Zielona Góra

Co robić w Zielonej Górze? Zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Zielona Góra to miasto położone w zachodniej Polsce w województwie lubuskim, otoczone zielonymi terenami. Miasto jest znane z tradycji winiarskich. W okolicach Zielonej Góry uprawiane są winorośle, a region słynie z produkcji wina. Co roku odbywa się tu popularna impreza — Święto Wina. Zielona Góra kusi swoją różnorodnością — od tradycji winiarskich po urokliwe zabytki i kulturalne wydarzenia. To wszystko sprawia, że jest co robić w Zielonej Górze. Poznaj zabytki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć!

rynek zielona góra

Zabytki — co warto zobaczyć w Zielonej Górze?

W Zielonej Górze znajduje się wiele fascynujących zabytków, które warto odwiedzić. 

Należy do nich, chociażby najstarsza, pochodząca ze średniowiecza świątynia zielonogórska — kontrkatedra pw. św. Jadwigi. Jest ona jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Zielonej Górze. Jej charakterystyczne wieże przyciągają uwagę, a wnętrze zachwyca pięknem gotyckiej architektury. To gratka dla wszystkich miłośników sztuki sakralnej. A co jeszcze zwiedzić i co można robić w Zielonej Górze?

Pałac w Zatoniu

Pałac położony jest w północnej części wsi Zatonie i usytuowany został w rozległym parku krajobrazowego. Po jednej stronie pałacu znajduje się oranżeria, a po drugiej zabudowa folwarczna. Jego historia sięga końca XVII wieku, ale niestety od 1945 roku pałac i oranżeria pozosta­ją w ruinie. Jak dostać się do pałacu? Autem lub malowniczą ścieżką rowerową, która zagwarantuje satysfakcję z pokonanych kilometrów, a przejażdżka pozwoli przewietrzyć głowę. Na miejscu można odpocząć na przypałacowej polanie. Ponadto spacerując po okolicach pałacu, można zobaczyć m.in. Dąb Talleyranda, Łąkę Joanny czy replikę sarkofagu rzymskiego. 

Stare Miasto

Zielona Góra może pochwalić się rozległą starówką z kolorowymi kamienicami i ratuszem. To miejsce, gdzie można poczuć atmosferę historycznego centrum. Latem rynek tętni życiem, pełen jest kawiarenek i sklepików. Stare Miasto zachowało XIII-wieczny układ przestrzenny z centralnie wytyczonym Rynkiem na planie prostokąta. Rynek był przez stulecia głównym placem handlowym, przez który przebiegał też główny trakt komunikacyjny. Większość kamienic mieszkalnych to XIX-wieczne budowle. Ich bogate i ciekawe zdobienia pozwalają wyróżnić różne style architektoniczne od eklektycznego, modernistycznego po neorenesansowy. Najstarsze kamienice pochodzą z XVIII wieku, zachowały się one podczas wojny i dziś w oryginalnej formie zdobią zielonogórską starówkę. Na uwagę zasługuje też okazały Ratusz, a pobyt na Starym Mieście dodatkowo umili poszukiwanie Bachusików — figurek związanych z winiarską tradycją miasta. 

Ratusz w Zielonej Górze na Starym Rynku

Ratusz wzniesiony został w stylu gotyckim, na przestrzeni lat był jednak kilkakrotnie przebudowywany. Budynek z wysoką wieżą po północno-wschodniej stronie, o ciekawym kształcie, przyciąga rzesze turystów. Ciekawostką są piwnice Ratusza. Według przeprowadzonych badań ratuszowe piwnice pochodzą z XV wieku, chociaż kronikarze wspominają nawet o XIV wieku! Od najdawniejszych czasów związane były z winiarstwem, funkcjonowała tu m.in. gospoda. Obecnie Ratusz pozostaje w posiadaniu samorządu. Mieszczą się w nim lokale administracji samorządowej, z tego właśnie względu obiekt nie jest szeroko udostępniany. Budynku na pewno nie przegapisz, gdyż góruje nad nim smukła gotycko-barokowa wieża z połowy XVI wieku o wysokości 54 metrów.

Zielonogórski deptak

Popularne miejsce wśród mieszkańców. To właśnie na deptaku odbywa się wiele miejskich wydarzeń. Do najsłynniejszych należą, chociażby jarmark bożonarodzeniowy, miejska wigilia czy też Winobranie. Stary Rynek wraz z deptakiem tworzą jeden z najdłuższych ciągów spacerowych w Polsce. Słynie on z kolorowych kamienic, zabytkowych kościołów, urokliwych uliczek oraz zadbanych skwerów i placów. Można tu znaleźć m.in. instytucje kultury, kawiarnie, restauracje oraz pomnik Bachusa siedzącego na beczce z winem. 

