Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce. Stolica województwa opolskiego dzisiaj znana jest przede wszystkim jako stolica polskiej piosenki – to właśnie tutaj od ponad 60 lat odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Jednak to nie jedyny powód, by przyjechać do Opola! Co warto zobaczyć w Opolu? Poznaj zabytki i atrakcje Opola, które każdy turysta powinien odkryć!
Co warto zobaczyć w Opolu?
Wizytę w mieście warto rozpocząć od spaceru po opolskim rynku. To główny plac w centrum miasta z górującym budynkiem ratusza pośrodku. Ratusz powstał w 1864 roku z 60-metrową wieżą na wzór florenckiego pałacu Vecchio. Co ciekawe ratusz ocalał podczas wojny, a z jego wieży każdego dnia wykonywany jest hejnał miasta. Co jeszcze zobaczyć i co robić w Opolu?
Stare Miasto w Opolu
Zwiedzanie Opola możesz kontynuować spacerując po Starym Mieście. Najstarsza część opolskiego śródmieścia zachowała oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny, a do XVIII wieku Stare Miasto okalały bramy obronne powstałe 5 wieków wcześniej! W tej najstarszej części Opola znajduje się wiele zabytkowych kościołów, w tym Katedra św. Krzyża.
Katedra św. Krzyża
Średniowieczna Katedra jest jednym z najważniejszych zabytków. Znajdują się tu sprowadzone w 1024 r. do Opola relikwie Krzyża Świętego. Obiekt wybudowany został ponad tysiąc lat temu w stylu gotyckim. Do dziś zachował liczne elementy pierwotnego wystroju, pomimo zmian w XIX i XX wieku. W świątyni można podziwiać zabytki z różnych okresów np. gotycką chrzcielnicę, późnogotyckie tryptyki, późnobarokowy ołtarz główny, klasycystyczną ambonę i XX-wieczne witraże. Kościół katedralny jest jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc w staromiejskiej przestrzeni Opola.
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny został zbudowany na wzgórzu w latach 1382-1387 przez księcia Władysława II Opolczyka. I choć dziś jedyną pozostałość stanowi wieża to nadal można ją zwiedzać i wyobrazić sobie jego dawną świetność. Można zobaczyć tu unikalną średniowieczną cegłę pamiętającą czasy księcia Władysława II i wiele innych atrakcji nawiązujących do wspomnianej epoki. Odwiedzając zamek, poznasz średniowieczne stroje czy broń i legendy o życiu jego mieszkańców. Wiele atrakcji przeznaczonych jest również dla najmłodszych gości, więc warto tam zajrzeć, podróżując z dziećmi.
Muzea i galerie sztuki w Opolu
Opole oferuje wiele muzeów i galerii, w tym Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej oraz Galerię Sztuki Współczesnej. Wizyta w każdym z nich to świetna okazja do poznania historii regionu i obcowania ze sztuką.
Muzeum Śląska Opolskiego
Muzeum Śląska Opolskiego to regionalne muzeum prezentujące ponad 100-letnią historię. Wystawy przedstawiają kulturę i tradycję ludności śląska opolskiego, podobnie jak malarstwo czy piękną tułowicką porcelaną. Godne uwagi są zbiory wykopalisk z pradawnej osady na opolskim Ostrówku i makieta Opola z połowy XVIII w. Szczególną atrakcję stanowi kamienica przy ul. św. Wojciecha 9, gdzie przygotowano pięć mieszkań, a każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie w latach 1890–1965.
Galerię Sztuki Współczesnej
Placówka prezentuje sztukę współczesną i najciekawsze zjawiska w sztuce polskiej oraz międzynarodowej. Galeria wspiera młodych twórców, tworzy projekty ukazujące klasyków współczesności oraz prowadzi działania edukacyjne poświęcone sztuce i kulturze współczesnej. Udając się do Galerii, podziwiać będziesz najlepsze dzieła z zakresu współczesnego rysunku, rzeźby, malarstwa, fotografii czy instalacji. Stałym wydarzeniem w Galerii jest przyciągająca tysiące zwiedzających wystawa World Press Photo.
Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach pod Opolem przedstawia historię opolskiej wsi z okresu XVIII-XX wieku. To miejsce gdzie czas się zatrzymał. W skansenie można zobaczyć ponad 40 wiejskich zabytkowych budowli drewnianych po kompletnej rekonstrukcji. Domy te są oryginalnie urządzone i wyposażone w oryginalne sprzęty i narzędzia. Na zadrzewionym i zielonym terenie Muzeum można też wypocząć podczas spaceru i zwiedzać takie obiekty, jak wiejska szkoła, karczma, kościół, a nawet kuźnia i dwa wiatraki. Tutaj odetchniesz od zgiełku miasta i dowiesz się więcej o historii regionu.
Wyspa Bolko
Jedną z największych atrakcji Opola jest Wyspa Bolko na Odrze. Znajduje się tu Ogród Zoologiczny, kilka stawów oraz wiele ścieżek pieszo-rowerowych. Na Wyspę powinien wybrać się każdy miłośnik spacerów i natury. Bolko sprawdzi się jako miejsce, gdzie można wpaść na kawę w otoczeniu przyrody do jednej z kafejek lub zaplanować piknik. Mnóstwo alejek i polan, gdzie w cieniu starych dębów i klonów można wypocząć to plan idealny na relaks po zwiedzaniu.
