Białystok na weekend. Najciekawsze atrakcje, które warto zobaczyć w Białymstoku

Białystok jest dobrze znanym, podlaskim miastem. Stanowi centrum kulturalne i administracyjne regionu. Jego lokalizacja i bliskie sąsiedztwo krajów wschodnich sprawia, że od lat mieszają się w nim różne kultury. Poznaj najciekawsze perły miasta i jego klimat, sprawdź, co można robić w Białymstoku podczas krótkiego wyjazdu z bliskimi!

Pierwszą osadę w tym miejscu, na terenie obecnego rynku, założono już w XV wieku. Prawa miejskie Białystok uzyskał dopiero pod koniec XVII. Leży nad rzeką Białą, w Nizinie Północnopodlaskiej. Liczy sobie niemal 300 tysięcy mieszkańców i razem z okolicznymi gminami tworzy aglomerację białostocką. Z ciekawostek o tym mieście warto zaznaczyć, że na początku XX w. było centrum polskiego ruchu anarchistycznego. Charakterystyczna dla regionu jest gwara podlaska, którą bez trudu zauważają mieszkańcy innych części kraju. Co jeszcze kryje w sobie Białystok? Poznaj najciekawsze atrakcje Białegostoku!

Co warto zobaczyć w Białymstoku?

Białystok to stolica województwa podlaskiego, położona na czystym, zalesionym obszarze, który nazywamy Zielonymi Płucami Polski. Na terenie miasta znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Las Zwierzyniecki i Antoniuk, które warto odwiedzić. Poza tym na terenie miasta znajdują się też liczne atrakcje turystyczne, wśród których warto wymienić liczne pomniki, świątynie (np. Bazylika pw. św. Rocha w Białymstoku), cerkwie prawosławne, murale (np. Dziewczynka z konewką) oraz zabytki, do których zdecydowanie warto zajrzeć do środka. Spacerując po mieście koniecznie trzeba zahaczyć o ulicę Lipową i Rynek Kościuszki w Białymstoku. Poza tym w mieście odbywają się też ciekawe wydarzenia kulturalne (jak chociażby Festiwal Jesień z Bluesem czy Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich), więc atrakcji w Białymstoku nie brakuje i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Chcesz zobaczyć, co zwiedzić w Białymstoku? Poniżej znajdziesz nasze propozycje najciekawszych miejsc w Białymstoku oraz najciekawsze atrakcje miasta, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, co robić w Białymstoku w weekend!

Pałac Branickich w Białymstoku

Zwiedzanie Białegostoku warto zacząć od Pałacu Branickich. Budowla ta jest jednym z lepiej zachowanych elementów epoki saskiej. Został zniszczony podczas wojny, jednak odbudowano go w latach 60. Styl architektoniczny pałacu odpowiada późnemu barokowi. Obecnie mieści się w nim rektorat Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Pierwotnie, w XVI wieku w tym miejscu mieścił się Zamek Wiesiołowskich. Po potopie szwedzkim przeszedł on w ręce rodu Branickich, którzy to zlecili przebudowę twierdzy. Obecnie trwają prace renowacyjne terenu. Podejmowane są starania, aby przywrócić ogrodom pałacowym wygląd z czasów XVII wieku. 

Park Branickich

W sąsiedztwie wspomnianego pałacu mieści się ogromny, 10-hektarowy ogród spod ręki najlepszych francuskich projektantów. Stanowi też przedłużenie parku Planty mieszczącego się nieopodal. Cały zespół pałacowo-parkowy dzieli się na dwie części ze względu na ukształtowanie terenu. Górna bezpośrednio przylega do pałacu i charakteryzuje ją styl francuski. Można w niej znaleźć wiele fontann i klombów. Dolna część parku jest już w stylu angielskim. To tu mieszczą się liczne pawilony i altanki oraz inne drobne zabudowania. Część ogrodu została przeznaczona na sady, łącznie z gatunkami egzotycznymi, jak pomarańcze, figi czy daktyle.

