Strona główna Koszyk
Szukaj
  1. Tutay
  2. W miastach
  3. Radom

Radom

Radom – dziś często niedoceniany, był ważnym ośrodkiem administracyjnym już od czasów wczesnych Piastów. Ze względu na swoją długą historię, miasto ma wiele do zaoferowania turystom. Warto zwiedzać je chronologicznie, od najstarszych zabudowań do tych współczesnych, aby zyskać pełny obraz zachodzących zmian i historii miasta. Można więc wyruszyć od wczesnośredniowiecznego Grodu Piotrówka datowanego na drugą połowę X wieku i dalej udać się w kierunku Starego Miasta. Tam warto zwrócić uwagę na kościół św. Wacława wzniesiony w 1216 roku i przebudowany w XV wieku na styl gotycki. Innymi zabytkami z okresu średniowiecza, którymi może pochwalić się Radom, są pozostałości murów miejskich z XIV stulecia. Uwagę zwraca też zespół klasztorny bernardynów ufundowany w 1468 roku. Jest on jednym z najlepiej zachowanych tego typu kompleksów w Polsce. Ciekawymi zabytkami z późniejszych czasów są na pewno klasycystyczny Pałac Sandomierski z XIX wieku, czy choćby neorenesansowy Nowy Ratusz. Z kolei najciekawszym budynkiem z XX wieku jest  eklektyczny dom Glogierów. Jednak Radom to nie tylko zabytki. Odbywają się też  tutaj znane w całym kraju cykliczne imprezy, takie jak Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Radom AIR SHOW czy Radomski Festiwal Jazzowy, a także Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.
Czytaj więcej
Filtry
Pokaż więcej produktów

Co warto zobaczyć w Radomiu?

  • Dom Gąski i Dom Esterki – uważane za najstarsze z murowanych budynków mieszkalnych w Radomiu, obecnie siedziba Muzeum Historii Radomia.

  • Ulica Stefana Żeromskiego – dawny Trakt Lubelski, reprezentacyjna ulica Radomia, wzdłuż której wznoszą się zabytkowe kamienice.

  • Kościół św. Jana Chrzciciela –  średniowieczny kościół farny przy ul. Rwańskiej

  • Katedra Opieki Najświętszej Maryi Panny – XIX-wieczna neogotycka katedra przy ul. Sienkiewicza. 

Atrakcje turystyczne Radomia

  • Muzeum im. Jacka Malczewskiego – z siedzibą w klasycystyczno-barokowym budynku w Rynku, będącym dawnym kolegium Pijarów. Obiekt oferuje wystawę poświęconą nie tylko słynnemu artyście, ale też dotyczącą całego polskiego malarstwa XIX i XX wieku, a także ekspozycje przyrodnicze, historyczne i dotyczące kultur pozaeuropejskich. 

  • Trickorama – największe w Polsce i na świecie centrum iluzji i trickartu. 

  • Muzeum Wsi Radomskiej – na jego obszarze mieści się kilkadziesiąt budynków, głównie drewnianej architektury ludowej.

Jakie atrakcje oferują okolice Radomia?

  • Zamek Iłża – ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich. Wybudowany został w XIV wieku, swój renesansowy wystrój otrzymał po przebudowach w kolejnych stuleciach. 

  • Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP – drewniany kościół w stylu zakopiańskim w miejscowości Jedlnia-Letnisko. W gminie Jedlnia-Letnisko turyści mogą wypocząć też nad Zalewem Siczki, który jest szczególnie popularny wśród wędkarzy.

  • Zamek w Szydłowcu – gotycko-renesansowy zamek, który obecnie jest także siedzibą Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. 

  • Autodrom Jastrząb – jeden z najnowocześniejszych torów wyścigowych w Polsce, zlokalizowany na południowy-zachód od Radomia. Można na nim porównać jazdę sportowym Ferrari F430 i równie szybkim Nissanem GT-R pod czujnym okiem instruktora.

Inne ciekawe atrakcje w Radomiu

  • Park trampolin – skakanie na trampolinach to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu dla dzieci i dorosłych.

  • Aquaparku Neptun – pomysł na aktywny wypoczynek dla miłośników wody.

  • Lot motolotnią – realizowany w tandemie z pilotem z lotniska Radom-Piastów w pobliskim Jedlińsku. Dostarczy niezapomnianych emocji i zapierających dech w piersi widoków.

  • Paintball w Radomiu – gra zespołowa, która pozwoli wyładować emocje w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Sprawdzi się na aktywne popołudnie z przyjaciółmi.

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.