Łódź to miasto położone w środkowej Polsce w województwie łódzkim. Jest to czwarte pod względem wielkości miasto w Polsce i trzecie pod względem liczby ludności. Często Łódź kojarzona jest z mało zadbanym obszarem przemysłowym. Jednak z roku na rok staje się piękniejsza i coraz częściej wybierana jest jako miejsce wycieczek turystycznych. Jeśli szukasz miejsca, gdzie będziesz mógł spędzić miło czas nad wodą lub mieszkasz w okolicy Łodzi i nie wiesz co robić w wolnym czasie, koniecznie czytaj dalej.
Łódź jako miejsce idealne dla wodnych atrakcji
Miasto Łódź już samą nazwą powinno kojarzyć się nam z ośrodkiem sportów wodnych. Według językoznawców nazwa ta pochodzi od słowa łódka/łódź – która oznacza małą jednostkę pływającą. Jednak nie wszyscy zgadzają się z tą teorią. Dawniej miasto nazywane było ”Łodzia”. Pochodzenie tej nazwy jest kwestią sporną. Istnieje bowiem kilka zdań na temat genezy nazwy. Pierwszą hipotezą jest pochodzenie od szlacheckiego nazwiska rodowego “Łodzic”. Kolejnym pomysłem jest pochodzenie od staropolskiego imienia męskiego “Wodzisław”. Inni doszukują się pochodzenia nazwy w staropolskim określeniu wierzby szarej – “łozy”. Najmniej prawdopodobną hipotezą jest wywodzenie się nazwy od rzeki Łódki. Jednak ta ostatnia jest przez wielu odrzucana, ponieważ uważa się, że to rzeka wzięła nazwę od miasta. Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, Łódź jak i jej okolice są świetnym miejsce do wypoczynku nad wodą.
Nie tylko wodne atrakcje w Łodzi
Najczęstszym skojarzeniem z miastem Łódź jest ulica Piotrkowska. Jest to jedna z najdłuższych w Europie ulic handlowych. Ma około 4,2 km. Obecnie Piotrkowska jest reprezentacyjną ulicą, która została przekształcona w deptak. Ulica ta pełni rolę starówki, wokół której toczy się życie łodzian. To właśnie od tej ulicy rozpoczęło się powstawanie miasta Łódź. Jako miasto kojarzone z kinematografią, na ulicy Piotrkowskiej powstała także Aleja Gwiazd. Pomysłodawcą był Jan Machulski, a wzorem słynna hollywoodzka aleja. Kiedyś Łódź była miastem przemysłowym. Liczne fabryki i budynki do nich przynależące zostały przekształcone zgodnie z nowoczesnym zapotrzebowaniem. Jednym z takich budynków jest kolejna wizytówka Łodzi – Manufaktura. Obecnie jest to obiekt handlowy i rozrywkowy. Powstał na miejscu fabryki włókienniczej, gdzie dawniej znajdowała się przędzalnia z tkalnią oraz drukarnia. Manufaktura swoim wyglądem przypomina stare, przemysłowe budynki. Ogromny ceglany budynek przykuwa uwagę i zachęca do zapoznania się z historią miasta Łódź. Pełni obecnie równie ważną rolę i jest miejscem skupiającym życie mieszkańców Łodzi.
Wypoczynek nad wodą w łódzkim
Zastanawiasz się czy Łódź to dobre miejsce na odpoczynek nad wodą? Zdecydowanie tak. Liczne zbiorniki i cieki wodne, a także przepiękne krajobrazy zieleni to wspaniałe, relaksujące miejsce. A nic tak nie odpręża jak dzień spędzony nad wodą. W Łodzi można wyróżnić wiele rzek, strumieni oraz małych cieków wodnych przepływających przez to miasto takie jak:
- Ner,
- Łódka,
- Bałutka,
- Dobrzynka,
- Gadka,
- Jasień,
- Karolewka,
- Olechówka,
- Augustówka,
- Lamus,
- Jasieniec,
- Bzura,
- Łagiewniczanka,
- Sokołówka,
- Brzoza,
- Aniołówka,
- Wrząca,
- Zimna Woda,
- Kiełmiczanka,
- Czerniawka,
- Stoczanka,
- Ostroga,
- Łodzia,
- Wólka,
- Miazga
Wypoczynek nad wodą w okolicach Łodzi
Poza przemysłową zabudową na terenie województwa łódzkiego znajduje się wiele Parków Krajobrazowych, a nawet rezerwat ornitologiczny. Dzięki temu to idealne miejsce do podziwiania natury, a także relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków. Zastanawiasz się co robić w Łodzi? Wybierasz się na wycieczkę i szukasz pomysłu na spędzenie wolnego czasu? A może zastanawiasz się jak aktywnie spędzić weekend w Łodzi? Masz wiele rozwiązań. Liczne rzeki i zbiorniki wodne tworzą idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Spływy kajakowe, nurkowanie, rejsy łodzią, a także wakeboarding i windsurfing, to wszystko jest dostępne w Łodzi i okolicach.
Kursy nurkowania w Łodzi
W województwie łódzkim najlepszym miejscem do nurkowania jest Kopalnia Wapienniki. Jest to najciekawsze miejsce w okolicach Łodzi i warto się tam wybrać. Średnia głębokość zbiornika to 5-6 m. W najgłębszym miejscu dochodzi nawet do 12 m. Nurkowanie w tym zbiorniku to także ciekawa lekcja historii. Samo wejście odbywa się po schodach, po których schodzili pracownicy kopalni. W zbiorniku można spotkać pozostałości z czasów wydobywania wapienia takie jak platformy, bloki, szyny po kolei wąskotorowej, ale także bloki skalne, zatopione drzewa i krzesła. Dodatkową atrakcją kopalni są wydrążone korytarze, które tworzą podwodny labirynt. Jeśli interesuje cię podwodna fauna to w tym miejscu najczęściej obserwuje się szczupaki i okonie.
Ekstremalne atrakcje – wakeboarding i windsurfing w Łodzi
Dla wielbicieli adrenaliny w okolicach Łodzi dostępne są również bardziej ekstremalne sporty wodne. Wakeboarding polega na unoszeniu się na powierzchni wodny na desce, trzymając się liny, która przymocowana jest do pędzącej łodzi. Ta dyscyplina jest połączeniem surfingu, nart wodnych oraz snowboardingu. Wymaga dobrej koordynacji ruchowej, a także siły. Wakebording w Łodzi realizowany jest na Stawach Stefańskiego. Jest to największy zbiornik w Łodzi. Kolejnym sportem dostępnym w okolicy jest windsurfing, czyli pływanie na desce z pomocą przymocowanego do niej pędnika. Deska napędzana jest przez wiatr dmuchający w żagiel. Windsurfing uprawiany jest na Zalewie Sulejowskim ok. 7 km od Tomaszowa Mazowieckiego.
Łódką przez łódzkie – motorówka i żagle w okolicach Łodzi
Jeśli jednak wolisz atrakcje, które nie wymagają dużo wysiłku i nie towarzyszą im skoki adrenaliny, możesz wybrać spokojniejsze aktywności. Marzysz o relaksującym spędzeniu czasu nad wodą? Świetnie się składa. Łódź i jej okolice to świetne miejsce na rejs łódką. Podziwianie pięknych widoków z motorówki lub żaglówki to idealny plan na odpoczynek. W końcu co może być bardziej kojącego niż woda, zieleń i szum wiatru?
Spływy kajakowe w okolicach Łodzi
Jeśli wybierasz się na wyjazd z rodziną i szukasz atrakcji, które możecie wspólnie realizować, świetnym pomysłem będą spływy kajakowe. Duża dostępność kajaków, a także prosta obsługa sprawia, że kajakiem pływać może zarówno dziecko jak i senior. Spływy kajakowe w okolicach Łodzi to idealna atrakcja wodna dla całej rodziny. Jeśli więc wybierasz się na weekend lub urlop, pomyśl o spędzeniu czasu na łonie natury. W okolicach Łodzi organizowane są spływy kajakowe rzekami: Grabia, Warta, Widawka oraz na zalewie Jeziorsko.
Spływ kajakowy Wartą
Warta to trzecia rzeka Polski pod względem długości. Najciekawszym odcinkiem jest szlak Kajakowy Częstochowa- Uniejów. Podczas spływu można podziwiać piękne tereny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, Załęczańskiego, Międzyrzecza Warty i Widawki. Szlak ten dostępny jest dla wszystkich bez względu na wiek czy stopień zaawansowania. Może być więc świetnym pomysłem na spędzenie czasu z rodziną. Dodatkowo można podziwiać okazy ptaków wodno-błotnych, które żyją w rezerwacie ornitologicznym Jeziorsko.
Spływ kajakowy Widawką
Widawka to prawy dopływ środkowej Warty. Rzeka ta nie jest w pełni spławna, a więc znajduje się tam kilka tras kajakowych. Największą popularnością cieszą się szlaki: Szczerców – Restarzew, Szczerców – Chociw, Restarzew – Górki Grabińskie, Chociw – Rembieszów oraz Górki Grabińskie – Strońsko. Spływ Widawką obfituje w piękne widoki, zakręty i wiele powalonych drzew. Dzięki temu jest idealnym środowiskiem bytowania ryb. Na odcinku między mostami w miejscowości Żar i Lubośna można obserwować ryby łososiowate oraz lipienie. Malownicze widoki, piękna roślinność i wiele dzikich zwierząt sprawiają, że jest to jedno z najpiękniejszych szlaków kajakowych.
Spływ kajakowy Grabią
Grabia to prawy dopływ Widawki. Szlak kajakowy można podzielić na odcinki proste dla osób początkujących oraz te trudniejsze i dłuższe dla bardziej doświadczonych. Spływ kajakowy Grabią to wspaniały sposób na podziwianie pięknych widoków, a także zwierząt w naturalnym środowisku. Jest to rzeka o bardzo wysokiej klasie czystości,obfitująca w walory krajobrazowe i przyrodnicze. Przykładowym szlakiem kajakowym Grabo jest trasa Brzeski – Grabno, gdzie Grabia uchodzi do Widawki.
Spływ kajakowy łódzkim zalewem
Zalew Jeziorsko znajduje się między miejscowościami Skęczniew i Warta. W najgłębszych częściach zalewu jest do 2,5 m głębokości. Zbiornik został wybudowany w 1986 roku. Wykorzystywany był do regulacji przepływów rzeki i nawadniania użytków rolnych, a obecnie poza funkcją rekreacyjną jego zapora czołowa jest wykorzystywana przez elektrownię wodną. Ze względu na liczne wyspy i rozlewiska, zalew jest częściowo trudny do pokonania, a nawet dopływając do elektrowni należy ominąć ją przenosząc kajaki. Mimo to zalew Jeziorsko jest chętnie wybieranym szlakiem kajakowym w okolicy Łodzi, a to dlatego, że jego część położona jest na terenie rezerwatu ornitologicznego. Podczas spływu można zaobserwować wiele gatunków ptaków wodno-błotnych. Przykładowe trasy to: Warta – Skęczniew oraz Warta – Ostrów Warcki.
Łódź i okolice są doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Malownicze widoki, zielone tereny Parków Krajobrazowych i okazała fauna i flora tworzą idealne miejsce do odpoczynku. Duży wybór atrakcji nad wodą sprawia, że niezależnie od wieku i kondycji, każdy znajdzie dla siebie sposób na spędzenie czasu. Jeśli wybierasz się do Łodzi sam lub z rodziną, koniecznie skorzystaj z atrakcji wodnych, które oferuje. Spływy kajakowe, rejsy łódką czy kurs nurkowania, to tylko część atrakcji, które dostępne są w Łodzi i okolicach. Jeśli szukasz miejsca by odpocząć od zgiełku i spędzić czas w miłej atmosferze, koniecznie wybierz województwo łódzkie.
Dodaj komentarz