Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Olsztyn

Olsztyn

Olsztyn – główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy Warmii. Historia miasta sięga XIV wieku, dzięki czemu Olsztyn może poszczycić się licznymi zabytkami. Swoją podróż po tej metropolii najlepiej rozpocząć od Starego Miasta. Na dawnym rynku stoi Stary Ratusz, będący niegdyś siedzibą lokalnych urzędników. Dookoła obiektu podziwiać można malownicze kamieniczki o spójnym charakterze architektonicznym, z których każda wyróżnia się unikalną attyką o wymyślnym kształcie. Przyglądając się zabudowaniom z bliska, dostrzeżemy na elewacjach sgraffito, czyli zdobienia powstałe w wyniku wydrapywania tynków. Jednak zabytki w Olsztynie nie są jedynym, co warto tam zobaczyć. Równie imponująco wypadają znajdujące się w obrębie miasta zbiorniki wodne, takie jak wyjątkowo rozległe jezioro Ukiel, gdzie organizowane są rejsy motorówką i znajdują się liczne knajpki. Olsztyn stanowi również świetną bazę wypadową do zwiedzania innych atrakcji Warmii i Mazur, a przy tym posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę hotelowo-gastronomiczną.


Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Olsztynie?

 • Zamek Kapituły Warmińskiej – pochodzi z XV wieku i jest najstarszym zabytkiem w mieście. Budowli tej szczęście wyjątkowo sprzyjało i przez lata swojego istnienia uniknęła ona większych zniszczeń, dzięki czemu zachowały się w niej średniowieczne ochronne instalacje wykonane z drewna, służące do obrony tamtejszej warowni. Z lokacją tą związany jest Mikołaj Kopernik, którego śmiało da się okrzyknąć najpopularniejszym zarządcą twierdzy. 

 • Posąg baby pruskiej – znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu fortecy i, co ciekawe, przedstawia postać mężczyzny. Do tej pory badaczom nie udało się ustalić celu wykuwania podobnych rzeźb. 

 • Rezerwat torfowiskowy „Mszar” nad jeziorem Długim – stanowi on część Lasu Miejskiego i jest miejscem występowania licznych mchów, grzybów oraz bagna zwyczajnego, czyli krzewu o białych kwiatach, który dożywa jedynie trzydziestu lat.

Atrakcje turystyczne Olsztyna

 • Teatr im. Stefana Jaracza – regularnie organizuje spektakle oparte na dziełach literatury klasycznej i nowoczesnej. Placówka prowadzi też warsztaty z aktorstwa oraz reportażu. 

 • Amfiteatr im. Czesława Niemena – ulokowany przy murach zamku. Latem odbywają się tutaj koncerty i występy artystyczne. Na otwartej widowni jednorazowo może zasiąść ponad tysiąc osób, co sprawia, że w ciepłych miesiącach obszar ten tętni życiem.

 • Centrum rozrywki „Ale Zebra” zlokalizowane jest na starówce. Ośrodek może pochwalić się świetnie wyposażoną strefą gier, gdzie na chętnych czekają automaty biletowe, tarcze do darta, stół bilardowy czy stół do gry w znanego z amerykańskich produkcji beer ponga.

Jakie atrakcje oferują okolice Olsztyna?

 • Leśne Arboretum Warmii i Mazur – ogród botaniczny w Kudypach, w kolekcji którego znajduje się kilkaset różnych gatunków drzew, krzewów oraz kwiatów. Trzeba przy tym pamiętać, że zieleniec pozostaje otwarty wyłącznie w sezonie wiosenno-letnim, od połowy kwietnia do końca października. 

 • Plaża z molo w Bartążku – miejsce, które warto odwiedzić w sezonie letnim. Można tutaj wypocząć, a nawet rozpalić grilla. 

 • Dwór i park rodziny Erdmannów w Kielarach – a w zasadzie jego pozostałości. Członkowie rodu władali osadą w XIX wieku, wpływając na jej znaczący rozwój. Dzięki ich działaniom w miejscowości powstał folwark. Cmentarz rodowy również znajduje się w wyludnionej wiosce, o czym przechodniom przypomina napis wyryty na jednym z leśnych kamieni. Nieopodal nekropolii stoi również wieża widokowa.

Nietypowe atrakcje w Olsztynie

 • Tor wyścigowy Olsztyn – można na nim przetestować samochody sportowe światowej klasy, takie jak Subaru Impreza czy Nissan GT-R..

 • Stadnina Kojrys – pozwala skorzystać z lekcji jeździectwa i dosiadając końskiego grzbietu, rozkoszować się leśnym krajobrazem.

 • Hotel Dyplomat – czterogwiazdkowy hotel utrzymany w stylu butikowym z kameralnymi wnętrzami i przyjazną obsługą. Hotel posiada 25 komfortowych pokoi jednoosobowych i dwuosobowych oraz trzy apartamenty, a każdy w innym stylu – Francuski, Angielski i Rosyjski. Usytuowany jest zaledwie 500 metrów od centrum Olsztyna.. 

 • Planetarium i obserwatorium astronomiczne – dla turystów są tu organizowane edukacyjne pokazy, po których każdy bez trudu rozpozna Gwiazdę Polarną oraz Wielką Niedźwiedzicę na nocnym nieboskłonie. Misją przyświecającą opiekunom obiektu jest popularyzowanie zainteresowania naukami przyrodniczymi. Przygoda w planetarium będzie wspaniałą okazją, aby sięgnąć gwiazd bez wstawania z wygodnego fotela.

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.