Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Katowice

Katowice

Katowice – największe miasto na Górnym Śląsku, stolica województwa śląskiego. To stosunkowo młode, nowoczesne miasto związane z przemysłem wydobywczym. Z zabytków można tu zobaczyć secesyjne kamienice i obiekty sakralne, wśród których warto wymienić drewniany kościółek pw. św. Michała Archanioła (najstarszy zabytek architektury na terenie Katowic), Archikatedrę Chrystusa Króla z I połowy XX wieku czy neogotycki kościół NMP w Katowicach, tzw. kościół Mariacki. W Katowicach znajdują się również ciekawe muzea, jak Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, w którym można oglądać zabytkowe maszyny i pojazdy czy Muzeum Śląskie z siedzibą w dawnej kopalni Katowice. Wystawa prowadzi zwiedzających przez historię górnictwa i regionu, pełno tu pobudzających wyobraźnię instalacji, realistycznych rekonstrukcji pomieszczeń, zabawy światłem i dźwiękiem. Wyjątkową atrakcją muzeum jest również wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Katowic. Zwiedzając miasto warto zobaczyć też byłe osiedle górnicze Nikiszowiec. Trzypiętrowe ceglane bloki z wewnętrznymi dziedzińcami to pomnik historii Katowic. Inna dzielnica warta odwiedzenia to Giszowiec – zaprojektowana jako osiedle-ogród.
Czytaj więcej
Filtry

Atrakcje turystyczne w Katowicach

 • Spodek – hala widowiskowo-sportowa, jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Polsce. To także ważna część historii miasta. Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja online. 

 • Sztuczna Rawa – fontanna na Rynku w Katowicach. Imituje rzekę płynącą pod płytą rynku. Wzdłuż fontanny są ławki, pokryte drewnem betonowe leżaki, a nawet rosną tam palmy.

 • Szlak Zabytków Techniki – tworzy go 40 obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym.

 • Dolina Trzech Stawów – liczące aż 65 ha tereny zielone, położone w jednej z dzielnic Katowic – Muchowcu. Znajdują się tu ścieżki rowerowe oraz trasy dla rolkarzy, a także zbiorniki wodne z plażami, kąpieliskami i przystanią. 

Nietypowe atrakcje w Katowicach

 • Bajka Pana Kleksa dostępna w dawnej Fabryce Porcelany w Katowicach. To miejsce idealne na rodzinną wycieczkę, które pozwala przenieść się do kultowej powieści Jana Brzechwy "Akademia Pana Kleksa".

 • Gra w paintball – realizowana na terenie poligonu w Katowicach 

 • Jazda Monster Truckiem – jazda za kierownicą 5-tonowego samochodu odbywa się na specjalnie przygotowanym terenie, wolnym od ruchu samochodowego. 

Jakie atrakcje oferują okolice Katowic?

 • Kopalnia Guido w Zabrzu – trasa turystyczna Podziemny Spacer Górniczy w Kopalni Guido jest najgłębiej położoną tego typu trasą w Polsce. Zwiedzanie odbywa się 320 metrów pod ziemią, a turystów zabiera tam prawdziwa górnicza szola - kopalniana winda.

 • Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – udostępnia turystom Sztolnię Królowa Luiza. Na odwiedzających czeka tu Podziemne Królestwo Maszyn i największa atrakcja, czyli podziemny spływ łodzią. 

 • Park Śląski w Chorzowie – na powierzchni 535 ha usytuowano mnóstwo atrakcji - kolejkę linową, śląski ogród zoologiczny, planetarium, ogród japoński. 

 • Skok dream jump – z gmachu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, oddalonego o ok. 10 km od Katowic. Uczestnik skoku może zobaczyć swoje odbicie w lustrzanych szybach budynku uniwersytetu, co oprócz uczucia swobodnego lotu, dodatkowo zapewnia niezapomniane emocje i wrażenia.

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.