Pomnik Bachusa

Znaleźć go można na skrzyżowaniu ul. Kupieckiej z ul. Żeromskiego i nieprzypadkowo znajduje się akurat w Zielonej Górze, która słynie z wyrobu win oraz winobrania. To właśnie tutaj w 2010 roku, podczas trwającego święta wina, odsłonięto pomnik rzymskiego boga wina, winorośli i dzikiej natury – Bachusa. Stał się on jednym z symboli Zielonej Góry. Legenda głosi, że Bachus został zamordowany przez Tytanów, a wtedy bogini Atena pokropiła jego krwią Europę. W miejscach, gdzie spadały krople krwi, rosła bujna winorośl. Wedle legendy jedna kropla spadła właśnie w okolicach Zielonej Góry. Z czasem w różnych miejscach miasta zaczęły pojawiać się też wykonane z brązu bachusiki, czyli figurki przedstawiające pomocników Bachusa i jest ich już kilkadziesiąt.

Wieża Łaziebna

Znana także pod nazwą Wieża Głodowa, jest pozostałością dawnych murów miejskich i mieści się pomiędzy ulicą Masarską oraz ulicą Krawiecką. Wieżę wybudowano w czasach średniowiecznych na podstawie prostokąta, a jej wysokość sięga niemal 35 metrów. Wieża służyła jako punkt obserwacyjny oraz jeden z odcinków obronnych Zielonej Góry, również jako brama miejska. Obecnie ten trzykondygnacyjny obiekt wzniesiony w stylu gotyckim, przykryty barokowym hełmem z latarnią jest niezwykle cennym zabytkiem architektonicznym Zielonej Góry. 

Zabytki Zielonej Góry łączą w sobie historię, architekturę i kulturę, tworząc unikalny charakter tego miasta. Warto odwiedzić je, by poznać bogactwo dziedzictwa tego regionu i cieszyć się urokami zabytkowego otoczenia.

Atrakcje Zielonej Góry — muzea

W mieście nie brakuje również atrakcji mających funkcję edukacyjną i kulturalną. Muzea w Zielonej Górze są doskonałym źródłem wiedzy o mieście i regionie, warto je odwiedzić przy okazji wizyty w mieście.

Muzeum Etnograficzne w Ochli

Skansen powstał w 1982 roku, a najstarszy i jeden z najważniejszych zabytków dzisiejszego muzeum to Chałupa z Potrzebowa. Ogólnie na terenie skansenu zajmującego 13 hektarów można podziwiać 80 zabytkowych obiektów kultury ludowej z wyposażeniem z Dolnych Łużyc, Zachodniej Wielkopolski i Dolnego Śląska. Unikatowym zabytkiem jest XVIII-wieczna wieża winiarska. Muzeum to jednak nie tylko zabytki, uprawia się tutaj także winorośl, zboża czy chmiel. Odbywają się tu również tradycyjne winobranie i inne imprezy plenerowe dla dzieci oraz dorosłych. Skansen bywa miejscem sesji zdjęciowych młodych par. 

 

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Odwiedzając takie miasto jak Zielona Góra, co robić, aby poznać historię regionu? Pójść do Muzeum Ziemi Lubuskiej, które jest jedną z najstarszych instytucji muzealnych w Zielonej Górze. Budynek obecnej siedziby Muzeum Ziemi Lubuskiej powstał w 1889 roku jako siedziba ówczesnego Starostwa Powiatowego. Pełnił tę funkcję aż do zajęcia miasta przez Armię Czerwoną, która zajęła go na swoje potrzeby. Muzeum formalnie założono w 1922 roku, lecz początki zbiorów sięgają roku 1908, kiedy to jeden z mieszkańców przekazał swoją kolekcję związaną z rzemiosłem oraz tradycjami mieszczańskimi. Obecnie można zwiedzać tam ekspozycje stałe oraz wystawy czasowe, takie jak Muzeum Wina, Muzeum Zielonej Góry (tu można poznać historię miasta), Sztuka sakralna Śląska Lubuskiego czy Muzeum Dawnych Tortur.  Łącznie zbiory muzeum obejmują ponad 17 tysięcy obiektów i zgromadzone są w działach: sztuki dawnej, sztuki współczesnej, historycznym oraz winiarskim. Tu naprawdę warto zajrzeć!

