Pomorze jest przepięknym regionem, który rozciąga się na całej linii brzegowej Polski aż po północne Niemcy. To kierunek wielu rodzinnych wycieczek i wakacyjnych wyjazdów, na które decydują się Polacy z każdej części kraju. Czy wiesz, że nazwa Pomorze po raz pierwszy została użyta już w 1046 roku? Obszar dzieli się na kilka regionów: Do Pomorza Wschodniego należy najpopularniejsze Pomorze Gdańskie. Pomorze Zachodnie roztacza się w okolicy Szczecina i kończy się na północy Niemiec. Pomorze Środkowe zaś to okolice Słupska. Region jest bardzo rozwinięty turystycznie, zatem na pewno znajdziesz atrakcje na Pomorzu Gdańskim dla całej rodziny! Zobacz, które miejsca w tej okolicy warto odwiedzić podczas najbliższej wycieczki!
Jakie atrakcje Pomorze Wschodnie oferuje turystom?
Pomorze Wschodnie nazywa się też Nadwiślańskim lub Pomerelią. W jego skład wchodzi Pomorze Gdańskie, Kaszuby, Kociewie i Bory Tucholskie. Atrakcje Pomorza Wschodniego obejmują malownicze plaże i bogatą historię, a także masę nowoczesnych rozrywek dla każdego. Ten obszar to nie tylko widok na morze, ale też moc wspomnień sprzed lat i fascynujące zabytki. Odwiedź Pomorze Wschodnie – atrakcje turystyczne tego regionu zapierają dech w piersiach i pozwalają na stworzenie cudownych wspomnień!
Malownicze miasta i zamki na Pomorzu Wschodnim
Administracyjnie Pomorze Wschodnie obejmuje teren całego województwa pomorskiego i fragment warmińsko-mazurskiego. Nad brzegiem morza znajdują się takie miasta, jak Wejherowo, Tczew czy Trójmiasto oraz półwysep Helski. Stolicą regionu jest Krynica Morska, która zapewnia turystom niepowtarzalny mikroklimat. Z jednej strony oblewają ją morskie fale, z drugiej zaś wody Zalewu Wiślanego, a całość otoczona jest gęstym lasem.
Dalsza część obszaru to takie historyczne perły kraju jak Elbląg, Malbork czy Frombork. Pomorze Wschodnie to atrakcje między innymi tych miejsc, obok których nie można przejść obojętnie! Odwiedzając Elbląg, nie można pominąć takich zabytków, jak XIV-wieczna Brama Targowa. W średniowieczu służyła jako główna fortyfikacja i wjazd do miasta. Wiąże się z nią legenda o młodym Piekarczyku, który obronił Elbląg przed najazdem Zakonu Krzyżackiego. Rycerze chcieli zdobyć miasto nocą, kiedy wszyscy mieszkańcy śpią. Na nogach był jednak wspomniany Piekarczyk, który rozpoczynał dzień przed świtem, aby zdążyć wypiec chleb na rano. W trakcie pracy zrobił sobie przerwę i wspiął się na mury obronne. Wtedy zauważył, że do miasta nadciąga armia nieprzyjaciela. Bez namysłu przeciął linę, dzięki czemu brama opadła i uniemożliwiła wjazd wojsk. Tym samym zaalarmował mieszkańców, dzięki czemu skutecznie odparli atak Krzyżaków. Obecnie przy Bramie Targowej możesz znaleźć jego pomnik, a w murze odbita jest pamiętna łopata, którą przeciął linę i uratował miasto.
Malbork znany jest przede wszystkim z okazałego Zamku Wielkich Mistrzów Krzyżackich z przełomu XIV i XV wieku. Historia osadnictwa w tym regionie datowana jest jednak na znacznie wcześniejszą epokę kamienia. Na przestrzeni lat miasto było we władaniach ludów słowiańskich i germańskich. Po roku 1250 rozpoczęła się budowa wspomnianego zamku przez Krzyżaków. W latach 1309–1457 Malbork był siedzibą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego i stolicą państwa zakonnego. W kolejnych latach był on siedzibą królów polskich. Zamek dwukrotnie ulegał znacznemu zniszczeniu, jednak za każdym razem okoliczni mieszkańcy go odbudowywali. Ostatecznie w 1949 roku został wpisany do rejestru zabytków. W 1997 roku trafił na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest siedzibą Muzeum Zamkowego w Malborku.
