bielsko-biała

Co robić w Bielsku-Białej i okolicy? Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Bielsko-Biała to miasto położone w południowej Polsce, u podnóża Beskidów, niedaleko granicy z Czechami. Bliskość gór oraz bogata kultura i historia regionu sprawiają, że weekend w Bielsku-Białej może obfitować w liczne atrakcje. Co warto robić i zobaczyć będąc w Bielsku-Białej? .

Najciekawsze miejsca i atrakcje, czyli co warto zobaczyć w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała to zabytkowe miasto województwa śląskiego. Powstało z połączenia dwóch miejscowości – Bielska i Białej. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Starego Miasta, które może poszczycić się mieszanką architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej. Nie bez powodu Bielsko-Biała nazywana jest „małym Wiedniem”. 

Kościół katedralny św. Mikołaja

To gotycki kościół z XV wieku, znajdujący się w centrum miasta. Katedra posiada piękne wnętrze oraz ciekawą architekturę. Budowla jest jedynym kościołem średniowiecznym znajdującym w obrębie historycznych murów miejskich Bielska-Białej. Wielokrotna rozbudowa nadała mu modernistycznego wyglądu, przez co stał się perełką architektury i sztuki sakralnej, Must see do odwiedzenia przez entuzjastów tego rodzaju zabytków.

Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Książąt Sułkowskich

Zamek Sułkowskich pochodzi z XV wieku i jest jednym z najważniejszych obiektów historycznych w mieście. Ta średniowieczna warownia przeszła wiele przekształceń na przestrzeni wieków. Z biegiem czasu zamek był stopniowo rozbudowywany i przekształcany. Przez ponad dwa stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. Zamek obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, co oznacza, że jest miejscem wystaw, ale także koncertów. Wnętrza zamku prezentują bogatą historię regionu oraz eksponują cenne zbiory artystyczne. Ponadto, zamek jest otoczony malowniczym parkiem, co dodaje mu uroku.

Ulica 11 listopada w Bielsku-Białej

Stanowi główny deptak Bielska i przebiega przez historyczne centrum dawnego miasta. Jej początek sięga XVIII, kiedy to wytyczono drogę, która łączyła rynek Białej oraz sąsiednie Bielsko. Dziś na ulicy 11 listopada można znaleźć różnorodne sklepy, restauracje, kawiarnie i inne punkty usługowe. Ponadto, w okolicy tej ulicy często odbywają się różne wydarzenia miejskie, festiwale czy targi. To ważne miejsce na gastronomicznej mapie Bielska.

Pomnik Marcina Lutra i Bielski Syjon

Syjon w Bielsku-Białej to centrum życia bielskich ewangelików, obejmuje centralny Plac Marcina Lutra i otaczające go budynki. Znajdziesz tam Kościół Zbawiciela, starą plebanię, gmachy dwóch szkół oraz siedzibę biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Najważniejszy zabytek na Bielskim Syjonie to kościół Zbawiciela, który z pewnością warto odwiedzić. Obok świątyni znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra, upamiętniający tego słynnego reformatora. Pomnik przedstawia Martina Lutra ubranego w togę z biblią w dłoniach stojącego na granitowym postumencie, a uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce w 1900 roku. Bielski Syjon i Pomnik reformatora to zabytki wyjątkowe w skali Polski. Warto je zobaczyć, nie tylko wówczas, gdy nie masz pomysłu co robić w Bielsku-Białej.

Muzeum Techniki i Włókiennictwa

Obecnie to Stara Fabryka – Oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Muzeum otwarto w dawnej fabryce sukna Büttnerów i przedstawia ono bogatą historię produkcji włókna, od tradycyjnych metod ręcznego przędzenia do rozwiniętych technologii przemysłowych. Eksponaty obejmują różnorodne maszyny i urządzenia używane w procesie produkcji włókna, tkanin i odzieży. Można dzięki temu zobaczyć, jak technologia zmieniała się na przestrzeni lat. Szczególnie warta uwagi jest wystawa stała Od włókiennictwa do małego fiata, ukazująca industrialne oblicze Bielska-Białej jako świat warsztatów, manufaktur i fabryk. Odwiedzenie tego muzeum pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało i wokół czego skupiało się dawne życie mieszkańców miasta.

Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta

Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta działa od 1989 roku na bielskiej starówce. Powstało z inicjatywy Tadeusza Modrzejewskiego, który systematycznie i cierpliwie przepisuje dzieła Reymonta ręcznie, do tego piórem. Przepisał już m.in. „Chłopów”, a ilustracje do książek tworzy sam. W tym miejscu odwiedzający przeniosą się do czasów, kiedy książki pisało się ręcznie, w budynku muzeum panuje wyjątkowa atmosfera za sprawą obecności starych ksiąg i obrazów. Dotychczas muzeum odwiedziło wiele tysięcy gości, w tym gwiazdy kina i telewizji oraz prawnuki samego Władysława Reymonta.

Studio filmów rysunkowych w Bielsku-Białej

A co robić w Bielsko-Białej z dziećmi? Odwiedzić studio filmów rysunkowych! Założone zostało w 1947 roku, lecz dopiero w 1963 roku, po ukazaniu się pierwszego filmu z Bolkiem i Lolkiem, zaczęło odnosić sukcesy z produkcjami dla dzieci. Przez lata studio wyprodukowało wiele filmów animowanych, w tym znane doskonale bajki o Reksiu czy Baltazarze Gąbce, które przenoszą odwiedzających do czasów dzieciństwa. Warto udać się tam nie tylko z najmłodszymi.

Teatr Polski

Budynek teatru zbudowany w palladiańskim stylu architektonicznym należy do najpiękniejszych w regionie obiektów teatralnych. Warto go zobaczyć z uwagi na wykorzystany w fasadzie motyw rzymskiego łuku triumfalnego, zwieńczonego rzeźbą Apollina, z podziałami i parzystymi korynckimi pilastrami. Wnętrza również urzekają!

Bogate są w rzeźbiarskie i stiukowe dekoracje, do dziś zachowała się też malowana kurtyna z 1890 roku, na której w idyllicznym pejzażu, wśród drzew i kwiatów tańczą nimfy. Poza walorami architektonicznymi teatr oferuje wspaniały repertuar. Obejmuje on najnowsze dzieła dramaturgii polskiej i środkowoeuropejskiej, spektakle o tematyce społecznej i historycznej, a także przedstawienia muzyczne.

Kolej linowa Szyndzielnia i górskie szlaki turystyczne w Beskid Śląski

Szyndzielnia

Szyndzielnia to szczyt w Beskidzie Śląskim (1028 m n.p.m.), wznoszący się na północ od Klimczoka. Takie położenie szczytu zachęca turystów i mieszkańców miasta do uprawiania sportów. Nordic walking, kolarstwo górskie czy też spacery w niższych partiach masywu to najpopularniejsze. Na Szyndzielni znajdują się liczne szlaki do wędrówki po górach, a kolejka linowa o długości 1810 metrów jest jedną z największych atrakcji. Z żółtych przeszklonych wagoników można podziwiać panoramę Bielska-Białej, a na szczycie Szyndzielni znajduje się wieża widokowa.

Klimczok Bielsko-Biała

Klimczok jest najwyższym szczytem w okolicy Bielska-Białej, znajduje się on w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry i wznosi się na wysokość 1117 m n.p.m. Wędrówka na jego wierzchołek nie sprawia większych trudności i może być bardzo przyjemna ze względu na malownicze widoki. Wyruszając z Siodła pod Klimczokiem na wyciągu orczykowym, udasz się na szczyt, a już po drodze oglądać będziesz rozległą panoramę. Uda Ci się podziwiać takie widoki, jak masyw Babiej Góry i Pilska, pomiędzy którymi wyłaniają się ośnieżone szczyty Tatr Bielskich i Wysokich.

Co robić w Bielsku-Białej oprócz zwiedzania?

Sporty zimowe to kolejny dowód, że w Bielsku-Białej jest co robić! W okolicach Bielska-Białej znajdują się ośrodki narciarskie, idealne dla miłośników sportów zimowych. Możesz wybrać się na narty lub snowboard w górach Beskidu Śląskiego i spędzić aktywny czas w Bielsku-Białej. Ośrodek rekreacyjno-narciarski Dębowiec zaprasza wszystkich miłośników białego szaleństwa, oferując kolej kanapową o długości 600 metrów do wjazdu na szczyt. To świetne miejsce na wypad z całą rodziną, gdyż znajdziecie tam również zaczepowy wyciąg dla najmłodszych, ścieżkę edukacyjną, plac zabaw dla dzieci i trasę do nauki jazdy na nartach.

W Bielsku na snowboard lub narty można wybrać się kolejką gondolową na Szyndzielnię, skąd nartostradą poszusujesz na Dębowiec.

Narty w Bielsku-Białej

Prawdziwy raj dla narciarzy znajduje się zaś niespełna 20 km od Bielska-Białej. Mowa o Szczyrku położonym na wysokości 460-900 m n.p.m,, który zasłynął jako ośrodek sportów zimowych. Lokalizacja u podnóża Skrzycznego i Klimczoka spowodowała, że w Szczyrku jest największa w Polsce ilość wyciągów. W sumie około 60 km tras, 2 skocznie narciarskie oraz oświetlone stoki slalomowe czyli warunki idealne, aby zaszaleć wśród białego puchu.

Atrakcje w Bielsku-Białej

Atrakcji w mieście i okolicach jest całe mnóstwo. Zarówno miłośnicy spokojnego wypoczynku, jak i entuzjaści adrenaliny znajdą tutaj coś dla siebie. 

Lot widokowy motoparalotnią

Lot motoparalotnią pozwala na zwiedzanie Bielska Białej i okolic z powietrza. Start odbywa się z lądowiska położonego u podnóża góry Skrzyczne w miejscowości Lipowa. Podczas lotu ujrzysz malownicze okolice Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz Kotliny Żywieckiej. Możliwość podziwiania panoramy okolic Szczyrku i Jeziora Żywieckiego z perspektywy lotu ptaka to niecodzienne przeżycie. Warto uwiecznić te chwile na filmie i fotografiach, które będą przywoływać wspomnienia.

Lot motoparalotnią w Bielsku-Białej

Motoryzacyjne emocje w Bielsku-Białej

Każdy miłośnik motoryzacji doceni możliwość jazdy w profesjonalnym symulatorze wyścigowym. Jazda odbywa się w świecie wirtualnym, ale symulatory są zaprojektowane tak, aby, jak najwierniej odwzorować doznania podczas hamowania czy przyspieszania. Szerokokątny ekran o polu widzenia 180 stopni i różnorodność aplikacji pozwoli w bezpieczny sposób zaszaleć i poczuć pulsującą adrenalinę.

Jazda gokartem na krytym torze w Bielsku-Białej to kolejna świetna atrakcja. Tor wyposażony jest w dwa rodzaje nawierzchni i rampy wjazdowo-zjazdowe, co pozwala na dynamiczną jazdę i spełnia wymagania nawet zaawansowanych kierowców kartingowych. Jazda gokartem to niezapomniana przygoda pełna szybkich prostych i technicznych zakrętów, która pozwala na rywalizację z innymi kierowcami. To emocjonujące doświadczenie, gdzie każdy może poczuć się jak kierowca wyścigowy i zmierzyć z innymi uczestnikami jazdy.

Parki rozrywki

W okolicy Bielska-Białej znajdują się dwa godne uwagi parki rozrywki, w tym jeden najpopularniejszy w Polsce. Mowa tu o Energylandii, która oferuje szeroką gamę atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i starszych gości. Od rodzinnych przejażdżek po ekstremalne rollercoastery, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Z uwagi na dużą liczbę atrakcji, odwiedzający mogą spędzić tu cały dzień, czerpiąc radość z licznych rozrywek. 

Kolejny park rozrywki, do którego warto się wybrać to Dream Park. Kręte alejki wśród zieleni kryją wiele atrakcji takich oceanarium, wystawy dzikich kotów, małp czy zwierząt tropikalnych. Największym atutem obiektu jest park dinozaurów. Jeśli więc nie wiesz, co robić w Bielsku-Białej, to udaj się do Dream Parku. Dzieci będą zachwycone parkiem linowym, małpim gajem, dmuchańcami i eurobungee. Dorośli zaś mogą podziwiać w parku miniaturowe budowle znane z europejskich stolic. 

W artykule wymieniliśmy ledwie część atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia w Bielsku-Białej. W mieście położonym w tak malowniczej części kraju można robić wiele. Korzystać z licznych stoków narciarskich, wędrować po górach czy skoczyć ze spadochronem, podziwiając niesamowite widoki. Bielsko-Biała i okolice oferują wiele zabytków do zwiedzania, miejsca relaksu na świeżym powietrzu oraz możliwość czerpania przyjemności z obcowania z kulturą i sztuką. Bez względu na zainteresowania, każdy odwiedzający znajdzie tutaj coś dla siebie, tworząc niezapomniane wspomnienia z wizyty w tym urokliwym zakątku Polski.