Z historycznej części parku udało się zachować ponad 50 drzewostanów, niektóre rzeźby i fontanny. Mimo ogromnych zniszczeń zarządcy starają się przywrócić tym terenom dawny wygląd oraz wprowadzić odpowiedni klimat dla odwiedzających.

Park Zwierzyniecki

Właściwie to rezerwat przyrody „Las Zwierzyniecki” funkcjonuje na Wysoczyźnie Białostockiej już od czerwca 1996 roku. Zajmuje on teren ponad 30 hektarów i jego cechą charakterystyczną, która przede wszystkim podlega ochronie, jest drzewostan o charakterze grądu wilgotnego. Za czasów rodu Branickich na tych terenach odbywały się polowania – las zamieszkiwały taki gatunki jak jelenie, daniele, kuropatwy i dzikie kaczki. W XVIII wieku na tych terenach ówczesna młodzież mogła uczyć się ziołolecznictwa, mineralogii i botaniki. Ochrona czynna umożliwia zachowanie walorów dydaktycznych lasu i pozwala na dalszy rozwój kolejnych pokoleń przyrodników. 

Ogrody opery i filharmonii podlaskiej

Gmach opery i filharmonii podlaskiej to kolejna z atrakcji turystycznych Białegostoku. Na dachu opery i filharmonii podlaskiej zaaranżowano ciekawe miejsce, które w żaden sposób nie odstaje od dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Wejście na taras widokowy jest biletowane, a wstęp jest możliwy we wszystkie pogodne dni. Dachy mają kilka poziomów i każdy z nich jest całkowicie porośnięty ciekawą roślinnością. Można tam spotkać takie gatunki, jak: pięciornik, jałowiec i rajska jabłoń. Do głównych atrakcji ogrodów należy rzeźba „Głowa kompozytora” autorstwa Teresy Murak oraz oczywiście widok na panoramę miasta.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Białostockiego

W okolicach Białegostoku znajduje się Arboretum w Kopnej Górze, które stanowi połączenie ogrodu botanicznego ze stanowiskami leśnymi. To aż 26 hektarów przepięknej zieleni, na których można spotkać większość typów siedliskowych lasu charakterystycznych dla Puszczy Knyszyńskiej. Klimat tego miejsca jest nieco inny, niż w pozostałej części kraju. Zimy są tu bardziej surowe a lata suche, przez co okres wegetacyjny roślin jest skrócony względem Polski. Najpiękniejsza część ogrodu botanicznego to ta znajdująca się nad Dużym Stawem. Na jego tafli w pogodne, letnie dni można podziwiać wielobarwne lilie wodne. Cały teren stanowi doskonałe stanowisko edukacyjne, ale ma też odpowiednie warunki do rekreacji. Czyste powietrze i majestatyczne trasy spacerowe dają możliwość wypoczynku na łonie natury. 

Na miejsce prowadzi prosta droga z Białegostoku, którą pokonasz w zaledwie pół godziny autem lub 1,5 godziny rowerem. Wybierz się na wycieczkę, która z pewnością urozmaici letni, weekendowy wypad do Białegostoku!

Muzea i galerie sztuki, które warto odwiedzić

Białystok i jego atrakcje sprzyjają również miłośnikom kultury i sztuki. Co można robić w Białymstoku, jeżeli masz ochotę na spotkanie z kulturą? Na miejscu funkcjonuje wiele ciekawych muzeów i galerii, które zaspokoją potrzeby każdego miłośnika sztuki najwyższej klasy. W tej części omówimy najważniejsze z nich, ale to nie wszystko! Dowiesz się także, co robić w niedzielę w Białymstoku, kiedy wiele miejsc jest nieczynnych. Sprawdź listę najmodniejszych punktów na mapie miasta i ciesz się idealnym weekendem!