Wieża Piastowska
Wieża Piastowska to historyczna perełka miasta. Niegdyś była wieżą obserwacyjną. Dziś ten jeden z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce stanowi doskonały punkt widokowy na piękną panoramę Opola. Ma 35 metrów wysokości i znajduje się na opolskim Ostrówku, w miejscu, gdzie już około 990 roku istniał gród należący do państwa Mieszka I. W ostatnich latach Wieża Piastowska przeszła gruntowny remont i została wyposażona m.in. w multimedialne ekspozycje dotyczące historii Opola i Zamku Piastowskiego.
Co robić w Opolu poza zwiedzaniem?
Wizyta w Opolu to nie tylko zwiedzanie. Można tu znaleźć również liczne teatry, koncerty, festiwale muzyczne i inne wydarzenia kulturalne. Warto sprawdzić, czy w trakcie naszego pobytu nie odbywa się jakieś ciekawe wydarzenie. Atrakcji w Opolu nie brakuje. Miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie przyrody również znajdą tutaj coś dla siebie.
Muzeum Polskiej Piosenki
Opole to stolica Festiwalu Polskiej Piosenki, więc to konkretne Muzeum wydaje się naturalnym punktem na liście do odwiedzenia. Ekspozycja obejmuje historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Na ścianach rozmieszczone są dotykowe monitory wyświetlające fragmenty koncertów i programów telewizyjnych, a także teledyski i wywiady z artystami. To fantastyczne miejsce, w którym można podejrzeć historyczne tło polskiej sceny rozrywkowej. Muzeum jest także centrum kulturalnym i miejscem spotkań z artystami.
Parki i tereny rekreacyjne w Opolu
Miłośnicy aktywność na świeżym powietrzu ucieszy fakt, że Opole ma wiele parków i terenów rekreacyjnych, gdzie można spacerować, biegać, jeździć na rowerze lub po prostu odpoczywać. Na uwagę zasługuje szczególnie Park Nadodrzański. Jego początki sięgają XIX wieku. Są tu szerokie, malownicze alejki wzdłuż Odry, zielone polany i place oraz miejsca takie, jak siłownia na świeżym powietrzu. Bez trudu znajdziesz tu ławeczkę, na której możesz posiedzieć z książką w dłoni. Miłośnicy aktywności mogą latem wypożyczyć kajaki, pobiegać alejkami, pojeździć na rolkach lub rowerze. W parku znajduje rzeźba Junony.
Najlepsze atrakcje Opola, które warto odkryć
Spragnieni dawki adrenaliny zachwycą się jazdą gokartem po torze kartigowym w Opolu. To rozrywka, która wprowadzi odrobinę rywalizacji i pozwoli poczuć się jak profesjonalny kierowca podczas wyścigu. Prosta obsługa pojazdu sprawia, że gokarty sprawdzą się też jako zabawa dla dzieci już od 4 roku życia.
Wyjście na strzelnicę to z kolei dobry pomysł, aby rozładować emocje. Atrakcja realizowana jest na otwartej strzelnicy w Opolu, gdzie pod okiem instruktora poznasz specyfikacje rodzajów broni i amunicji, prawidłową postawę strzelecką i sprawdzisz swoją celność. Zanim przystąpisz do strzelania, instruktor nauczy cię trzymać broń i obsługiwać ją w bezpieczny sposób. Strzelanie to rozwijające zajęcie, uczące koncentracji i cierpliwości.
Gdzie zjeść w Opolu?
Będąc w Opolu warto skosztować kuchni regionalnej! Charakterystyczne potrawy regionu to krupniok, modra kapusta, rolada wołowa i wodzionka, czyli śląska zupa z czerstwego chleba, czosnku i smalcu.
Restauracja, która nie tylko zachwyca smakiem, ale także atmosferą i lokalizacją to restauracja Starka zlokalizowana w zabytkowej kamienicy położonej przy Odrze i oddalona od rynku głównego o ok. 250 metrów. Serwują tam dania kuchni polskiej na najwyższym poziomie i z widokiem na Odrę. Miłośnicy śląskiej rolady z kluskami i modrą kapustą powinni się udać właśnie tam!
Restauracja z muzycznym akcentem to Restauracja Cztery Pory Roku. Znajdziesz ją w budynku Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. W klimatycznym wnętrzu będącym połączeniem tradycji z nowoczesnością serwuje się doskonałą sztukę kulinarną. To tutaj skosztować można jedynego w swoim rodzaju pieczonego filetu z karpia hodowanego w opolskich stawach. Na deser koniecznie trzeba spróbować domowych ciast, które będą zachęcać z witryny.
Godnych polecenia restauracji w Opolu jest więcej, ale nie sposób ich wszystkich wymienić. Warto szukać wedle własnego gustu i preferencji smakowych, znajdziesz tutaj również lokale serwujące kuchnię włoską, gruzińską czy kraftowe burgery. Eksploruj, próbuj i znajdź swojego ulubieńca!
Współczesne Opole to harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością. Pomimo pobytu w mieście, można odpocząć od zgiełku i wsłuchać się w naturę odwiedzając Park Nadodrzański czy wyspy Bolko i Pasieka. Opole to miasto, które warto odwiedzić i poznać niezależnie od pory roku. Przyjedź do Opola i daj się zachwycić jego niepowtarzalną atmosferą, architekturą i gościnnością mieszkańców.