Centrum Nauki Keplera — Planetarium Wenus

Centrum Nauki Keplera jest instytucją propagująca naukę za pomocą interaktywnej zabawy i pokazów. Jego nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego matematyka, astronoma i astrologa Jana Keplera, który w latach 1628-1630 mieszkał i pracował w pobliskim Żaganiu. Naukowiec zasłynął, ustalając cztery Prawa Keplera, a jedno z nich mówi, że planety Układu Słonecznego poruszają się wokół Słońca po orbicie w kształcie elipsy. Pewnie większość z nas pamięta co nieco z lekcji fizyki. W skład Centrum wchodzą Planetarium Wenus i Centrum Przyrodnicze i są one rozmieszczone w różnych częściach miasta. Planetarium Wenus oferuje kilka ciekawych atrakcji dla entuzjastów kosmosu. To tutaj znajduje się 10-metrowa kopuła, pod którą odbywają się pokazy. Można tu zobaczyć również wystawę 100 meteorytów i sprawdzić swoją wagę na poszczególnych planetach naszego Układu Słonecznego.

Przyroda i rekreacja — ciekawe miejsca w Zielonej Górze

Sama nazwa miasta sugeruje, że przyrodniczo to bogaty region i spoglądając na Zieloną Górę latem i wiosną można przekonać się, że jest tu naprawdę zielono. Jest tu kilka miejsc spacerowych i parków, a Park Piastowski szczególnie wart jest odwiedzenia. Miłośnicy flory będą mogli zobaczyć tam kilka pomników przyrody. Co do rekreacyjnego aspektu, w parku znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz ścieżka rowerowa, przechodzą tędy szlaki turystyczne, prowadzące do obiektów, znajdujących się w pobliskim lesie. To zatem świetne miejsce, aby zacząć wędrówkę lub wycieczkę rowerową!

Dolina Gęśnika

Doline Gęśnika uznaje się za najstarsze miejsce uprawy winorośli w Zielonej Górze. Pierwsze krzewy winnej latorośli sprowadzili w te rejony w XII w. osadnicy z Flandrii. Wizyta w tym miejscu to gratka także dla najmłodszych podróżników, bowiem znajduje się tu jeden z najnowocześniejszych parków linowych w Polsce. Z pewnością też to jeden z największych tego typu obiektów, ponieważ powierzchnia parku wynosi 3 tys. m kw., zaś ścieżka wśród drzew liczy sobie 290 metrów długości. To świetna rozrywka, aby urozmaicić dzieciom zwiedzanie miasta, pozwolić im na pokonanie przeszkód na trasie, aby mogły czerpać satysfakcję z jej ukończenia.

Park Winny

Park Winny to jedyna w Polsce winnica w samym środku miasta! Tu można odpocząć w altankach porośniętych winoroślą, a następnie zobaczyć pokazową winnicę i labirynt. Dawniej w tym miejscu uprawiano winną latorośl, a obecna plantacja zawiera kilkanaście odmian winorośli, które można zobaczyć i przekonać się o dawnej świetności winiarskiej tych okolic. Chętni mogą przenieść się w świat egzotycznych roślin w Palmiarni położonej na szczycie parku. Stamtąd rozciąga się malownicza panorama miasta, ale największą atrakcją jest jedna z najwyższych palm w Polsce — daktylowiec kanaryjski oraz liczne akwaria. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać pływające okazy takie, jak Sum afrykański, Lin czy Pirania roślinożerna. Bujna fauna i flora oraz energetyzująca kolorystyka nastroi Cię do dalszej eksploracji Zielonej Góry.

Ogród Botaniczny z Mini ZOO

Pierwszy przedwojenny ogród botaniczny powstał w 1925 roku i co ciekawe, wówczas mieściła się tutaj winnica miejska, jeziorko i punkt widokowy — niestety nie wszystko przetrwało do obecnych czasów. Udając się do Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze, nadarza się szansa, aby podziwiać kolekcję roślin z różnych stron świata, która jest tworzona już 16 lat. To wielka gratka dla miłośników przyrody móc pospacerować licznymi, wijącymi się alejkami ogrodu i zielonymi tunelami w towarzystwie urokliwych krzewów, drzew i kwiatów. 

Na środku ogrodu znajduje się wigwam, czyli drewniana chata Indian, co jest niezwykle ciekawe, zwłaszcza w tak malowniczym otoczeniu. Dla każdego, kto odwiedza Ogród z dzieckiem, obowiązkowa będzie wizyta w Bajkowej Zagrodzie, czyli mini ZOO połączonym z bajkowym parkiem. Przy wejściu gości wita gadające drzewo, wdzięcznie przewracając oczami, a w zagrodzie można zobaczyć np. surykatki, króliki, kozy czy daniele. W części bajkowej najmłodsi będą mieli okazję spotkać ulubione postaci z bajek, takie jak Kopciuszek czy Kot w butach, co szczególnie zachwyci kilkuletnie dzieci.

palmiarnia

Gdzie zjeść? Restauracja Palmiarnia w Zielonej Górze

Kuchnia w województwie Lubuskim jest niezwykle różnorodna i stanowi kombinację przysmaków charakterystycznych dla pozostałych regionów w kraju. Serwuje się tu pierogi, gołąbki po lwowsku z ziemniakami i kaszą, ale też gołąbki po lubusku zawijane w liście winorośli, co tak mocno nawiązuje do winiarskiej kultury. Warto połączyć zwiedzanie i poszerzanie horyzontów z przyjemnością dla zmysłów i udać się do Palmiarni. Rozciąga się stąd piękny widok na miasto i jego najstarszą część, na zabytkowe zakłady Polskiej Wełny i przede wszystkim na zielone wzgórza. W Palmiarni znajduje się też jedyna w swoim rodzaju, klimatyczna Restauracja Palmiarnia. Lokal w pięknym anturażu serwuje dania mięsne i rybne, a także wyśmienite desery. Nie zabraknie też propozycji dla jaroszy, którzy mogą skosztować, chociażby wybitnie przygotowanego zielonego curry. Szef kuchni dba o smak potraw i przygotowuje danie pieczołowicie, w oparciu o unikatowe przepisy i zawsze świeże produkty. 

Weekend w Zielonej Górze — gdzie przenocować?

Planując weekend w Zielonej Górze, wcześniej należy zastanowić się nad miejscem noclegowym. W tym mieście hoteli i pensjonatów nie brakuje! Wokół Starego Miasta jest mnóstwo ciekawych miejsc, w których można zaznać odpoczynku po całym dniu zwiedzania. Warto wybrać nocleg ze śniadaniem, aby rano nie tracić czasu na poszukiwanie restauracji. Taka opcja w centrum to dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na zwiedzeniu najważniejszych punktów miasta w czasie jednego weekendu. Dla miłośników relaksu naprzeciw wychodzą Apartamenty Spa Love, gdzie można spędzić romantyczny weekend, odpoczywając i poddając się masażowi ciała. Do dyspozycji gości jest sypialnia, salon, wyposażona kuchnia, taras oraz łazienka z prysznicem i wanną SPA. Co ciekawe z apartamentu dość blisko jest do Palmiarni i znajdującej się tam restauracji.

Co robić w Zielonej Górze? Ciekawe atrakcje

Dla wszystkich zastanawiających się, co robić w Zielonej Górze dobra wiadomość jest taka, że można tu zaznać niemal każdej rozrywki. Dla tych, którzy chcą zaszaleć i oderwać się od przyziemnych spraw sprawdzi się lot awionetką. Start zrealizujesz z lotniska sportowego Aeroklubu Ziemi Lubuskiej — Przylep, skąd dosłownie zostawisz za sobą wszystkie troski dnia codziennego. Przelot to niecodzienne przeżycie, podczas którego będziesz podziwiać z lotu ptaka panoramę Zielonej Góry i zwiedzać to malownicze miasto z innej perspektywy. 

lot awionetką w zielonej górze

Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem nieco spokojniejszych atrakcji, to w tym wypadku nic nie sprawdzi się lepiej, jak wizyta w winnicy. W pobliżu Zielonej Góry warto odwiedzić Winnicę Mozów położoną ok. 25 km od miasta lub Winnicę Saint Vincent oddaloną o ok. 40 km. Ta pierwsza zaprasza gości na degustację 3 rodzajów win w towarzystwie zestawu przystawek, zaś Saint Vincent oferuje zwiedzanie winnicy i degustację 4 próbek win. Jeżeli zależy Ci na zobaczeniu jak powstaje wino, wybierz drugą opcję. To doświadczenie, które poszerza horyzonty i rozbudza ciekawość oraz kubki smakowe.

Podsumowanie

Jeśli lubisz piękne tereny zielone, kulturę i historię, to Zielona Góra jest miejscem wartym odwiedzenia. Atmosfera miasta i lokalnej społeczności sprawiają, że wielu turystów ocenia je pozytywnie. Gro osób przyjeżdża tu jednak dla wina, gdyż region Zielonogórski to raj kwitnący winoroślą, a wina produkcji rodzimych winnic dorównują poziomem trunkom z innych stron Europy, takich jak Francja czy Hiszpania. Warto zatem eksplorować Zieloną Górę winnym szlakiem, a wszystkich enofilów niech prowadzą Zielonogórskie Bachusiki.