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Czy są tu jacyś miłośnicy medycyny i farmacji? Przekonaj się, jaką drogę przeszły te dziedziny nauki i zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniały się najpopularniejsze leki, procedury medyczne i aparatura. Najstarsze eksponaty pochodzą już z XIX wieku! Jeżeli chcesz sprawdzić, co może Cię czekać na miejscu, to w internecie można odbyć wirtualny spacer. Muzuem jest też siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Otwarte jest dla odwiedzających codziennie poza poniedziałkami, zatem bez obaw możesz zaplanować odwiedziny w weekend. Placówką opiekuje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, a zbiory udostępniane są już od 2011 roku. Pamiętaj jednak, aby wcześniej umówić się na termin zwiedzania.

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

W Białymstoku mieści się również Muzeum Pamięci Sybiru. Ta placówka muzealna jest nieco inna, niż wszystkie. To miejsce ma na celu przypominanie i edukowanie o tragedii tysięcy osób, które były zsyłane na Sybir, lub jechały tam dobrowolnie, szukając lepszego życia. Budynek muzeum mieści się w przedwojennych magazynach wojskowych, które przylegają do torów kolejowych. To właśnie w tym miejscu skazańcy w czasie II wojny światowej wsiadali do pociągów i odbywali podróż, nierzadko w jedną stronę. 

Muzeum podzielone jest na kilka części. Pierwsza z nich pozwala na lepsze zrozumienie przedwojennych realiów i myślenia Polaków. Druga to biała, pusta przestrzeń, która symbolizuje Sybir. Oddaje odczucia Polaków, którzy byli tu wcześniej, oraz niepokój tych, którzy właśnie przyjechali. Ostatnia jest memoriałem zbrodni katyńskiej. Ta sala zmusza do refleksji i odznacza piętno na wspomnieniach każdego. Mimo pesymistycznego odbioru to muzeum powinno zostać chociaż raz odwiedzone przez każdego. Jeżeli indywidualna wrażliwość na to pozwala, to warto dbać o pamięć i szerzyć świadomość dotyczącą przeszłości.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki

Białostocki teatr funkcjonuje od czasów powojennych. Budowę gmachu zakończono w 1938 roku i otwarcie planowano na kolejny, jednak historia pokazuje, co opóźniło wydarzenie o aż 5 lat. Obecnie każdego roku teatr gromadzi setki widzów na fantastycznych spektaklach, które bawią i uczą całe pokolenia. Organizowane są lekcje muzealne, warsztaty i konkursy oraz inne wydarzenia artystyczne. 

Gmach teatru mieści się w malowniczej okolicy, bo na terenie parku Księcia J. Poniatowskiego. Sam budynek jest zabytkową budowlą w stylu modernistycznym z zachowanym pierwotnym rozkładem sal.

Czy udało Ci się wybrać, które z najważniejszych miejsc Białegostoku odwiedzisz podczas swojego wyjazdu? A może uda Ci się zobaczyć każde z nich? Okoliczne parki i ogrody doskonale sprawdzą się do spacerów w ciepłe, słoneczne dni. Kiedy jednak pogoda nie dopisuje, warto poznać nieco kultury w miejscowych muzeach i teatrach. Zapewnisz sobie moc wrażeń bez ryzyka kataru. Zobacz, jakie jeszcze rozrywki kryje w sobie Białystok i zadbaj o wrażenia podczas pobytu z bliskimi!

Atrakcje Białegostoku – co można robić w stolicy Podlasia?

Jednak Białystok to nie tylko muzea i zabytkowe budowle. W stolicy Podlasia znajduje się też wiele ciekawych miejsc, oferujących bardziej nowoczesne atrakcje i ciekawe formy spędzania wolnego czasu. Co robić w Białymstoku podczas wspólnego wyjazdu? Poznaj najciekawsze formy spędzania wolnego czasu w tym mieście i odwiedź najlepsze lokale! Pozwól sobie na odrobinę adrenaliny na strzelnicy, zrelaksuj się podczas masażu i poczuj prędkość na torze motoryzacyjnym! Odwiedź Białystok – co robić, aby ten weekend był niezapomniany? Wypróbuj nasze propozycje i ciesz się chwilą w swoim stylu!