Zespół zamkowy w Malborku to ogromny teren zapierających dech w piersiach gotyckich budowli. Składa się na niego Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski. Całość miała charakter obronno-rezydencyjny. Jeżeli masz ochotę odwiedzić ten obiekt i jednocześnie poczuć nieco adrenaliny, to koniecznie wybierz się na nocne zwiedzanie! Obowiązują zapisy i terminarz wejść, zatem koniecznie zaplanuj wcześniej czas na nocną przygodę w średniowiecznym zamku! Czy odważysz się zwiedzić te majestatyczne komnaty, kiedy za oknami będą całkowite ciemności?
Historia Fromborka rozpoczęła się wraz z budową katedry na zlecenie biskupa warmińskiego w 1275 roku. Niemieccy osadnicy nazwali to miejsce Frauenburg, zaś kanonicy warmińscy w swoich dokumentach pisali Castrum Dominae Nostrae – Gród Naszej Pani. Obecna nazwa miasta jest fonetycznym zapisem niemieckiej wersji. Od 1310 roku Frombork ma prawa miejskie. Na prestiż miasta wpływa Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja, która powstała w niedalekiej okolicy dawnej siedziby biskupów. Kościół od 1994 roku jest na liście pomników historii i rok rocznie odbywa się w nim Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku.
Urokliwe plaże, mola i latarnie morskie
Pomorze Wschodnie obfituje w majestatyczne widoki, na które składają się zarówno zabudowania, jak i piękno natury. Zobacz, które miejsca najlepiej odwiedzić, jeżeli zależy Ci na pięknych zdjęciach z wyjazdu!
Plaże
Sopocka plaża rozciąga się na długość ponad 4 km, zatem stanowi doskonałą trasę na spacer i daje wiele miejsca na wypoczynek. Zejście jest łagodne, a bezpieczeństwa pilnują doświadczeni ratownicy. Główne wejście znajduje się bardzo blisko centrum miasta, co z pewnością stanowi ułatwienie dla turystów.
Molo
Sopockie molo stanowi już ikonę i zajmuje wysokie miejsce na liście atrakcji turystycznych Pomorza Gdańskiego. Ma aż 500 metrów długości i jest najdłuższym molo nad Morzem Bałtyckim. Czy wiesz, że stężenie jodu w powietrzu na jego końcu jest aż 2 razy wyższe, niż na lądzie? Wybierz się na niezapomniany spacer i oddychaj na zdrowie!
Latarnie morskie
Teren nadmorski to również piękne latarnie, które wskazują drogę zbłąkanym statkom. Jednym z najciekawszych budynków tego typu jest Latarnia Morska w Krynicy Morskiej, której zadanie jednak polegało na wypełnieniu luki w systemie oznakowania. Pierwotna budowla z 1895 roku została zburzona przez wycofujących się Niemców w 1945 roku, jednak odbudowano ją 6 lat później.
Atrakcje Pomorza Gdańskiego stanowią niezapomnianą frajdę dla turystów z całego świata. Jest tu dostatecznie dużo ciekawych miejsc, aby zaciekawić zarówno przedszkolaka, jak i zbuntowanego nastolatka oraz zachwycić rodzinę z zagranicy.
Kanał Elbląski i żegluga po Zalewie Wiślanym
Lubisz aktywnie spędzać czas podczas wyjazdów? To doskonale się składa, ponieważ na Pomorzu jest mrowie atrakcji związanych z żeglarstwem, wycieczkami krajobrazowymi i wieloma innymi! Zapakuj wygodne buty i przeżyj niezapomniane atrakcje Pomorza Wschodniego!
Żegluga po Zalewie Wiślanym może stanowić przedsmak morskich wypraw, a także ciekawą przygodę dla tych, którzy przywykli do pływania po rzekach i jeziorach. Klimat regionu jest kapryśny, a zmienne wiatry mogą zatrzymać Cię w porcie nawet na kilka dni. Przygotuj się na dłuższy wyjazd pełen niezapomnianych przygód i bajecznych widoków! Jeżeli planujesz wyprawę własnym jachtem, to koniecznie zadbaj o sprawny sprzęt i odpowiednie przyrządy nawigacyjne. Na trasie czeka wiele niespodzianek, jak kamienie podwodne koło Fromborka, wraki w okolicy Kątów Rybackich i Krynicy Morskiej i mielizny. Do Zalewu Wiślanego prowadzi również niepowtarzalny Kanał Elbląski – to ponad 80 km drogi morskiej w niesamowitym stylu! Jeżeli wolisz beztroskie przygody, to skorzystaj z oferty rejsów turystycznych, które realizują miejscowe firmy. Dzięki temu spędzisz niesamowite chwile na otwartych wodach nawet bez patentu żeglarskiego!
