Kazimierz Dolny często określany jest mianem małego miasta z wielką historią. Doskonałe położenie w województwie lubelskim, nad prawym brzegiem Wisły, pozwoliło mu w XV wieku stać się jednym z głównych punktów handlowych w Polsce. Niestety, po wkroczeniu Szwedów, Kazimierz Dolny został praktycznie doszczętnie spalony. Miasto zaczęło tętnić życiem tuż po II wojnie światowej, gdy rozpoczęła się odbudowa zniszczeń przez dwóch doskonałych architektów. Wtedy też, Kazimierzem Dolnym zainteresowali się artyści, którzy tłumnie zaczęli przybywać w te okolice. Dziś, jest to prawdziwa mekka wielbicieli sztuki.
Przez cały rok Kazimierz Dolny zwiedzają tutaj tłumy turystów chcących poznać najciekawsze zakamarki i odkryć najbardziej interesujące atrakcje miasta. A tych zdecydowanie nie brakuje.
Kazimierz Dolny atrakcje – Rynek
Od czego zacząć zwiedzanie Kazimierza Dolnego? Najlepiej od kluczowej części miasta, czyli rynku. Podzielony jest on na dwie części. Ta położona wyżej, starsza, znajduje się przy kościele, natomiast bardziej nowoczesna, większa część, położona jest nieco niżej. Wokół rynku stoją zachwycające, bogato zdobione kamienice. To tutaj mieszczą się także słynne renesansowe kamienice Przybyłów. W centralnej części rynku zobaczyć można charakterystyczną studnię, przy której turyści chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Według legendy Ci, którzy napiją się z niej wody, niejednokrotnie powrócą tutaj, by ponownie odkrywać atrakcje Kazimierza Dolnego. Zwykle to miejsce tętni życiem, wypełnione jest straganami i turystami. W weekendy na rynku odbywają się zazwyczaj targi staroci, wśród których znaleźć można prawdziwe skarby. Osobom, które wolą omijać tłumy, polecamy wybrać się do centrum Kazimierza Dolnego od poniedziałku do piątku. Wtedy w mieście jest zdecydowanie spokojniej.
Kazimierz Dolny i okolice atrakcje dla miłośników trekkingu
Kazimierz Dolny to nie tylko zachwycająca architektura, liczne muzea i zabytki. Okolica ma do zaoferowania malownicze zakątki, które można nieustannie odkrywać podczas pieszej wycieczki. Ci, którzy uwielbiają spacery i trekking, nie mogą ominąć wejścia na górę trzech krzyży, która wznosi się nad rynkiem. Po wejściu na szczyt czekać będzie zapierająca dech w piersiach nagroda – przepiękna panorama miasta, z rozpościerającym się widokiem na centrum oraz dolinę Wisły. Góra trzech krzyży w Kazimierzu Dolnym ma wysokość 190 m n.p.m., a całość wędrówki z rynku i z powrotem powinna zająć nie więcej niż 30 minut.
Nie sposób nie wspomnieć o wąwozach lessowych, czyli wizytówce Kazimierza Dolnego. Jest ich około 40, tworzą w zasadzie sieć, która w pewien sposób otacza miasto tworząc niezwykłe trasy spacerowe. Najpiękniejszym z nich jest podobno Wąwóz Korzeniowy, a jego nazwa nawiązuje do licznych korzeni, które wystają z ziemi tuż nad głowami przechodniów. Podobno najlepszy okres do odwiedzenia tego miejsca to jesień, kiedy to liście przebarwiają się i tworzą zachwycający, baśniowy wręcz klimat. Głębokość tego wąwozu waha się od 3-5 do 8 m. Warto mieć na uwadze, że wąwozy to ulubione miejsce komarów, więc przed wycieczką w to miejsce należy dobrze się przed nimi zabezpieczyć.
