze sportowych możliwości śnieżnych gór.

Atrakcje w Pieninach latem

Co latem proponują Pieniny? Atrakcje latem to przede wszystkim biesiady na świeżym powietrzu i festiwale. Gdzie udać się w ciepłe letnie popołudnie?

Pieniński Festiwal Górski – największy festiwal w Pieninach. W programie festiwalu znajdują się warsztaty, atrakcje dla dzieci i dorosłych, koncerty popularnych i lokalnych zespołów.

Festiwal Kultury Pienińskiej – impreza poświęcona kulturze i tradycjom pienińskim. Na miejscu można zjeść regionalne przysmaki, posłuchać folklorowej muzyki i obejrzeć pokazy tańca ludowego.

Festiwal Dobrego Piwa – impreza dla miłośników i hobbystów dobrego trunku. Na miejscu można wziąć udział w degustacji piw rzemieślniczych, posłuchać muzyki i korzystać z atrakcji dla dorosłych. Festiwal przeznaczony dla starszych członków społeczeństwa.

pieniny

Pieniny atrakcje dla dzieci

Zazwyczaj to z dziećmi zwiedzamy Pieniny. Co warto zobaczyć z dzieckiem? Poniżej znajduje się kilka najpopularniejszych miejsc dla rodzin z dziećmi.

Muzeum Przyrodnicze Pienińskiego Parku Narodowego w Szczawnicy – dzieci zapoznają się z fauną i florą regionu. Zwiedzanie muzeum to edukacyjne atrakcje dla dzieci. Pieniny w ofercie mają również inne muzea, takie jak Muzeum Regionalne w Szczawnicy, Skansen w Czorsztynie, Muzeum Witrażu w Krościenku nad Dunajcem oraz najciekawsze – Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju.

Park linowy w Krościenku nad Dunajcem – cała rodzina będzie miała okazję przetestować swoje umiejętności na podestach, mostach wiszących i torach przeszkód. Parki linowe to bardziej aktywne atrakcje dla dzieci. Pieniny i okolice dysponują kilkoma takimi miejscami. Najlepiej sprawdzić możliwe trasy przed wyborem parku i dobrać miejsce do umiejętności dzieci.

Jaskinia Mroźna w Czerwonym Klasztorze – krótka wycieczka korytarzami jaskini pokaże najmłodszym siłę wody, która uformowała skały pod ziemią. Co warto zwiedzić w Pieninach oprócz tej jaskini? Na terenie gór znajduje się jeszcze jedna „jama”, mianowicie Jaskinia Wierzchowska Górna.

Wodny Park Słotwiny w Krynicy-Zdroju – na miejscu znajdują się baseny i zjeżdżalnie, nawet dla tych najmłodszych członków rodziny. Na pewno dzięki temu zapamiętają wakacje w Pieninach. Atrakcje rodzinne pamięta się najdłużej.

Park miniatur w Szczawnicy – jeśli nie wiesz, co robić w Pieninach z dziećmi, udaj się z nimi do parku miniatur. Znajduje się tam wieża Eiffla, Statua Wolności i wiele innych legendarnych budynków w pomniejszeniu.

Wspinaczka skałkowa – bardziej aktywne pociechy będą mogły sprawdzić się w obecności instruktora na profesjonalnych ściankach wspinaczkowych.

pieniny

Podsumowując, Pieniny są niezwykle ciekawymi górami pełnymi atrakcji na każdą pogodę i porę roku. Warto przyjechać tutaj zarówno latem, jak i zimą. Największą atrakcją jest z pewnością rzeka Dunajec. Udając się w rejs na tratwie, można zobaczyć oryginalną faunę i florę, występującą tylko na tym obszarze. Miłośnicy pieszych wędrówek również odnajdą się w tym miejscu, bo mogą korzystać z niezliczonych tras, wiodących przez dziką górską naturę. 

Niezależnie od zainteresowań i wieku, każdy człowiek znajdzie coś dla siebie w tym centrum kulturalno-turystycznym. Pieniny są idealnym miejscem na romantyczny wypad, weekend ze znajomymi lub tydzień w górach z rodzinną. Warto choć raz przyjechać i poczuć górski klimat w otoczeniu zapierającego dech w piersiach krajobrazu.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *