Tor Jastrząb – co oferuje kierowcom tor wyścigowy w Radomiu?

Istnieje cienka granica między brawurą a proszeniem się o kłopoty – doskonale pokazuje to dynamiczna jazda samochodem. Motoryzacyjne zapędy do dynamicznej jazdy po drogach publicznych nierzadko kończą się kolizjami lub wypadkami. Na szczęście, istnieje bezpieczna i legalna alternatywa w postaci torów wyścigowych, gdzie można sprawdzić swój samochód i swoje umiejętności. Jednym z takich miejsc jest Radom – tor Jastrząb oferuje doskonałe warunki do dynamicznej jazdy po profesjonalnym autodromie. Co można znaleźć w tym miejscu i dlaczego warto jest odwiedzić tor w Radomiu – o tym w dzisiejszym wpisie.

Nadmierna prędkość na drogach publicznych

Statystyki Polskiej Policji w kwestii wypadków drogowych corocznie wskazują na trzy grzechy ciężkie kierowców. Jazda po spożyciu alkoholu, nieustąpienie pierwszeństwa i nadmierna prędkość – te trzy kwestie od lat są zmorą polskich dróg. Szczególnie ostatni z wymienionych problemów budzi niepokój – statystycznie co druga ofiara śmiertelna to uczestnik wypadku, gdzie pierwsze skrzypce grała zbyt szybka jazda. Remedium na te problemy miały być fotoradary, niestety większość kierowców traktuje to urządzenie jako “szachownicę”, symbolizującą powrót do nadmiernej prędkości. Podobny stosunek przejawiany jest wobec znaków drogowych, które dla części osób są wskazówką, nie zaś bezwzględnym zakazem. Bez wątpienia jest to więc problem, z którym należy walczyć – pojawia się jednak pytanie, jak to robić? Wobec niektórych jednostek nie przemawiają ani surowe kary, ani wysokie mandaty, ani okresowe odebranie uprawnień. Rozsądnym pomysłem byłoby więc promowanie sprawdzania swoich umiejętności i wyładowania brawury na zamkniętym obiekcie, w kontrolowanych warunkach. Innymi słowy – jeśli chcesz poszaleć za kierownicą, rób to tylko i wyłącznie na wynajętym torze wyścigowym.  

Chcę wypróbować swoje auto – co mam zrobić?

Część kierowców przejawia myślenie w stylu “zapłaciłem za cały prędkościomierz, więc będę z niego korzystać”. Inni twierdzą, że “gdyby samochody służyły do przepisowej jazdy, nie powstawałyby auta z potężnymi silnikami i sportowym zacięciem”. Jakichkolwiek argumentów te osoby nie użyją, nie zmienia to faktu, że jazda po drodze publicznej ma służyć bezpiecznemu dotarciu z punktu A do punktu B. Zapędy rajdowe czy tryb sportowy w aucie należy zostawić tylko i wyłącznie na tor wyścigowy. Choć jeszcze kilkanaście lat temu takich obiektów mieliśmy jak na lekarstwo, dziś możemy wybierać z kilkudziesięciu autodromów w całej Polsce. Co więcej, wszystkie tego typu obiekty są wysoce dopracowane, wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zadzwonić lub napisać maila z prośbą o rezerwację lub wydanie przepustki na obiekt. Jednym z takich miejsc jest zlokalizowany w centralnej Polsce tor Jastrząb, położony około 20 kilometrów na południe od Radomia.

Tor wyścigowy Radom – podstawowe informacje

“Tor Radom” to zwyczajowa nazwa na obiekt zlokalizowany w gminie Jastrząb, który został wybudowany w 2013 roku. Autodrom Jastrząb – bo tak brzmi formalna nazwa toru – zajmuje powierzchnię ponad 20 hektarów, co czyni to miejsce nie tylko jednym z najnowocześniejszych, ale i jednym z największych torów w Polsce. Nie jest to jednak typowa nitka, jaką moglibyśmy kojarzyć z torami Silverstone, Monza czy Nurburgring. Tor Jastrząb – Radom to miejsce zarejestrowane jako Ośrodek Doskonalenia Technik Jazdy, w którym można nauczyć się panowania nad samochodem w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Jednak nie tylko właściciele aut nabędą tutaj nowych umiejętności – tor Radom ugości też motocykle, oferując specjalne szkolenia i tzw. track days. Dla osób strudzonych podróżą lub intensywnym dniem treningowym przygotowano możliwość komfortowego wypoczynku. Bynajmniej nie mówimy tu o kempingu lub biwaku w szczerym polu – na miejscu dostępny jest Hotel Jastrząb, stanowiący integralną część toru. Przyjrzyjmy się więc temu obiektowi z bliska i sprawdźmy, co oferuje kierowcom autodrom Jastrząb.

Tor Jastrząb – długość nitki wyścigowej

Autodrom Jastrząb to nie jedna, z góry ustalona nitka wyścigowa, ale cały “zestaw” wytyczonych tras, które pozwolą skonfigurować tor według własnych potrzeb. Główna nitka mierzy 2400 metrów, a sumaryczna długość wszystkich asfaltowo-szutrowych dróg na tym obiekcie liczy aż 3500 metrów. Takie rozmiary pozwalają swobodnie dopasować miejsce do potrzeb i aktualnie odbywającej się imprezy wyścigowej. Poza klasycznymi prostymi i łagodnymi zakrętami znajdziemy tu ciasne wiraże i wymagające “nawrotki”. Co ciekawe, tor w najwęższym miejscu ma niespełna 10 metrów szerokości – tak wąski odcinek stanowi wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców rajdowych. Oznacza to, że nawet najbardziej wymagająca osoba nie rozczaruje się ofertą toru wyścigowego w podradomskim Jastrzębiu. Warto dodać, że w centralnej części toru znajduje się także płyta manewrowa, która pozwala kierowcom sprawdzić się w sytuacjach podsterowności i nadsterowności pojazdu.

Tor Jastrząb – voucher na przejażdżki i kursy

Jak sami organizatorzy piszą na stronie, Autodrom Jastrząb to miejsce skupiające wokół siebie szereg dyscyplin motosportowych. Bezpośrednim zamiarem było stworzenie obiektu, który przysłuży się zarówno kierowcom, jak i motocyklistom – nie tylko do dynamicznego pokonywania nitki, ale także do szkolenia z bezpiecznej jazdy. Doskonale widać to po ofercie własnej voucherów toru Jastrząb, gdzie można znaleźć następujące pozycje:

  • Indywidualne szkolenie jazdy samochodem – czterogodzinne szkolenie, w którym uczestnik odbywa indywidualny cykl szkoleniowy. Jazdy odbywają się na samochodzie kursanta, a każdy element omawiany jest przez doświadczonego instruktora.
  • Voucher na drift taxi – ekstremalna przejażdżka, podczas której uczestnik zasiądzie na fotelu pasażera specjalnie przygotowanego driftowozu. Kierowca podczas trzech 1,5-kilometrowych okrążeń zaprezentuje umiejętności i sztukę jazdy bokiem charakterystyczną dla driftingu. 
  • Kupon na szkolenie motocyklowe – sześciogodzinne szkolenie, podczas którego instruktor przedstawia uczestnikowi zagadnienia bezpiecznej jazdy jednośladem. Nauka odbywa się na maszynie kursanta, aby proces edukacji był maksymalnie skuteczny i efektywny.
  • Wejściówka na track day – ten voucher upoważnia posiadacza do uczestnictwa w dniu przejazdów prywatnym samochodem z pomiarem czasu. Wejściówka ważna jest przez rok od zakupu, a jazdy odbywają się zarówno w lecie, jak i w zimie.
  • Voucher na trening driftingu – możliwość skorzystania z toru w celu doskonalenia techniki driftu. Do realizacji tego przejazdu konieczne jest posiadanie specjalnie przygotowanego driftowozu, wyposażonego m.in. w klatkę bezpieczeństwa, sprawną gaśnicę 2 kg i inne specyficzne elementy.
  • Kupon na szkolenie samochodowe – pięciogodzinny kurs, w trakcie którego instruktor przedstawi uczestnikowi tajniki bezpiecznej jazdy pojazdem. Duży nacisk kładziony jest na potencjalne zagrożenia drogowe oraz zmniejszenie czasu reakcji potrzebnej do wykonania manewru.

Tor motocyklowy Radom – dla miłośników jednośladów

Wielu motocyklistów wpisując hasło “Radom Jastrząb tor” spodziewa się, że ten autodrom zarezerwowany jest wyłącznie dla samochodów, ewentualnie gokartów. Tymczasem – jak już wcześniej wspominaliśmy – motocykliści także są mile widziani, wystarczy umówić datę wjazdu na tor i uiścić opłatę. Naturalnie, najlepiej sprawdzą się maszyny sportowe oraz naked bike’i, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przyjechać na tor motocyklem turystycznym, chopperem czy cruiserem. Właściciele jednośladów będą mogli sprawdzić swoje umiejętności podczas time attacków, czyli pokonania wytyczonego okrążenia w możliwie najszybszym czasie. Początkujący motocykliści oraz Ci, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie, będą mogli skorzystać ze szkolenia motocyklowego. Jedno jest pewne – wjeżdżając na tor swoim motocyklem, każdy uczestnik wyjedzie zachwycony infrastrukturą i fantastyczną przygodą.

Tor Jastrząb – imprezy typu track day

Warto na chwilę zatrzymać się przy haśle, które w kontekście toru Radom Jastrząb pojawiło się już kilkukrotnie. Mowa o track day – całodniowym wydarzeniu, które przypomina nieco “dni otwarte” autodromu. Ten dzień przeznaczony jest dla amatorów, którzy ani nie są zrzeszeni w klubie sportów motorowych, ani nie wykupili indywidualnych jazd. Wystarczy opłacić wejściówkę, podpisać stosowne oświadczenia i można ruszać na tor. Należy sprostować pewne błędne przeświadczenie – track day nie polega na ściganiu się z innymi kierowcami. Przede wszystkim należy traktować ten dzień jako trening, szansa na sprawdzenie swoich umiejętności w kontrolowanych warunkach. Pomiar czasu ma za zadanie przekazać informacje, czy kolejne przejazdy poprawiły szybkość oraz czy tempo okrążeń jest satysfakcjonujące. Track day powinien więc być miejscem, gdzie w bezpiecznych warunkach jeżdżą zarówno adepci prędkości oraz osoby chcące lepiej i skuteczniej prowadzić swój pojazd.

Tor Jastrząb – wynajem okolicznościowy

Zapewne podczas lektury tego tekstu pojawiła się myśl o organizacji własnego wydarzenia. Czy jest to możliwe? Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej, wystarczy skontaktować się z osobami zarządzającymi torem. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej, tor wynajmowany jest na wyłączność w systemie całodziennym – jazdami będziemy cieszyć się przez minimum 8 godzin. Oferta radomskiego autodromu dostępna jest zarówno dla przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych. To oznacza, że na miejscu można zorganizować zarówno firmowy wyjazd integracyjny, jak również urodziny, wieczór kawalerski czy spotkanie klasowe. Poza miejscem do jazdy, tor Jastrząb oferuje infrastrukturę doskonałą do spotkań. Na miejscu dostępne jest centrum konferencyjne z salą centralną na 120 osób oraz 6 dodatkowych sal szkoleniowych, łącznie miesząc nawet 360 gości. Przyjemnym dodatkiem jest także w pełni wyposażona kawiarnia, restauracja serwująca posiłki oraz… hotel z kilkudziesięcioma komfortowymi pokojami. 

Tor Jastrząb i baza noclegowa

Dostęp do infrastruktury hotelowej to ciekawy i niezwykle przydatny dodatek toru Jastrząb – szczególnie w kontekście organizacji zawodów i eventów sportowych. Intensywne szkolenie, dynamiczna jazda i całodniowa rozrywka skutecznie zabiera energię, a powrót do domu przez kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów w stanie znużenia może być niebezpieczny. Z myślą o przyjezdnych, tor Jastrząb oddaje do dyspozycji 24 pokoje, wśród których znajdują się zarówno miejsca dla jednej osoby, jak i dla kilku noclegowiczów. Niewątpliwą atrakcją tych pokoi jest widok rozpościerający się na zjawiskową nitkę autodromu – marzenie każdego fana motoryzacji. Można więc śmiało stwierdzić, że podradomski kompleks motoryzacyjny daje fantastyczną okazję na przygodę życia. Nie pozostaje nic innego, jak tylko wpisać hasło “Radom tor wyścigowy” w wyszukiwarkę i rezerwować interesujący nas termin na przejazd!


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *