Strona główna Koszyk
Szukaj
  1. Tutay
  2. W miastach
  3. Zielona Góra

Zielona Góra

Zielona Góra — miasto położone na międzynarodowym szlaku drogowym i kolejowym, łączącym Skandynawię z południem Europy. Dokładna data powstania miasta pozostaje nieznana, ale jego początków upatruje się już w czasach średniowiecznych. Zielona Góra jest miastem zabytkowym, w którym zachował się historyczny układ architektoniczno-urbanistyczny oraz cała przedwojenna zabudowa miejska. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Starego Miasta oraz alei Niepodległości — reprezentacyjnego traktu miejskiego, wzdłuż którego ciągną się piękne przedwojenne wille. Podczas wędrówki przez centrum miasta można zobaczyć również zabytkowy budynek Teatru Lubuskiego i dawnego kina Nysa – najstarszego kina Zielonej Góry, które działało nieprzerwanie od 1921 do 2015 roku. Jednak Zielona Góra słynie nie tylko z licznych zabytków, ale też ze swojej bogatej historii winiarskiej ciągnącej się od 1150 roku oraz corocznego święta wina — Winobrania. Szeroki wybór atrakcji przyciąga do miasta turystów nie tylko z Polski, ale też z innych krajów.

Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Zielonej Górze?

  • Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej – kościół wybudowany w latach 1272-1294, najstarszy zachowany zabytek Zielonej Góry.

  • Kaplica na Winnicy – wzniesiona po 1314 roku jako dar za opiekę nad mieszkańcami miasta, którzy przeżyli epidemię dżumy. Schronili się oni na wzgórzach wśród winnic, aby przeczekać zarazę, a w dowód wdzięczności za ocalenie wystawili w tym miejscu kaplicę maryjną.

  • Wieża Łaziebna – zwana również Głodową, wybudowana w 1487 r., stanowiła element ówczesnego systemu obwarowań miejskich. Ma 35 m wysokości i trzy kondygnacje. W okresie średniowiecza służyła jako więzienie.

  • Ratusz – wybudowany  XV wieku w stylu gotyckim. Codziennie w południe z wieży ratusza odgrywany jest hejnał miasta. 

Atrakcje turystyczne Zielonej Góry

  • Stadion żużlowy – Zielona Góra to miasto Falubazu, 7-krotnego, drużynowego mistrza Polski w żużlu. Będąc w mieście warto odwiedzić ich stadion.

  • Palmiarnia – mieści się w niej restauracja, kawiarnia oraz dwa tarasy widokowe. W otoczeniu Palmiarni znajduje się również odtworzona winnica, plac zabaw, zielony labirynt, napis „I <3 Zielona” oraz piwniczka winiarska z winami z województwa lubuskiego.

  • Muzeum Etnograficzne – obejmuje prawie 8 000 zabytków kultury ludowej i eksponatów, w tym najstarszy zachowany dom z Potrzebowa (1675 r.) oraz wieżę winiarską z Budachowa z XVIII w. W muzeum można zobaczyć również,  jak wyglądały codzienne prace w gospodarstwach w minionych czasach, poznać tajniki tradycyjnego wiejskiego rzemiosła i sztuki. Na terenie skansenu działa karczma oraz łowisko ze smażalnią ryb. 

  • Bachusiki – małe figurki ustawione w różnych częściach miasta, które mają propagować tradycje winiarskie. Podróż szlakiem bachusików to świetny sposób na zwiedzenie miasta. W Centrum Informacji Turystycznej można otrzymać mapę, która doprowadzi do wszystkich figurek. 

Jakie atrakcje oferują okolice Zielonej Góry?

  • Lubuski Szlak Wina i Miodu – specjalnie zaprojektowany szlak turystyczny, na którego trasie znajdują się rozmaite gościńce, winnice i inne lokalne ośrodki rzemieślnicze, do których można się wybrać na degustacje, warsztaty winiarskie lub zakupić lokalne przysmaki.

  • Gra w golfa – w Przytoku pod Zieloną Górą znajduje się profesjonalne pole golfowe, na którym można zrealizować indywidualną lekcję gry w golfa i dowiedzieć się czegoś na temat tego interesującego sportu. 

  • Skok ze spadochronem – atrakcja realizowana jest na terenie lotniska w Przylepie, oddalonego zaledwie 8 km od centrum Zielonej Góry. 

  • Lot awionetką w Zielonej Górze – z lotniska Przylep można wybrać się również na widokowy lot awionetką. To doskonała okazja, aby zobaczyć okolice Zielonej Góry z lotu ptaka.

Nietypowe atrakcje w Zielonej Górze

  • Winobranie – największe święto wina w Polsce, organizowane od 1842 roku. Jego najbardziej efektownym elementem jest korowód, w którym kilkaset osób przechodzi główną ulicą miasta, krocząc za królem winobrania – Bachusem. Na czas świętowania powstaje również Miasteczko Winiarskie – specjalnie wydzielona strefa, gdzie winiarze z całego regionu prezentują swoje wyroby.

  • Restauracja Amarone – miejsce, w którym można zasmakować kuchni włoskiej i pysznych win. Zlokalizowana w samym centrum deptaka, dzięki czemu nie trzeba zbaczać z trasy zwiedzania miasta.

  • Szkolenie z bezpiecznej jazdy na motocyklu – to wyjątkowa atrakcja na mapie Zielonej Góry, zrzeszająca fanów motoryzacji. Podczas szkolenia można nauczyć się prowadzenia pojazdu na torze wyścigowym, opanować prawidłową postawę i optymalne wykorzystania potencjału motocykla. 

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.