Mierzeja Wiślana to także wspaniałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki, które pozwolą Ci nacieszyć się pięknem przyrody. Wyprawę najlepiej jest zacząć w jednej z wsi gminy Stegny. Stamtąd droga prowadzi do Sztutowa i Kątów Rybackich, gdzie można zakończyć podróż i znaleźć ładne miejsce na nocleg. Jeżeli jednak mało Ci wrażeń, to idź dalej do Krynicy Morskiej i nawet pod samą granicę rosyjską! Alternatywą tej trasy mogą być krótsze wyprawy wzdłuż brzegów Zalewu Wiślanego, gdzie można podziwiać wodną roślinność i majestat okolicznych lasów.
Parki krajobrazowe i obszary chronione
Pomorze obfituje w przepiękne tereny naturalne, takie jak parki krajobrazowe oraz wiele obszarów chronionych. Miłośnicy dzikiej przyrody z pewnością docenią możliwość podglądania zwierząt w naturalnym środowisku oraz podziwiania rzadkich okazów roślinności bagiennej. Zobacz, jakie są najpiękniejsze trasy wycieczkowe w tej okolicy!
Biebrzański Park Narodowy
Znajduje się na terenie województwa podlaskiego i jest największym parkiem narodowym w Polsce – ma powierzchnię niemal 600 kilometrów kwadratowych! Możesz tam znaleźć 2 rezerwaty ochrony ścisłej: Czerwone Bagno i Grzędy. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, obfituje w bagna. Miejscami teren był kompletnie niezaludniony. Obecnie przez Czerwone Bagno prowadzi kilka szlaków turystycznych oraz ścieżka edukacyjna, zakończona tarasem widokowym. Można z niej podziwiać piękno przyrody, nie zagrażając przy tym miejscowym roślinom i zwierzętom. Cały Biebrzański Park Narodowy jest siedliskiem wielu rzadkich roślin, jak rosiczki, storczyki i widłaki. Wiele z nich praktycznie nie występuje naturalnie w innych częściach kraju! Wśród gatunków zwierząt najliczniej występuje tu łoś. Jest ich tutaj aż 400 osobników.
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Mimo że park mieści się na północy kraju, to charakteryzuje się roślinnością typowo górską. Spotkać tu można m.in. pióropusznika strusiego, żebrowca górskiego czy lilię złotogłów. Teren leśny zdominowany jest przez lasy bukowe. W tym parku jest wiele atrakcji turystycznych, z których mogą skorzystać całe rodzinny! Jedną z nich jest przepiękny pałac barokowy w Kadynach. Park obfituje również w rezerwaty przyrody: Zatoka Elbląska chroni siedliska ptaków wodno-bagiennych, zaś Nowinka pozwala zachować naturalne wysięki wód gruntowych, doliny erozyjne i bagna.
Główne atrakcje turystyczne w tym obszarze obejmują ścieżki przyrodnicze oraz rozległe tereny obszarów chronionych i rezerwatów przyrody. Dla aktywnych polecamy też bardziej sportowe atrakcje, jak spływ kajakowy Biebrzą oraz ponad 100 km szlaków rowerowych. Miejscem wartym odwiedzenia jest również Twierdza Osowiec z gminy Goniądz. Znana jest z tego, że broniła się przez ponad 6 miesięcy podczas I wojny światowej i nigdy nie została zdobyta! Przez wybrane fragmenty twierdzy biegnie trasa turystyczna, a na terenie obiektu czeka również miejscowe muzeum.
Aktywny wypoczynek na Pomorzu Wschodnim
Nadmorska okolica obfituje w niezliczone atrakcje dla aktywnych, które pozwolą oderwać się od miejskiej codzienności. Okoliczne rzeki, jeziora i oczywiście morze umożliwiają uprawianie sportów wodnych, a przepiękne lasy stanowią doskonałe trasy na wycieczki piesze i rowerowe. Zobacz, jakie aktywne atrakcje czekają na Pomorzu Wschodnim!
