w częstochowie

Co warto zobaczyć w Częstochowie? Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Częstochowie

Częstochowa, znana przede wszystkim jako miejsce kultu religijnego dzięki Sanktuarium Jasna Góra, oferuje również wiele innych atrakcji i zajęć. W mieście znajduje się wiele interesujących zabytków, pięknych parków i atrakcji dla najmłodszych. Zobacz, co robić w Częstochowie podczas wyjazdu z bliskimi!

Częstochowa — atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Zastanawiasz się, co robić w Częstochowie kiedy będziesz już po wizycie w Sanktuarium? Ten obiekt przybliżymy nieco za moment, jednak zatrzymajmy się na chwilę na historii samego miasta. Stara Częstochowa, czyli obecna część miasta, pojawiła się w swojej lokalizacji już w drugiej połowie XIV wieku, ale pierwsze wzmianki na piśmie pochodzą już z XIII wieku. Pochodzenie ludowe nazwy miasta pochodzi od wyrażenia często (się) chować, jako że pielgrzymi nierzadko gubili je wśród okolicznych wzgórz. Pierwotnie zaś uważało się, że nazwa miasta pochodzi od imienia Częstoch, które jest skrótem od Częstomira lub Częstobora. Przyrostek dzierżawczy -owa oznacza zaś własność wspomnianego Częstocha. Według historycznych podań był on rycerzem, którego uznaje się za założyciela miasta.

Zwiedzanie Jasnej Góry

To oczywiście główna atrakcja Częstochowy. Odwiedź słynne Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, kaplicę cudów i Podziemia Jasnej Góry! Jest to klasztor zakonu paulinów, jeden z najważniejszych punktów kultu Matki Boskiej oraz niepodważalny pomnik historii. Niezależnie od wyznawanej wiary, warto odwiedzić to miejsce, chociażby ze względu na bogactwo kulturalne. Początki istnienia klasztoru sięgają bowiem już 1382 roku, kiedy to paulini pojawili się w Polsce. W kolejnych latach na ścianie kościoła zawisł słynny ołtarz wraz z portretem Maki Boskiej autorstwa nieznanego, włoskiego malarza.

klasztor na jasnej górze

Jednymi z ciekawszych dzieł sztuki, które można podziwiać na Jasnej Górze, są:

  • cykl 18 obrazów „Golgota Jasnogórska” autorstwa  Jerzego Dudy-Gracza
  • seria rzeźb wokół budynku ze stacjami drogi krzyżowej
  • Pomnik Matki Bożej Niepokalanej
  • Pomnik o. Augustyna Kordeckiego.

Stare Miasto

 Stare Miasto w Częstochowie oferuje urokliwe uliczki, zabytkowe budynki i liczne kawiarnie. Zobacz Ratusz i inne historyczne miejsca. Jedynie część tej dzielnicy w obecnym wydaniu stanowi historycznie najstarszą część miasta. Prawdziwą wizytówką Starego Miasta jest archikatedra Świętej Rodziny – przepiękna, trójnawowa, neogotycka świątynia. Jej perłą są romantyczne organy wielkie oraz dodatkowe w prezbiterium. Łącznie mają aż 117 głosów i mogą być obsługiwane przez 2 osoby jednocześnie. Są to największe w Polsce organy działające w oparciu o pneumatyczną trakturę gry i rejestrów.

Do innych atrakcji Starego Miasta należą m.in. nieczynne browary z XIX wieku, Muzeum Produkcji Zapałek i Galeria Jurajska.

Muzea

Częstochowa – co robić podczas wyjścia na miasto, kiedy mamy ochotę na spotkanie z kulturą? Oczywiście można odwiedzić miejscowe muzea! Sprawdź, jakie są najciekawsze placówki w mieście i dokąd warto się udać z bliskimi i rodziną!

