Katowice na Śląsku

Jakie atrakcje Śląsk oferuje turystom i mieszkańcom?

Śląsk jest najbardziej zaludnionym regionem Polski. Ma również dość mocną pozycję na turystycznej mapie Polski. Wszystko przez duże zróżnicowanie atrakcji dostępnych dla turystów i mieszkańców. Nie będą się tu nudzić miłośnicy interesującej architektury, zabytków, budowli historycznych, czy dzikiej przyrody. To niewątpliwie region kontrastów. Z jednej strony możemy zobaczyć ceglane zabudowania, szyby kopalniane i hutnicze budynki, a z drugiej malownicze szczyty górskie, łańcuchy Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Małego.  

Jakie atrakcje Śląsk może zaoferować przyjezdnym oraz mieszkańcom pragnącym spędzić wolny czas w atrakcyjny sposób? Przygotowaliśmy krótkie zestawienie najciekawszych miejsc do odwiedzenia na Śląsku. 

Największe atrakcje turystyczne Śląska

Są takie miejsca, których zdecydowanie nie można pominąć podczas zwiedzania Śląska. To najciekawsze atrakcje, które zachwycą wszystkich pasjonatów historii i tych, którzy pragną jak najlepiej poznać ten ciekawy region Polski. Do najbardziej interesujących miejsc na Śląsku należą m.in.:

  • Szlak Orlich Gniazd,
  • Zamek Ogrodzieniec,
  • Park Śląski
  • Pustynia Błędowska,
  • Muzeum Tyskich Browarów Książęcych,
  • Zamek Książ,
  • Twierdza Kłodzko
  • Kopalnia Uranu,
  • Kopalnia Guido,
  • Sztolnia Królowa Luiza,
  • Zamek w Mosznej.

Oczywiście dobór atrakcji i sposobu zwiedzania jest kwestią bardzo indywidualną. Powyższe propozycje podzieliliśmy więc na kilka kategorii, które pomogą dobrać do waszej wycieczki te z nich, które najlepiej pasują do waszych preferencji, a tym samym mogą okazać się najciekawsze.

Atrakcje przyrodnicze Śląska

Mogłoby się wydawać, że Śląsk to przede wszystkim kopalnie i przemysł. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Miłośnicy przyrody i ci, którzy uwielbiają kontakt z naturą znajdą tu mnóstwo miejsc idealnych na spacer, weekendową wycieczkę i odpoczynek od zgiełku miasta. Przygotowaliśmy spis najciekawszych atrakcji przyrodniczych Śląska. 

Szlak Orlich Gniazd

Na szlak Orlich Gniazd składają się zamki pełniące niegdyś funkcje linii obronnej dawnych granic Królestwa Polskiego. To 13 monumentalnych zamków królewskich umieszczonych na najwyższych, trudno dostępnych szczytach ze skały wapiennej, 17 zamków prywatnych, baszt, strażnic i innych strategicznych budowli. 

Zamek Ogrodzieniec

Bez dwóch zdań, najpiękniejszym i najciekawszym zamkiem na Szlaku Orlich Gniazd jest Zamek Ogrodzieniec. Zbudowany został na przełomie XIV i XV wieku na najwyższym wzniesieniu regionu, na wysokości 515 m n.p.m. Zamek można zwiedzić z przewodnikiem lub na własną rękę podziwiając doskonale zachowane ruiny i wystawy obrazujące dawne dzieje. W sezonie letnim odbywają się tu liczne wydarzenia tematyczne, pikniki rodzinne i festyny. 

Park Śląski i najstarsze planetarium w Polsce

Niemałym zaskoczeniem może być fakt, że Chorzów w 2017 roku uzyskał miano najbardziej zielonego miasta w Polsce. Przyczynił się do tego głównie Park Śląski, od niedawna nazywany Chorzowskim. To miejsce, które powinny odwiedzić osoby uwielbiające kontakt z naturą i wypoczynek wśród zieleni. Wiele kilometrów tras rowerowych i długa trasa rolkowa pozwolą połączyć przyjemne z pożytecznym i zażyć ruchu wśród zieleni. To tutaj znajduje się także najstarsze planetarium w Polsce! Park Chorzowski to także odpowiednie miejsce dla rodzin z dziećmi – z pewnością zachwyci je wesołe miasteczko i rosarium – parkowy ogród różany. 

Pustynia Błędowska

To największy w Polsce obszar piasków lotnych. Zajmuje obszar około 33 km².  Nie sposób pominąć odwiedzin tutaj podczas pobytu na Śląsku. Miejsce robi niesamowite wrażenie. Rozciąga się od dzielnicy Błędów Dąbrowy Górniczej na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Granicą północną pustyni jest wieś Chechło, a na południu jest ograniczona dużym obszarem leśnym.

Atrakcje dla dorosłych na Śląsku

Większość najciekawszych atrakcji na Śląsku przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, również dla dzieci. Zestawiliśmy jednak kilka atrakcji skierowanych wyłącznie do osób dorosłych. 

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

To prawdziwa perła regionalnej architektury i miejsce, w którym można odbyć ciekawą, historyczną podróż aż do roku 1629, w którym zaczęto warzyć tutaj piwo. Zwiedzanie muzeum odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który zapozna uczestników z historią browaru w Tychach oraz tajnikami i ciekawostkami dotyczącymi produkcji w  jednym z najbardziej znanych polskich browarów. Pierwszy etap zwiedzania rozpoczyna się w części muzealnej. Druga część to wycieczka po halach produkcyjnych, w których wciąż prowadzony jest proces produkcji piwa. Zwieńczeniem zwiedzania będzie możliwość degustacji piwa w funkcjonującym tutaj pubie. 

Zwiedzanie Zamku Książ nocą – atrakcja wyłącznie dla dorosłych!

To propozycja dla nieustraszonych! Trasy nocnego zwiedzania obejmują pomieszczenie często niedostępne podczas standardowego, dziennego zwiedzania zamku. Podążanie mrocznymi, ciemnymi korytarzami z przewodnikiem, który opowie o magicznych obrzędach, paranormalnych spotkaniach i postaciach widywanych w Zamku Książ po zmroku, może wywołać gęsią skórkę nawet u tych najodważniejszych! Czeka was dużo emocji, strachu i przerażenia. Wycieczka z przewodnikiem po zmroku trwa około 110 minut i skierowana jest wyłącznie do osób dorosłych. Ci, dla których zwiedzanie to za mało, mogą skorzystać z noclegu w Hotelu Książ. Z uwagi na silne emocje w czasie atrakcji, nocne zwiedzanie nie jest wskazane dla osób o słabej odporności na bodźce wywołujące emocje, w szczególności nie jest wskazane dla osób z zaburzeniami krążenia lub obniżoną wydolnością oddechowo-krążeniową.

Nocne atrakcje Śląska

Zwiedzanie nocą ma swój niepowtarzalny urok. To właśnie o tej porze wiele miejsc nabiera magii, tajemniczości i niezwykłości. Przedstawiamy przewodnik po najciekawszych atrakcjach Śląska, które świetnie sprawdzą się podczas nocnego zwiedzania. 

Wieczorny rejs statkiem po Odrze

Rejs po Odrze to obowiązkowa atrakcja, z której powinien skorzystać każdy, kto pragnie poznać Górny Śląsk od najlepszej strony. Malownicza trasa 10 mostów przebiega z miasta do bulwaru Politechniki Wrocławskiej. Zwiedzający powrócą na przystań przy moście Piaskowym. Wieczorne rejsy mają swój niepowtarzalny urok. Zachodzące słońce i połyskujące światła miasta, odbijające się w lustrze rzeki tworzą niesamowity, magiczny wręcz klimat. Rejsy rozpoczynają się od godziny 17:00 i trwają około 45 minut. Podczas wycieczki zobaczyć można Gmach główny Uniwersytety Wrocławskiego, tętniące nocnym życiem wyspy, zabytkowy kompleks budynków młyńskich, słynny most zakochanych (most Tumski), rozświetlony Ostrów Tumski oraz klimatyczne miejsce spotkań – bulwar Xawerego Dunikowskiego.

Twierdza Kłodzko

Nocna wizyta w Twierdzy Kłodzko to podróż do początku XIX wieku i niecodzienne wydarzenie. Zwiedzający wcielą się w rolę żołnierzy, których głównym zadaniem jest obrona fortyfikacji podczas ataku wroga. To rodzaj spektaklu, w którym to odwiedzający pełnią rolę aktorów. Nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko odbywa się w każdą sobotę.

Nocne zwiedzanie Kopalni Uranu Kletno

Kopalnia Uranu Kletno uznawana jest za jedną z najbardziej kolorowych sztolni w Polsce. Odwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć efekt milionów lat procesów geologicznych i zaobserwować, jak to miejsce zmieniało się przez blisko 600 lat górnictwa. Nocna przygoda to możliwość wejścia w rolę pierwszych odkrywców kopalni, którzy jej dobrodziejstwa mogli ujrzeć jedynie przy świetle świec lub małych latarni. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika i trwa około 45 minut. 

Atrakcje pod dachem na niepogodę

Nie zawsze uda się przewidzieć pogodę, jaka spotka nas na miejscu. Na szczęście Śląsk oferuje turystom i mieszkańcom szereg ciekawych atrakcji, które zrealizować można niezależnie od pogody, czy pory roku. 

Kopalnia Guido

To Kopalnia wchodząca w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Dziś już nieczynna, jednak udostępniona do zwiedzania. To idealne miejsce dla osób, które pragną poznać Śląsk i przybliżyć sobie historię polskiego górnictwa. Odwiedzający mogą zobaczyć prawdziwe maszyny górnicze, poznać realia pracy w kopalni, zjechać 320 metrów pod ziemię w ciemnej, górniczej windzie i posłuchać prawdziwych historii z ust doświadczonego górnika – przewodnika. Po zwiedzaniu można posilić się w podziemnym pubie. 

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Kopalnia Królowa Luiza była jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Jej budowę rozpoczęto w 1791 roku. To najdłuższy obiekt tego typu na świecie. Na miejscu odwiedzający mogą porównać dawne i obecne techniki górnicze, na własne oczy zobaczyć pracujące tam niegdyś maszyny. Sztolnię budowano przez 64 lata, czego efektem jest 14 kilometrów podziemnych korytarzy. Na miejscu znajduje się Podziemna Trasa Wodna, która umożliwia pływanie 40 metrów pod ulicami Zabrza. Niezwykłe wrażenie robi kapiąca woda, tajemniczy światłocień i rośliny rosnąca na skałach z minimalną ilością światła.

Zamek w Mosznej

Na zachwycającą budowlę składa się 99 wież i 365 pomieszczeń. Zamek wyróżnia się niezwykłą, bajkową architekturą, która przyciąga tu tysiące turystów każdego roku. Pałac zbudowano w połowie XVIII wieku. Miejsce otoczone jest terenem parkowym, gdzie można przechadzać się, podziwiając potężne, kilkusetletnie dęby i lipy. Tutaj także w sezonie letnim odwiedzających zachwycają barwne, fascynujące rododendrony.

Niewątpliwie, na Śląsku jest co robić! To prężnie rozwijający się region, który nie zapomina o turystach i mieszkańcach pragnących poznać historię i kulturę obszaru, w którym żyją. To miejsce niezwykle przyjazne dla dorosłych, młodzieży, czy rodzin z dziećmi. Z jednej strony jest to region wciąż do końca nieodkryty, a z drugiej znajduje się w nim wszystko, czego dusza zapragnie podczas weekendowego czy wakacyjnego wypadu na Śląsk.


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *