Strona główna Koszyk
Szukaj
 1. Tutay
 2. Atrakcje w miastach
 3. Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Polsce. To właśnie tu współczesność spotyka się z tradycjami górniczymi, tworząc środowisko o unikalnym charakterze. Z każdej ulicy i budynku bije echo przeszłości, o której mieszkańcy nie chcą nigdy zapomnieć. Z tego względu zwiedzisz tam mnóstwo ciekawych obiektów, które pamiętają poprzednie stulecia. Wśród nich znajdzie się Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej robiąca piorunujące wrażenie na osobach, które oglądają ją po raz pierwszy. Interesująca może wydać się również propozycja spaceru po kopalni “Sztygarka” przekształconej lata temu w muzeum z podziemną trasą. Uwagę przyjezdnych przyciąga też zwykle XVIII-wieczny młyn wodny. Oprócz niego nie można zapominać o Pałacu Kultury Zagłębia, który został przekształcony w kino. W jego wnętrzu działa również galeria sztuki, gdzie można podziwiać dzieła o różnorodnym charakterze. Mnogość lokalnych rozrywek przesądza o atrakcyjności Dąbrowy Górniczej, dlatego też warto odwiedzić ją choć raz w życiu.
Czytaj więcej
Filtry

Zabytki Dąbrowy Górniczej

 • Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej: to neogotycka budowla wznoszona w latach 1898-1912. Papież Leon XIII nadał jej 1901 roku tytuł bazyliki. Jest to pierwsze sanktuarium maryjne na ziemiach polskich wyróżnione w ten sposób. 

 • Młyn wodny: to obiekt wybudowany w XVIII wieku, który znajduje się w dzielnicy Ratanice. Używany był do połowy lat 60. XX wieku.

 • Pałac Kultury Zagłębia: to socrealistyczny budynek wzniesiony w latach 50. ubiegłego wieku. Aktualnie działa w nim kino, galeria sztuki i wiele placówek kulturalnych.

 • Kaplica pw. św. Katarzyny: to drewniana budowla powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Znajduje się w Ujejscu, jednej z dzielnic miasta. W jej wnętrzu umieszczony jest barokowy ołtarz.

Obiekty Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej

 • Muzeum: w obecnej formie istnieje od 1997 roku. Ekspozycje dotyczą kultury i historii regionu Zagłębia Dąbrowskiego, ale znajdują się w nim także eksponaty archeologiczne, geologiczne i przyrodnicze.

 • Park Militarno-Historyczny „Reduta”: powstał w 2013 roku. Na jego terenie znajdują się ciekawe militarne eksponaty, takie jak np.: Średni Kołowy Transporter Opancerzony SKOT, czołg T-55A, czołg  pływający PT-76 i jeszcze wiele innych.

 • Kopalnia Ćwiczebna „Sztygarka”: obiekt muzealny mieści się w miejscu pierwszej w Polsce kopalni ćwiczebnej powstałej w 1927 roku. Znajduje się w nim podziemna trasa, na której można się zapoznać z tym, jak niegdyś szkolono w ramach praktyk uczniowskich średnią kadrę górniczą.

Atrakcje nad wodą w granicach administracyjnych Dąbrowy Górniczej

 • Kąpieliska z piaszczystymi plażami: Pogoria III jest najchętniej odwiedzanym zbiornikiem spośród czterech akwenów. Przy nim umiejscowiona jest najlepsza infrastruktura turystyczna pozwalająca na zażywanie wszelkich „klasycznych” plażowych rozrywek.

 • Flyboard: na północ od Dąbrowy Górniczej znajduje się zbiornik wodny Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV). Tam można spróbować widowiskowego sportu zwanego flyboardem. Polega on na tym, że śmiałek w odrzutowych butach wykonuje nad wodą emocjonujący lot.

Atrakcje dla osób poszukujących relaksu i odpoczynku

 • Rytuał SPA w Dąbrowie Górniczej: idealny dla zmęczonych osób narażonych na stres. Możliwe do wyboru rytuały wprowadzą uczestnika w nieziemsko błogi nastrój.

 • Nurkowanie: odpoczywać można też w sposób aktywny podczas kontaktu z wodą. Pomoże w tym półtoragodzinny kurs nurkowania obejmujący część teoretyczną oraz praktyczną.

Atrakcje dla poszukiwaczy wrażeń w okolicach Dąbrowy Górniczej

 • Jazda Monster Truck: niesamowita atrakcja w Jaworznie. Przeznaczona jest dla tych, którzy pragną zasiąść w pięciotonowym aucie marki Dodge Ram w towarzystwie instruktora i wypróbować gigantyczną maszynę na specjalnie przygotowanym torze pełnym przeszkód.

 • Dream Jump: fani ekstremalnych atrakcji powinni się udać pod gmach Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Tam z wysokości 80 metrów można oddać skok z najwyższej w regionie  wieży wykorzystywanej do tego typu rozrywek.


Dąbrowa Górnicza uwodzi turystów swoim pięknem i niezwykłym klimatem. Do tego miejsca ściągają ludzie spragnieni rozrywki, a także miłośnicy historii. Miasto wyrosłe na przemyśle wydobywczym stale się rozwija, oferując przyjezdnym coraz to nowsze i ciekawsze atrakcje, obok których trudno przejść obojętnie


Jesteśmy częścią spółki , poznaj inne nasze marki:

2023-2024 Copyright © tutay.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.