  1. Strzelanie z broni bojowej to niesamowita przygoda, którą możesz przeżyć już dziś! Pod czujnym okiem instruktora oddasz aż 50 strzałów do tarczy z takich broni, jak Glock, Beretta, Scorpion evo czy Glauberyt. Załóż wygodny strój i sprawdź swoją celność w profesjonalnych warunkach!
  2. Masaż czekoladowy to tylko jedna z wielu propozycji relaksu, które czekają na Ciebie w Białymstoku. Oddaj się w ręce specjalistów, którzy pomogą Ci pozbyć się napięć w mięśniach i wprowadzą Cię w stan głębokiego relaksu. Czekolada doskonale odżywia skórę, poprawia jej wygląd i pomaga pozbyć się drobnych niedoskonałości. Wybierz idealny zabieg dla siebie i zapewnij sobie chwilę zapomnienia!
  3. Sprawdź osiągi prawdziwych pereł motoryzacji i porównaj Lamborghini Gallardo z Ferrari F430! Zobacz, jak sprawdzisz się za kierownicą super auta z niesamowitymi możliwościami i przyspieszeniem. Połącz swój wyjazd do Białegostoku z wyśmienitą przygodą na torze motoryzacyjnym i przejedź się jednym z najlepszych aut na Świecie!
  4. Masz ochotę na orzeźwiający, złocisty napój wysokiej klasy? Zaproś znajomych na degustację piwa! W kwocie vouchera bez trudu będziecie mogli spróbować kilku gatunków tego wyjątkowego trunku. Rozsmakuj się w lekkim weizenie, zakochaj w goryczce IPy i doceń głębię ciemnego pszenicznego!
  5. A może wolisz zobaczyć miasto z innej perspektywy? Wybierz się na lot motoparalotnią dla dwóch osób w okolicy Białegostoku! Ten mały statek powietrzny ma wiele możliwości i potrafi dostarczyć prawdziwej adrenaliny! Niecodzienne widoki z pewnością zapadną w pamięć na długo i będą doskonałym plenerem zdjęciowym!

Białystok – gdzie nocować?

Szukasz najlepszego miejsca na nocleg na weekend w Białymstoku? Sprawdź nasze lokalizacje i wybierz tę, która zapewnia idealny standard na Twoje potrzeby.

Noc ze śniadaniem w 4-gwiazdkowym hotelu Crystal to oferta dla tych, którzy lubią korzystać z luksusu i potrzebują prawdziwego wypoczynku. Na gości czeka naprawdę elegancki pokój, darmowy parking i dostęp do internetu. W pokoju będą przygotowane pyszne, świeże owoce a rano będzie można nasycić się przed dalszą drogą doskonałym śniadaniem. Hotel umiejscowiony jest w samym centrum miasta, co stanowi udogodnienie w przypadku zwiedzania miasta.

Romantyczny weekend w apartamencie to opcja dla tych, którzy ponad wygodę cenią niezależność i mają bardziej pragmatyczne podejście. Możesz wybrać spośród różnych lokalizacji na terenie Białegostoku – dzięki temu zamieszkasz tam, gdzie akurat będzie Ci wygodnie! Każdy apartament wyposażony jest w samodzielną łazienkę i aneks kuchenny, dzięki czemu możesz sam przygotowywać posiłki. Apartament jest znacznie tańszy od hotelu, dzięki czemu więcej pieniędzy można przeznaczyć na inne przygody, jak wyjścia do muzeum czy na masaż. Który wariant noclegu będzie dla Ciebie odpowiedni?

Białystok to bardzo ciekawe miasto z bogatą historią i morzem możliwości. Odwiedź najważniejsze perły Podlasia – zacznij od stolicy województwa i wszystkich jej atrakcji! Białystok to doskonała lokacja na weekendowy wypad z rodziną, przyjaciółmi lub we dwoje. Zaplanuj wyjątkową wycieczkę i ciesz się każdą chwilą!