Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Tychy

Tychy

Tychy to stosunkowo młode miasto, jednak mimo swojej krótkiej historii, potrafi zachwycić infrastrukturą i ciekawymi atrakcjami. Wśród nich warto wymienić zespół pałacowo-parkowy, składający się z pałacu w stylu barokowym z 1685 roku oraz Parku Browarnianego. Pałac ten był pierwszym murowanym obiektem na terenie miasta Tychy. Na początku pełnił on rolę rezydencji myśliwskiej, następnie został siedzibą urzędu leśnego. Park, który znajduje się wokół obiektu pełni funkcję rekreacyjną i posiada status pomnika przyrody. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się także pijalnia piwa i muszla koncertowa z 1899 roku oraz stajnia z początku XIX wieku. Wśród innych zabytków Tych warto wymienić również kościół parafialny św. Marii Magdaleny wybudowany w 1782 roku, kasyno Browaru Obywatelskiego z parkiem  z 1905 roku czy budynek dawnego młyna przy ul. Starokościelnej 32. W Tychach znajdziesz również ciekawe muzea, takie jak Muzeum Miejskie, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych czy Muzeum Maszyn Biurowych "Typewriter". To ostatnie obejmuje ok. 550 eksponatów, wśród których znajdują się maszyny do pisania, maszyny do liczenia, maszyny do pisania alfabetem Braille’a oraz inne urządzenia biurowe, takie jak dziurkacze, zszywacze, datowniki. Najstarszy eksponat w Muzeum Maszyn Biurowych stanowi maszyna do pisania amerykańskiej firmy Odell, pochodząca z 1882 roku.
Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Tychach?

 • Muzeum Tyskich Browarów Książęcych – mieści się w budynku kościoła ewangelickiego z początków XX wieku. Można zobaczyć w nim eksponaty dotyczące tradycji i historii Tyskich Browarów Książęcych oraz browarnictwa. Co ciekawe, na terenie browaru piwo warzone jest nieprzerwanie od 1629 roku, co oznacza, że jest to jeden z najstarszych browarów w Polsce.

 • Browar Obywatelski – zabytkowy browar działający od 1898 roku. W 1939 roku wraz z Browarem Książęcym wszedł w skład nowo powstałej spółki akcyjnej "Książęce Browary S.A. w Tychach".

 • Huta Paprocka – kuźnica żelaza działająca w latach 1703- 1878, założona przez barona Baltazara Erdmanna Promnitza. W 2014 roku w wyremontowanych budynkach dawnej huty otwarto restaurację z salą konferencyjną.

Atrakcje turystyczne Tych

 • Muzeum Miejskie – obiekt podzielony jest na cztery działy tematyczne: Dział Historii Miasta, Dział Etnologii, Dział Sztuki oraz Dział Fotografii, w których można podziwiać liczne zbiory gromadzone przez obiekt. Muzeum realizuje również liczne wystawy czasowe, ekspozycje plenerowe w przestrzeni miasta oraz posiada stałą wystawę w Tyskiej Galerii Sportu. 

 • Park Wodny Tychy – podzielony jest na strefy: sportową z basenem sportowym i basenem z ruchomym dnem, rekreacyjną ze sztuczną rzeką, strefę laguny z wodospadem, gejzerami, masażerami i zjeżdżalnią pontonową, a także strefę saun i łaźni piwnych z saunami parowymi i suchymi, tężnią, grotą solną i grotą śnieżną. 

 • Jezioro Paprocańskie – sztuczny zbiornik wodny, który powstał w 1796 roku na potrzeby Huty Paprockiej. Służył on przede wszystkim do chłodzenia obudowy, napędzania dmuchaw i młota huty. Obecnie pełni on rolę rekreacyjną oraz retencyjną, stanowiąc osłonę przeciwpowodziową. Nad jeziorem znaleźć można strzeżoną plażę, boiska do gry w siatkówkę i pola kempingowe, ponadto funkcjonuje tam wypożyczalnie sprzętu sportowo-rekreacyjnego.

 • Plac Baczyńskiego – jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście, gdzie znajduje się imponująca fontanna w kształcie dmuchawca. W okresie od maja do września odbywają się tu imprezy kulturalne, natomiast w grudniu jest on miejscem Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na co dzień Plac Baczyńskiego jest miejscem idealnym do spacerów i spotkań towarzyskich.

Jakie atrakcje oferują okolice Tych?

 • Park Rozrywki Twinpigs w Żorach – miejsce, w którym poczujesz się jak na Dzikim Zachodzie! Obiekt podzielony na osiem tematycznych stref: Dziki Zachód, Hawaje, Las Przygód, Las Vegas, Meksyk, Powrót do przeszłości, Rock’n’roll, Witamy i Zwierzyniec. Na jego terenie znajduje się ok. 50 atrakcji, m.in. karuzele, strzelnice, kina 5D, małe zoo, park linowy, pokazy kaskaderskie oraz młyńskie koło, z którego można zobaczyć panoramę parku i miasta. 

 • Śląski Ogród Zoologiczny – położony w Parku Śląskim w Chorzowie, można podziwiać w nim 312 gatunków zwierząt, m.in. pingwiny, gepardy, antylopy, niedźwiedzie. Podczas odwiedzin istnieje również możliwość nakarmienia królików, kóz i świnek morskich. 

 • Nikiszowiec – wyjątkowe na skalę światową, zabytkowe osiedle robotnicze w Katowicach.

 • Palmiarnia Miejska w Gliwicach – rośnie w niej ok. 5600 roślin, a najstarsze z nich mają ponad 150 lat. Podzielona jest na pięć pawilonów tematycznych: w pierwszych czterech znajdują się rośliny egzotyczne, terraria z gadami, akwaria z żółwiami i płaszczkami, klatki z egzotycznymi papugami i kanarkami oraz terrarium z liśćcami, w piątym pawilonie znajdują się akwaria, w których odtworzone zostały ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej. 

 • Lot paralotnią – realizowany w tandemie z doświadczonym pilotem, pozwala podziwiać okoliczne krajobrazy z niecodziennej perspektywy.. 

Nietypowe atrakcje w Tychach

 • Mały Teatr w Tychach – można w nim zobaczyć różnorodne koncerty, spektakle teatralne, operowe, operetkowe, kabaretowe, teatr tańca oraz wydarzenia przybliżające działalność tyskich teatrów amatorskich.

 • Jazda off-road w Tychach – jazda za kierownicą auta terenowego na terenie opuszczonego poligonu wojskowego, gdzie czekają liczne przeszkody, błotniste odcinki, bajora, strome zjazdy i podjazdy oraz koleiny.

 • Masaż czekoladą –  doskonała forma relaksu i odpoczynku po całym dniu zwiedzania. Zabieg rozluźnia mięśnie i otula kojącym zapachem, a substancje zawarte w czekoladzie  opóźniają procesy starzenia się skóry i pielęgnują ją,, pozostawiając nawilżoną i jedwabiście gładką.

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.