Kazimierz Dolny atrakcje dla dzieci
Dla dzieci, wizyta w mieście nazywanym często “Perłą polskiego renesansu”, może być niezapomnianą lekcją historii. Małych poszukiwaczy przygód powinny zaciekawić ruiny zamku z XVI-XVII wieku, szczególnie, jeśli odwiedzicie je w sezonie letnim. To właśnie wtedy odbywają się tam liczne inscenizacje, rekonstrukcje historyczne i wydarzenia, które dostarczą maluchom masę frajdy. W niedalekiej okolicy znajduje się również baszta – wieża strażnicza, z której podziwiać można cały Kazimierz Dolny.
Jeśli wybierasz się do Kazimierza Dolnego z dziećmi posiadającymi niezliczone pokłady energii, rozważ wycieczkę rowerową po okolicy. Sprzęt możesz zabrać ze sobą lub wynająć na miejscu. Szczególnie polecamy Wąwóz “Norowy Dół”, który jest częścią ścieżki dydaktycznej o tej samej nazwie. Na szlaku czeka na was muzeum przyrodnicze i niezwykłe, historyczne spichlerze.
Najmłodszych zachwycą z pewnością atrakcje zlokalizowane w okolicy samego centrum miasta. Nie możecie więc przejść obojętnie obok posągu psa Werniksa, na temat którego krąży wiele miejskich legend. Pogłaskanie go po nosie ma przynosić szczęście. W Kazimierzu Dolnym na każdym kroku znajdziemy również podobiznę koguta, który jest symbolem miasta. By uprzyjemnić dziecku zwiedzanie, można zabrać je do muzeum koguta lub zaproponować spróbowanie tradycyjnego drożdżowo-maślanego wypieku o kształcie tego dostojnego ptaka.
Zachwycający rejs po Wiśle Kazimierz Dolny
Rejs po najdłuższej polskiej rzece to nietuzinkowy sposób na zwiedzanie Kazimierza Dolnego. Chętni mogą przebierać w rodzajach transportu. Od małych, kameralnych statków aż po te stylizowane na łodzie wikingów, kończąc na większych, na których pokładzie znajduje się bar z drinkami i przekąskami. W sezonie letnim statki wycieczkowe przewożą turystów przez cały dzień. Trasa przejazdu przebiega w górę Wisły, aż do Krowiej Wyspy, gdzie statek zawraca. Całość nie powinna zająć więcej niż 1 godzinę. W trakcie wyprawy zobaczymy wioskę w Mięćmierzu, starą wioskę rybacką i dawny kamieniołom. Można także przeprawić się na drugą stronę rzeki, do Janowca, w którym na odwiedzających czekają ruiny zamku owiane legendą o czarnej damie. Polecamy wybrać się na rejs statkiem w Kazimierzu Dolnym o zachodzie słońca. Trudno o piękniejszy widok niż właśnie wtedy!
Loty widokowe nad Kazimierzem Dolnym
Osoby, których nie pasjonuje już tradycyjne zwiedzanie, z pewnością ucieszą się z możliwości poznania tego urokliwego miasta z perspektywy lotu ptaka. Taki sposób przyglądania się okolicy jest wprost stworzony dla tych, którzy z każdej wycieczki do nowego miejsca pragną wynieść jak najwięcej nowych doświadczeń.
Lot balonem Kazimierz Dolny
Fani solidnej dawki emocji mogą umówić się na lot balonem w Kazimierzu Dolnym. Już samo wznoszenie się na wysokość kilkuset stóp nad ziemią robi wrażenie, a dodając do tego malowniczą panoramę urokliwego miasta – mamy przepis na przeżycie, które zapamiętacie na całe życie! Dokładne miejsce startu ustalicie z organizatorem, jednak z pewnością będziecie mieli okazję, by podziwiać dolinę Wisły, okolice wąwozów, lasy i łąki. Z uwagi na bezpieczeństwo, loty balonem nie są realizowane bezpośrednio nad miastem.
Lot motoparalotnią Kazimierz Dolny
Ciekawą atrakcją dla żądnych wrażeń jest również lot motoparalotnią w Kazimierzu Dolnym. Podczas lotu uczestnik może podziwiać historyczne zabudowania miasta, architektoniczne perełki, zamek rycerski czy rynek. Motoparalotnia to maszyna wyposażona w silnik, który napędza ją i pomaga wystartować. Ciekawostką jest, że nazywana jest inaczej paralotnią z silnikiem, ponieważ w razie awarii, lot może być bez problemu kontynuowany bez jego użycia.
