Co robić w Rybniku? Atrakcje turystyczne i najciekawsze miejsca w Rybniku i okolicy, które warto zobaczyć

Rybnik to miasto, którego historia sięga przełomu XII i XIII wieku. Z tego względu można tu zobaczyć wiele ciekawych zabytków. Jego mieszkańcy zajmowali się głównie rybołówstwem, stąd też wzięła się nazwa miasta. Rybnik oznacza bowiem staw rybny, których swego czasu było tu naprawdę dużo! Co warto zobaczyć w Rybniku i które z najciekawszych atrakcji Rybnika warto odwiedzić? Poznaj ciekawe miejsca w Rybniku i zaplanuj czas wolny w tym mieście!

Atrakcje turystyczne Rybnika, które warto zobaczyć

Rybnik różni się od innych miast województwa śląskiego. Aż 40% jego powierzchni stanowią tereny leśne, co stwarza doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku na łonie przyrody. Trasy rowerowe przecinające lasy zapewniają malownicze widoki i wiele okazji do wycieczek. Rybnik zdobył nawet I miejsce w konkursie „Zielone miasto 2000”.

Co można robić w Rybniku? Miasto przepełnione jest zabytkami, które zachwycą nawet najbardziej wybrednego miłośnika architektury. Ponadto znajdziesz tu również atrakcje kulturalne i rekreacyjne, takie jak tężnia solankowa, parki wodne i pływalnie czy fontanna multimedialna. Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc, do których warto wstąpić, będąc w mieście.

Ratusz i rynek w Rybniku

Rynek w Rybniku jest centrum życia kulturalnego miasta. Mieści się on w miejscu dawnego stawu. Spacerując po rynku, warto przyjrzeć się kamienicom, z których każda odznacza się innym stylem. Te najstarsze mają cechy stylu klasycystycznego, podobnie jak budynek ratusza. W XIX wieku wzniesiono budowle neorenesansowe i elektyczne. Dopiero w XX wieku pojawiły się za to pierwsze budowle modernistyczne.

W centralnej części rynku znajduje się ratusz – klasycystyczny budynek z wieżą zegarową z 1822 roku. Pod koniec XX wieku przeszedł generalny remont. Obecnie w ratuszu siedzibę mają Muzeum Miejskie i Urząd Stanu Cywilnego.

Bazylika Świętego Antoniego

Kościół powstał w 1906 roku. Jego cechą charakterystyczną są wysokie na 95 metrów, strzeliste wieże. Jest to najwyższa budowla sakralna na Górnym Śląsku. Na przestrzeni lat bazylika ulegała licznym zniszczeniom, między innymi z powodu prowadzonych działań wojennych oraz w związku z pożarem w 1959 roku. 

W 1965 roku w kościele pojawiły się organy. Mimo poważnego uszkodzenia przez piorun w 2009 roku obecnie są czynne i zachwycają wygrywanymi melodiami. Współcześnie kościół wyposażony jest też w 6 dzwonów. Najważniejszym z nich jest dzwon „Miłosierdzia Bożego”. podarowany parafii z okazji jej 100-lecia. 3,5-tonowy instrument udekorowany jest licznymi płaskorzeźbami.

Główny ołtarz zdobi zabytkowa figura świętego Antoniego z Padwy, który jest m.in. patronem górników oraz całego Rybnika. Rzeźba datowana jest na XVI-XVII wiek i prawdopodobnie w przeszłości znajdowała się w mniejszych, okolicznych kościołach. 

Zamek w Rybniku

Rybnicki zamek barokowo-klasycystyczny pochodzi z XIII wieku. Początkowo należał do klasztoru sióstr Norbertanek i mieściła się w nim szkoła dla panien szlachetnie urodzonych. W kolejnych latach był użytkowany przez książąt raciborskich, opolskich i cieszyńskich. W XVII wieku właścicielem zamku został Jan Bernard Prażma i rozpoczął jego przebudowę. Dopiero w XVIII wieku budowla zyskała kształt podkowy, który znany jest do dziś.

W nowym zamku w 1789 roku założono przytułek dla rannych żołnierzy. Od 1942 roku zaś mieściła się tu siedziba sądu grodzkiego. W późniejszych latach zamek stał się siedzibą sądu rejonowego, który funkcjonuje tu po dziś dzień. 

Kopalnia Guido

Nieczynna kopalnia węgla kamiennego, założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Około 100 lat później złoża zostały wyeksploatowane i zaczęto stopniowo wygaszać zakład. W 1982 roku teren kopalni został przeznaczony na skansen podziemny.

Obecnie na odwiedzających czekają różne trasy, które pozwolą poznać historię górnictwa i losy kopalni.

  1. Zwiedzanie Kopalni Guido odbywa się na 3 poziomach i na tej trasie można poznać działanie zabytkowych maszyn wydobywczych, odwiedzić podziemną kaplicę, pub, a nawet przejechać się kolejką elektryczną!
  2. Mroki Kopalni to trasa z końca XX wieku, gdzie można zobaczyć starą ścianę wydobywczą na poziomie 320-355 metrów.
  3. Podziemna Szychta obejmuje zwiedzanie w pełnym stroju górniczym z wyposażeniem i możliwością wykonania prostych prac górniczych.

Zabytkowa kopalnia Ignacy w Rybniku

Kopalnia Ignacy działała nieprzerwanie przez ponad 200 lat, jednak obecnie przejęła funkcje placówki muzealnej. W programie wycieczki między innymi: wjazd na wieżę widokową, wystawa „Wiek pary”, maszynownia Szybu Głowacki i maszyna parowa.

Kopalnia Ignacy ma również nietypową ofertę dla narzeczonych – w interesujących, industrialnych wnętrzach można zorganizować ceremonię ślubną wraz z sesją zdjęciową!

Muzeum Chleba

Muzeum Chleba funkcjonuje już od 20 lat. Prowadzi szeroką działalność, która poza przybliżeniem historii wypieku pieczywa dostarcza wiedzy na temat kultury i pozwala naprawdę przenieść się w czasie o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat!

Są tu 4 wystawy stałe:

  1. Od ziarenka do bochenka, czyli historia wytwarzania chleba kontra współczesne procedury.
  2. Zwiedzanie sali lekcyjnej sprzed lat.
  3. Stroje rozbarskie, czyli tradycyjny, historyczny ubiór typowy dla Górnego Śląska.
  4. Niecodzienne przedmioty codziennego użytku – poznaj dziwaczne urządzenia sprzed lat, które ułatwiały typowe czynności, jednak obecnie zupełnie wyszły z użytku!

Zalew Rybnicki

Powstał w 1972 roku i stanowi świetne miejsce do wypoczynku nad wodą. Akwen nigdy nie zamarza, a w ciągu roku temperatura wody waha się w granicach 10-25 stopni. Zalew mieści się w malowniczej okolicy na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich, otoczony jest lasami. Nad zalewem można znaleźć ośrodki wypoczynkowe z możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego. To miejsce jest idealną lokalizacją na weekendowy wyjazd w weekend!

Tężnia solankowa

Tężnia solankowa wraz z okolicznymi atrakcjami to owoc budżetu obywatelskiego z lat 2017 i 2019. Dla mieszkańców wybudowano ogromny teren rekreacyjny, gdzie osoby w każdym wieku mogą spędzić miłe popołudnie. Lista atrakcji jest naprawdę imponująca! Znajdziesz tu m.in.: 

  • tężnię solankową,
  • trasę rowerową do kolejki wąskotorowej w Rudach,
  • stoły do gier planszowych,
  • biblioteczkę plenerową,
  • molo.

Park Kozie Góry

Kozie Góry to najstarszy i największy park w Rybniku. To niemal 7 hektarów charakterystycznego, mocno pofałdowanego terenu. Główną atrakcją jest ścieżka zdrowia, przy której można skorzystać z plenerowych przyrządów do ćwiczeń. Ciekawa jest historia założenia parku. Fundatorem pierwszego fragmentu ziemi był Juliusz Haase, właściciel fabryki skór. Na terenie jego zakładu doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego śmierć poniosło kilku pracowników. Haase w ramach zadośćuczynienia przekazał miastu 1,2 hektara ziemi pod budowę parku miejskiego. Przyjmuje się, że obiekt powstał w 1905 roku poszerzony o dodatkowe grunty miejskie.

Park tematyczny nad Nacyną

Nowoczesny obiekt łączący rekreację z nauką. Oczko wodne i tereny zielone do pikników przeplatane są m.in. urządzeniami eksperymentalnymi, dzięki którym na własnej skórze można poznać zasady fizyki. Park zdobią również liczne ogrody oraz boiska tematyczne, ścieżki rowerowe i piesze, place zabaw i kamienie wspinaczkowe. 

Schody Teatru Ziemi Rybnickiej

Schody Teatru mają historyczne znaczenie zwłaszcza dla tych mieszkańców Rybnika, którzy pamiętają lata 70. i 80. XX w. To W tym miejscu odbywały się coroczne targi książki, które były szansą na zdobycie tytułów, których ówcześnie brakowało w księgarniach. Dni Literatury zdaniem organizatorów wręcz wrosły w kulturę miasta. W czasach komunizmu stanowiły nierzadko jedyną możliwość poznania najciekawszych pozycji literackich światowego formatu.

Niezależnie od historii, Schody Teatru Ziemi Rybnickiej same w sobie stanowią ciekawą budowlę. Są okazałe, porośnięte bujną roślinnością z imponującą kaskadą wodną. Warto jest wybrać się na nie, aby chwilę odpocząć – najlepiej z ulubioną książką w ręku!

Co robić w Rybniku oprócz zwiedzania?

Co robić w Rybniku poza zwiedzaniem? Atrakcji w Rybniku nie brakuje.

Miłośnicy sportów wodnych i aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na spływ kajakowy! Odbywa się on na trasie Łany-Rybnik i obejmuje wypożyczenie kajaka oraz kamizelek dla dwóch osób. 

Z kolei lot widokowy  to najlepsza atrakcja, aby podziwiać panoramę Rybnika i okolic. 

Wizyta w Rybniku nie może obejść się bez wizyty w tradycyjnej, śląskiej restauracji. Koniecznie spróbuj tradycyjnego żuru i rolady, a na deser wybierz kopalnioki lub makówki!

Miasto Rybnik atrakcji ma do zaoferowania wiele. Znajdziesz tu zarówno historyczne, jak i rekreacyjne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Czy przyjedziesz sam, z rodziną czy przyjaciółmi — na pewno nie będziesz się nudzić!