Strona główna Koszyk
Szukaj
  1. Tutay
  2. Atrakcje w miastach
  3. Ruda Śląska

Ruda Śląska

Ruda Śląska to miasto położone w centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Powstało ono w 1959 roku, w wyniku połączenia miast Ruda i Nowy Bytom. W chwili obecnej w Rudzie Śląskiej jest aż 11 dzielnic, a w przeszłości każda z nich rozwijała się jako odrębna miejscowość. Część z tych miejscowości miała swoje początki już w średniowieczu, stąd w Rudzie Śląskiej nie brakuje historycznych zabytków. Jednym z nich jest pochodzący z 1912 roku Kościół Św. Pawła Apostoła, zaprojektowany przez Johannesa Franziskusa Klompa, znanego niemieckiego architekta pochodzenia holenderskiego. To wyjątkowa świątynia z bogato zdobioną elewacją nawiązującą do sztuki bizantyjskiej. Najstarszym zabytkiem Rudy Śląskiej jest zaś Grodzisko Kochłowickie z XIII-XV w. Obiekt składa się ze stożka, na którym znajdowała się drewniana wieża, podgrodzia oraz fosy. Ruda Śląska to miasto obfitujące w wiele ciekawych atrakcji i historycznych miejsc, jest więc idealną bazą wypadową podczas podróży na południe Polski.
Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Rudzie Śląskiej? 

  • Osiedle Kaufhaus – zabytkowe osiedle robotnicze, pochodzące z 1880 roku, które powstało dla pracowników huty "Pokój". W centrum osiedla powstał monumentalny dom handlowy, tzw. Kaufhaus, od którego nazwę wzięło osiedle. Co ciekawe, był on pierwszym domem towarowym w Polsce oraz jednym z pierwszych tego typu obiektów w całej Europie. 

  • Kolonia robotnicza Ficinus – zespół szesnastu identycznych, czterorodzinnych domów wybudowanych w latach 1860–1867, przeznaczonych dla pracowników kopalni “Błogosławieństwo Boże” (niem. Gottessegen). 

  • Muzeum PRL-u – położone na terenie dawnego folwarku Dwór Nowa Ruda, należącego do rodziny von Ballestrem. W muzeum znajdują się liczne ekspozycje przedstawiające wnętrza mieszkań oraz przedmioty codziennego użytku, które używane były w Polsce w latach 1945–1989, galeria plakatów z tego okresu oraz zrekonstruowany gabinet I sekretarza PZPR. Na zewnątrz można zobaczyć imponującą ekspozycję plenerową ukazującą zbiory motoryzacyjne z tego okresu, m.in. samochody FSO Warszawa, Syrena 105, Škoda Octavia, Moskwicz 400, Mikrus MR-300, Trabant 601, Fiat 132, samochód gaśniczy Star 25 oraz motocykle: SHL Gazela oraz WFM Osa. Przy muzeum funkcjonuje również Park Pomników, gdzie znajdują się pomniki z okresu PRL. 

Atrakcje turystyczne Rudy Śląskiej i okolic

  • Ciężki schron bojowy nr 75 – betonowy schron bojowy wzniesiony w 1937 roku, który należał do linii polskich umocnień bojowych powstałych wzdłuż granicy z Niemcami przed wybuchem II wojny światowej. We wnętrzu schronu znaleźć można wystawę historyczną, gromadzącą pamiątki związane przede wszystkim z okresem II wojny światowej, są to m.in.repliki broni z czasów II wojny światowej, w tym replika ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30. 

  • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – oferuje atrakcje turystyczno-muzealne pod dwiema markami - Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Muzeum posiada bogate zbiory związane z historią górnictwa oraz techniką i kulturą górniczą. 

Nietypowe atrakcje w Rudzie Śląskiej 

  • Masaż gorącymi kamieniami – polega na przesuwaniu ciepłych kamieni bazaltowych o gładkiej i przyjemnej powierzchni wzdłuż punktów energetycznych ciała, odblokowują przepływ energii w organizmie. Wykazuje działanie fizjoterapeutyczne, redukuje ból mięśni i stawów, rozluźnia, zmniejsza poziom stresu i zmęczenia. 

  • Dzień w SPA dla dwojga – 2-godzinny pobyt na wyłączność w specjalnie przygotowanym gabinecie z jacuzzi i sauną suchą lub wanną z hydromasażem i sauną infrared. Każdy z gabinetów posiada wygodne miejsce do wypoczynku – fotele i leżanki oraz toaletę z prysznicem, a całość dopełnia dźwięk muzyki, zapach olejków eterycznych oraz słodki poczęstunek. 

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.