Off Road Kazimierz Dolny
Nie sposób nie wspomnieć o nieograniczonych możliwościach jazdy terenowej, jakie daje doskonałe, różnorodne ukształtowanie obszarów w okolicy Kazimierza Dolnego. Chociażby kultowe wąwozy stanowią niemałe wyzwanie zarówno dla początkujących jak i doświadczonych kierowców. Pokonywać je można za pomocą specjalnie przygotowanego samochodu do jazdy off road, ale również na quadzie czy motocyklu crossowym. Nie trzeba posiadać własnego sprzętu. Organizatorzy zapewniają odpowiednie pojazdy, które sprostają trudnym, wymagającym warunkom. W przypadku osób niedoświadczonych, na miejscu kierowcy może usiąść instruktor, który zadba o bezpieczny przebieg atrakcji i jak najlepszą zabawę dla wszystkich uczestników. Zakopywanie się w głębokim piachu, bajorach czy jazda po stromych wzniesieniach to czysta przyjemność dla poszukiwaczy przygód!
Gdzie zjeść w Kazimierzu Dolnym?
Po całym dniu zwiedzania atrakcji i zdobywaniu nowych doświadczeń, warto posilić się w lokalnej restauracji. Branża gastronomiczna kwitnie, proponując turystom szereg możliwości, spośród których coś dla siebie znajdą zarówno fani klasyki i jedzenia tradycyjnego, jak i kuchni eksperymentalnej, a nawet fast foodów. Najwięcej restauracji w Kazimierzu Dolnym znajduje się naturalnie wokół rynku.
Restauracja Bajgiel
Wizyta w Kazimierzu Dolnym nie może obejść się bez spróbowania lokalnego przysmaku – bajgla. Turyści mogą spróbować go w wielu wariantach, zarówno jako przekąskę wytrawną jak i przygotowaną na słodko. Poza tym, restauracja oferuje bogaty wybór dań kuchni polskiej oraz żydowskiej nawiązujące do przedwojennych, tradycyjnych przepisów.
Restauracja Kaslik
Nieco dalej znajdziemy restaurację Kaslik serwującą dania kuchni libańskiej. Aromatyczny zapach orientu unoszący się z kuchni przywołuje do środka gości spragnionych spróbowania czegoś nowego. Klimatyczne wnętrze i przytulny ogródek otwarte w sezonie letnim są idealnym miejscem do wypoczynku i posilenia się po długich godzinach zwiedzania.Kuchnia libańska słynie z dań złożonych w dużej mierze z warzyw. Ciekawe propozycje dla siebie znajdą tutaj również wegetarianie i weganie.
Restauracja Kuchnia i Wino
To strzał w dziesiątkę dla miłośników klimatu retro. Wnętrze wypełnione drewnianymi, masywny meblami przywodzi na myśl domowy, przytulny klimat. Przestrzeń jest bogato udekorowana, liczne obrazy wiszące na ścianach będą dodatkową atrakcją dla pasjonatów sztuki. W tym miejscu można zjeść tradycyjne dania kuchni polskiej, przyrządzane z lokalnych, najlepszych jakościowo składników. W okresie letnim można zjeść na tarasie.
Liczne atrakcje w Kazimierzu Dolnym czynią to malownicze miasteczko idealnym miejscem na wypad z rodziną, dziećmi, na randkę lub krótki wyjazd weekendowy solo. Z pewnością nie będą się tu nudzić miłośnicy sztuki, aktywnego zwiedzania i przepysznego, regionalnego jedzenia. Jeśli więc zastanawiasz się gdzie poczuć niepowtarzalny polski klimat, wybierz Kazimierz Dolny – jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, które sprawi, że przeżyjesz niezapomniane chwile i zdobędziesz nowe doświadczenia.
Dodaj komentarz