Dolina Charlotty
Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc, o którym słyszał każdy turysta odwiedzający polskie wybrzeże. W tym wspaniałym kurorcie znajdziesz miejsce na nocleg, zoo, wodne safari i mnóstwo atrakcji dla całej rodziny! Na miejscu możesz spróbować jazdy konnej oraz sprawdzić umiejętności związane ze sportami wodnymi: znajdziesz tu kajaki, rowerki wodne i wiele innych urządzeń. W tym miejscu możesz spędzić cały urlop i nigdy się nie nudzić!
Na Pomorzu Wschodnim istnieje wiele przepięknych tras rowerowych, które nadają się zarówno dla początkujących, jak i dla wytrawnych kolarzy. Ich długość zaczyna się od nieco ponad 20 km, a kończy na niemal 70 km. Jedną z przyjemniejszych wycieczek możesz odbyć w okolicy Sztutowa. 30-kilometrowa pętla ma swój początek w Kątach Rybackich. Prowadzi po łatwym, płaskim terenie i zapewnia przepiękne, malownicze widoki. Większa część trasy prowadzi po utwardzonym terenie.
Marzysz o sprawdzeniu swoich umiejętności w windsurfingu i kitesurfingu? Zamiast odległego Miami wybierz nasz rodzimy Hel, który ma doskonałe warunki naturalne do tego rodzaju sportów wodnych! Okolica jest wręcz przepełniona wypożyczalniami sprzętu i szkółkami, które pomogą Ci stawiać pierwsze kroki w tej dziedzinie. Cała Zatoka Pucka ma doskonałe warunki do chwytania wiatru w żagle!
Marsz Śledzia
Lubisz wyzwania? W takim razie koniecznie wybierz się na coroczny Marsz Śledzia organizowany latem w Zatoce Puckiej. Jego trasa prowadzi po Rybitwiej Mieliźnie, między Kuźnicą a Rewą. Trasa ma 12 km i biegnie praktycznie w całości w wodzie! To zaskakujące, ale mimo pozornego przesuwania się w głąb, przez wiele odcinków możemy swobodnie iść po dnie! Marsz ma różne poziomy trudności i składa się z 4 etapów. W 2023 roku termin przypada na 25 czerwca. Pamiętaj, że obowiązują zapisy!
Co zwiedzić na Pomorzu Gdańskim?
Planujesz w tym roku odwiedzić Trójmiasto i zastanawiasz się, które atrakcje warto wybrać podczas wycieczki? Region obfituje w liczne muzea, parki wodne, rezerwaty przyrody i inne przygody dla całej rodziny! Odwiedź Pomorze Gdańskie – atrakcje dostosowane są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i umożliwiają realizowanie różnych form spędzania czasu wolnego. Zaplanuj niezapomnianą przygodę i zabierz bliskich na wyjazd, którego nigdy nie zapomną! Sprawdź, jakie atrakcje oferuje Pomorze Gdańskie i wybierz idealne dla siebie!
Trójmiasto
Całe Trójmiasto tętni życiem przez 365 dni w roku. Każdego dnia możesz odwiedzić tam wyjątkowe miejsca typu Muzeum Bursztynu, Molo czy pomnik Neptuna. Odwiedź Pomorze Gdańskie i atrakcje turystyczne, których nie można pominąć!
Na Trójmiasto składa się Gdańsk, Gdynia i Sopot, czyli trzy przepiękne miasta, które łączy historia, jednak każde z nich wyróżniają nieco inne zabytki i obiekty kulturalne. Zaplanuj wyjazd na Pomorze Gdańskie – co warto zobaczyć, żeby się nie nudzić?
Gdańsk
Jedno z najpopularniejszych miast na polskim wybrzeżu. W latach 1920-1939 funkcjonowało jako Wolne Miasto Gdańsk – niezależna jednostka terytorialna pod ochroną Ligi Narodów. To tu corocznie odbywają się Targi Bursztynu Amberif – największa impreza tego typu na Świecie! Biorą w niej udział setki wystawców specjalizujących się w bursztynie i kamieniach szlachetnych. Od 1997 roku podczas targów odbywa się rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Do światowych osobistości z Gdańska należą między innymi: Jurek Owsiak, Arthur Schopenhauer czy Jan Heweliusz. To tu w Stoczni Gdańskiej miały miejsce kluczowe gospodarczo wydarzenia w sierpniu 1980 roku. Doprowadziły one w konsekwencji do upadku komunizmu w Polsce i poprawy sytuacji krajów bloku wschodniego.
