Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Częstochowa

Częstochowa

Częstochowa słynie jako główny polski ośrodek kultu maryjnego i pielgrzymowania, jednak miasto ma do zaoferowania o wiele więcej atrakcji. Historia miasta sięga czasów średniowiecza, nic więc dziwnego, że obfituje ono w zabytki i atrakcje turystyczne. Wśród nich warto wymienić choćby zabytkowe kamienice na Starym Rynku czy sam układ urbanistyczny historycznych centrów Starej i Nowej Częstochowy oraz łączącej je Alei Najświętszej Maryi Panny. Najbardziej znanym miejscem w Częstochowie jest jednak Jasna Góra z sanktuarium i klasztorem paulinów. Z innych budowli sakralnych niezwykle imponująco prezentuje się również neogotycka bazylika archikatedralna Świętej Rodziny wzniesiona w XX wieku. Strzeliste wieże i umieszczona w centrum fasady rozeta sprawiają, że kościół wygląda bajkowo. Uwagę przykuwa także XV-wieczna świątynia pod wezwaniem św. Zygmunta połączona z klasztorem paulinów, funkcjonująca dziś jako plebania. Niewielkie wnętrze ubogacono wielopostaciowymi witrażami oraz złoconymi ołtarzami. W Śródmieściu z kolei stoi Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej, do której wstąpić można tylko w niektóre dni tygodnia. Zwiedzając Częstochowę, warto zaplanować także spacer po miejskim parku „Raków”, w pobliżu którego zlokalizowany jest barwny, trójkondygnacyjny pałacyk Hantkego.
Czytaj więcej
Filtry

Co jeszcze warto zobaczyć w Częstochowie?

 • Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – zlokalizowane w parku im. Stanisława Staszica, tworzą je wydrążone w ziemi korytarze.

 • Muzeum Historii Kolei – muzeum, w którym zgromadzono pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego, w tym dwa zabytkowe parowozy.

 • Muzeum Produkcji Zapałek – jego główną częścią jest nieczynna już fabryka, w której można obejrzeć zabytkowy park maszynowy oraz prześledzić cały cykl produkcyjny zapałek. Ponadto na terenie muzeum znajduje się również stała wystawa Rzeźby z jednej zapałki Anatola Karonia oraz wystawa filumenistyczna, w której eksponowane są etykiety pudełek po zapałkach z czasów dwudziestolecia międzywojennego, czasów powojennych i współczesnych.

Inne atrakcje turystyczne Częstochowy

 • Miejska Galeria Sztuki  – jej gmach już z daleka przyciąga uwagę feerią kolorów. Wewnątrz można obcować z najróżniejszymi formami twórczości, od rzeźb i grafik po wyroby ceramiczne i dzieła malarskie. 

 • Murale – można je spotkać w różnych miejscach, poczynając od budynku dworca, na ukrytych bramach skończywszy. Do najsłynniejszych należy nawiązująca do biblijnych opowieści Wieża Babel oraz związana z twórczością Adama Mickiewicza Świtezianka.

 • Restauracja Ecru – doskonałe miejsce na posiłek po zwiedzaniu. Restauracja serwuje dania kuchni polskiej i mieści się przy Alei Najświętszej Maryi Panny, najbardziej reprezentacyjnym deptaku w środku miasta.

Jakie atrakcje oferują okolice Częstochowy?

 • Szlak Orlich Gniazd – pozostałości dawnych twierdz i warowni będące historycznymi pomnikami regionu. Wśród nich wymienić można zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, który posłużył twórcom amerykańsko-polskiego serialu „Wiedźmin” za scenerię do ukazania przebiegu bitwy o Wzgórze Sodden.

 • Ruiny zamku w Olsztynie – zachowały się tutaj również fragmenty budynków gospodarczych.

 • Jazda konna – lekcję jazdy można zrealizować w stajni LaRedo w Wąsoszu.

 • Wspinaczka skałkowa – realizowana na jednej z litych formacji znajdujących się w Jurze. Przy opiece instruktorskiej i zastosowaniu odpowiednich uprzęży może okazać się to fantastyczną zabawą dla każdego śmiałka poszukującego dodatkowej dawki adrenaliny.

 • Jazda gokartem w Częstochowie – ta emocjonująca przejażdżka dla miłośników prędkości

Nietypowe atrakcje w Częstochowie i okolicach 

 • Nocleg na wysokości – realizowany w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w namiocie portaledge zawieszonym na wysokości 30 metrów. 

 • Lot wiatrakowcem – okazja by przyjrzeć się malowniczej okolicy metropolii, na którą składają się kręte rzeki, sztuczne zbiorniki wodne oraz pola i lasy. Wycieczka taka pozwoli lepiej poznać region i jego naturalne zasoby.

 • Masaż kobido – pomysł na odpoczynek po zwiedzaniu, proponowany między innymi przez Vitality Studio. Efektem zabiegu jest odżywienie skóry i poprawa jej ogólnej kondycji, co przyda się w szczególności tym urlopowiczom, którzy na co dzień zmagają się z dużym stresem w swojej pracy. 

Laserowy paintball w pełni bezpieczna i bezbolesna zabawa przeprowadzana w oparciu o gotowy scenariusz. Idealna dla rodzin czy grupy przyjaciół.
Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.