stare miasto lublin

Co robić w Lublinie? Polecamy najlepsze atrakcje!

Turyści i podróżnicy nie raz zastanawiali się, jakimi atrakcjami może ich zaskoczyć Lublin. Co robić w Lublinie w wolnym czasie, kiedy przyjechało się do miasta samemu? Co robić w weekend w Lublinie ze znajomymi? Nie są to trudne pytania, ponieważ miasto przepełnione jest dobrą energią i ciekawymi pomysłami na wieczór.

Jeśli więc nie masz pomysłu, co robić w weekend w Lublinie – w tym artykule znajdziesz kilka opcji na nietuzinkowe spędzenie czasu.

Co robić w Lublinie?

Lublin – co robić w tym mieście? W wolne popołudnie na pewno warto przejść się w okolice Starego Miasta. Zabudowa Lublina nieznacznie ucierpiała w latach 50. XX wieku, więc spora część rynku to oryginalne zabudowy nawet z XIII w. 70% budynków to dokładnie te same, które zostały wybudowane setki lat temu. Pierwsze wzmianki o Lublinie pochodzą nawet z 1198 roku, więc fani historii i zabytkowych budowli będą mieli co robić podczas wizyty w mieście.

Na samym rynku znajduje się ponad setka zabytków, a są to między innymi:

  • Trybunał Koronny. Od XIV wieku rozstrzygano w tym budynku sąsiedzkie spory. Jest to również miejsce pełne historii i lubelskich legend. Jedna z nich głosi, że w 1637 lub 1638 roku na sali odbywał się proces wdowy, którą sędziowie potraktowali niesprawiedliwie. Zarzekała się więc, że diabeł wydałby sprawiedliwszy wyrok, niż ci haniebni szlachcice. Niedługo potem, tej samej nocy, w sali posiedzeń zjawiły się straszliwe postacie odziane w czarne szaty i peruki, które nawet z daleka śmierdziały siarką. Sądziły one na korzyść wdowy, a przypieczętowaniem wyroku miał być odcisk dłoni, którą diabelski sędzia zostawił na stole, gdy się o niego oparł. Stół ten można oglądać w muzeum na Zamku.
  • Muzeum Narodowe i Zamek Królewski. Jest to najstarsze i największe muzeum na wschodzie Polski. W muzeum tym można obejrzeć kilka największych polskich dzieł sztuki autorstwa Jana Matejki i Juliusza Kossaka. Siedziba muzeum mieści się w Zamku Królewskim, który już sam w sobie jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w środku znajdują się malowidła, które powstawały na zamówienia królów Polski, między innymi Władysława Jagiełły. Wstęp do Zamku jest płatny. Seniorzy odwiedzą budowle już za 4 złote. Za 40 złotówek na teren zamku wejdą osoby dorosłe. Bilety studenckie lub uczniowskie to koszt około 30 złotych.
  • Lubelska Trasa Podziemna. Długa na 300 metrów podziemna trasa, biegnąca pod starym miastem. Powstała dzięki połączeniu licznych piwnic, które były pozostałością po latach świetności wojewódzkiego miasta. Podczas wycieczki będzie można dowiedzieć się nieco więcej o sieci handlu w średniowiecznym mieście. Przewodnik opowie o czasach osadnictwa, o sposobach rozwoju Lublina, o sukcesach i porażkach. Lublin był jednym z najlepiej rozwijających się miast w ówczesnej, średniowiecznej Polsce. Przechadzkę zwieńczy makieta przedstawiająca ogromny pożar, który nawiedził te tereny w 1719 roku. Bilet normalny kosztuje 20 złotych.

Zatem, co można robić w Lublinie? Jeśli masz wolne kilka godzin i lubisz zwiedzać i odkrywać tajemnice starych budowli, miasto i jego kilkaset zabytków czekają na ciebie.

ratusz w lublinie

Co robić w Lublinie w weekend?

Warto urozmaicić sobie wyjazdowy weekend lub życie codzienne jakimiś ekstremalnymi atrakcjami. Czy coś takiego oferuje Lublin? Co robić w weekend w mieście, jeśli ma się ochotę na jakieś szalone atrakcje? Zwiedzanie jest fantastyczne, ale nie dostarcza aż tylu skrajnych emocji.

Sprawdź więc poniższe trzy aktywności i wybierz najbardziej odpowiednią dla siebie i swoich znajomych.

  • Strzelanie na strzelnicy – odbywa się między innymi w Lubelskim Centrum Strzeleckim na ulicy Metalurgicznej 3. Koszt godzinnej lekcji strzeleckiej to koszt w okolicy 150 złotych dla jednej osoby. W tym czasie można oddać zazwyczaj 35 strzałów z broni różnego kalibru. Zajęcia odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który wcześniej przeprowadzi z tobą krótki instruktaż dotyczący bezpieczeństwa na strzelnicy, postaw strzeleckich i odpowiedniego trzymania broni. BHP w takim miejscu to coś najbardziej istotnego, dlatego też otrzymasz wygłuszające słuchawki i okulary.
  • Dom strachu CIEMNO. Miejscówka znajduje się w galerii Olimp na ulicy Spółdzielczości Pracy 32. Do wyboru będą 3 poziomy emocji – Fun, Fear lub Pain. Ten ostatni określany jest jako najbardziej hardcorowy, który może śnić się później po nocach. Na szlaku będziesz mieć bardzo bliski kontakt z aktorami, którzy chętnie będą wchodzić w interakcje i jeszcze chętniej będą wywoływać dreszcze strachu. Dodatkowo czekają na ciebie wskazówki i poszlaki, które musisz zebrać, aby rozwiązać zagadkę. 20-minutowy spacer  dla 4 osób kosztuje 320 złotych.
  • Event motoryzacyjny na torze Ułęż. Może akurat jesteś fanem motoryzacji, masz prawo jazdy i masz ochotę na przejażdżkę jakimś super autem. Jeśli wystarczająco Ci się poszczęści i w czasie twojego wolnego weekendu będzie odbywał się event na torze, możesz wyskoczyć z rodziną lub znajomymi na taką nietypową imprezę. Ceny za jedno okrążenie zaczynają się już od 299 złotych. A do wyboru jest kilkanaście przepięknych i szybkich samochodów – Ferrari F12berlinetta, Lamborghini Gallardo, Aston Martin DB9, McLaren 650s. Może być to więc okazja do spełnienia swojego marzenia – jazdy za kierownicą supersamochodu.
co robić w lublinie? event motoryzacyjny

Co robić w mieście, gdy pada deszcz?

Czasami pogoda potrafi zepsuć plany, nieważne czy jest się w górach, nad morzem, czy w mieście takim jak Lublin. Co robić w deszcz? Można udać się na kulinarną wycieczkę. Lublin jest dużym miastem, oferuje więc przysmaki z wielu miejsc na ziemi.

Musisz koniecznie spróbować oryginalnych cebularzy. Jest to regionalny przysmak znany w całej Polsce, którego farsz składa się z parzonej cebuli i maku. Jego przygotowanie wcale nie jest takie szybkie i proste, ponieważ cebulę powinno szykować się nawet dwa dni przed pieczeniem ciasta! Nie będzie jednak problemu, aby zakupić placek w lubelskich piekarniach. Na mapie miasta znajduje się aż 5 punktów stacjonarnych Piekarni-Cukierni Marcin Orlikowski, a to tam – według mieszkańców – można zakupić najlepsze cebularze w Lublinie.

cebula w misce w lublinie

Oprócz zajadania się regionalnymi daniami i przekąskami, w mieście można odwiedzić uwielbiane przez turystów restauracje, które serwują jedzenie z całego świata.

  • Pelier – Krakowskie Przedmieście 10. Przepyszne francuskie śniadania i włoskie obiady. Delikatny miszmasz, ale zrobiony z kunsztem i pomysłem. Świetne miejsce na jakikolwiek posiłek – z dziećmi, przyjaciółką lub drugą połówką.
  • Armenia – kuchnia kaukaska – Rynek 7. Kuchnia wschodnioeuropejska nie jest dla każdego. Jednak każdy powinien spróbować choć jednego dania, bo można zakochać się w tych smakach od pierwszego gryza. Będzie to też świetna okazja, by spróbować ormiańskich trunków.
  • U Szewca – Grodzka 18. Miejsce dla fanów irlandzkich barów. Klimatyczne wnętrze, dobre piwo i szybkie przekąski powinny zachęcić do zostania tam kilka chwil dłużej.
  • Trattoria Bagatto – ul. Peowiaków 2. Włoskie makarony i owoce morza? Te dwie frazy doskonale opisują to miejsce. Jeśli masz ochotę na sycylijskie, dojrzewające w słońcu pomidory oraz ręcznie robiony makaron – to miejsce dla ciebie.
  • Mandragora – Rynek 10. Kuchnia izraelska. Regionalne żydowskie dania z nutką współczesności. Fantastyczne wino, idealnie pasujące do świeżo przygotowanej kaczki.
  • Zielony Talerzyk – Królewska 3. Jedna z wielu opcji dla wegan, wegetarian i osób gluten free. Gazpacho, zupa z sezonowych warzyw czy falafel – każda z opcji powinna cię zachwycić.

Już teraz na pewno będziesz wiedzieć, co robić w Lublinie w deszcz oraz jakiego jedzenia warto spróbować. Smacznego!

talerze w restauracji

Co robić w Lublinie z dzieckiem?

Często zdarza się, że rodzice nie mają pomysłu na atrakcje, które spodobałyby się również tym najmłodszym członkom rodziny. Zatem, co robić z dzieckiem w Lublinie?

  • Muzeum Cebularza. Gdy już zapełnisz brzuch lubelskim przysmakiem i akurat masz wolne 60 minut, udaj się do Muzeum Cebularza na ulicy Szewskiej 4. Tam poznasz historyczny przepis i zobaczysz cały proces wypiekania tej pyszności. Możesz także pomóc w przygotowaniach cebularzy, a na koniec zakupić sobie sztukę na drogę powrotną do domu. Za wstęp dla dziecka i jednej osoby dorosłej zapłacisz łącznie 50 złotych.

Możesz również pomyśleć nad wyjazdem z dzieckiem poza miasto. W pobliskiej miejscowości – Osmolice Pierwsze – czekają na ciebie dwie aktywne atrakcje, które możesz zrealizować ze swoimi dziećmi.

  • Gra w laserowy paintball to bezpieczny wariant klasycznego paintballu. Zamiast kulkami z farbą, strzela się bezpieczną dla wzroku wiązką lasera. Strzały rejestruje się dzięki czujnikom umieszczonym na kaskach oraz specjalnych kamizelkach. Jest to rewelacyjny wybór dla żywiołowych dzieci, ponieważ ta forma rozrywki to ciągłe bieganie, chowanie się przed wrogą drużyną oraz obmyślanie strategii. Po takim seansie dzieciaki zasną prędko, a rodzice będą mieli czas dla siebie. Zabawa trwa godzinę i w cenie 80 złotych jest zapewniony sprzęt dla 4 osób.
  • Przygoda w parku linowym dostarczy tyle samo, a może nawet więcej wrażeń niż laserowy paintball. Jeśli twoje dziecko uwielbia zabawy na wysokości, zabierz je do tego parku linowego. Przeszkody to między innymi ruchome beczki i palisady, a to tylko dwie z wielu innych atrakcji, które czekają na dzieci. Cała wycieczka na wysokości 2 metrów będzie trwała około godziny i zakończy się zjazdem tyrolką. Gdyby któraś z pociech nie była na tyle odważna, żeby skorzystać z przejścia z liną, może pobawić się na placu zabaw lub innych atrakcjach Fabryki Zabaw. Cena wejściówki dla jednej osoby to koszt 40 złotych.
dzieci

Lublin jest pięknym miastem, mogłoby się nie wydawać, ale jest dziewiątym, co do wielkości, miastem w Polsce. Jest chętnie odwiedzane przez turystów, jako największy ośrodek na wschodniej ścianie kraju – zlokalizowane jest w pobliżu parków narodowych i wielkich połaci zieleni. Weekend w Lublinie jest świetną okazją do zwiedzenia dzikich zakątków lasów i jezior, a przy okazji skorzystania z atrakcji miasta. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak spędzić wolny czas w Lublinie i okolicach.