Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Kielce

Kielce

Kielce – miasto położone w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą, stanowi regionalne centrum gospodarcze, naukowe i kulturalne. Prawa miejskie Kielce uzyskały już w średniowieczu i jak na miasto z długą historią przystało, oferują turystom wiele ciekawych miejsc i zabytków. Najbardziej znanym jest wczesnobarokowy Pałac Biskupów Krakowskich – najlepiej zachowana oryginalna rezydencja w Polsce z pierwszej połowy XVII wieku. Przez długi czas był on własnością biskupów, a w latach 1816-1826 funkcjonowała tam pierwsza polska uczelnia techniczna, czyli Szkoła Akademiczno-Górnicza, którą założył Stanisław Staszic. Obecnie w budynku funkcjonuje Muzeum Narodowe. Mówiąc o zabytkach w Kielcach warto wymienić również barokową bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ufundowaną w 1171 roku, a także XVIII-wieczny kościół św. Wojciecha, świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy czy dawną cerkiew prawosławną. Na wzgórzu Karczówka w Kielcach znajduje się z kolei kościół św. Karola Boromeusza oraz pobernardyński klasztor, nad którymi obecnie opiekę sprawują pallotyni. Świeckie zabytki Kielc, które warto zobaczyć, to bezwątpienia pałacyk Tomasza Zielińskiego i dworek Laszczyków. Amatorzy kultury wysokiej zaś powinni odwiedzić między innymi Filharmonię Świętokrzyską im. Oskara Kolberga czy Teatr im. Stefana Żeromskiego.
Czytaj więcej
Filtry

Co  jeszcze warto zobaczyć w Kielcach?

 • Muzeum Zabawek i Zabawy – zlokalizowane przy pl. Wolności w Kielcach muzeum posiada cenne zbiory zabawek historycznych, etnograficznych oraz współczesnych. 

 • Pałac Biskupów Krakowskich – obecnie działa w nim Muzeum Narodowe, które posiada cztery stałe ekspozycje: Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej oraz Gabinet Numizmatyczny. 

 • Ulica im. Henryka Sienkiewicza – reprezentacyjna ulica Kielc, przy której znajduje się wiele zabytkowych gmachów i kamienic

Atrakcje turystyczne Kielc

 • Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów – znajduje się tutaj Aleja Zasłużonych (i ustawione wzdłuż niej popiersia osób związanych z kulturą i sztuką) oraz przylegający do skweru Park Miejski im. Stanisława Staszica, który jest jednym z najstarszych w Polsce. 

 • Plac Artystów – to właśnie tutaj stoi pomnik dzika „Kiełka”, związanego z legendą o powstaniu miejscowości. 

 • Hala Legionów – tutaj gra swoje mecze najlepsza drużyna piłki ręcznej w Polsce, zwycięzca Ligi Mistrzów z 2016 roku. Planując wizytę w Kielcach podczas trwania sezonu, można wybrać się na mecz na najwyższym poziomie. 

 • Jazda gokartem – tor przy ul. Batalionów Chłopskich zapewnia profesjonalny pomiar czasu z dokładnością do 0,001 sekundy. 


Jakie atrakcje oferują okolice Kielc?

 • Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – wybudowany w latach 1900-1902, był letnią rezydencją pisarza. Znajduje się w nim wiele wystaw poświęconych twórcy i jego życiu. 

 • Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – ekspozycje poświęcone są głównie czasom średniowiecza i wczesnej nowożytności. 

 • Tor wyścigowy w Miedzianej Górze – można tu przetestować możliwości takich pojazdów, jak Lamborghini Huracan, Ferrari 458 Italia czy Porsche 911 Carrera 4. 

 • Dąb Bartekjeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.

 • Zamek Królewski w Chęcinach – wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku, z inicjatywy Wacława II. Z budowli zachowały się dwie wieże, baszta, obwód murów obronnych oraz fundamenty budynków mieszkalnych. 

 • Góry Świętokrzyskie – najwyższym ich szczytem jest Łysica. Z kolei na Łysej Górze, zwanej także Świętym Krzyżem, znajduje się opactwo benedyktyńskie wraz z obiektami sakralnymi ufundowanymi przez Bolesława Krzywoustego.

Nietypowe atrakcje w Kielcach

 • Escape room – wybierz scenariusz gry i sprawdź, czy uda Ci się w określonym czasie wydostać z zamkniętego pokoju.

 • Wspinaczka ściankowa – realizowana pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora, to świetny pomysł na aktywny wypoczynek.

 • Floating – wyjątkowy wypoczynek dla ciała i duszy w komorze wypełnionej słoną wodą. 

 • Lot widokowy – realizowany  samolotem Zephyr z lotniska Kielce-Masłów, pozwala spojrzeć na malownicze okolice Kielc z innej perspektywy.

Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.