Muzeum Częstochowskie

Jest to najstarsza instytucja kulturalna regionu. Rozdzielone jest na kilka części, z których każda opowiada o historii miasta z nieco innej perspektywy. Obiekt jest stale modernizowany, w związku z tym niektóre oddziały mogą czasowo być wyłączone dla zwiedzających – warto jest to sprawdzić przed wizytą, aby odpowiednio zaplanować wyjście!

W dawnym Ratuszu przy pl. Biegańskiego mieści się wystawa stała Dzieje Miasta Częstochowy oraz różne wystawy czasowe. To najważniejsza część, w której można podziwiać eksponaty archeologiczne, stare dokumenty i mapy, pieczęcie i militaria. Część wystawy poświęcona jest utracie i odzyskaniu niepodległości, inna traktuje o rozwoju przemysłowym miasta. Atrakcją wieńczącą zwiedzanie jest widok na panoramę Częstochowy z wieży ratuszowej.

Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej znajduje się w budynku, w którym poetka mieszkała po II wojnie. Kolekcja eksponatów poświęcona jest jej życiu i twórczości, zatem znajdziemy tu m.in. maszynę do pisania, tomiki poezji, fotografie i fragmenty autobiograficznej książki. Wszystko to pozwala na współodczuwanie przeżyć chorej na serce autorki.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Jest to jedyna taka placówka na skalę kraju, która pokazuje historię górnictwa rudnego w Polsce. Mieści się w podziemnych korytarzach wydrążonych w latach 1974-1976 pomiędzy Pawilonami Wystawienniczymi Muzeum Częstochowskiego w Parku im. ks. Stanisława Staszica. Wystawa Dzieje górnictwa rud żelaza upamiętnia charakterystyczną dla regionu historię tego rodzaju górnictwa. Można w nim oglądać maszyny, narzędzia oraz metody wydobywania rud z dawnych lat. Osoby zainteresowane górnictwem mogą pogłębić swoją wiedzę dzięki pomocy przewodnika multimedialnego oraz filmu pt. Z dziejów górnictwa rud żelaza.

Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie

Jest to jedna z atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Eksponaty znajdują się w dwóch salach oraz w nieaktywnych już zakładach produkcyjnych, które bazowały na technologii z lat 30. XX wieku. Charakterystycznym elementem częstochowskich zapałek jest czarny kot na pudełku. Podczas wizyty w muzeum można poznać proces produkcyjny zapałek, obejrzeć historyczne wzory opakowań oraz stałą wystawę Rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia. Czy wiesz, że technologia produkcji zapałek praktycznie się nie zmieniła od ponad 100 lat?

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Ten obiekt powstał z wyjątkowej pasji właściwie jednego człowieka. Miejscowy biznesmen i filantrop od lat kolekcjonował wszystkie pamiątki związane z papieżem. W 2010 roku skontaktował się z właścicielem kolekcji numizmatów związanej z Janem Pawłem II i odkupił jego zbiór. Rok później, w specjalnie wybudowanym pawilonie, powstało muzeum liczące obecnie około 11 tysięcy eksponatów! Główną część stanowią monety z wizerunkiem Wojtyły, ale są tu też znaczki pocztowe czy repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża.

Co jeszcze warto zobaczyć w Częstochowie i okolicach?

Park Miniatur Sakralnych Złota Góra

Park miniatur powstał na terenie starego kamieniołomu na stokach Złotej Góry. W skali 1:10 i 1:25 powstały tu dokładne repliki najważniejszych budowli sakralnych z Europy i Azji. Dzięki temu wierni mogli podziwiać te cuda architektury bez konieczności odbywania kosztownych podróży. Na miejscu było również zaplecze gastronomiczne, plac zabaw dla dzieci i kino 5D. Obecnie park jest zamknięty, jednak pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce znów powita kolejnych odwiedzających.

