Strona główna Koszyk
Szukaj
  1. Tutay
  2. Atrakcje w miastach
  3. Lublin

Lublin

Lublin – stolica Lubelszczyzny, miasto pełne historii, ośrodków akademickich i festiwali kulturalnych. To właśnie tutaj 1 lipca 1569 r. na Zamku Królewskim w Lublinie podpisana została unia lubelska między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim. Zwiedzanie Lublina nie jest trudno zaplanować - większość zabytków znajduje się tam w jednym miejscu. Warto zacząć od wspomnianego już Zamku i dalej udać się pieszo na spacer uliczkami Starego Miasta, gdzie oryginalna zabudowa na każdym kroku zachwyca zdobieniami kolorowych, renesansowych i klasycystycznych kamienic. Wśród zgromadzonych na Starym Mieście zabytków, warto wymienić choćby stary ratusz, Bazylikę oo. Dominikanów czy Stary Teatr. Przy Placu Katedralnym wznosi się Archikatedra Lubelska, największy obiekt sakralny w Lublinie. Obok katedry znajduje się Wieża Trynitarska z tarasem gwarantującym panoramiczny widok na miasto. Na Stare Miasto prowadzą z przeciwległych stron dwie bramy  – Brama Krakowska oraz Brama Grodzka, zwana dawniej żydowską, ponieważ łączyła część miasta należącą do chrześcijan i wyznawców Mojżesza. Na Placu Litewskim zaś można podziwiać pomniki Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, Konstytucji 3 Maja oraz obelisk upamiętniający podpisanie aktu Unii Polsko-Litewskiej.
Czytaj więcej
Filtry

Co warto zobaczyć w Lublinie?

  • Kamienica Klonowiców  – widnieje na niej sgraffito nawiązujące do sylwetek istotnych dla miasta osobistości, a także siedziba dawnego rajcy, Macieja Zessa. 

  • Muzeum Narodowe  – mieszczące wystawy poświęcone zbiorom archeologicznym, militariom oraz sztuce. Wspomnieć należy, że wewnątrz znaleźć można także obszerną kolekcję wielowiekowych monet, liczącą w sumie aż 56 tysięcy egzemplarzy. 

  • Plac po Farze  – znajdują się na nim pozostałości średniowiecznej świątyni

  • Błonia pod Zamkiem Lubelskim  –   rośnie tam wierzba biała będąca pomnikiem przyrody. 

Ciekawostki turystyczne Lublina

  • Kamień Nieszczęścia  – legenda głosi, że przynosi pecha, każdemu, kto go dotknie. Dawniej kamień miał służyć miejskiemu katu, a po straceniu niewinnego człowieka objęła go swoista klątwa, sprowadzająca nieszczęście na każdego następnego użytkownika.

  • Lubelska Trasa Podziemna – około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta w Lublinie.  Można ją przejść z przewodnikiem. Istnieje również opcja wcześniejszego zamówienia inscenizacji. 

  • Regionalne Muzeum Cebularza  – cebularz to prosta potrawa wywodząca się z tradycyjnej kuchni żydowskiej. W muzeum można dowiedzieć się, czemu zawdzięcza swój niezwykły smak, a także wykonać własny egzemplarz przekąski.

  • Taras widokowy w galerii handlowej „VIVO!”  – z tego miejsca dobrze widoczny jest Zamek Lubelski, dodatkowo latem odbywa się tam kino plenerowe. 

Jakie atrakcje oferują okolice Lublina?

  • Jazda motocross – realizowana w niewielkiej wsi Albertów, na specjalnie przygotowanym torze. 

  • Osada Indiańska w Ostrowie Lubelskim – na miejscu organizowane są przejażdżki quadami, dryfowanie na tratwie po jeziorze oraz nocowanie w tipi. Można też wziąć udział w walce na łuki, przypominającej grę w dwa ognie przy użyciu strzał o piankowych grotach.

  • Kozie Góry rezerwat przyrody usytuowanym na terenie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, chroniący stanowiska dębu bezszypułkowego..

Nietypowe atrakcje w Lublinie

  • Lubelskie Centrum Strzeleckie tu można nauczyć się obsługi broni i przećwiczyć swoją celności w strzelaniu do tarczy na jednym z dostępnych krytych torów. 

  • Fontanna multimedialna zainstalowana na Placu Litewskim, prezentuje spektakle światła i dźwięku.

  • Jazda gokartem w Lublinie – realizowana na profesjonalnym torze kartingowym Cartmax Olimp.

  • Lot motoparalotnią  – niezapomniane emocje i widok na okolice Lublina z lotu ptaka

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.