Wybierając się w rejony polskich gór, z pewnością ujrzymy niejeden zachwycający widok. Potoki meandrujące wśród lasów i wzniesień, zielone polany otoczone krzewami i kosodrzewiną, w końcu formacje skalne tworzące majestatyczne kształty. Takich widoków z pewnością doświadczymy w Tatrach – najwyższych polskich górach, które cieszą się sporą popularnością. Z myślą o odwiedzających turystach, coraz częściej można spotkać się z atrakcjami, jakimi są loty widokowe nad Tatrami.
Tatry – co warto o nich wiedzieć?
Wpis zaczniemy od garści podstawowych informacji, które z pewnością przydadzą się podczas wyprawy w rejony podkarpackie. Tatry to pasmo najwyższych polskich gór zlokalizowanych na granicy polsko-słowackiej, liczące w swojej rozciągłości aż 782 kilometry kwadratowe. Jak powszechnie wiadomo, najwyższym polskim szczytem są Rysy (2499 m.n.p.m.), zaś w samych Tatrach króluje słowacki Gerlach (2655 m.n.p.m.) położony niespełna kilka kilometrów od naszej południowej granicy. Sam klimat górski jest niezwykle interesujący – nie będziemy się zagłębiać w szczegóły atmosferyczno-meteorologiczne, jednak opowiemy o pewnym ciekawym zjawisku. Silne zamglenia w dolnych partiach i wysokie nagrzanie w górnych partiach skutkuje dwoma istotnymi konsekwencjami. Pierwszą z nich jest fakt, że ewentualne loty widokowe odbywają się pod nadzorem doświadczonych pilotów – nowicjusze mogliby mieć problem z nawigacją. Drugi skutek wiąże się z powstawaniem tzw. mamidła górskiego, znanego pod naukową nazwą widma Brockenu. Jest to zjawisko optyczne polegające na dostrzeżeniu własnego cienia na chmurze poniżej osoby obserwującej. Dla osób nieświadomych istnienia mamidła górskiego całość wygląda, jakby w wędrówce towarzyszyła mistyczna, mroczna postać.
Tatry to góry, które zarazem zachwycają, a jednocześnie stanowią zagrożenie dla lekkomyślnych, niedoświadczonych turystów. Ci, którzy decydują się na wyjście bez odpowiedniego przygotowania, mogą zostać zaskoczeni nagłą zmianą warunków atmosferycznych. Przykro może się zakończyć również zbaczanie z trasy i penetrowanie jaskiń, nisko położonych partii gór i rozmaitych uskoków na własną rękę. Mając na uwadze duże zagrożenie tego typu zachowaniami, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji powołało do życia TOPR – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jest to grupa około 250 śmiałków, którzy specjalizują się w zakresie wspinaczki górskiej, ratownictwa medycznego i szeroko rozumianej nawigacji. TOPR bardzo często wykorzystuje helikoptery, jednak nie służą one do odbywania lotów widokowych. Dzięki tym maszynom możliwe jest docieranie w odległe zakamarki rejonów górskich, a wykwalifikowany pilot jest w stanie odbyć przelot helikopterem nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych.
Tatry zwane są “polskimi Alpami” – nieprzypadkowo, ponieważ w górach króluje klimat alpejski: niska średnia temperatura roczna, wysoka zmienność pogody oraz długo utrzymująca się pokrywa śnieżna. To doskonała wiadomość zarówno dla miłośników narciarstwa i snowboardu, jak również wędrowców zachwycających się zimowym klimatem i pięknem gór. Choć zjawiska te potrafią być piękne, należy pamiętać, że dla nieodpowiedzialnych turystów stwarzają ogromne zagrożenie. Oblodzone ścieżki, mroźny wiatr oraz intensywne opady śniegu sprawiają, że nieprawidłowo ubrane osoby dotkliwie odczują zmianę pogodową. Samych turystów z kolei nie brakuje w Tatrach – rocznie góry te odwiedzane są przez ponad 3 miliony osób, a mowa tu wyłącznie o polskiej stronie pasma. Szczyt turystyczny przypada na okres maj-sierpień, kiedy to w rejony podtatrzańskie przyjeżdża od 1,3 do 1,6 miliona odwiedzających. Tak intensywny ruch już od wczesnych lat XIX wieku, a poczynania przemysłu i pasterzy w XX wieku sprawiły, że na terenie Tatr utworzono Tatrzański Park Narodowy.