Park Aleksandria

Wieś Aleksandria położona jest w niedalekim sąsiedztwie Częstochowy. O ile sama w sobie nie jest źródłem wielu atrakcji, o tyle warto jest zwrócić uwagę na jej walory przyrodnicze. Leży ona na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. Zajmują go głównie tereny leśne a 10% to zbiorniki wodne. Ochrona Parku ma na celu głównie ochronę lasów i miejscowej roślinności, nierzadko chronionej. Obecnie są tu 4 rezerwaty przyrody i 5 użytków ekologicznych i planuje się utworzenie kolejnych, w tym w Aleksandrii.

Zamek Olsztyn

Olsztyn, o którym mowa nie leży na północy Polski, lecz jest małą miejscowością w województwie śląskim. Są tu majestatyczne ruiny zamku z systemu Orlich Gniazd. Była to formacja kilkunastu budowli w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, które strzegły dawnej granicy państwa. Stawiano je na trudno dostępnych, wapiennych skałach, co zapewniało świetną widoczność i jednocześnie utrudniało zdobycie najeźdźcy.

zamek olsztyn

Obecnie ruiny dostępne są do zwiedzania przez turystów. Zachowały się dwie wieże, mury części mieszkalnej i fragmenty zabudowań gospodarczych i piwnic. Na tym terenie trwają prace archeologiczne i dotychczas udało się odnaleźć fundamenty innych zabudowań, ślady przebiegu mostu i nawet narzędzia pozostawione przez neandertalczyków! Jakie jeszcze tajemnice skrywają ruiny zamku w Olsztynie?

Park Lisiniec

Ten park jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców i zapewnia masę rozrywki – zwłaszcza w sezonie letnim! Są tu 3 zbiorniki wodne, wypożyczalnia sprzętu pływającego, ścieżka rekreacyjna oraz place zabaw i zaplecze gastronomiczne. Całość jest otoczona przepiękną roślinnością, a bezpieczeństwo poprawia oświetlenie i objęcie monitoringiem całego terenu. Park Lisiniec to ponad 40 hektarów świetnej zabawy dla całej rodziny – koniecznie odwiedź go w sezonie, kiedy będziesz się zastanawiać, co można robić w Częstochowie!

Kultura i sztuka, czyli miejsca w Częstochowie, które warto odkryć

Poznaj najciekawsze ośrodki kultury z Częstochowy i spędź miły weekend w mieście! Odwiedź miejsca, w których można nauczyć się czegoś nowego, poznać historię i też zwyczajnie dobrze się bawić. Sprawdź, co można robić w Częstochowie podczas krótkiej wycieczki!

Teatr im. Adama Mickiewicza

Teatr założono w 1927 roku. Premierowym spektaklem były Śluby Panieńskie Fredry, które okazały się wielkim sukcesem. Na przestrzeni lat obiekt miał swoje lepsze i gorsze momenty, jednak obecnie zdecydowanie można mówić o jego rozkwicie. Przepiękny budynek z dwoma salami każdego roku mieści tysiące widzów z różnych środowisk. Teatr prowadzi lekcje dla najmłodszych, różnorodne warsztaty a bilety na spektakle są w naprawdę konkurencyjnych cenach. Szukając rozrywki podczas pobytu w Częstochowie, naprawdę warto zaplanować chwilę na wizytę w teatrze, a na pewno będzie to udane wyjście!

Skansen Archeologiczny w Górcach

Na skansen składa się kilka głównych zabudowań, w których gromadzone są pamiątki miejscowej ludności. Budowle stylizowane są góralskie, niektóre zaś są oryginalne i zostały jedynie przeniesione do Studzionek. Najważniejszym punktem jest dom-muzeum, który powstał w stylu typowym dla architektury góralskiej lat dwudziestych XX wieku w tym regionie. To tu mieści się główna część kolekcji oryginalnych i stylizowanych przedmiotów codziennego użytku. W 2009 roku ukończono budowę przepięknej kapliczki, która była wielkim marzeniem założyciela skansenu. Udekorowano ją, pozyskując część wyposażenia starego kościoła w Ochotnicy Górnej. Kolejnym istotnym elementem skansenu jest oryginalna kuźnia, datowana nawet na XIX wiek! W środku można podziwiać oryginalne wyposażenie kowalskie, które szczęśliwie udało się zachować.