Gdynia
Jest największym niewojewódzkim miastem Polski. Liczy sobie niemal 250 tysięcy mieszkańców i co roku ściąga setki turystów z całej Europy. Sławę zyskuje między innymi dzięki corocznej organizacji Open’er Festival – jednego z największych wydarzeń muzycznych na arenie międzynarodowej. Fani architektury mogą tu podziwiać liczne, przepiękne wille i kamienice z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ciekawym miejscem do odwiedzenia w Gdyni jest Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, który rozciąga się na długości 1,5 km. Poza deptakiem jest również falochronem, który zabezpiecza brzeg przed nieokiełznanym morzem. Na jego trasie znajdują się 3 ciekawe pomniki: Gdyńskie Rybki, Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę i Powrót do domu – uda Ci się znaleźć je wszystkie?
Sopot
Sopot słynie między innymi z najdłuższego molo, które stanowi wręcz ikonę miasta. Kolejną perełką miasta jest deptak zwany potocznie Monciakiem, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino. To tu znajduje się serce miasta – możesz odwiedzić niezliczone puby, dyskoteki i restauracje. Na turystów czekają różne zabytki i atrakcje, jak Krzywy Domek i pomnik Parasolnika. W Sopocie jest również Opera Leśna, na której organizuje się różne imprezy muzyczne, z których najpopularniejsza to Sopot Festival. W Sopocie czeka również niespodzianka dla miłośników historii: średniowieczne Grodzisko datowane na VIII wiek! Obecnie funkcjonuje jako skansen archeologiczny i oddział Muzeum Archeologicznego w Sopocie.
Półwysep Helski
Półwysep Helski jest nietypową jak na Polskę formą ukształtowania terenu. W wodzie towarzyszy mu Zatoka Pucka, w której można cieszyć się mniejszymi głębokościami i cieplejszą wodą. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Helu i w okolicy? Sprawdź najciekawsze atrakcje!
Fokarium
Jest częścią placówki naukowo-badawczej, która częściowo udostępniana jest turystom. Głównym zadaniem obiektu jest odtworzenie populacji foki szarej w obrębie Bałtyku. W tym miejscu można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia foki szarej oraz innych ssaków morskich. Ważna jest jednak jedna rzecz – pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać monet do zbiorników, w których pływają zwierzęta! Są one przez nie później połykane, co prowadzi do zatruć i w konsekwencji do śmierci zwierzaków. Podczas wizyty w fokarium zachowuj się odpowiedzialnie, stosuj do poleceń obsługi i pilnuj swoich pociech!
Muzeum Obrony Wybrzeża
To miejsce stanowi gratkę dla miłośników militariów, ponieważ składa się na nie kilkanaście wystaw poświęconych pociskom, obronności i historii. Na terenie obiektu funkcjonuje również kolejka wąskotorowa napędzana przez zabytkowe lokomotywy, które niegdyś służyły wojsku.
Jastarnia
Jest to nadmorski kurort znajdujący się mniej więcej w połowie długości półwyspu Helskiego. Znajdziesz tu przepiękne plaże i wiele ciekawych zabytków związanych z kulturą rybacką. Do najciekawszych obiektów należy port rybacki oraz zabytkowa chata rybacka z 1881 roku!
Pomorze Gdańskie atrakcje dla dzieci
Pomorze Gdańskie obfituje w niezliczone atrakcje dla najmłodszych, które zapewnią im niezapomnianą zabawę i masę frajdy! Zobacz, które miejsca warto odwiedzić z maluchami podczas wizyty w Trójmieście!
Centrum Nauki Experyment w Gdyni
Jest to interaktywne muzeum, którego celem jest zainteresowanie dzieci nauką. Dzieli się na strefy tematyczne związane m.in. z fizyką, ciałem człowieka czy przyrodą. Zaproś maluchy na niezapomnianą podróż i pozwól odkrywać nieznane zakątki nauki w ciekawej formie!
Kolibki Adventure Park w Gdyni
Na granicy Gdyni i Sopotu znajduje się niesamowite rodzinne centrum rozrywki, które pozwoli Wam nieco odetchnąć od zwiedzania. Możecie tam bawić się na tyrolce, sprawdzić swoją sprawność, czy dowiedzieć się nieco o krasnoludkach. Atrakcje dostosowane są do różnego wieku dzieci.
