Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Bytom

Bytom

Bytom – jedno z miast aglomeracji śląskiej i jedno z najstarszych miast w regionie, którego historia sięga XII wieku. Dzięki temu Bytom oferuje mnóstwo ciekawych zabytków i miejsc do zwiedzania. W mieście zachowany został układ urbanistyczny typowy dla średniowiecznych miast lokowanych na prawie niemieckim. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Rynku, który w 2009 roku został jednym z siedmiu cudów architektury województwa śląskiego. Oprócz zabytkowych budowli i kamienic, na bytomskim rynku można zobaczyć również pomnik śpiącego lwa. Rzeźba ta została postawiona w 1873 roku, by upamiętnić ofiary wojny francusko-pruskiej. Miejska legenda głosi, że gdy miastu będzie zagrażać niebezpieczeństwo, lew przebudzi się ze snu. Wśród innych zabytków miasta, których nie wolno pominąć, warto wymienić również wczesnośredniowieczne grodzisko z XI wieku ulokowane na wzgórzu św. Małgorzaty oraz gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – wzniesiony prawdopodobnie ok. 1230 r.
Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Bytomiu?

 • Piwnice Domu Gorywodów – podziemia z końca XIII wieku wymurowane z dolomitu. Dawniej wznosiła się nad nimi kamienica zamieszkana przez handlarzy winem, którzy wykorzystywali piwnice do przechowywania wina. W 1955 roku kamienica została rozebrana, a nad piwnicami wzniesiono pawilon. W zabytkowych podziemnych wnętrzach mieściła się restauracja „Piwnice Gorywodów”. Lokal został zamknięty w 2020 roku.

 • Gmach Opery Śląskiej – budynek w stylu neoklasycystycznym wzniesiony w latach 1898–1901. Pierwotnie był siedzibą teatru miejskiego.

 • Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach – pozostałości po pałacu z 1817 roku, z którego zachowała się oficyna wraz z parkiem pałacowym.

Atrakcje turystyczne Bytomia

 • Górnośląskie Koleje Wąskotorowe – najstarsza, czynna kolej wąskotorowa na całym świecie, działa nieprzerwanie od II połowy XIX wieku. Turyści mogą przejechać się wąskotorówką, zobaczyć zabytkowe lokomotywy i zrobić pamiątkowe zdjęcia przy kolorowych wagonach. 

 • Park miejski im. Franciszka Kachla – założony w 1840 roku, w 1992 roku wpisany do rejestru zabytków. Na terenie parku znajduje się drewniany kościół św. Wawrzyńca, urząd miejski, korty tenisowe, muszla koncertowa, miejski basen odkryty oraz dwa stawy.

 • Teatr Tańca i Ruchu Rozbark – poza wyjątkowymi przedstawieniami odbywają się tu również warsztaty dla dzieci i dorosłych. 

 • Suchogórski Labirynt Skalny – zespół przyrodniczo-krajobrazowy w północnej części Bytomia o mocno zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Pierwotnie obszar ten był eksploatowany górniczo, po zakończeniu wydobycia porósł roślinnością. Obecnie można spotkać tu gatunki roślin chronionych, np. dziewięćsił bezłodygowy czy kruszczyk szerokolistny.

Jakie atrakcje oferują okolice Bytomia?

 • Wycieczka w góry – miasto znajduje się nieopodal gór – chociażby pasma Beskidu Śląskiego. Najwyższe szczyty w tej okolicy to Barania Góra (1220 m n.p.m.) i Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Dzięki bliskiej lokalizacji można wybrać się na taką wycieczkę nawet na kilka godzin i wrócić na wieczór do miasta. 

 • Strzelanie na strzelnicy w Chorzowie – świetne zaplecze przyciąga tu fanów broni z całego regionu. Jeśli lubisz tego typu atrakcje, upewnij się, że nie pominiesz tego miejsca na swojej trasie.

 • Rezerwat Segiet – obejmuje szczytowe obszary Srebrnej Góry, stanowiąc doskonałe miejsce do pieszych wędrówek. Z rezerwatem związane są również tzw. Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie, powstałe w wyniku eksploatacji górniczej, które stały się największym na Górnym Śląsku stanowiskiem zimowania nietoperzy. 

 • Jazda Lamborghini Gallardo – realizowana w Tarnowskich Górach, pozwala przejechać się Lamborghini ulicami miasta i na własnej skórze przekonać się, jak sportowe auto radzi sobie w miejskich warunkach.

Nietypowe atrakcje w Bytomiu

 • Masaż czekoladowy – sprawdzi się dla każdego, kto potrzebuje odrobiny relaksu. Masaż rozluźnia mięśnie, otula zapachem, a skórę pozostawia promienną i gładką. 

 • Weekend dla dwojga w Seven Hotel – stanowi świetną bazę do zwiedzania miasta, a przy tym zapewni komfortowy wypoczynek.

 • SPA w Bytomiu – wypełni deszczowy dzień lub zapewni odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu miasta i okolic, a przy okazji pozwoli zadbać o piękny wygląd i dobre samopoczucie. Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.