Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Zabrze

Zabrze

Zabrze – miasto położone nad rzekami Kłodnicą i Bytomką, jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej. Zbitą miejską zabudowę ze wszystkich stron okalają leśne tereny. Początków miasta należy szukać w czasach średniowiecznych, stąd nie brakuje w nim zabytkowych obiektów. Wśród nich warto wymienić Pałac w Mikulczycach, Dwór w Rokitnicy czy secesyjną Kamienicę pod Orłem wzniesioną w 1905 przez aptekarza dr Paula Skrzipietz. Spośród obiektów sakralnych na terenie miasta wyróżniają się kościół pw. św. Andrzeja Apostoła wzniesiony w latach 1863–1866 w stylu neoromańskim oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela przy wzniesiony w latach 1853–1858 w stylu neogotyckim, w którym znajduje się krypta z ciałami niektórych członków śląskiego rodu Bellestremów. Podczas zwiedzania warto zahaczyć również o Hotel Admiralspalast czy budynek Poczty Głównej przy Placu Dworcowym. Jednym z najstarszych zabytków Zabrza są zaś ruiny spichlerza z XVII w., zlokalizowane przy ul. Trębackiej w dzielnicy Biskupice. Jednak Zabrze to nie tylko wiekowe kamienice, ale też miejsca związane z historią górnictwa lub lokalne ośrodki kulturowe.


Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Zabrzu?

 • Kopalnia „Guido” – nieczynne już wyrobisko, z którego przez lata wydobywane były złoża węgla kamiennego. Dziś wnętrze szybów zagospodarowano jako skansen i podzielono na różne trasy, gdzie zwiedzający mogą dowiedzieć się czegoś na temat górnictwa.

 • Sztolnia Królowa Luiza – sporych rozmiarów kompleks rozciągający się pod ziemią i na powierzchni. W jego skład wchodzi stara kopalnia oraz odwadniająca ją niegdyś Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Był to historycznie pierwszy tego rodzaju państwowy obiekt, powstały pod koniec XVIII stulecia. 

 • Szyb Maciej – odnowiony XX-wieczny zakład górniczy, który przekształcony został na studnię głębinową. Tuż przy nim otworzono restaurację leżącą na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki, w której można spróbować regionalnych specjałów. 

 • Muzeum Górnictwa Węglowego – wzniesione w stylu eklektycznym, wyposażone między innymi w reprezentacyjną salę witrażową. Muzeum posiada bogate zbiory związane z historią górnictwa oraz techniką i kulturą górniczą.

Atrakcje turystyczne Zabrza

 • Osiedle Zandka – utworzone na początku ubiegłego wieku z myślą o pracownikach huty Donnersmarcka. Miejscowa architektura znacząco wyróżnia się na tle innych budynków miasta. 

 • Ogród Botaniczny – doskonałe miejsce na spacer, można tu zaobserwować najrozmaitsze gatunki roślin. 

 • Park Miliona Świateł – utworzony na terenie Leśnego Kąpieliska, w sezonie zimowym po zmroku prezentuje się magicznie. Instalacje inspirowane są bajkowymi motywami i wprawią w zachwyt zarówno starszych, jak i młodszych widzów..

 • Teatr Nowy – idealne miejsce na spotkanie z kulturą i sztuką. Spektakle i przedstawienia w odbywają się zazwyczaj w godzinach wieczornych. 

Jakie atrakcje oferują okolice Zabrza?

 • Bytom – ze swoją zabytkową infrastrukturą, to miejsce, które warto odwiedzić będąc w pobliżu. Ruiny miejskich murów, urokliwy budynek Poczty Głównej czy rzeźba Śpiącego Lwa, to tylko kilka obiektów, które przyciągają do miasta turystów. 

 • Tor wyścigowy Silesia Ring – po uprzedniej rezerwacji można przejechać się tutaj Fordem Mustangiem lub Arielem Atomem, walcząc z czasem i ostrymi zakrętami. 

 • Jazda off road w Zabrzu – to z kolei atrakcja dla tych, którzy nie boją się pobrudzić. Za kierownicą terenowego auta 4x4 stawisz czoła przeszkodom, które dla zwykłej osobówki są niedopokonania. 

Nietypowe atrakcje w Zabrzu

 • Archery Tag – gra zręcznościowa, podczas której uczestnicy chwytają za łuki i strzelają do swoich przeciwników za pomocą piankowych grotów.

 • Park Techniki Wojskowej – oferuje nie tylko ciekawe eksponaty, ale też jazdę prawdziwym czołgiem T-55 po poligonie. Tej nietuzinkowej przygody można doświadczyć zarówno z perspektywy pasażera, jak i kierowcy. 

 • Masaż czekoladą – sprawdzi się jako sposób na relaks po całym dniu zwiedzania, rozluźni napięte mięśnie i otuli słodkim zapachem.


Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.