Aquapark Reda
Jest to jedyny aquapark, w którym można zobaczyć prawdziwe rekiny! Spokojnie – nie pływają one w tych samych basenach, co goście. 😀 Mają swoje własne zbiorniki rafowe, zatem nie zagrażają bezpieczeństwu. Park dostępny jest przez cały rok i poza groźnymi zwierzętami oferuje też masę innych atrakcji!
Co warto zobaczyć na Pomorzu Środkowym?
Pomorze Środkowe to takie miejscowości, jak Darłowo, Ustka czy Swołowo. Teren zapewnia majestatyczne widoki z czystych plaż i wiele rozrywek dla całej rodziny. Zobacz, jakie są najciekawsze atrakcje Pomorza Środkowego:
- Mierzeja Kopań to przepiękny, wąski pas, który stanowi wyśmienitą trasę na wycieczki piesze i rowerowe. Charakterystyczne dla tego regionu są słodkowodne jeziora przybrzeżne, które w niczym nie przypominają niesfornej głębi morza. Cały teren pokryty jest wydmami, które gdzieniegdzie porastają sosny. Z drugiej zaś strony możemy podziwiać podmokłe tereny i torfowiska.
- Słupsk jest jednym z większych miast regionu. To tutaj możesz dobrze poznać Pomorze Środkowe – atrakcje lokalne to między innymi Muzeum Pomorza Środkowego, w tym też Zamek Książąt Pomorskich. W całym mieście rozstawione są również piękne rzeźby niedźwiedzi – można ich szukać na wzór wrocławskich krasnali. Zdradzimy lokalizację pierwszego z nich: bursztynowa figurka znajduje się w ratuszu Słupska!
- Orzechowo Morskie jest wspaniałą kryjówką dla wszystkich tych, którzy uwielbiają ciche, czyste plaże i bezkresne lasy. Takie atrakcje Pomorze Środkowe skrywa zaledwie kilka kilometrów od popularnej Ustki, gdzie aż roi się od turystów. Możesz tu spędzić czas w jedynym ośrodku wypoczynkowym lub wybrać się na spacer Szlakiem Zwiniętych Torów. Legenda głosi, że Orzechowo ze względu na swoje położenie było niegdyś kryjówką piratów! Kto wie, może gdzieś tam dalej czeka skarb?
Atrakcje dla dzieci Pomorze Środkowe
Pomorze Środkowe zapewnia również masę atrakcji dla dzieci, którym dostarcza rozrywek i nowej wiedzy. Przepiękne lasy i dostarczające mocnych wrażeń parki zabaw to doskonałe miejsca na urlop dla całej rodziny! Zobacz, jakie są najlepsze atrakcje dla dzieci Pomorza i Kaszub!
W Klukach znajduje się niesamowity Skansen Wsi Słowińskiej – jest to miejsce zupełnie inne, niż wszystkie. Słowińcy, którzy zamieszkiwali ten region, stanowili odłam Kaszubów – mieli swój własny język i nieco odmienne zwyczaje. Zwiedzając ten skansen, możesz podejrzeć, jak mieszkali tam ludzie w XIX wieku, jakich używali przedmiotów oraz na czym polegały ich wierzenia. To niesamowita lekcja historii dla całej rodziny!
Chcesz zapewnić dzieciom odpowiednie atrakcje podczas wyjazdu nad morze? Zabierz rodzinę do Juraty, gdzie odwiedzić możecie niepowtarzalny park linowy! Jedyne wymagania to sportowe obuwie i wzrost powyżej 120 cm. Instruktorzy zadbają o bezpieczeństwo i pomogą wybrać odpowiednią trasę, dostosowaną do poziomu sprawności i wieku.
Pomorze Środkowe to stosunkowo niewielki region, jednak zapewnia całą masę atrakcji dla całej rodziny. Znajdą się tu ciekawe miejsca dla miłośników przyrody, historii oraz aktywnych rozrywek w parkach linowych. Zabierz tu swoje pociechy i spraw, aby ten wyjazd był niezapomniany!
Pomorze Środkowe i Wschodnie to jak widać moc atrakcji dosłownie dla każdego. Teraz już z pewnością masz w głowie wiele tras wycieczkowych, których nie sposób zrealizować podczas jednego tylko wyjazdu. Poznaj nieco historii i odkryj nieznane oblicze przyrody w okolicy Elbląga, zabierz bliskich do najciekawszych miejsc w Trójmieście i wybierz się na emocjonującą wycieczkę po półwyspie helskim! Wykorzystaj piękną pogodę i odkryj nasze rodzime pomorze!
Dodaj komentarz