Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Sosnowiec

Sosnowiec

Sosnowiec to największe pod względem liczby ludności miasto Zagłębia Dąbrowskiego o bogatej historii, które dziś często jest niedoceniane i pomijane przez turystów. Zupełnie niesłusznie! Jego nazwa pochodzi od borów sosnowych porastających dawniej te tereny, a pierwsze ślady osadnictwa w tym regionie datowane na okres epoki brązu i wczesną epokę żelaza. Obecnie najstarszym zabytkiem Sosnowca jest pochodzący z 1620 roku Zamek Sielecki. Powstał on na pozostałościach średniowiecznej twierdzy, a swój obecny wygląd zyskał dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Wokół zamku podziwiać można Park Sielecki, największy oraz drugi najstarszy park zabytkowy. Znajdują się w nim posągi i pomniki przypominające o historii tych ziem, ale też bardziej współczesne obiekty, takie jak place zabaw, amfiteatr czy siłownia na świeżym powietrzu. Dla zapalonych sportowców powstał tam również skatepark i tor rolkowy. Innym ciekawym miejscem w Sosnowcu jest tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy, czyli punkt, w którym w latach 1846-1915 stykały się granice trzech zaborczych państw, Rosji, Austrii i Prus. Miejsce to upamiętnia postawiony tam kamienny obelisk z wyrytymi nań inskrypcjami.
Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Sosnowcu?

 • Mauzoleum Rodziny Dietlów – zlokalizowane na ul. Smutnej. Krypta grobowa przyjmuje kształt rotundy z niewielką kopułą i stanowi część cmentarza ewangelickiego.

 • Pałac Schoena – pełniący jednocześnie rolę muzeum. Wewnątrz podziwiać można nie tylko wiekowe eksponaty związane z historią miasta, ale także misternie wykonane szklane wyroby i liczne dzieła sztuki. 

 • Dwór Mieroszewskich – mieści się on w Zagórzu i wraz z przylegającym do niego parkiem stanowi świetne miejsce do wypoczynku.

 • Cerkiew św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii – prawosławna cerkiew, której gmach kryje się wśród gęstych drzew przy ul. Jana Kilińskiego. Wejść do środka można jedynie w soboty i niedziele. 

Atrakcje turystyczne Sosnowca

 • Galeria sztuki Ładniej – cyklicznie odbywają się tutaj wystawy rękodzieła i fotografii, a także prezentacje dzieł uczniów miejskiej szkoły plastycznej. 

 • Teatr Zagłębia – działa od 1897 roku, a początków jego istnienia można szukać w ówczesnej działalność teatrów amatorskich popularnych w środowisku robotniczym, szczególnie wśród pracowników branży włókienniczej i kolejarzy.

 • Ośrodek rekreacyjny Leśna – obejmuje park i dwa jeziora. Znajduje się tu też ogród zoologiczny, liczne place zabaw, restauracje i bary. Organizacji plenerowych wystąpień, spektakli i pokazów sprzyja obecność muszli koncertowej. 

Jakie atrakcje oferują okolice Sosnowca?

 • Jazda off road – to okazja do jazdy terenowym autem po bagnistych, podmokłych łąkach oraz leśnych traktach. Na wszelki wypadek lepiej jest pojawić się na miejscu w stroju, którego nie żal pobrudzić.

 • Park dinozaurów w Siemianowicach Śląskich – coś dla fanów prehistorii i filmowej serii„Jurassic Park”.

 • Plaża Dziećkowice w Imielinie – piaszczysta plaża, doskonała na wypoczynek w ciepłych miesiącach. Dozwolone jest tu również wędkowanie

 • Stawy Belnik w Jaworznie – przy jednym ze zbiorników wodnych zainstalowano nawet latarnię morską, co jest dość niezwykłym paradoksem, zważywszy, że w okolicy brak jakiegokolwiek morza.

Nietypowe atrakcje w Sosnowcu

 • Dream Jump z "Żylety" w Sosnowcu – skok na linie z wysokości 80 metrów, realizowany z dachu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. 

 • Autodrom – mieści się tutaj profesjonalny tor kartingowy, na którym można spróbować swoich sił w rywalizacji na pełnej ostrych zakrętów pętli. To propozycja dobra nie tylko dla entuzjastów prędkości, ale też dla kibiców sportów samochodowych i motorowych. 

 • Laserowy paintball – pozwoli w bezbolesny sposób dać upust drzemiącej energii. Doskonale sprawdzi się zarówno jako atrakcja rodzinna, jak i na aktywne popołudnie z przyjaciółmi.

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.