Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Bielsko - Biała

Bielsko - Biała

Bielsko-Biała to miasto położone u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Ze względu na liczne zabytki architektury i bliskość gór miasto chętnie jest odwiedzane przez turystów. Zwiedzanie warto zacząć na Starym Mieście – historycznym centrum Bielska, zlokalizowanym na Wzgórzu Miejskim. Można tu zobaczyć typowy owalny plan urbanistyczny z regularną siecią uliczek wybiegających z narożników prostokątnego rynku, a także późnobarokową i klasycystyczną architekturę z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku. We wschodniej części Starego Miasta znajduje się najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej – Zamek książąt Sułkowskich. Innym zabytkiem, który warto zobaczyć na Starym Mieście jest Katedra św. Mikołaja. Wybierając się na spacer koniecznie trzeba wstąpić na

ulicę Schodową – popularny wśród artystów zaułek w postaci schodów łączących Rynek z placem Żwirki i Wigury, oraz na ulicę Podcienie z zabudową podcieniową z początku XIX wieku.

Z kolei wzdłuż ulicy Orkana, Waryńskiego i Zamkowej można zobaczyć pozostałości murów miejskich.


Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Bielsku-Białej?

 • Ulica 11 Listopada – główny deptak Bielska-Białej i tradycyjne centrum handlowe o długość około 900 m. Powstała jako część tzw. drogi cesarskiej, która miała połączyć Białą ze Lwowem. Jej charakterystycznym elementem jest zabudowa w tzw. stylu józefińskim z końca XVIII wieku.

 • Ratusz – zbudowany w latach 1895–1897 według projektu Emanuela Rosta juniora. Od 1951 roku neorenesansowy budynek jest siedzibą Prezydenta Miasta, Rady Miejskiej oraz części wydziałów Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

 • Dwór Lipnicki – zwany także zamkiem bialskim, powstał w 1596 r. i początkowo pełnił funkcje obronne – miał chronić granicy między Rzecząpospolitą a monarchią Habsburgów na Białej, a także mieszkańców przed beskidzkimi zbójnikami. Obecnie w pałacu mieści się klasztor i dom opieki. Pałac otacza również zabytkowy park.

 • Hotel Pod Orłem – dawny hotel, centrum życia towarzyskiego i kulturowego. Zatrzymywały się w nim znane osoby, m.in. ostatni cesarz Austrii Karol I Habsburg czy Józef Piłsudski. Obecnie w budynku znajduje się biurowiec i ekskluzywny pasaż handlowy.

Atrakcje turystyczne Bielska-Białej

 • Grodzisko w Starym Bielsku – średniowieczne grodzisko, pozostałość osady o charakterze obronnym, istniejącej tu do roku 1400; najstarszy zabytek Bielska-Białej.

 • Dom Tkacza – budynek stanowi unikatowy przykład XVIII-wiecznej architektury rzemieślniczej, do początku XX w. mieścił się w nim dom i warsztat sukienniczy, a obecnie muzeum.

 • Kamienica „Pod Żabami” – secesyjna kamienica położona na rogu pl. Wojska Polskiego i ul. Targowej. Od strony ul. Targowej znajduje się portal z figurami dwóch żab, z których jedna gra na mandolinie, a druga trzyma fajkę i kieliszek, opierając się na beczce wina.

 • Pub Środek – zlokalizowany w podziemiach Teatru Polskiego, jest obowiązkowym przystankiem dla wielbicieli dobrej kawy i smakoszy piw rzemieślniczych. 

Jakie atrakcje oferują okolice Bielska-Białej?

 • Wycieczka w góry – bliskość gór powoduje, że Bielsko-Biała to doskonała baza wypadowa. Miasto oplatają liczne szlaki turystyczne, a w Olszówce (dzielnica Bielska-Białej) znajduje się nawet całoroczna kolej gondolowa na Szyndzielnię (szczyt w Beskidzie Śląskim).

 • Dream Park – rodzinny park rozrywki, w którym można znaleźć m.in. małpi gaj, trampoliny, kino 6D, park linowy, oceanarium prehistoryczne, park dinozaurów i wiele innych atrakcji. 

 • Lot awionetką w Bielku-Białej – z lotniska Kaniów położonego ok. 15 km od Bielska-Białej można zrealizować widokowy lot awionetką.

Nietypowe atrakcje w Bielsku-Białej

 • Jazda gokartem w Bielsku-Białej – doskonale sprawdzi się jako pomysł na aktywne popołudnie i sportową rywalizację ze znajomymi. Sprawdź swoje umiejętności dynamicznej jazdy i pokonywania zakrętów.

 • Wspinaczka ściankowa – przed wyprawą w góry warto poćwiczyć w bezpiecznych warunkach. Wspinaczka ściankowa to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, wzmocnienie kondycji i pewności siebie.

 • Lekcja nurkowania – realizowana na basenie w Bielsku-Białej lub w zbiorniku otwartym w Jaworznie. Pozwala poznać teoretyczne i praktyczne podstawy nurkowania oraz postawić pierwszy krok na drodze do odkrywania podwodnego świata.

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.