Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Szczecin

Szczecin

Szczecin miasto portowe, ośrodek kulturalny, akademicki i gospodarczy regionu. Znajdują się tu port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. Miasto jest też ośrodkiem turystycznym o bogatej historii, a na jego terenie znajduje się aż 270 zabytków. Szczecin położony jest na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Dawniej miasto stanowiło siedzibę książęcą, której śladem jest dzisiaj Zamek Książąt Pomorskich. W średniowieczu wybudowano tu Ratusz Staromiejski (obecnie siedziba Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie) wraz z Rynkiem Siennym. O historycznej przeszłości miasta świadczą również pozostałości murów miejskich, takie jak Baszta Siedmiu Płaszczy czy bogato zdobione bramy miejskie - Brama Portowa i Brama Królewska. W Szczecinie znajduje się też wiele zabytkowych pałaców i rezydencji, wśród których warto wymienić chociażby Pałac Pod Głowami, Pałac Klasycystyczny, Pałac pod Globusem, Pałac Joński, Pałac Sejmu Stanów Pomorskich czy Pałac Ziemstwa Pomorskiego. Podczas zwiedzania warto zwrócić również uwagę na zabytkowe kamienice, takie jak Kamienica Loitzów czy Domki Profesorskie.
Czytaj więcej
Filtry
Pokaż więcej produktów

Atrakcje turystyczne w Szczecinie

 • Stare Miasto – można tu podziwiać zabytkową architekturę Szczecina w postaci bazyliki archikatedralnej św. Jakuba, Kamienicy Loitzów czy gmachu Muzeum Narodowego.

 • Wały Chrobrego – taras widokowy o długości 500 metrów rozciągający się nad Odrą. W jego sąsiedztwie można zobaczyć monumentalne budowle, takie jak Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, gmach Akademii Morskiej w Szczecinie czy Gmach Urzędu Wojewódzkiego.

 • Zamek Książąt Pomorskich – niegdyś rezydencja rodziny Gryfitów. Wewnątrz znajduje się wyposażona w narzędzia tortur Cela Czarownic oraz krypta rodowa, w której chowani byli członkowie dynastii. 

 • Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza – placówka poza nowoczesnym gmachem przyciąga tłumy melomanów i miłośników sztuki, organizując koncerty i wystawy. 

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

 • Pomnik Krzysztofa Jarzyny –  pomnik słynnego gangstera znanego z kultowego polskiego filmu „Poranek kojota” w reżyserii Olafa Lubaszenki. 

 • Pomnik Paprykarza szczecińskiego – to kultowe już, sprzedawane w puszkach danie z mielonej ryby z ryżem, cebulą, koncentratem pomidorowym, olejem i przyprawami ma w Szczecinie swój pomnik. Można go zobaczyć na Placu Gryfitów na Łasztowni.

 • Big Tower – najwyższy w Polsce i jeden z najwyższych na świecie obiektów do skoków na linie. Wieża ma ponad 252 m wysokości i ulokowana jest przy ul. Transportowej w Szczecinie. Organizowane są tutaj skoki Dream Jump

 • Jezioro Szmaragdowe – sztuczny zbiornik wodny w dzielnicy Zdroje, który powstał w wyrobisku dawnej kopalni kredy i margla. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zabarwieniu wody wskutek wysokiej zawartości węglanu wapnia. Legenda głosi, że na dnie akwenu jest ukryty skarb, którego strzeże duch zamieszkujący pobliski las. Nie wiadomo zaś nic o tym, by dokuczał on podróżnym.

Jakie atrakcje oferują okolice Szczecina?

 • Gra w paintball – rozgrywki organizowane są między innymi w Dobrej Szczecińskiej oraz w Kurowie. To świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. 

 • Wyprawa na quadach – start w Myśliborzu Wielkim. Trasa przebiega przez miejscowość Drogi, Trzebież, Nowe Warpno oraz Brzózki. Poza walorami przyrodniczymi zachwycić można się również lokalnymi zabytkami. 

 • Plac Bolesława Chrobrego w Policach –jest częścią tamtejszej starówki. Na miejscu stoi XV-wieczna gotycka kaplica, będąca pomnikiem średniowiecznej architektury. W pobliżu zainstalowana została także fontanna dedykowana Sedinie, mitycznej postaci kobiecej uosabiającej Szczecin. Sylwetkę boginki wykreowano w XIX wieku, w celu nadania portowemu miastu legendarnego charakteru.

Nietypowe atrakcje w Szczecinie

 • Świetlny taniec Dźwigozaurów – rozgrywa się każdego wieczoru na Łasztowni. Trzy zabytkowe dźwigi portowe z 1929 roku prezentują świetlny taniec w rytm muzyki. 

 • Rejs motorówką – realizowany po Odrze i jej dopływach oraz malowniczym jeziorze Dąbie. Z łodzi można podziwiać najważniejsze zabytki Szczecina.

 • Lekcja nurkowania – w basenie lub w jednym z okolicznych jezior, których w tym regionie nie brakuje. Oczywiście pod opieką instruktora.

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.