Mural Wieża Babel

Częstochowa znana jest również w przepięknych murali. Jedną z ikon miasta jest „Wieża Babel”, czyli ogromne malowidło ścienne na elewacji przy ul. Dąbrowskiego 1. Odsłonięto go w 2014 roku i stał się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w centrum miasta. Stanowi doskonały plener zdjęciowy i w istocie podkreśla wizerunek miasta. Co kilka lat obiekt przechodzi renowację, aby obraz nie stracił na jakości.

Ławeczka Haliny Poświatowskiej w Częstochowie

W październiku 2007 roku odsłonięto ławeczkę, która stanowi pomnik dla twórczości poetki. Rzeźba przedstawia jej figurę siedzącą na ławce, a u jej stóp można znaleźć siedzącego kota. Tego typu pomniki są coraz bardziej popularną formą uhonorowania artystów w Częstochowie.

Inne atrakcje w Częstochowie

Chcesz poznać inne formy rozrywki, które można realizować w Częstochowie? Poznaj najlepsze atrakcje miasta i zadbaj o odrobinę frajdy dla siebie i swoich towarzyszy! Zobacz, co robić w Częstochowie i chwytaj emocje!

Jazda OFF ROAD to doskonała zabawa dla miłośników motoryzacji. Napęd na 4 koła, trudny teren i dobre towarzystwo to idealne połączenie, które zapewni rozrywkę wszystkim uczestnikom! Czy uda Ci się samodzielnie pokonać całą, wymagającą trasę bez zakopania wozu? Sprawdź swoje możliwości za kierownicą terenowego auta!

jazda off road

Obejrzyj panoramę miasta i okolic z zupełnie innej perspektywy podczas lotu wiatrakowcem! Godzinna, podniebna wyprawa to idealny sposób na podziwianie majestatycznych widoków i naprawdę ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. Czy odważysz się na wyprawę tym maleńkim statkiem powietrznym?

Masz ochotę na chwilę relaksu? Odwiedź jeden z salonów Yasumi w Częstochowie! To najwyższej klasy sieć gabinetów kosmetycznych, w których możesz skorzystać z zabiegów na twarz i ciało. Oddaj się błogiemu relaksowi podczas masażu czekoladą lub zadbaj o odżywienie skóry ze specjalistycznymi zabiegami. Wybierz ofertę dla siebie i poczuj się iście królewsko!

Atrakcje Częstochowy dla dzieci

Chcesz zabrać do Częstochowy maluchy i zależy Ci, aby się nie nudziły? Wybierz dla nich atrakcje dostosowane do wieku, które zapewnią im rozrywkę!

  • Magiczna Kraina to centrum zabaw z atrakcjami zarówno dla raczkujących niemowląt, jak i dla starszych dzieci. To różne labirynty, baseny z piłeczkami, dmuchańce i wiele innych! 
  • Dino Lino jest parkiem linowym, w którym znajdą się trasy zarówno dla kilkulatków, jak i dla ich rodziców. Skorzystaj z opieki instruktora i przeżyj niezapomnianą przygodę!
  • Promenada Czesława Niemena to trasa spacerowa usiana placami zabaw, lodziarniami i kawiarenkami. To miłe miejsce, aby spędzić leniwe, niedzielne popołudnie.

Częstochowa jest miastem słynącym głównie z klasztoru, jednak jak widać, skrywa w sobie również masę innych atrakcji! Poznaj miasto od innej strony i ciesz się miejscową kulturą i sztuką. Poznaj lokalną historię i zaplanuj wyjątkowy wyjazd!