Folklor podhalański i duch gór
Myśląc o Tatrach, zapewne pojawi się szereg skojarzeń – nie tylko tych związanych z naturą i górskimi krajobrazami. Nieodłącznym “elementem” Tatr jest kultura podhalańska, niezwykle chętnie eksponowana w turystycznych miejscach: w Zakopanem, w Białce Tatrzańskiej czy w Kościelisku. Lokalnymi mecenasami tradycji są górale, którzy na co dzień posługują się gwarą, a w święta zakładają swoje ludowe stroje. Podhalańskich akcentów nie sposób pominąć przy architekturze i budownictwie – niemal każde zabudowanie w regionach podgórskich ma w sobie wstawki drewniane. Wszystkie te elementy doskonale widać nawet ze znacznej wysokości – lot nad Tatrami pokazuje charakterystyczne, spadziste dachy tradycyjnej architektury podhalańskiej. Hotele, supermarkety, restauracje i punkty usługowe cechuje pewien wspólny mianownik – widoczna aplikacja z drewna, która dodatkowo zdobiona jest tzw. snycerką. Snycerstwo z kolei jest dziedziną, która specjalizuje się w artystycznym rzeźbieniu w drewnie, najczęściej nawiązując do ludowego haftu lub do motywów floralnych. Poza tą sztuką rękodzielnictwa, Podhale hojnie rozpieszcza nas hafciarstwem, kaletnictwem oraz malowaniem na szkle. Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia z wymienionych dziedzin – malownicze pejzaże Tatr oraz tradycyjne, ludowe wzornictwo zachwycą nawet najbardziej wymagających koneserów sztuki.
Lot widokowy – Tatry z ptasiej perspektywy
Zwiedzanie Tatr może przybierać zróżnicowane formy – od pieszych wędrówek z nocowaniem w schroniskach PTTK przez wyprawy rowerowe aż po korzystanie z dostępnych udogodnień transportowych. Choć prawdziwi taternicy zarzekają się, że jedynym słusznym sposobem zwiedzania gór jest pierwsza z metod, to coraz częściej turyści wybierają tę ostatnią opcję. Co ciekawe, do niedawna popularne bryczki konne tracą na swojej popularności – powodem takiego zjawiska jest wzrost wrażliwości na cierpienie zwierząt, które męczą się codziennym ciągnięciem zaprzęgniętego pojazdu. Władze Zakopanego w trosce o drożność dróg i ochronę środowiska nałożyły zakaz ruchu pojazdów (z wyłączeniem taxi i komunikacji miejskiej) w najbardziej turystycznych rejonach. Wobec tych zmian na pierwszy plan wysunął się dość niespodziewany środek transportu, który w swym przeznaczeniu ukazuje panoramę Tatr i okolic. Mowa tu o wszelkich statkach powietrznych – od helikoptera przez awionetkę aż po tradycyjny balon.
Dlaczego loty widokowe i Tatry to doskonałe połączenie? Przede wszystkim z uwagi na zapierające dech w piersiach formacje skalne. Będąc kilkaset metrów nad ziemią o wiele szybciej ujrzymy sylwetkę śpiącego rycerza, czyli górę Giewont, a także dostrzeżemy kontury nosa, czyli górę – a jakże! – Nosal. Poza nimi, z pewnością zobaczymy wspaniałe obszary zielone, takie jak Dolina Chochołowska czy Dolina Kościeliska. Nie można zapomnieć także o akwenach i zbiornikach wodnych zlokalizowanych w Tatrach: doskonale znanym Morskim Oku czy Dolinie Pięciu Stawów. Te wszystkie widoki zobaczymy z pokładu statku powietrznego, bez konieczności odbywania długich wędrówek, co dla osób z problemami zdrowotnymi lub małymi dziećmi mogłoby być sporym wyzwaniem. Spośród całego szeregu aeroplanów, do dyspozycji mamy następujące warianty:
- Awionetka – najpowszechniejszy środek transportu, który oferuje komfortowy przelot nawet dla 3 osób jednocześnie. Będąc na pokładzie, możemy podziwiać nie tylko Tatry, ale także najbardziej malownicze okolice i miejscowości turystyczne ze swoimi atrakcjami.
- Szybowiec – ciekawa propozycja dla osób, które chcą w ciszy i spokoju rozkoszować się malowniczymi widokami. Lot szybowcem w Tatrach będzie wspaniałą okazją do sfotografowania i sfilmowania zjawiskowych gór, terenów zielonych i pięknych zbiorników wodnych.
- Helikopter – bezpośrednia alternatywa dla awionetki, która szczególnie chętnie wybierana jest przez rodziny z dziećmi. Helikopter z uwagi na swoją konstrukcję może pochwalić się większym przeszkleniem, co pozwala na jeszcze lepsze podziwianie widoków.
- Balon – klasyczny, najstarszy znany ludzkości sposób bezpiecznego latania przy użyciu gorącego powietrza. Do gondoli, czyli podwieszonego pod balon kosza, może wejść kilka osób jednocześnie, a niektóre firmy oferują romantyczne przeloty indywidualne dla par i małżeństw.
- Paralotnia – latanie nad Tatrami w wersji ekstremalnej, czyli mieszanka pięknych widoków okraszonej adrenaliną. Decydując się na ten wariant, jedna osoba zasiada na stanowisku pasażera, zaś za sterami znajdzie się doświadczony pilot posiadający odpowiednie licencje.
Czy przelot balonem nad Tatrami jest możliwy? A co z paralotnią?
Podejrzewamy, że pierwsze trzy opcje – czyli awionetka, szybowiec i helikopter – nie zrobiły na Was większego wrażenia. Zaskoczeniem może być lot balonem i paralotnią, które są szczególnie podatne na panujące warunki atmosferyczne. Te, jak powszechnie wiadomo, są w górach niezwykle zmienne, a co więcej – w górach typu alpejskiego, o czym wspominaliśmy więcej. Problematyczna może być konstrukcja balonu i paralotni – te bowiem nie tolerują silnych podmuchów wiatru ani jakichkolwiek opadów deszczu, śniegu czy gradu. Nie musimy jednak obawiać się trefnego zakupu, bowiem organizatorzy lotów widokowych przygotowani są na takie ewentualności. Lot balonem nad Tatrami i przelot paralotnią odbywają się we wcześniej zaplanowanych dniach, które – zgodnie z przewidywaniami meteorologów – mają być bezwietrzne i bez opadów.
Aby lot balonem był możliwy, pogoda musi się nieco uśmiechnąć do osoby wykupującej taki rejs. Konieczne jest bowiem spełnienie wszystkich następujących wymogów:
- Wiatr wieje z prędkością nie większą niż 5 m/s (mniej więcej taką prędkość mają delikatne podmuchy przy słonecznej pogodzie);
- Brak opadów atmosferycznych;
- Brak mgieł, widoczność minimum 2 km w każdym kierunku;
- Brak budujących się komórek burzowych, które mogłyby wywołać gwałtowną zmianę pogody;
- Temperatura zewnętrzna do 28 stopni Celsjusza;
Loty paralotnią mają nieco mniejsze wymogi, jednak istnieje grupa przeciwwskazań wykluczających uczestnika z takiej atrakcji. Wchodząc na stronę jednego z organizatorów, klasyfikuje on następujące przeciwwskazania:
- Stan ciąży;
- Stan odurzenia używkami oraz upojenia alkoholowego;
- Epilepsja;
- Choroby serca;
- Choroby nerwowe;
Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno lot balonem Tatry, jak i lot paralotnią w okolicy gór jest możliwy. Co więcej – takie formy podróżowania z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń nie tylko w postaci widoków, ale także niecodziennej aktywności.
Loty okolicznościowe nad Tatrami
Wyjazd wypoczynkowy, a w szczególności w te najpiękniejsze zakątki Polski wiąże się z nieco innym nastawieniem mentalnym. Jesteśmy poza naszym domem, by odpocząć – zostawiamy wszelkie nasze sprawy i smutki dnia codziennego w tyle. Na urlopie czas płynie inaczej, a sami jesteśmy nieco bardziej śmiali i żądni rozrywki. Właśnie z tej okazji, czyli z tytułu wyjazdu na długo wyczekiwany urlop, warto wykupić sobie lot okolicznościowy helikopterem, awionetką czy paralotnią nad Tatrami. Celebrujmy te kilka, kilkanaście dni w roku w sposób niezapomniany – takie z pewnością będą widoki, jakie zobaczymy z pokładu statku powietrznego czy z gondoli balonu. Okolicznościowy lot nad Tatrami może być także częścią innego, wyjątkowego wydarzenia, który z powodzeniem zaskoczy nie tylko nas samych, ale także ważne nam osoby.
Sztandarowym przykładem takiego wydarzenia jest lot zaręczynowy, dedykowany przede wszystkim osobom, które chcą w wyjątkowej oprawie oświadczyć się drugiej połówce. Taka atrakcja może zostać zrealizowana zarówno podczas lotu balonem, jak i w wersji z przelotem awionetką. Jeśli jesteśmy jest już po ślubie i chcemy zaskoczyć swoją żonę lub swojego męża nietypowymi obchodami, wersję z oświadczynami w prosty sposób można zamienić na przelot rocznicowy. Lot widokowy doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy sprawić sobie wyjątkowy upominek urodzinowy. Taką formę prezentu zdecydowanie można zakwalifikować do tych niezapomnianych niespodzianek, które jeszcze długo będziemy wspominać z uśmiechem. Warto pamiętać, że tak naprawdę nie musi być żadnej okazji, by wykupić sobie lot okolicznościowy – w końcu też należy nam się coś od życia. Śmiało można rezerwować atrakcję nie tylko w urodziny czy święta; w ten sposób wręczamy sobie sami jeden z najpiękniejszych prezentów – możliwość podziwiania piękna przyrody z pokładu statku powietrznego.
Dodaj komentarz