Strona główna Koszyk
Szukaj
  1. Tutay
  2. W miastach
  3. Rybnik

Rybnik

Rybnik to największe miasto Rybnickiego Okręgu Węglowego, będącego jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w kraju. W mieście tym znaleźć można wiele ciekawych atrakcji i miejsc do odwiedzenia. Jednym z nich jest rybnicki Rynek. W średniowieczu był on głównym placem targowym i składał się przede wszystkim z drewnianej, parterowej zabudowy. Kamienice, które dziś można podziwiać wokół niego pochodzą zaś z przełomu XVIII i XIX wieku. W centrum rynku znajduje się klasycystyczny budynek z wieżą zegarową, który obecnie jest siedzibą miejskiego muzeum im. o. Emila Drobnego oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Bazylika św. Antoniego – świątynia neogotycka zlokalizowana w centrum miasta. To obiekt pochodzący z początku XX wieku o niezwykle ciekawej konstrukcji, wykonanej w całości z cegły oraz bogato zdobionym wnętrzu. Na południowej wieży bazyliki znajduje się punkt widokowy.
Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Rybniku? 

  • Zamek w Rybniku – dawny zamek piastowski położony na Śródmieściu. Badania archeologiczne wskazują, że został on zbudowany pod koniec XIII wieku. Na przestrzeni wieków pełnił różne funkcje: był siedzibą zakonu sióstr Norbertanek, które prowadziły w nim szkołę, w okresie rozbicia dzielnicowego pełnił funkcję obronną, był rezydencją księcia Wacława III Rybnickiego oraz przytułkiem dla żołnierzy. Obecnie mieści się w nim Sąd Rejonowy.

  • Kopalnia „Ignacy” – zabytkowa kopalnia węgla kamiennego, na terenie której znajdują się dwie maszyny parowe: pierwsza z 1900 roku, obsługująca szyb Głowacki i druga z 1920 roku, działająca przy szybie Kościuszko. W budynku administracyjnym kopalni obejrzeć można wystawę, która składa się z licznych eksponatów związanych z historią i kulturą górnictwa. Na terenie kopalni znajduje się też 46-metrowa wieża ciśnień, wykorzystywana jako punkt widokowy. 

  • Zalew Rybnicki – powstał w 1972 roku w wyniku spiętrzenia wód Rzeki Rudy. Dzięki temu, że woda w akwenie nie zamarza zimą i jest ciepła przez cały rok, w jej głębinach żyje wiele rzadkich gatunków ryb. Jest to więc idealne miejsce dla wędkarzy i żeglarzy, które położone jest w otoczeniu lasów na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.


Jakie atrakcje oferują okolice Rybnika? 

  • Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie – jeden z największych i najnowocześniejszych ogrodów tego typu w Polsce. Jego celem jest ochrona bioróżnorodności ekologicznej regionu oraz działalność na rzecz zwiększania i promowania postaw proekologicznych. To idealne miejsce do odpoczynku w otoczeniu przyrody. W ogrodzie odbywają się również warsztaty edukacyjne, a także dostępne są ścieżki dydaktyczno–przyrodnicze wyposażone w tablice informacyjne i gry terenowe.

  • Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach – można tu zobaczyć ponad stuletnią lokomotywownię oraz stare wagony, skorzystać z przejazdu parowozami, lokomotywami i drezynami, zwiedzić lokomotywownię oraz kuźnię z przewodnikiem, a także zobaczyć eksponaty zgromadzone w muzeum kolejowym. 

  • Muzeum Ognia w Żorach – miejsce, w którym przekonasz się, jakie znaczenie miał ogień na przestrzeni wieków, poznasz jego historię oraz przekonasz się, jak ludzie radzili sobie z jego żywiołem. Na terenie obiektu można zobaczyć rekonstrukcję prehistorycznej jaskini, ściany ognia oraz ognistą szafę grającą, a także wykonać wiele ciekawych doświadczeń, m.in.: ugasić pożar, zapalić znicz olimpijski oraz sprawdzić ciepłotę ciała.

Nietypowe atrakcje w Rybniku 

  • Masaż czekoladowy – ciepło czekolady przyjemnie rozgrzewa ciało i otula skórę słodkim zapachem. Czekolada dostarcza cennych witamin i składników, które poprawiają kondycję skóry. Masaż wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu oraz hamuje proces starzenia, zmniejsza stres i uczucie zmęczenia. 



Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.